Saç Kaşıntısı Ve Kepeğe Ne Iyi Gelir?

Saç Kaşıntısı Ve Kepeğe Ne Iyi Gelir
Çay ağacı yağı cildi tahriş edebilir, bu nedenle çok az kullanmak veya sulandırmak gerekir. Zeytinyağı ile karıştırılıp doğrudan saçlı deriye masaj yapılır veya şampuana 10- 20 damla çay ağacı yağı eklenerek de kullanılabilir. Limon Otu Yağı: Limon otu yağı da kepek ve saçlı deri kaşıntısı için etkili olabilir.

Saçta aşırı kepek ve kaşıntı neden olur?

Aşağıda 5 en yaygın nedeni ve tedavi yöntemlerini bulabilirsiniz: –

 1. Kepek ve seboreik dermatit – Bunlar kaşınan bir kafaya neden olan en yaygın nedenlerdir. Bu, kaşıntı ve kepeğe neden olan aşırı mantarlara vücudunuzun verdiği tepkidir. Mantarlar normalde kafatasında ve vücudun diğer kıllı yerlerinde bulunur ancak problem bu mantarların fazlalaştığı durumlarda ortaya çıkar. Çare: Orta şiddetteki vakalar için, selenyum ya da çinko pritiyon içeren şampuanlardan kullanarak bu mantarları kontrol altına alabilirsiniz. Daha ciddi vakalar için ise reçeteli anti mantar şampuanlarından, bölgesel kortizon ya da ilaçlı köpükten, solüsyonlardan, kremlerden ve merhemlerden yararlanabilirsiniz.
 2. Sedef Hastalığı – Bu, kabarma, kızarıklık, ve kafatasında pul pul dökülme şeklinde görülen kronik bir otoimmün hastalığıdır. Bu hastalığı başka insanlardan alamazsınız. Uzmanlar bu hastalığa neyin neden olduğunu tam olarak anlayamasa da eğer ailenizden birinde varsa, yakalanma olasılığınız yüksektir. Çare: Doktorlar kafatasındaki sedefi kontrol altına almak için katranlı ya da salisilik asit içeren şampuanlardan kullanmanızı tavsiye ediyor. Eğer bunlar işe yaramazsa, dermatoloğunuzdan bir randevu alın. O size daha güçlü şampuanlar ile bölgesel kortizon yazabilir.
 3. Saç Mantarı – Bu kafatasınızda oluşan, saçkıran olarak bilinen bir mantar hastalığıdır. Saç mantarları saç köklerinin derinlerine etki ederek, geniş bölgelerde saç dökülmelerine neden olurlar ve zamanla artış gösterirler. Döküntü siyah noktalar halinde ya da yeni çıkan saç gibi görülebilir. Çare: Eğer böyle bir saçkıran rahatsızlığınız varsa, marketlerde satılan anti mantar şampuanlarından faydalanabilirsiniz. Hastalık saç foliküllerinin derinlerine etki ettiğinden ayrıca ağızdan da anti mantar ilaçları almanız gerekir. Doktorunuz bu güçlü ilaçları yazmadan önce bunun asıl nedenini bulacaktır.
 4. Saç Biti – İnsanların çoğunun aklına bu kelimeyi duyunca okul çocukları gelse de, onlar herkesin kafasına yerleşebilirler. Doktorlar bitlerin temiz saçları tercih ettiğini o nedenle bitlenmenizin pis olduğunuz anlamına gelmediğini belirtiyor. Daha yakında baktığınızda her bir saç teline tutunan sirkeleri (bit yumurtaları) görebilirsiniz. Biraz kepeği andırabilirler ama saçınızı salladığınızda saçınızdan kolayca düşmezler çünkü saçınıza adeta “yapışmışlardır”. Aynı zamanda gelişmiş bitleri kafa tasında gezerken görebilirsiniz. Ancak onları yakalamak sirkeleri temizlemekten daha zordur. Çözüm: Süper marketlerden içlerinde pretrin ya da permetrin böcek ilacı bulunan şampuanları temin ederek saçınıza uygulayabilirsiniz. Her bit ilacının kendi özel formülü vardır. Kutunun üzerinde yazan adımları tam olarak uygulamalısınız. Doğrudan uygularsanız işe yarayacaktır.
 5. Alerjik reaksiyonlar – saç boyaları, egzama ve atopik dermatit gibi durumlar da daha seyrek görülse de kaşıntıya sebep olabilir. Çare: Eğer neye alerjik olduğunuz tespit edip ondan kaçınırsanız bu alerjik reaksiyonlar kendi kendine geçecektir. Neye alerjik olduğunuzu anlamak zor bir iştir ve dermatloğunuzun odasında çeşitli testlere girerek bulmanız gerekebilir. Kafa kaşıntıları hakkında ne endişelenmeli

Pek çok zaman, kafada kaşıntı pek üzerinde durulacak bir şey değildir. Ama bazı durumlarda daha ciddi bir şeylerin belirtisi olabilirler. Aşağıdakilerden birini görürseniz doktorunuza görünün:

 • Piyasadan aldığınız şampuanlara rağmen bir iyileşme olmazsa
 • Kaşıntı geçe sizi uyutmayacak seviyedeyse ve işinizi ya da okulunuzu etkiliyorsa
 • Saçınızda bit ya da yumurtasını görürseniz
 • Kaşınan yerler dokunulamayacak kadar acıyorsa

Kafanızdaki uzun süren kaşıntı durumlarında her zaman doktorunuza görünmelisiniz – sadece sıradan bir kepek olduğunu düşünseniz bile. Dermatoloğunuz gerekli kontrolleri yapıp sizi rahatlatmak için doğru çözümü sunar.

