Erkeklerde Saç Dökülmesi Hangi Doktora Gitmeliyim?

Erkeklerde Saç Dökülmesi Hangi Doktora Gitmeliyim
Saç dökülmesi yaşandığı takdirde dermatoloji uzmanlarına muayene olmak gerekmektedir. Dermatologlar tüm cilt problemlerinin yanı sıra saç sorunlarıyla da ilgilenirler.

Erkek tipi saç dökülmesi hangi bölüm bakar?

Saç dökülmesi, toplumun büyük bir kesiminde kalıtsal olarak görülen ya da geçici olarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Kişinin hem fiziksel durumunu hem de psikolojisini doğrudan etkileyen bu problemin altında pek çok neden yatabilmektedir. Saç dökülmesi için hangi doktora gidilir ve saç dökülmesine hangi bölüm bakar gibi sorular da sıkça sorulmaktadır.

Saç dökülmesiyle ilgili merak edilen tüm detayları sizin için hazırladık. – Saç dökülmesi, belirli bir sayıda olduğu sürece normal kabul edilen bir durumdur. Buna göre bir gün içerisinde 50 ile 100 arasında saç telinin dökülmesinde bir problem görülmemektedir. Ancak zamanla artan ya da aniden ortaya çıkan saç dökülmelerinde bir uzamana başvurmak gerekmektedir.

Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gidilir? Saç dökülmesi farklı birçok faktör sebebiyle meydana gelebilmektedir. Bu dökülmelerin en yaygın sebebi ise kalıtsal saç dökülmeleridir. Kalıtsal dökülmeler; erkek tipi kellik, kadın tipi kellik ve androgenetik alopesi olarak üçe ayrılmaktır, tüm dökülme çeşitleri için tedavi uygulanması da mümkündür.

Tüm cilt problemlerinde olduğu gibi saç dökülmesi problemi ile ilgilenen uzmanlar da dermatologlardır. Dermatologlar tarafından yapılan çalışmalarda; hormon düzensizlikleri, kadın doğum hapları, demir eksikliği, tiroid hastalığı ve stresli yaşamın saç dökülmelerine neden olduğu görülmektedir. Nadiren de olsa yoğun geçen regl dönemleri de saçın beslenmesini etkileyerek dökülmeye sebep olabilmektedir.

Saç Dökülmesine Hangi Bölüm Bakar? Dermatoloji; saç dökülmesi hakkındaki tüm muayene, teşhis ve tedavi yöntemlerinden sorumlu tıbbi bölümdür. Tedavi, saç dökülmesine neden olan faktör bulunduktan sonra başlamaktadır. Bu kapsamda; hastalara H ve B7 vitamin takviyesi yapılmaktadır.

Saç dökülmesi için hangi doktordan randevu alınır?

Saç dökülmesi için hangi bölüme ve doktora gidilir? Saç dökülmesine. Sağlıklı bir derisinde günlük ortalama 50 ile 100 saç teli arasında bir dökülme yaşanabilmektedir. Bu oldukça normal bir durumdur. Yeni çıkan saçlar normalde dökülmüş olan saç tellerinin yerine çıkar.

 1. Fakat bu her zaman gerçekleşmez.
 2. Aniden gelişen bir durum olabilirken yıllar içerisinde yavaş yavaş da gerçekleşebilmektedir.
 3. Saç dökülmesi sorunları geçici de olabilir, kalıcı da olabilmektedir.
 4. Saç dökülmesi fizyolojik ve genetik bir durum olabildiği gibi genellikle vücutta meydana gelen hastalıkların belirtisi olabilmektedir.
You might be interested:  Esmer Tenliye Hangi Saç Rengi Yakışır?

Normalden fazla saç dökülmesi yaşayan kişilerin dermatoloji uzmanlarına görünmesinde fayda vardır. Dermatologlar cilt hastalıklarının haricinde saç ile ilgili olan problemlerle de ilgilenmektedir. Dermatoloji, saç dökülmeleri ile ilgili muayene, teşhis ve tedavi sürecinin gerçekleştirilmesinde görevli olan tıbbi bölümdür.

Tedavi süreci, saç dökülmelerine sebep olan etken bulunduktan sonra başlar. Bu süreçte hastaya B7 ve H vitaminleri takviyeleri yapılmaktadır. B7 ve H vitaminleri besinler ile de karşılanabildiği gibi ilaçlar ile de alınabilmektedir. Eğer hastada mevcut olan saç dökülmesi kullanılmakta olan ilaçlardan kaynaklanıyorsa bu vitaminlerde değiştirmeler yapılabilmektedir.

Düzenli olarak kliniğe giden ve tedaviye beklenilen cevabı vermeyen saç dökülmelerine sahip olan kişiler ek bir alternatif olan saç ekimi işlemlerini yaptırabilmektedir. Saç dökülmesine bakan poliklinikten nasıl randevu alınır? Öncelikle saç dökülmesi kişileri psikolojik olarak etkileyen önemli bir durumdur.

