Saç Ne Zaman Kesilirse Çabuk Uzar?

Saç Ne Zaman Kesilirse Çabuk Uzar
Dinlenme dönemindeki saç, geçici bir süre uzamaz. Kadınlarda, östrojen hormonunun en fazla olduğu 15- 40 yaş arası dönemlerde saç, daha hızlı uzar. Çocuklarda saç, yetişkinlere göre daha çabuk uzar. Yaz mevsiminde saç,daha çabuk uzar.

Saç Hangi gün kesilirse çabuk uzar?

2. Daha güçlü saçlar ve güçlü kökler – Ay’ın döngüleri saç kökünün ve saç foliküllerinin güçlenmesini, dayanıklı olmasını destekler. Saç telleri güçlendiğinde saçların daha sağlıklı uzar ve daha canlı görünür. Astrologlar, yeni Ay evresinde saç kestirmenin saç büyümesini ve güçlenmesi için en uygun zaman olduğunu söylüyorlar.

Saç kesimi ne zaman yapılmalı?

Bu periyodu en genel şekliyle 2 ila 3 ayda bir olarak belirleyebiliriz. Çünkü saçlar sağlıklı da olsa özellikle uç bölümleri kırılır ve incelir. Bu durum saçın ışıltılı ve sağlıklı görünmesini önleyebiliyor.

Ay hangi burçta saç kesilir?

1. ayın evrelerini dikkate alarak saç bakımı yapılırsa daha güçlü, sağlıklı, uzun ve güzel saçlara kavuşulabilineceğini savunan bir bakım yöntemi. İngilizcesi (bkz: lunar haircare). Bu yöntemin çıkışı şuradan geliyor; orta çağlarda çiftçiler ekimlerini dolunayda yaptığında daha bereketli hasatları olduğuna inandığı için zirai aktivitelerini ayın hareketine göre düzenliyorlarmış.

Son bir kaç yılda da astroloji ve saç bakıma ilgi duyan birileri bu mantığı saç bakımına uygulamışlar. Ay nasıl deniz ve okyanustaki suları etkileyerek gel gitlere sebep oluyorsa, aynı şekilde vücudumuzda bulunan suyu da etkiliyor ve saçın da yaklaşık %10’u su olduğu için saç sağlığını da etkiliyor şeklinde bir savunması var.

Mantığını en basit şekilde anlatmak gerekirse; ay büyürken (gizlinot: yeni aydan dolunaya tamamlanırken) kesilen saç daha hızlı ve güçlü uzar, ay küçülürken (gizlinot: dolunaydan yeni aya giderken) kesilen saç daha yavaş uzar. Bu mantığa göre istenmeyen vücut kıllarına da ay küçülürken epilasyon yapmak öneriliyor.

Bu yöntemi savunanların hepsi buraya kadar hemfikir fakat kendi araştırmanızı yaparsanız göreceksiniz ki birbirinden farklı veya burada anlatacağımdan çok daha detaylı yorumlayan insanlar olmuş. Ben en basit haliyle ve bana da mantıklı gelen kısımları ile özetlemek istiyorum sadece.1-) ay ne kadar büyükse saça olumlu etkisi o kadar güçlü oluyor.

yani saç kesmek için en mantıklı zaman dolunay oluyor buna göre. fakat dolunayın hangi burçta olduğunun da önemi var. o yüzden ilk dördün ile dolunay arasındaki bir sürede ve uygun bir burçta kesmek en mantıklısı. ayın hangi burçta olduğu güneş burcuna göre daha hızlı değişen bir şey o yüzden internette ay takvimi, ay hangi burçta gibi kelimelerle aratırsanız bulabilirsiniz.2-) Su burçları (gizlinot: Yengeç, Akrep, Balık) Bu burçlar saçtaki nem ile ilgili.