Saç diplerindeki kaşıntıya ne iyi gelir?

Saç Diplerindeki Kaşıntıya Ne İyi Gelir? Saç Diplerinde Kaşıntı Neden Olur, Nasıl Geçer? -Son Dakika Haberi Saç derisi kaşıntısı çok sık görülen rahatsızlıklardan biridir. Bazen bir stres halindeyken bile saç derimizi hızlı hızlı kaşıyabiliyoruz. Seboreik dermatit olarak adlandırılan bu deri hastalığı farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Sedef hastalığı, mantar enfeksiyonları, saç boyası, egzamalar gibi birçok farklı nedeni olabilir. Önemli olan nedeni doğru saptayıp tedavi sürecine başlayabilmektir. Saç diplerindeki kafa kaşıntısına ne iyi gelir? Bu SAÇ DİPLERİNDE KAŞINTI Saç diplerindeki kaşıntı olayı insanı psikolojik olarak rahatsız eden bir durumdur.

Kaşıntı sebebi psikolojik nedenlerden dolayı olacağı gibi deri hastalıklarına bağlı olarak da gelişebilir. Dermatoloji alanında bu duruma seboreik dermatit olarak adlandırılmaktadır. Saç diplerinde kaşıntı genelde kendiliğinden geçebilen durumdur. Eğer 1 haftayı geçen bir kaşıntı durumu varsa bir hastalık nedenine bağlı olarak kaşıntı sorunu yaşıyor olabilirsiniz.

Sedef hastalığı Saçlı derinin mantar enfeksiyonları Saç boyası gibi saça uygulanan değişik maddeler Alerjik temas egzamaları Atopik dermatit Diyabet Zona gibi sinirleri etkileyen hastalıklar Stres-anksiyete

SAÇ DİPLERİNDE KAŞINTIYA NE İYİ GELİR? Saç derisinde kaşıntı için evde uygulayabileceğiniz yöntemler mevcuttur. Doğanın bize sunmuş olduğu mucizevi bitkilerden faydalanarak saç derisi kaşıntısından kurtulabilirsiniz. Kafa kaşıntısı olarak da tabir edilen bu durum için şu yöntemleri deneyebilirsiniz: Yüksek miktarda asetik asit içeren elma sirkesinin antienflamatuar, antibakteriyel ve antifungal etkisi vardır.

Organik Hindistan cevizi yağı

Antimikrobiyal özellikli doymuş bir yağ olan laurik asit içeren organik Hindistan cevizi yağı saç derisindeki kaşıntıyı yatıştırmaktadır. Yüksek miktarda mentol içeren nane yağını saç diplerini rahatlatır ve açar. Kaşıntı problemini aza indirir. Kepek oluşumunu da ciddi anlamla azaltır.

Deri rahatsızlıklarında en çok tercih edilen yağlardan biri çağ ağacı yağıdır. Cilt problemlerini anında çözer. Antimikrobiyal, antifungal ve antiseptik özellikleri sayesinde deri hastalıklarını iyileştirir. Kepek ve yağlı saçlar için tercih edilir. Kuru ciltler için nemlendirme görevi görür. Saç dökülmesini önler.

Koruyucu özelliği ile saçı enfeksiyonlara karşı korur. Saç diplerinde kaşıntı ve yanma problemi için yukarıdaki çözüm önerilerini deneyebilirsiniz. Sağlıklı saç derisi için dengeli ve iyi beslenme önemlidir. Saçları ılık suyla yıkamak gerekir aşırı sıcak sudan kaçınmalıyız.

 1. Saçları sert bir havlu yerine yumuşak havlu tercih edilmelidir.
 2. Havlu ile saçları ovuşturmak yerine sadece nemini alın.
 3. Tarak seçiminde geniş ve dişli bir tarak seçin.
 4. Eğer mümkünse doğal olarak kurutmanızda fayda var.
 5. Fön makineleri ile yüksek sıcağa maruz bırakmayın.
 6. Ayrıca jöle, sprey ve saç boyası gibi yan ürünleri kullanmamaya özen gösterin.

Kafa deriniz yağlı ise, günde bir kez ılık su ile yıkamanız gerekmektedir. Şampuan kullanmayı azaltmalısınız. : Saç Diplerindeki Kaşıntıya Ne İyi Gelir? Saç Diplerinde Kaşıntı Neden Olur, Nasıl Geçer? -Son Dakika Haberi

Saçta kepek varsa kaşınır mı?