 1. Gür ve bakımlı saçlar hem kadınlar için hem de erkekler için önemli bir etkendir.
 2. Bu sebeple saç dökülmesi yaşayan kişiler hastanelerin Deri ve Zührevi Hastalıkları yani Cildiye ya da Dermatoloji bölümlerinden randevu almaları gerekmektedir.
 3. Randevu işlemlerini devlet hastanesinden yapmak isteyen kişiler MHRS online veya ALO 182 hattını arayarak Dermatoloji ya da Cildiye bölümlerinden randevu alabilmektedir.

: Saç dökülmesi için hangi bölüme ve doktora gidilir? Saç dökülmesine.

Erkeklerde saç dökülmesi neyin belirtisi?

Saç dökülmesi mevsimsel değişiklikler, stres, demir eksikliği, hormon bozuklukları nedeniyle meydana gelebilir. Ancak uzun süreli saç dökülmeleri ciddi hastalıkların belirtilerinden biri olabilir. Mevsimsel değişiklikler, stres, demir eksikliği ve hormon bozuklukları saç dökülmesine neden olabilir.

Saç dökülmesi için dahiliyeye gidilir mi?

Saç Dökülmesi İçin Hangi Bölüme Gidilir? Saç Dökülmeleri İçin Hangi Doktordan Randevu Alınmalıdır? Saçların dökülmesine neden olan etkenler birbirinden farklılıklar gösteriyor. Genetik nedenlerin yanı sıra fizyolojik nedenlerden dolayı da saçlarda dökülmeler gözlemleniyor.

 • Saçlar Neden Dökülür? Yapılan araştırmalarda saç dökülmesine neden olan etkenlerin başında saçların gerekli özeni gösterilmeden bakımlarının yapılmamasıdır.
 • Saç dökülmesine neden olan bir diğer etken de yaşın ilerlemesidir.
 • Yaş ilerledikçe saç köklerinde bulunan hücrelerde zayıflama meydana geldiği için saç dökülmeleri görülebiliyor.

Ancak genç yaşlarda saçların bakımları özenli ve düzenli bir şekilde yapıldığında ilerleyen yaşlarda saç dökülmeleri çok etkin bir şekilde kendisini göstermiyor. Bu nedenle saçların bakımlarının yerinde ve düzenli bir şekilde yapılması gerekiyor. Saç Dökülmesi İçin Hangi Bölüme Gidilir? şikayeti yaşayan kişilerin bu sorunun tedavi edilmesi için hastanelerin dermatoloji bölümüne başvurmaları gerekiyor.

 • Saç dökülmesi şikayetine istinaden dermatoloji kliniklerine başvuran kişiler için saç dökülmesine neden olan etkenin ortaya çıkarılması için bir takım tahlil ve tetkikler yapılıyor.
 • Yapılan tahlil ve tetkikler neticesinde saçların tam olarak beslenip beslenmediği tespit edilerek kandaki saçların beslenmesine neden olan minerallerin yetersizliği durumunda mineral takviyesi yapılarak saç dökülmesinin önüne geçiliyor.
You might be interested:  Kaynak Saç Ne Kadar Süre Kullanılır?

Saçlar bazı durumlarda başka bir hastalığın yan etkisi olarak da dökülebiliyor. Böyle bir durumda dermatologların yapmış oldukları tahlil ve tetkikler neticesinde saç hücrelerinde ve kandaki değerlerde herhangi bir olumsuz durum olmaması halinde saç dökülmesine neden olan diğer hastalıklar için hastalar ilgili bölümlere sevk ediliyorlar.

 1. Saç Dökülmeleri İçin Hangi Doktordan Randevu Alınmalıdır? Saç dökülmesi deri hastalığı olarak nitelendirildiği için uzman dermatologlardan alınması gerekiyor.
 2. Saç dökülmesi başlangıçta bir cilt rahatsızlığı olarak algılanarak gerekli tahlil ve tetkikler dermatologlar tarafından yapılıyor.
 3. Saç köklerinin yeteri kadar beslenememesi durumunda gerekli takviye ilaçlar ile saç kökleri güçlendirilerek saç dökülmesinin önüne geçiliyor.

Kullanılan tedavi yöntemleri dermatologların uygun göreceği tedavi yöntemleri olup, oral yoldan ya da damar yolundan alınan ilaçlar ile saç kök hücreleri güçlendiriliyor. Tedavi sonrasında dermatologların yaptıkları öneriler ile saç bakımlarının nasıl yapılacağı konusunda hastalara gerekli bilgilendirmeler yapılıyor.

Erkek tipi saç dökülmesi nasıl önlenir?

Erkek Saç Köklerini Güçlendirmek İçin Ne Yapmalı? – Erkek saç köklerini güçlendirmenin bazı yöntemleri bulunur. Bunlar arasında E vitamini ve kreatin içerikli besinlerin günlük tüketilmesi, stres ve kaygıdan uzak durulması, dengeli ve sağlıklı bir şekilde beslenme, düzenli saç bakımı, kaliteli saç şampuanları kullanılması gibi birçok önlemler alınabilir.

Erkeklerde dökülen saçlar tekrar çıkar mı?