 • Büyüyen Ayın bu burçlarda olduğu zaman yapılan kesimin kuru saçlara nem, yıpranmış saçlara onarım ve büyüme getiriyor.3-) Toprak burçları (gizlinot: Oğlak, Boğa, Başak) Bu burçlarda kesmek de saçı güçlendirip uzatıyor.
 • Su burçları daha çok kıvırcık saçlar için öneriliyorken, toprak burçlarını da düz saçlar için öneriyorlar.4-)Ateş(gizlinot: Koç, Aslan, Yay) ve Hava burçları (gizlinot: Terazi, Kova, İkizler) Bu iki grup saç bakımı için pek önerilmiyor.
You might be interested:  Küllü Kahve Saç Rengi Nasıl Elde Edilir?

Ateş grubunun saçı kurutucu özelliği olduğu için çok yağlı saçı olanların belki işine yarayabilir ama yine de saç uçlarını da kurutacağı için yarardan çok zararı olur. Hava grubu hakkında bir bilgiye rastlamadım ama o da önerilen tarihler arasında değil.

 • Bu iki grup da epilasyon tarihleri için kullanılabilir.
 • Yani küçülen ayın bu burçlardan birinde olduğu bir tarih kılları kurutup güçsüzleştirir ve uzamasını yavaşlatır.
 • Bu bilgiler ışığında en yakın ve ideal saç kesme tarihi 27 şubat çünkü toprak burcunda (gizlinot: başakta) dolunay var.
 • Biraz kendi deneyimimden bahsedeyim, hazirandan beri her 2 ayda bir bu anlattıklarıma göre uygun bir tarihte saçımı uçlardan max 1,5 cm olacak şekilde kesiyorum.

şimdiye kadar 4 kesim yapmış oldum. saçlarım çok daha sağlıklı, normalde uzatabildiğimden daha uzun, kırıklarım yok vs vs saçımın durumu hiç olmadığı kadar iyi yani. ama sadece bunu yapmakla bu hale gelmedi. (link: https://www.suslusozluk.com/saç-dökülmesi?i=1163906 burada yazdığım) her şeyi hazirandan beri uyguluyorum saçıma.

Saç ne kadar süre ile kesilmeli?

Uzunluğunu korumak istiyorsanız 6-8 hafta arası, saçınızı daha da uzatmak istiyorsanız 8-10 hafta arası uçlarındaki kırıkları temizletmeniz gerek. Böylece saçınız hem daha bakımlı hem daha sağlıklı gözükecek.

10 günde bir saç ne kadar uzar?

Yeni saç ise eski saçtan hızlı uzar. Bir saç teli, günde yaklaşık olarak 0.3 mm, ayda 1 cm, yılda 12 cm uzar. Bellere kadar uzanan saçlar ise 80 – 90 cm kadardır ve ancak 7 yılda uzar.

3 ayda saç ne kadar uzar?

Saçımız ayda ortalama 1cm kadar uzar ve bazen yaz aylarındaki faaliyet hızından dolayı bir miktar hızlanabilir. Hel tel, yaklaşık 2 yıl boyunca bu hızda uzar. Bir süre dinlenir ve sonra kafa derinizin yüzeyine çıkmakta olan bir saç telinin yerini almasına izin vermek üzere dökülür.

You might be interested:  Dabur Amla Saç Bakım Yağı Ne Işe Yarar?

Saç kesmek saçı uzatır mı?

2 – Kestikçe uzar efsanesine inanın Bunun nedeni ‘uçlarından kestireceğim’ derken bir anda kısalan saçlardır. Ancak saçlarınızın uçlarındaki kırıkları aldırmanız daha sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar. Sağlıklı bir saç ise daha hızlı uzar.

Adet döneminde saç kesilir mi?

Regl İken (Adetliyken) Saç Kesilir Mi? Diyanet Bilgisi! Eskiden beri regl iken (adetliyken) bazı şeylerin yapılmasında sakınca olduğu söylenir ve kadınlar bu özel dönemlerinde ne yapıp ne yapamayacaklarını araştırırlar. Regl iken saç kestirmek, tırnak kesmek, hatta duş almak da bunlardan bir.