Saç derisindeki kepekten ve pullanmadan nasıl kurtulursunuz? Çözümler ve tedaviler Kepek problemi hafif, orta veya şiddetli olabilir. Bu durum son derece yaygındır ve kadınları erkeklerden daha fazla etkiler. Herhangi bir zamanda belirebilir. Her türlü saç tipi ve kafa derisinde görülebilir. Kafa derisindeki bu aşırı dökülmeye ya bir maya kolonizasyonu (= mantar) ya da çevresel faktörler tarafından açığa çıkan genetik yatkınlık neden olur. Kepek, Malassezia ailesinden bir maya olan mikro organizmanın anormal şekilde çoğalmasından kaynaklanır. Bu olay, epidermisteki cilt hücrelerinin çok hızlı bir şekilde yenilenmesine neden olur. Saç derinizde kümeler halinde, dökülen veya yapışkan hale gelen büyük kepek veya benek formunda bulunurlar.

 • İki tip kepek vardır:
 • Kuru kepek ve yağlı kepek.
 • Orta kepek vakalarında, pullanmalar ince, kuru, gri veya beyazımsıdır ve kafa derisine yapışmaz; omuzlarınıza düşer.
You might be interested:  Altın Kahve Saç Rengi Nasıl Elde Edilir?

Kalın, yağlı ve sarımsı kepek kafa derisine yapışır ve genellikle kaşıntı eşlik eder. Seboreik dermatitin küçük bir formudur. Kafa derisi genellikle pembedir ve tahriş olmuştur. Altında yatan kızarıklığın eşlik ettiği kuru, beyazımsı lekeler sedef hastalığının belirtileridir. Bu durumda, genellikle kaşıntı da ortaya çıkar. Şiddetli kepek hakkında endişeleriniz varsa dermatoloğunuza başvurun. Sedef hastalığı, kuru alanlarda, özellikle kafa derisinin kenarlarında ve oval çevrede, kızarıklıklarla birlikte görünen kalın, açıkça belirgin şiddetli pullanmalarla nitelendirilir. Bu pullanmalar farklı boyutlarda olabilir ve tüm kafa derisini kapsayan bir kaska benzeyebilir.

Kepeğe karşı etkili şampuan hangisi?

En İyi Kepek Karşıtı Şampuan Listesi

Sıra Markalar neoldu Puanı
1 Grand Hair 10/9.9
2 Davines Purifying 10/9.8
3 Kerastase Specifique 10/9.6
4 Vichy Dercos Anti Dandruff 10/9.7

Doğal yollarla saç kepeği nasıl gider?

Saçlarınızı sirkeli suyla durulayarak kepekten kurtarabilirsiniz – Elma ya da üzüm fark etmez, sirke de kepek sorununu ortadan kaldırmada başta gelen isimlerden. Genişçe bir kabın içine ılık su doldurun, ardından içine sirke koyup karıştırın. Saçlarınızı güzelce yıkayıp duruladıktan sonra hazırladığınız bu sirkeli suyla da saçlarınızı güzelce durulayın.

Kepeği ne döker?

Kepek nedir? – Öncelikle ” kepek ne demek” sorusuyla başlamak isteriz. Kepek, saç derisinin pul pul dökülmesine neden olan yaygın bir saç problemidir. Bulaşıcı değildir ancak özellikle tekrarlayan durumlarda sinir bozucu bir problemdir. Saçtaki hafif kepeğe günlük bir şampuanla bakım yapıldığında azalma eğilimi gösterebilir.

Saçta kepek hangi hastalığın belirtisidir?

Saçta kepek neden olur, nasıl geçer? Kepek bitkisel yöntemlerle nasıl önlenir? Kepek kafa derisinde tetikleyici nedenlerden dolayı zaman zaman artabileceği gibi kullanılan kepek önleyici uygulamalar sayesinde şiddeti azalabilir. Kepek sorunu nedeni ile saçlarınızı sık sık yıkama isteği duymanız çok normaldir ancak bu yöntem saç derisi ve saç sağlığını olumsuz etkilediğinden haftada en fazla 2 defa saçlarınızı yıkamak daha doğru olacaktır.

Burada Amaç saç derisinde kuruluk nedeniyle pul pul dökülme şikayetlerini ortadan kaldırmaktır. Hatta bazen yalnızca kafa derisinde değil kaşlarda ya da sakallarda meydana gelen bu cilt sorunun tedavisi için ilk etapta kepeklenmeye neden olan faktörlerin kaynağına inilmesi gerekir. KEPEK NEDEN OLUR? Özellikle havanın kuru olduğu sonbahar kış aylarında kötüleşen kepek problemi, çoğu zaman seboreik dermatit yani vücudun, yüzün, derinin belli başlı bazı bölgelerinin kaşıntılı hal almasına ve kızarıklıklara neden olan bir cilt problemi ile kişilerde kepek oluşumunun önünü açmaktadır.

Bu durum pek çok kişinin saç derisine yapışmış kepek şikayetinin nedenidir. Saç derisinde mantar oluşumu, saçları aşırı ya da az yıkamak ya da kimyasal ürünlere fazla maruz kalmanın sonucu olarak saç derisinde kepek meydana gelmektedir. Saç derisinde kepeklenme stres ve vitamin eksiklikleri başta olmak üzere egzama, sedef hastalığı ya da farklı cilt hastalıkları nedeni ile de görülmektedir.

