Saç Ekiminden Sonra Ne Zaman Duş Alınır?

Saç Ekiminden Sonra Ne Zaman Duş Alınır
Saç Ekiminden Sonra Ne Zaman Duş Alınır Ameliyattan 48 ila 72 saat sonra genellikle ilk duşunuzu alabilirsiniz. Ameliyat sonrası bakımın bir parçası olarak bunun nasıl yapılacağı konusunda sizi detaylı olarak bilgilendireceğiz. Saç ekiminden sonra deniz, havuza ya da saunaya girmek için yaklaşık 2 ay beklemeniz tavsiye edilir.

 1. Bu süreden önce tuzlu su, klor ya da aşırı sıcak kafa derinize zarar verebilir.
 2. Afa derinizdeki hassasiyetin geçmesi için beklemeniz gerekir.
 3. Ayrıca bu süre içinde güneş ışıklarına karşı da kafa derinizi korumanız gerekir.
 4. Güneşten koruyucu krem ya da şapka kullanmanız tavsiye edilir.
 5. Saç ekiminden ne kadar süre sonra egzersiz yapmaya başlayabilirim? Saç ekimi operasyonundan 3 – 4 gün sonra tüm hastalar, esneme ve hafif egzersizlere başlayabilir.

Ancak genel olarak tüm hastalara normal egzersiz ve spor düzenlerine dönmeden önce iki hafta kadar beklemelerini öneriyoruz. Vita Saç Ekim Merkezimize Ulaşarak Detaylı Bilgi Alabilirsiniz.0212 916 20 73

Saç ekimi sonrası duş alınır mı?

Saç Ekiminden Sonra Duş Alabilir Miyim? – Saç ekimi sonrası bakım işlemlerinde en önemli konulardan biri de banyodur. Bakım işlemlerinizi doğru yapmanız halinde operasyon sonrası sorun yaşamazsınız. Saç ekim ameliyatından sonraki ilk 48 – 72 saat çok önemlidir.

 • Bu zaman diliminde saç ekimi olan bölgenin asla su ve sıvı ile temasta bulunmaması gerekmektedir.
 • Tabiki bu banyo yapamayacağınız veya duş almayacağınız anlamına gelmez.
 • Saç ekimi yapılan bölge ve donör alana herhangi bir su veya sıvı teması olmadan banyo yapılabilmektedir.
 • Ancak uzman hekimler ilk 48 – 72 saat sonra, operasyon sonrası banyo veya duş alınır mı sorusunu genel olarak hayır demektedirler.

Hatta bazı uzman hekimler bu zaman dilimini daha uzun tutmaktadırlar. Bunun en büyük nedeni kesinlikle su ve sıvı temasından kaçınmak gerektiğidir. Bakım işlemleri içinde öncelik banyodur. Banyo yapılmak istenmesi durumunda tavsiye edilen 3 gün beklemektir.

Saç ekiminde en iyi doktor kim?

Saç ekimi operasyonu gerçekleştirmek için dünyanın dört bir yanından en fazla ziyaret edilen ülke şüphesiz ki Türkiye. Sağlık turizminde her yıl yarım milyondan fazla misafiri ağırlayan Türkiye’nin, dünyanın medikal turizm başkenti olarak kabul edilmesinde deneyimli doktorlarının etkisi tartışılamaz.

 • Peki bu istatistiğe büyük oranda katkı sağlayan Dr.
 • Serkan Aygın’ın uluslararası alandaki bu başarısının sırrı ne? – 25 yılı aşan saç ekimi deneyimi ile 148 ülkeden yoğun talep alan Dr.
 • Serkan Aygın Klinik, dünyadaki en saygın saç ekimi doktorları arasında yer almakta.
 • Sağlık alanında profesyonel ve etik bakış açısı ile son teknolojileri bir araya getiren Dr.

Serkan Aygın Klinik’in temel ilkesi her zaman kaliteli ve doğal sonuçlar elde etmek. Bunun altında ise, herkes için özel olarak hazırlanan operasyon planı ve operasyon sonrası ömür boyu iletişimde kalma politikası yatıyor. Yüzyıl Avrupa Tıp Ödülleri (European Awards in Medicine) sahiplerini bulurken, Dr.

 1. Aygın “European Best Hair Transplant Surgeon” ödülüne layık görüldü.
 2. Türkiye’de uluslararası kalite standartlarında saç ekimi hizmeti veren Dr.
 3. Serkan Aygın, sağlık alanında gösterdiği bu başarısını Avrupa’nın en iyi saç ekimi doktoru olarak aldığı bu ödülle birlikte bir kez daha kanıtladı.
 4. Saç ekiminde doğal görüntüyü sağlayan son teknolojileri ve teknikleri kullanan Dr.
You might be interested:  Perma Saç Erkek Nasıl Yapılır Evde?