Evet, dökülen saç yeniden çıkabilir. Tabii saç köklerin hala canlı kaldıysa! Aslında her saç telinin belli bir ömrü vardır. Ömrünü dolduran saç tellerinin dökülmesi çok normal.

Sağlık ocağı saç dökülmesine bakar mi?

Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gidilir? Saç Dökülmesine Hangi Bölüm Bakar? Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gitmek Gerekir? Saç dökülmesi için uzman bir Dermatoloji doktoruna gitmek gerekir.

 • Saç Dökülmesine Hangi Bölüm Bakar?
 • Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir?
 • Genetik faktörler,
 • Dengesizlik beslenme,
 • İleri yaş,
 • Vitamin ve mineral eksikliği,
 • Sedef hastalığı,
 • Adet düzensizliği,
 • Hamilelik ve doğum,
 • Egzama,
 • Mantar,
 • Hormonal bozukluklar,
 • Kemoterapi,
 • Şeker hastalığı,
 • Tiroid bezinin normalden çok veya az çalışması,

Saç dökülmesine, hastanelerin Cildiye poliklinikleri bakar.

 1. Romatizma hastalıkları,
 2. Şampuan, saç spreyi, saç jölesi gibi kimyasal içerikli ürünler,
 3. Hormon ilaçları,
 4. Doğum kontrol ilaçları.
 5. Saç Dökülmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?
 6. Saç dökülmesinin tedavisinin yapılabilmesi için, öncelikle altta yatan her hangi bir hastalığın olup olmadığı belirlenir. Buna göre;
 7. Gerekli vitamin ve mineraller kullanılır.
 8. Tiroid hastalığı varsa, buna uygun tedaviye başlanır.
 9. Beslenme alışkanlıkları düzene sokulur.
 10. Egzama tedavisi yapılır.
 11. Psikolojik bir sorun varsa, gerekli tedaviye yönlendirilir.
 12. Saç köklerini güçlendirmek için mezoterapi uygulana
 13. Kök hücre tedavisi yapılabilir,
 14. PRP tedavisi uygulanabilir.
 15. Saç Dökülmesini Önlemek İçin Ne Yapmak Gerekir?
 16. Dengeli ve düzenli beslenmek
 17. Vitamin ve mineral almak,
 18. Düzenli ve kaliteli uyku uyumak,
 19. Aşırı sıcak su ile saçları yıkamaktan kaçınmak,
 20. Çok fazla kimyasal içerikli ürünler kullanmamak,
 21. Saçları düzenli olarak yıkayıp, temizlemek,
 22. Saçları yıkandıktan sonra, saç kurutma makinesi kullanmadan, doğal yollarla kurutmak,
 23. Saçları çok sıkı tokalarla bağlanmaktan kaçınmak,
 24. Bol bol sebze ve meyve yemek,
 25. Protein içerikli besinler tüketmek,
 26. Saç maşası, düzleştirici ve fön makinesi gibi, aşırı ısı kaynaklı ürünlerin kullanımını en aza indirmek.
You might be interested:  Kalıcı Saç Boyası Ne Kadar Sürede Akar?

: Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gidilir? Saç Dökülmesine Hangi Bölüm Bakar?

Erkek tipi saç dökülmesi tedavisi nedir?

Erkek Tipi Saç Dökülmesinin Tedavi Yöntemleri nelerdir? – Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi, genellikle genç yaşlarda veya menapoz ile başlar. Kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesini tam anlamıyla iyileştirebilecek bir tedavisi yoktur. Erken dönemde yapılan teşhis ile saç dökülmesi yavaşlatılabilir olsa da, bu tür dökülme kalıcı bir dökülmedir.

Kadınlarda saç dökülmesine uygun serum ve ilaçlarla desteklenen saç kökleri kel bir görüntünün ortaya çıkmasını ertelemektedir. Erkek tipi saç dökülmeleri hastadan hastaya değişebilir. Erkek tipi saç dökülmesi görülen kadınlarda 5 -10 yıl gibi bir sürecin ardından orta düzeyde kellik görülebilir ve geri dönüşümsüzdür.

Hormon tedavisi yapılsa bile saçlar tekrar çıkmaz. Bu noktadan sonra yapılacak en iyi ve tek kalıcı çözüm, saç ekimi olacaktır.

Erkek tipi saç dökülmesi nasıl önlenir?

Erkek Saç Köklerini Güçlendirmek İçin Ne Yapmalı? – Erkek saç köklerini güçlendirmenin bazı yöntemleri bulunur. Bunlar arasında E vitamini ve kreatin içerikli besinlerin günlük tüketilmesi, stres ve kaygıdan uzak durulması, dengeli ve sağlıklı bir şekilde beslenme, düzenli saç bakımı, kaliteli saç şampuanları kullanılması gibi birçok önlemler alınabilir.

Saç dökülmesine Cildiye bakar mı?

Saç dökülmesi tedavisi fiyatları nedir? – Saç dökülmesi sorunlarına dermatoloji bölümü bakar. Uygulanacak tedavi hastanın ihtiyacına göre belirleneceğinden, saç dökülmesi tedavisi fiyatları tedavi sürecine ve kullanılan dozlara göre değişiklik gösterebilir.