 1. Zayıf bir bağışıklık sistemi, Parkinson hastalığı ve bir takım nörolojik rahatsızlıklar kepek oluşumunu tetikleyici sağlık sorunları arasında yer almaktadır.
 2. EPEK NASIL GEÇER? Kepek tedavisi için birçok çözüm yöntemi bulunmaktadır.
 3. Ancak onlardan tamamen kurtulmanın yolu altta yatan nedenlerle ilişkilidir.

Aksi takdirde uygulanan yöntemler etkisini hemen yitirir ya da olumlu bir etki yaratmaz. Saç derisindeki kepek problemini gidermek için en etkili çözüm yöntemlerinin başında kepek için özel olarak tasarlanmış kepek önleyici şampuanlar gelmektedir. Düzenli kullanımda kafa derisinde rahatlama sağlayarak kaşıntı problemini de gidermektedir.

İçerisinde selenyum sülfit, çinko pirit ya da kömür katranı içeren bu şampuanların kullanma talimatları dikkate alınmalı ve önerilen süre boyunca özenle kullanılması gerekmektedir. Kepek şampuanını eczaneden ya da süper marketlerden temin edebilirsiniz. SAÇTAKİ KEPEK NASIL ÖNLENİR? Ergenlik çağında yaygın görülmekte olan kepek bebeklerde de görülebilen bir cilt hastalığıdır.

Özellikle kuru bir saç derisi nedeni ile pul pul dökülme beraberinde ise özellikle kadınların hiç istemeyeceği cansız, kuru ve mat saçları beraberinde getirmektedir. Bu nokta da belki de kepek probleminizi gidermeniz için saç derisinin nem ihtiyacının karşılanması gerekebilir.

Saçlarınızı her gün yıkamaktan kaçının. Eğer sık sık duş alma ihtiyacı duyuyorsanız saçlarınız dışında yalnızca vücudunuzu yıkayın. Saçlarınızı haftanın 23 günü yıkamanız yeterlidir. Stres kepeklenmenin başlıca nedenleri arasında yer almaktadır. Stresli anlarda öfke kontrolü ile endişe ve stresi bedeninizden uzaklaştırın. Saçlarınızı gün aşırı taramaya özen gösterin. Güneş ışığının kepek problemine olumlu etkilerinden dolayı uygun saatlerde kafa derinizin güneş almasını sağlayın. Saçlarınızı yıkarken sabun ve şampuan kalıntılarını yok etmek için iyice duruladığınızdan emin olun. Kimyasal içeriğe sahip olan saç şekillendirici sprey, jöle gibi ürünleri kullanmaktan kaçının. Saçtaki kepek hangi vitamin eksikliğinden olur diyecek olursanız, A, B vitamini ve çinko alımınızı arttırmanız vitamin eksikliği nedeni ile oluşan kepeklenmenin önüne geçmede oldukça etkilidir.

KEPEĞE NE İYİ GELİR? Sağlıklı saçlar sağlıklı bir kafa derisi ile mümkündür. Zira saç derisi problemleri için önlem alınmadığı takdirde saçlarınızın bu durumdan etkilenmemesi söz konusu değildir. Bu nedenle saç derisini beslemek, nemlendirmek, güçlendirmek ve kepek gibi cilt sorunlarını gidermek genel görünümünüzü son derece etkili kılmaktadır.

Antimikrobiyal özelliği ile kepekle mücadelede son derece faydalı olan sarımsak, kepeğe yol açan bakterilerin ölmesini sağlar. Kokusu sizi rahatsız ediyorsa ezilmiş sarımsağın içine bir miktar bal ilave edebilirsiniz. Saçlarınıza uygularken dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulamaya özen gösterin. Cilt sağlığının yanı sıra saç ve saç derisine olumlu etkileri ile bilinen Hindistan cevizi yağı kepek tedavisinde de kullanılmaktadır. Saç derinize 23 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını masaj yaparak uygulamanız ve 1 saat bekletmeniz yeterlidir. Ardından saçlarınızı şampuanladıktan sonra ılık su ile durulayabilirsiniz. Saçtaki kepek nasıl temizlenir noktasında kullanabileceğiniz diğer bir ürün ise elma sirkesidir. Mantar ve bakterilerin üremesini engelleyen sirke, saç derisinin Ph dengesini korumaya yardımcı olmaktadır. Sirke kullanımı eğer kuru bir kafa derisine sahipseniz kuruluk şikayetinizi azaltır yağlı bir kafa derisine sahipseniz ise aşırı yağlanmanın önüne geçmektedir. Antienflamatuar ve antimikrobiyal etkileri ile çay ağacı yağı, kepek oluşumuna sebep olan mantar ve seboreik dermatit problemi ile baş etmeye yardımcı olur. Tek başına kullanıldığında tahrişe neden olabileceği için bir miktar hindistan cevizi yağı ile saç derisine uygulamanızı şiddetle tavsiye edebiliriz. Uskumru, alabalık ve somon gibi omega 3 yağ asidi içeren balıkları beslenmenize mutlaka dahil edin. Bu besinler ciltte kurumaya bağlı kaşıntı, döküntü ve kepek sorununu gidermeye yardımcı olur. Saç derinizden kepeği gidermeden kullanılan diğer bir ürün ise antifungal ve antimikrobiyal özelliği bulunan Aloe Vera’dır.

You might be interested:  Aşırı Saç Dökülmesine Ne Iyi Gelir?