Serkan Aygın Klinik, misafirlerine sağladığı post operasyon takibi ile ülkelerine geri dönen hastalarını, kendi ülkelerinde de yalnız bırakmıyor. Türkiye’nin bir çok ilinden hastası olduğunu belirten Aygın, özellikle İzmirli hastalarının memnuniyet yorumları ve referanslarından sonra İzmirli, hasta sayısında müthiş bir artış olduğunu söylüyor.

Ekibinin, saç ekimi sonrası hastalarının operasyon sürecini sürekli takip etmesi sebebiyle de bu memnuniyetin artmasına sebep olduğunun da altını çiziyor. Memnuniyeti en üstte tutma misyonu ile hareket eden Serkan Aygın ve ekibi, Avrupa ve Amerika’da ünlü televizyon kanallarında, basılı medyaya ve dijital haber sitelerinde Türkiye’de saç ekimi alanını temsil ediyor.

Dr. Serkan, FUE tekniği ile dünya genelinde yüksek sayıda ziyaretçi referansı elde etmiş ve alınan sonuçları değerlendirerek süreçleri iyileştirme arayışında olmuştur. FUE tekniğinin yanı sırası, tıraşsız DHI tekniği ile de saç ekimi operasyonları da gerçekleştirmiş ve herkesin ihtiyacına uygun tekniği seçmeye özen göstermiştir.

Saç ekiminden kaç gün sonra yüz üstü yatmak?

Yüzüstü uyumak da can sıkıcı olabilir! – Yüzüstü uyumak da ertesi sabah sizi korkutabilecek garip pozisyonlardan biridir! Yüz üstü yatmak başınıza ve yüzünüze kan gelmesine neden olur ve implant bölgesinde ve yüzünüzde şişmeye ek olarak implant yeri yaralarından ve saç bankasından kanama ihtimali artar.

Saç ekiminden sonra saç çıkmama ihtimali var mı?

Başarısız saç ekimi sonuçlarından hasta fizyolojisinin sorumlu tutulabileceği bazı örnekler vardır. Ancak, bu çok nadir görülen bir durumdur ve genellikle insan hatasından ayırt etmek zordur. Dünya çapında yapılan çeşitli araştırmalara göre, dışarıdan kaynaklı bir hata sonucu olmadığında, vücut tarafından basitçe “reddedilen” bir saç ekiminin nedeni genellikle nakil sonrası Lichen Planopilaris sendromudur (LPP).

 1. LPP, normalde düzensiz alopesi ile sonuçlanan iltihaplı bir kafa derisi hastalığıdır.
 2. Literatüre göre saç ekimi ameliyatından 4-36 ay sonra gelişen 17 LPP vakası olmuştur.
 3. Bu çalışmaların sonucunda, LPP’nin düşük verime neden olduğu sonucuna varılmıştır.
 4. Ancak, her yıl gerçekleştirilen binlerce saç ekimi işleminden sadece 17 vakada görülmesi, LPP’nin çok küçük bir yüzde için sorun yaratabileceğini kanıtlamaktadır.

Neyse ki, bu yüzdeler çok düşük ve sadece teoriktir. Tecrübeli bir saç ekimi doktoru ve sağlık ekibinin elinde saç ekimi oldukça güvenli ve başarılı sonuçlanacak bir işlemdir. Ancak daha da önemlisi, vücudun bir saç ekimini “reddetme” olasılığı son derece düşüktür.

Saç ekimi sonrası yıkama nasıl olmalı?

İlk yıkamadan sonra genellikle yaklaşık iki hafta her gün düzenli olarak saçların yıkanması gerekir. İki haftalık süreç sonrasında haftada en az 2-3 kez yıkama yapılmalıdır. Durumun tamamen normalleşmesi kişiden kişiye değişse de saç köklerinin tamamen yerine oturması 6-8 aylık bir süreç gerektirebilmektedir.

Saç ekimi sonrası dışarı çıkılır mı?

Saç ekiminde merak ettikleriniz? İyi bir saç ekim i nasıl olmalıdır? İyi bir saç ekimi belli bir sıklıkta ve doğal görünümün elde edildiği saç ekimidir. Başarılı bir saç ekiminde dışarıdan bakıldığında ekim izi belli olmaz. Başarılı bir saç ekiminde ön saç çizgisinin konumu girinti ve çıkıntıları da iyi planlanmalı, bir görüntü arz etmelidir.