Peki, regl iken (Adetliyken) saç kesilir mi? İşte Diyanet’in konuyla ilgili paylaştığı bilgiler Regl iken (Adetliyken) saç kesilir mi? Diyanet’in sorusuna ve genel temizliğe dair yanıtı şu şekilde; Bazı kaynaklarda cünüplük, lohusalık ve hayız hallerinde gusletmeden saç ve tırnakları kesmenin, koltuk ve kasık temizlemenin tenzihen mekruh olduğu değerlendirilmesi yapılmıştır (el-Fetâva’l-Hindiyye, V, 338).

Ancak bu konuda sağlam bir delil bulunmamaktadır. Nitekim diğer bazı kaynaklarda, yapılan bu değerlendirmenin uygun olmadığı da ifade edilmiştir (Büceyrimi, Tuhfe, I, 364; Dimyati, Haşiyetü i’aneti’t-talibin, I, 137). Bu sebeple cünüp, lohusa ve hayız halinde olanların gusletmeden saç ve tırnaklarını kesmesinde; koltuk ve kasık temizliği yapmasında bir sakınca yoktur.

 • Regl iken (Adetliyken) saç boyatılır mı? Regl dönemi kadında hormon dengelerinin değiştiği, düzensizleştiği, vücut ısısının ve vücudun kimyasallara karşı verdiği tepkinin değiştiği bir dönemdir.
 • Saç boyatıldığında, boya diğer zamanlardaki kadar iyi tutmayabilmekte ve hatta kuaförde çektirilen fön bile regl döneminde 1-2 saat içinde bozulabilmektedir.

Özellikle hormon dengelerindeki değişimler boyanın istenen etkiyi göstermesini engelleyebilmektedir. Daha çok saçını sarı, kızıl, platin gibi açık renklere boyatan kadınlar, regl döneminde elde ettikleri saç renginden memnun kalmazlar. Boya tam olarak tutmadığı için beyazları kapatmak, istenen renk tonunu tutturmak mümkün olmamaktadır.

 1. Anlaşıldığı üzere bu dönemde saç boyatmanın sağlıksal anlamda bir zararı olmamaktadır.
 2. Sadece hormonal dengesizlikler nedeniyle istenilen sonuç elde edilememektedir.
 3. Regl iken () duş alınır mı? Adet döneminde duş almanın hiçbir sakıncası yoktur.
 4. Hatta hijyen açısından önerilen bir yaklaşımdır.
 5. Ayrıca ılık bir duşun sancılı regl döneminde kas gevşetici ve rahatlatıcı bir etkisi vardır.
You might be interested:  Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nasıl Anlaşılır?

Duş almak ise adet süresini ya da miktarını değiştirmez. Adet süresi ve miktarı sadece kullanılan medikal tedavilerle değişir. : Regl İken (Adetliyken) Saç Kesilir Mi? Diyanet Bilgisi!

Saç kesmek caiz mi?

Kadının saçını kısaltması câiz, traş etmesi ise mazeret yoksa haram görülmüştür. Peygamberimiz kadının saçlarını traş etmesini yasaklamıştır.

Ağda günü ne zaman?

13 şubat dünya ağda günü

Saçı kestirmek hızlı uzatır mı?

Saçı kestirmek uzamasına yardımcı olur mu? Seni meraklandırmadan hemen açıklayalım: Saçı sık sık kestirmek daha çabuk uzamasını sağlamıyor! Saç büyümesi, uzaması saç köklerinde başlıyor. Yani sen saçının uç kısımlarını kestirdiğin için saçlarının büyümesine bir etkide bulunmuş olmuyorsun.

Kesilen saç daha hızlı uzar mı?

2 – Kestikçe uzar efsanesine inanın Bunun nedeni ‘uçlarından kestireceğim’ derken bir anda kısalan saçlardır. Ancak saçlarınızın uçlarındaki kırıkları aldırmanız daha sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar. Sağlıklı bir saç ise daha hızlı uzar.

Yeni kesilen saç çabuk uzar mı?

Saç uçlarından kestirmeniz doğrudan hızlı uzamayı sağlamaz. Ancak özellikle kırıklar veya yıpranan saç uçları saç uzamasını yavaşlatabilir.