: Saçta kepek neden olur, nasıl geçer? Kepek bitkisel yöntemlerle nasıl önlenir?

Kepekli Saçlar neden olur?

Hemen herkeste dönemsel olarak ortaya çıkan kepek problemli yaşa ya da cinsiyete bağlı olarak oluşan bir sorun değildir. Kişinin genel sağlığını olumsuz etkilemese bile kepek saçların görünümünü ve saç derisini olumsuz etkiler. Dışarıdan bile görünen ve saça yağlı bir görünüm veren kepek kolay çözülebilen bir sorun değildir. Saçtaki Kepek Neden Olur, nasıl geçer? Bunların bazıları oldukça kolay ve evde uygulanabilen yöntemlerdir. Bazen de bir dermatologdan destek almak gerekebilir. Çünkü bazen kepek sorununun çözülmesi problemin tamamen çözülmesini sağlamaz. Saç derisindeki ölü derinin de temizlenmesi ve saçın tamamen arındırılması gerekir.

 • Bunun için özel dermatolojik ilaçlar bulunur.
 • Doktor önerisi kapsamında bunları kullanabilirsiniz.
 • Epek bazen hızlı bir şekilde kendiliğinde artar bazen de azalır.
 • Çünkü gündelik yaşamın stresi, beslenme koşulları, hava kirliliği, aşırı soğuk hava ve sıcak bile kepek miktarını olumlu ya da olumsuz etkileyebilmektedir.

Bunun yanında kullanılan şampuanlar, saçların yıkanma sıklığı ve su kalitesi de kepek oluşumunu etkileyebilir. Kepeğe karşı olan şampuanları tercih edip, ılık suyla saçlarınızı haftada 2 ya da 3 defa yıkamayı deneyebilirsiniz. Saçların sık sık şampuanla yıkanması ve soğuk su kullanılması da kepek oluşumunu olumsuz etkiler.

 • Epek saç diplerinin fazla kuruması sonucunda oluştuğundan genel cilt kuruluğunun ortadan kaldırılması da kepeği azaltacaktır.
 • Saç dibindeki gözeneklerin açılması ve doğal nemiyle kalması kepeği saçlarınızdan uzaklaştıracaktır.
 • Bu içeriğimizde saçtaki kepek neden olur, nasıl geçer? Saç kepeğine ne iyi gelir? Konularında ayrıntılı bilgileri sizler için bir araya getirdik.

İşte saçtaki kepek ile ilgili tüm merak edilenler Saçta Kepek Neden Olur? Kepek görüntüsü ve kaşıntısıyla kimsenin saçında istemediği bir deri problemidir. Peki saçta kepek neden olur? Genellikle kepek kişinin cilt tipi, saçını yıkama sıklığı, kullandığı şampuan, yaşadığı yerdeki havanın kuru olması gibi nedenlerle ortaya çıkabilir.

 • Özellikle saç derisinin nemsiz kalması ve kuruması kepeğe neden olmaktadır.
 • Saçların yıkanma sıklığının az ya da çok olması da kepeğin oluşumunu tetikler.
 • Ullanılan şampuanların içlerinde bulunan kimyasallar saç derisinin doğal yapısını bozar ve bu da yine kepeğe neden olur.
 • Işide mineral ve vitamin eksikliği, stres altında kalmaz ve genetik cilt rahatsızlıklarının bulunması da kepeği tetikler.

Saçtaki Kepek Nasıl Geçer? Herkes saçındaki kepekten hemen ve kolay bir şekilde kurtulmak için. Bu yüzden saçtaki kepek nasıl geçer? Diye sorarlar. Kepekten kurtulmanın en kolay yolu kepe önleyici şampuanlar kullanmaktadır. Ayrıca saçlar haftada 2 ya da 3 kere yıkanmalı.

Yıkama esnasında soğuk ya da sıcak su kullanılmamalıdır. Diğer yandan saç diplerinin doğal nemine kavuşması için elma sirkeli su, hindistancevizi yağı, papatya suyu gibi doğal yöntemlerden de destek alınabilir. Saç Kepeğine Ne İyi Gelir? Saç kepeğine ne iyi gelir sorusu? Çok fazla kişi tarafından sorulur.

Öncelikle amaç saçların kepekten arındırılması olduğundan evinizde doğal yöntemlerden destek alabilirsiniz. Örneğin elma sirkeli suyu durulama suyunuzda kullanabilirsiniz, karbonatlı su da benzer bir işleve sahiptir kullanılabilir. Saç Kepeği Nasıl Önlenir? Saçlarda kepeğin temizlenmesinin ardından önemli olan tekrar oluşumunun önlenmesidir.

Çünkü kepek genellikle tekrar etme eğilimi gösterir. Peki saç kepeği nasıl önlenir? Öncelikle saçınız için daha doğal şampuanları tercih edin ve saç yıkama sıklığınız haftada 2 ya da 3 olsun. Kimyasallardan saçlarınızı uzak tutun. Saçınızın doğal nemini kaybetmemesi ve yeniden kepek oluşmaması için evde hazırlayabileceğiniz maskeleri en azından 15 günde bir uygulayabilirsiniz.