 • İyi bir saç ekiminde saç ekimini yapacak uzman doktorun marifeti, el becerisi, tasarım ve sanatsal yeteneği çok önemlidir.
 • Nakledilecek saç kökleri için açılan kanalların açıları ve bu açıların yönleri saç dökülmesi öncesindeki doğal saçların açı ve yönleriyle uyumlu olmalıdır.
 • Ekilen saçların açı ve yönleri, doğal saçlarının çıkış açısı ve yönleriyle aynı olursa ekim sonrasında doğal görünümlü, hastanın istediği gibi taranabilir ve şekil verilebilir saçlar ortaya çıkar.
You might be interested:  Kıyafete Değen Saç Boyası Nasıl Çıkar?

Eğer nakledilecek saç kökleri için açılan kanalların açıları ve yönleri iyi ayarlanamazsa “çim adam” görünümü de dahil hiç istenmeyecek görüntüler ortaya çıkabilir. Saç ekiminden önce nelere dikkat etmeli? FUE tekniği kullanılarak yapılacak saç ekiminde saçlarının 0,3 mm kısaltılması gerekir.

 • Bu durumu bilmeli, tedavi sonrası iyileşme sürecini de dikkate alarak saç ekiminden önce 7-10 günlük izin almalısınız.
 • Operasyondan önce gerekli muayene ve tetkikleri yaptırmalısınız.
 • Eğer kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsanız operasyonun bir hafta öncesinden bunu kesmelisiniz.
 • Tedavi olduğunuz başka hastalıklar ve kullandığınız ilaçlar varsa saç ekimi öncesi muayenede bu durumu doktorunuza söylemelisiniz.

Eğer alkol kullanıyorsanız operasyonun en az yedi gün öncesinden alkol kullanımını kesmiş olmalısınız. Saç ekimi yaptıracak kişiler, operasyon günü baştan geçirilerek giyilen elbiseleri tercih etmemeliler, gömlek gibi kollardan giyilip çıkarılan rahat giysileri tercih edilmelidir.

 1. Saç ekim işlemi ne kadar sürer? Saç ekimi operasyonu, gerçekleştirilen işleminin yoğunluğuna da bağlı olarak, aynı günde ve tek seansta hazırlık süreci dahil 6 ile 9 saat içerisinde tamamlanabilir.
 2. Bu süre saçsız alanın büyüklüğüne göre artar veya azalır.
 3. Eğer saçsız alan büyükse ekim işleme birkaç seansta yapılabilir.

Böyle durumlarda her bir seans arasında 6 – 12 ay ara verilmelidir. Saç ekiminden sonra ilaç kullanılabilir mi? Saç ekiminden sonra enfeksiyon riskine karşılık koruyucu amaçlı olarak 5 gün süreyle antibiyotik kullanımı önerilebilmektedir. Şişlik ve ödem oluşumunu önlemek için buna uygun bir ilaç önerilir.

Eğer sancı olursa birkaç defa ağrı kesici de alınabilir. Saç ekimini sonrasında nelere dikkat etmeli? Sağlıksız ortamlarda bulunulmamalı, ağır işlerde çalışılmamalıdır. Operasyon bölgesini en az iki hafta süreyle çarpma vurma gibi fiziksel darbelerden ve yoğun güneş ışınlarına karşı korunmalı, gerekirse bu amaçlı şapka kullanmalıdır.

Operasyon bölgesine doktorun tavsiye ettiği ilaç ve ürünler dışında hiçbir kimyasal madde sürülmemeli. İyileşme sürecinin çabuklaşması ve ekimi yapılan saç köklerinin tutunmasını kolaylaştırmak için alkol ve sigaradan kaçınmak gerekir. Saç ekimi işleminden sonra yapılması gereken işler hastaya ayrıntılı olarak mutlaka verilecektir.

 1. Bu talimatlara titizlikle uyulmalıdır.
 2. Saç ekiminden sonra beslenmede dikkat edilecek özel bir durum var mı? Saç ekiminden sonra özel bir beslenme rejimine ihtiyaç yoktur, kişi normal beslenmesine devam eder.
 3. Saç ekiminden sonra kafanın korunması gerekir mi? Gerekiyorsa nasıl korumalıdır? Yeni ekim yapılan saç kökleri hassas olacağından, operasyondan sonraki ilk birkaç hafta süreyle operasyon bölgesi çarpma vurma gibi fiziksel darbelere ve güneş ışınlarına karşı çok iyi korunmalıdır.