Saçınızı çok soğuk ya da sıcak suyla yıkamayın. Saç Kepeği En Hızlı Nasıl Geçer? Saç kepeği en hızlı nasıl geçer? Sorusunun en basit yanıtı kepek önleyici şampuan kullanmaktır.

Kepekli saç kaç günde bir yıkanmalı?

Yağlanmaya ve kepeklenmeye meyilli saçlar için en önemli nokta saçları çok sık yıkamamaktır. Saç gereğinden fazla yıkandığında, yıkanmaya alışır ve daha hızlı yağlanır. Saçı daha seyrek yıkamaya başlamak, saçın yağlanma eşiğini yükseltir. Bu nedenle saçları gün aşırı ya da üç günde bir yıkamak idealdir.

Kepek utanılacak bir şey mi?

Kepek utanılacak bir durum değildir. Alınacağınız önlemlerle kepek oluşumunu engelleyip, var olan kepeği durdurabilirsiniz. Sık sık yıkanmanın kepek oluşturduğu düşüncesinin aksine sık yıkanmak kepek oluşumunu engeller. Yıkandığımız su ılık olmalı, çok sıcak su cildin nem oranını azaltır, cildi kurutur.

Kepek saçı kurutur mu?

Kepek saçlara zarar verebilir! Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, saçlarda meydana gelen kepek probleminin bir çok kişinin sorunları arasında olduğunu söyledi. Dr. Ata Nejat Ertek, “En sık görülen saç sorunları şunlardır; Saçla ilgili birçok hastalıklar vardır.

Bunlar doğrudan doğruya saçlara ait mikroplu bir takım hastalıklar olabildiği gibi, vücudun bütününü ilgilendiren birtakım hastalıklar da saçlar üzerinde zararlı etkiler yapabilir. Bu arada, vücudun bakımına, beslenişine bağlı olan açlık, vitaminsizlik gibi haller, şeker hastalığı gibi bünye bozuklukları saçlara zarar verebilir.

Başlıca hastalıklar, saç dökülmesi, saçkıran hastalığı, kepek (sebore) hastalığıdır.”dedi. “Latince ismi Pityriasis capitis olan kepek, basit bir şekilde anlatmak gerekirse ölü hücrelerin dökülmesidir.” Diyen Dr. Ata Nejat Ertek, “Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 40’ı herhangi bir dönemde kepeklenme sorunu ile karşılaşmaktadır.

Özellikle kepek problemi koyu renkli kıyafetler giyildiğinde belirgin hale gelir. Birçok insan kepek problemini ya saçlarını çok yıkamaktan ya da az yıkamaktan dolayı kaynaklandığını düşünürler. Saç düzenli olarak şampuan ile yıkanmazsa, kafa derisinde ki yağ hücreleri kepek oluşmasına neden olabilir.

Öte yandan saçı sık sık şampuanlamak da kafa derisini tahriş edip kepeğe neden olabilir. Bunun yanı sıra,havaların soğuması ile genellikle kış aylarında cilt kurur. Cildin kuruması saç derisinde kepeklenme ve kaşınmanın en büyük nedenidir.” diye konuştu.

Dermatoloji Uzmanı Dr.Ata Nejat Ertek, açıklamasını şöyle sürdürdü; ”Az su içmek cildi kurutur ve işte bu nedenle su içmekle kepek arasında bir bağlantı kurulabilir. Yeterince su içmiyorsanız kepek sorunu yaşayabilirsiniz demektir. Az su içmek dışında stres ve kaygı da cilt sorunlarını daha da kötüleştiren faktörlerdir.

Kepeklenmeye sebep olan hastalıklar ise; saç egzaması, sedef hastalıkları, sinirsel egzama ve mantar hastalığıdır. Eğer vücudunuzda egzama varsa bu durum kafa derinizde kepeğin gelişmesine öncülük edebilir. Çeşitli mantar ve deri hastalıklarının saçlardaki kepekleri arttırdığı bilinmektedir.

Özellikle çeşitli egzama türleri ve malasezya mantarı adlı rahatsızlıklarda maalesef saç diplerinde soyulmalar ve aşırı deri dökülmesi görülebilmektedir. Kepeğin zararları arasında sayılabilecek temel sorun, bu beyaz yağlı oluşumların saç derisinde kaşıntıya neden olması ve kişinin de saçlı deriyi kaşırken bölgeye zarar vermesidir.Kepek, bulaşıcı veya ciddi bir hastalık değildir.

Fakat, kepeği önlemek için saç derisine gerekli bakımı yapmak gereklidir. Gün içinde farkında olmadan sürekli kaşınan saçlı deride yaralar oluşabilir ve bu açık yaralara da dış ortamdaki mikroplar kolayca yerleşerek enfeksiyon oluşmasına sebep olabilir.” Dr.Ata Nejat Ertek, kepeğin doğrudan dökülme problemine neden olabilecek bir sorun olmadığını ancak saç köklerinin zaman içinde zayıflamasına neden olarak koparak dökülmeleri arttırabildiğini ifade ederek, “Kepek nedeniyle saç derisini sürekli kaşımak tahrişe neden olabilir ve saç köklerini zayıflatır.

 1. Epeklenme ve saç dökülmesi arasındaki ilişki bu şekildedir.
 2. Saç derisindeki kaşımaya bağlı tahriş nedeniyle dökülen saçların yerine zaman için yenileri çıkacaktır.
 3. Sık aralıklarla saç boyası uygulaması ve saç rengini keskin şekilde değiştirmek, güçlü ve saçı yıpratıcı kimyasal kullanımı gerektirdiği için saça zarar vermektedir.
You might be interested:  Taft Saç Spreyi Ne Işe Yarar?

Saçı şekillendirmek için kullanılan doğal olmayan saç şekillendiriciler saç derisinde alerjik tepkiye neden olabilir veya bu ürünlerin çok fazla kullanımı saç derisini tahriş edebilir. Ayrıca, sık aralıklarla fön çekme ve saçı şekillendirme saça zarar vermektedir.

 • Şekil veren ve saç kurutan aletler, ısından dolayı saçlara zarar verir.
 • Sıcak uygulamalar sonucu saç var olan nemini ve esnekliğini kaybeder.
 • Saçların hep toplanması sakıncalıdır.
 • Saçlarınızı ara sıra serbest bırakarak hava almasını sağlamalısınız.
 • Öncelikle beslenmeye dikkat etmek gerekir.
 • Çünkü beslenmede problem varsa bundan ilk etkilenecek organınız saçlarınızdır.

İşlenmiş hazır gıdalardan uzak durmak, bol bol su içip, meyve sebze tüketmek önemlidir. Protein, vitamin ve mineraller açısından zengin bir beslenme düzeni tercih edin. Aşırı miktarda zararlı kimyasal içeren şampuanlardan uzak durun. Saçlar yıkanırken deri kısmı çok hırpalamamaya özen gösterin.

Saçlarınızı yıkarken tırnaklarınızla birlikte saç derinizi çok ovalarsanız saç deriniz kalkar ve kepek oluşumu görülür. Saçın hangi aralıklarla şampuanlandığı kadar, şampuanlarken saç derisine masaj yapılması ve ardından bol suyla saçta şampuan kalmayacak şekilde iyi bir durulama yapılması da önemlidir.” şeklinde konuştu.

İHA

Kafada kabuklu kepek nasıl geçer?

Saçta kabuklu kepek neden olur, bitkisel ve evde doğal çözüm yöntemleri ile nasıl geçer? Saçtaki kepek nasıl temizlenir? Kepek neredeyse her insanın hayatında en az bir kez uğraştığı bir sorundur. Bir cilt problemi olan kepek, bazen mevsimsel veya dönemsel sebeplerden kaynaklanır ve kısa sürede düzelebilir ancak bazen de çok uzun süreler boyunca insanı uğraştırabilir.

 1. Dolayısıyla kepek problemi yaşamaya müsait bir cilt yapısına sahip olanlar, kepeğin oluşumunu önlemek için bazı alışkanlıklarını düzenlemelidir.
 2. Bu düzenlemelerin başında ise beslenme gelir.
 3. SAÇTAKİ KEPEK NASIL TEMİZLENİR? Kepek tedavisinde göz önünde bulundurulması gereken bazı etkenler vardır.
 4. Bu etkenlerin başında kepek sorunuyla uğraşan kişinin yaşı ve kepeğin şiddeti gelmektedir.

Eğer şiddetli bir kepek sorunuyla mücadele ediyorsanız bir cildiye uzmanına danışmalısınız. Eğer kepek şiddeti çok yoğun değilse kepeği temizlemek için bazı doğal yollar kullanabilirsiniz. İşte bu doğal yollar:

 • Doğal içerikli şampuanlar
 • Çiçek yağları
 • Elma sirkesi
 • Doğal ve saf yağlar

KEPEĞE BİTKİSEL ÇÖZÜM

 1. Bazen kepeğin şiddeti orta şiddete ulaştığında kepek kaşıntı yapar. Bu durum da saçtaki kepek ve kaşıntı nasıl giderilir sorusuna yol açar.
 2. Saçtaki kepeği gidermek için doğal yollara başvurmak isterseniz uygulayabileceğiniz bazı çözümler vardır. İşte kepek ve kaşıntıya iyi gelen yöntemler:
 3. İki aspirini ezerek toz haline getirip bu tozu her yıkamada şampuanınıza ekleyebilirsiniz. Bu karışım ile saçlarınızı köpürtüp durulamadan beş dakika saçta bekletip daha sonra durulamalısınız.
 4. Zeytinyağı ile saçınıza masaj da yapabilirsiniz.
 5. Çemen tohumlarını geceden suda ıslatıp sabah bu karışımı macun haline getirerek saç dersine uygulayabilirsiniz. Uygulamadan yaklaşık 40 dakika sonra saçınızı şampuanla yıkamalısınız. Bu kürü haftada bir kez uygularsanız hem kepek sorunundan kurtulabilir hem de saçlarınızın daha hızlı uzamasını sağlayabilirsiniz.
 6. 750 mililitre kaynayan suya atılan bir tutam ısırgan otunu 2-3 dakika kaynatıp karışım ılıdıktan sonra süzmelisiniz. Daha sonra süzdüğünüz bu karışımı temiz saçınıza uygulayıp yarım saat bekledikten sonra durulayarak kepek sorunundan kurtulabilirsiniz. Bu kür hem kepek sorununu çözecek hem de saçlarınızın daha canlı görünmesine yardımcı olacaktır.