Bu amaçla dışarı çıkarken şapka kullanılabilir. Şapka dışarı çıkıldığında operasyon bölgesini toz ve kirli havaya karşı da korur. Saçlar üçüncü günden itibaren her gün, günde bir defa olmak üzere yıkanır. Yıkama işlemi sırasında operasyon bölgesi kesinlikle tırnaklar kullanılarak ovulmamalı, avuç içi ve parmak uçları kullanılarak hassas hareketlerle yıkanmalıdır.

You might be interested:  Erken Yaşta Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç ekiminden sonra ne zaman spor yapabilirim? Bir hafta süreyle spora ara vermelidir. Bir hafta sonrasında yürüyüş, koşu gibi hafif sportif aktiviteleri yapılabilir. Halter gibi ağırlık kaldırma sporları, çarpma vurma gibi riskler içeren futbol ve benzeri sporlara en az üç hafta ara verilmelidir. Üç haftadan sonra futbol oynanabilir, ancak yine de dikkatli olunmalı topa kafa ile vurulmamalıdır.

Saç ekiminden ne kadar süre sonra deniz ve saunaya girilebilir? İki-üç hafta süreyle denize, saunaya veya hamama girmemelidir. Buralar enfeksiyon riskini arttırır. Saç ekiminden ne kadar süre sonra saç tıraşı olunabilir? Saç kesiminde, kafaya baskı uygulayan ustura ve tıraş makinesi gibi aletler altı ay süreyle önerilmez.

Tıraş için saçlı deriye dokundurmadan kullanılabilen makas tercih edilmelidir. Saç köklerinin alındığı bölge ile ekim yapılan bölgedeki saçların uzunluk farkının giderilmesi amacıyla operasyondan üç hafta sonra verici saha tıraş edilebilir. Ekim işleminden bir ay sonra ise ekim yapılan bölge tıraş edilebilir.

Ekim yapılan saçlar ne zaman çıkmaya başlar? Ekimi yapılan köklerden 1-1,5 ay sonra saçların çıktığı görülür. Çıkan ilk saçlar zayıf yapıdadır ve tamamen dökülürler. Daha sonra bu köklerden kalıcı saçlar çıkar. Saç ekiminin belirgin etkisi 3-4 ay sonra görülmeye başlar.6 ay sonrasında ekimi yapılan köklerin %80’inden yeni saçlar çıkmış olur.

 • Ekim yapılan alanda saçların tamamen çıkması 9-12 ayda ancak tamamlanır.
 • Saç ekiminden sonra en az ne kadar süre sonra tekrar saç ekimi yaptırabilir? İkinci bir saç ekimi yapılacaksa en az 6–7 ay beklenmesi önerilir.
 • Bu konuda beklenmesi tavsiye edilen ideal süre ise en az 1 yıldır.
 • Çünkü ikinci ekimi planlayabilmek için yapılan bir önceki ekimin kesin sonuçlarını görmek gerekir.

Saç ekimi yapılan alanda tüm çıkışların tamamlanması ve yara izlerinin tamamen kapanması bir yıl içerisinde tamamlanmaktadır. Verici bölgenin toparlanması ve tamamen iyileşmesi için de bu kadar süre beklemekte fayda vardır. Saç ekim işlemi kaç kez yapılabilir? Ekim yapılacak alanın genişliği ile verici alanın durumuna bağlı olarak saç ekimi tek veya birkaç seansta yapılabilir.

 1. Verici bölgede nakledilmek üzere yeterince saç kökünün bulunması ve ekim yapılacak alanın da geniş olması durumunda istenilen kadar saç ekimi yaptırabilir.
 2. Saç açıklığı az ise bir seans yeterli olur.
 3. Açıklık fazla ise saçların sıklaştırılması için ikinci veya üçüncü kez bu bölgelere ekim işlemi yaptırılabilir.

Tabii ki bu işlem için, yukarıda da ifade edildiği gibi, verici alanda nakledilebilecek, yeterli sayıda saç kökünün bulunması gerekir.

Çok fazla seans saç ekimi yaptırmak zararlı mıdır? Verici bölgede nakledilmek üzere yeterince saç kökünün bulunması ve doktorun da uygun görmesi durumunda istenilen kadar saç ekimi yaptırabilir. Ekilen saçlar ne kadar uzatılabilir?

Saç ekimi sonrasında çıkan saçlar kişinin kendi doğal saçlarıdır. Saç dökülmesi öncesindeki saçlara nasıl bir bakım yapılıyorsa ekim sonrası çıkan saçlara da benzer bir bakım uygulanabilir. Nakil sonrasında çıkan saçlar istenildiği gibi uzatabilir. : Saç ekiminde merak ettikleriniz?