SAÇTA KABUKLU KEPEK NEDEN OLUR? Saç derisinde oluşan kabuklu kepeklenmeler aslında kepeklenmeye stresin etki etmesi ile saç derisinde gözle görülür kabuklar oluşması durumudur. Bu durumda saç derisi kabuklaşır, aşırı düzeyde kaşınır ve tedavi edilmezse iltihaplanabilir.

 1. Saç derisinin yeterince hava alamaması, nemsiz ve kuru kalması da saçta kabuklu kepek oluşumuna neden olacaktır.
 2. Saçlarınızı aşırı derecede sıcak suya maruz bırakmanız, kimyasal içerikli saç ürünlerinin oldukça sık kullanılması ve saçların yeterince temizlenememesi de saçlarda kabuklu kepeğe neden olabilir.

Saç derisinin kabuklanmasının net bir sebebi bulunmamaktadır. Bu durum kişisel bakım hataları, Anksiyete, depresyon, stres gibi psikolojik veya fizyolojik problemlerden ötürü oluşabilir. SAÇTAKİ KABUKLU KEPEK NASIL GEÇER? Saç derisindeki kabuklu kepek, kirli, yeterince durulanmayan, yağlı veya sivilceli saç derilerinde görülebilir.

 1. Saç derisi kabuklandıktan sonra bu kabuklar dökülecektir.
 2. Dökülme evresine geçilmeden önce saça müdahale edilmeli ve sorun çözülmelidir.
 3. Epeğe ne iyi gelir sorusuna verilebilecek diğer cevaplar şu şekildedir.
 4. Saç derisindeki kabuklanmaların en belirgin sebebi günümüzde de çokça uğraştığımız strestir.

Stres sonucunda ortaya çıkan bu kabuklanmadan kurtulmak için en kısa sürede bir dermatoloğa danışılmalıdır ve tedavi sürecine başlanmalıdır. Saç derinizdeki kabuklanmayı geçirmek istiyorsanız saçlarınızın ph seviyesini dengelemelisiniz. Saç ph’ını dengeleyebilmek için elma sirkesi kullanmak etkili olacaktır.

Elma sirkesini suya karıştırıp saç derinize masaj yaparak uygulayıp 15-20 dakika bekletirseniz saç ph’ınız dengelenecektir. Daha sonrasında saçlarınızı ılık su ile durulamalısınız. Saçtaki kabuklanmadan kurtulmak için kullanabileceğiniz diğer yöntem ise zeytinyağı olmaktadır. Zeytinyağı yüksek oranlı bir nemlendiricidir ve saçtaki kabuklu kepek sıkıntısını ortadan kaldırabilir.

Az miktarda zeytinyağını saç derinize masaj yaparak sürdükten sonra 3 saat kadar bekletip saçınızı doğal içerikli şampuanlarla yıkamalısınız. Saçlarınızı durularken ılık su kullanmayı unutmayın. : Saçta kabuklu kepek neden olur, bitkisel ve evde doğal çözüm yöntemleri ile nasıl geçer? Saçtaki kepek nasıl temizlenir?

Kepekten kurtulmak için ne yapmalıyız?

Giriş Tarihi: 25.02.2016 09:42 Kepek sorununuz var, fakat bir türlü kurtulamıyorsanız kepek şampuanlarından uzak durun ve omzunuza dökülen beyaz pulcuklardan evinizde her zaman kullandığınız yiyecek ve içecekler sayesinde kurtulun. Kepek kuru saç derisinin ya da sebore dermatit olarak isimlendirilen cilt probleminin bir sonucu olabilir. Elma sirkesi: Elma sirkesinin kepeği tedavi edebildiğini söyleniyor. Elma sirkesinin asitlik oranı cildinizin pH seviyesini değiştiriyor ve kepek oluşumunu zorlaştırıyor. Çeyrek bardak suyla, çeyrek bardak elma sirkesini sprey şişesinin içinde karıştırın ve saç derinize püskürtün. Tuz: Sıradan sofra tuzunun asidi sayesinde saçınızı şampuanlamadan önce kepek döküntülerini tuzla ovalamak oldukça işe yarar. Tuzluğu elinize alın ve kuru olan saç derinize biraz tuz serpin. Yavaş yavaş saç derinize masaj yapın. Kuru ve kepekli cildinizin iyileştiğini ve şampuan için hazır hale geldiğini göreceksiniz. Limon: Saç derinize 2 yemek kaşığı limonla masaj yapın ve sonra suyla durulayın. Daha sonra 1 fincan suyun içine 1 çay kaşığı limon suyu karıştırın ve bununla saçınızı durulayın. Kepeklerinizden kurtulana kadar bunu her gün tekrarlayın. Limonun asitlik seviyesi cildinizin pH dengesine yardım ediyor ve saçınızı kepekten uzak tutuyor. Ağız temizleme suyu: Yoğun kepek probleminizi tedavi etmek için, saçınızı her zamanki gibi olarak şampuanlayın ve sonra ağız yıkama suyuyla durulayın. Sonra da saç kreminizi kullanın. Ağız yıkama suyunun mantar karşıtı özelliği kepek oluşumunu önlemeye yardım eder.