Tişörtten Saç Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Tişörtten Saç Boya Lekesi Nasıl Çıkar
Saç boyası kıyafetten nasıl çıkar? – Tişörtten Saç Boya Lekesi Nasıl Çıkar Kıyafete bulaşan çıkarmak ilk bakışta zor görünse de doğru tekniği öğrendikten sonra oldukça pratik! Bazı çamaşır deterjanlarının bile çıkaramadığı boya lekesini beyaz sirkeyle çıkarabilirsin. Beyaz sirke ve beyaz sabunu karıştır ve ılık su yardımıyla lekenin üzerini ovala.

Beyaz sirkenin temizleme gücü kıyafetlerindeki boya lekelerinin kolayca çıkmasını sağlayacak. Bu işlemi saçlarını boyadıktan sonra hızlıca yapmanı öneririz. Koyu renkli saç boya lekelerinin daha zor çıktığına dair yanlış bilgiler duymuş olabilirsin. Aslında her saç rengi boyasının kıyafetten çıkması eşit derecede zordur.

Bu yüzden koyu saç renklerinden korkmamalısın. Excellence Crème Saç Boyası 5.15 Efsanevi Türk Kahvesi, bugüne kadar denediğimiz en havalı koyu kahve tonlarından bir tanesi! Buğday tenlilere çok yakışan Efsanevi Türk Kahvesi rengiyle sen de karizmatik ve çekici görünmeye başlayabilirsin.

Saç boyası lekesi nasıl çıkar?

Evde saç boyamak, kuaföre vakit bulamadığınızda veya daha tasarruflu davranmak istediğinizde uygulanan eylemlerden biridir. Boya esnasında eldiven takmak, hem ellerinizin kirlenmesini, hem de kimyasal maddelerden ötürü tahriş olmasını önler. Ancak eldiven takmayı unuttuğunuz veya eldiven takmanıza rağmen ellerinize boya bulaştığı durumlarda, elinizdeki boyalardan kurtulmak için etkili yöntemler arayabilirsiniz.

Aseton

Temiz bir pamuğu asetona batırın ve elinizdeki boya lekelerini pamukla ovalayın. Aseton güçlü bir madde olduğu için, el dışında başka bir bölgede kullanmanız önerilmez. Lekeleri çıkardıktan sonra elinizi bol su ve sabunla yıkayın.

Bebek Yağı

Boyalı alanlara bebek yağı veya zeytinyağı sürün. Elinize eldiven takın veya çorap, havlu gibi bir şeyle güzelce sarın. Ertesi gün pamuk yardımıyla elinizdeki lekeleri çıkartın. Sabun ve suyla durulayın. Bebek yağı, boya lekelerinin parçalanmasına ve kaldırılmasına yardımcı olur.

Diş Macunu

Elinize bir miktar diş macunu alın ve el sabunu gibi ovalayın. Bir süre sonra elinizi suyla durulayın. Boya lekelerinin elinizden çıktığını görebilirsiniz.

Karbonat ve Sirke

Bir miktar karbonatın üzerine birkaç damla sirke ekleyin. Karışımı elinize alın ve boyalı yerleri nazikçe ovalayın. Lekeler çıktıktan sonra elinizi ılık suyla durulayın. Karbonatın taneli yapısı cilde zarar verebileceği için, bu yöntemi yalnızca ellerinizde uygulayın.

Makyaj Çıkarıcısı

Makyaj çıkarıcısını bir pamuğa dökün ve lekeli alanları ovalayın.5 dakika bekledikten sonra bol suyla durulayın. Makyaj çıkarıcısı, hem eldeki, hem de yüzdeki lekeler için kullanılabilir.

You might be interested:  Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir Bitkisel Çözüm?

Saç Spreyi

Saç spreyi, boya ve cilt arasındaki bağları keser ve boyanın yıkayarak çıkmasını sağlar. Bunun için makyaj pamuğuna saç spreyi sıkın. Bu pamukla ellerinizi ovalayın. Ardından elinizi ılık suyla yıkayın. Saç spreyinde bulunan alkol elinizi kurutabileceği için, uygulama sonrası mutlaka nemlendirici krem sürün. Bu yöntem de yalnızca el için uygundur.

Sabunlu Su

Ellerinizi iyice yıkayın. Elinize biraz sıvı sabun alın ve boyalı yerleri 2-3 dakika boyunca ovalayın. Daha sonra suyla tekrar yıkayın. Tırnaktaki lekeleri çıkartmak için, ılık suya sıvı sabun ve karbonat ekleyip karıştırın. Eski diş fırçasını bu suya batırarak tırnaklarınızı fırçalayın.

Eldeki biber yanmasına ne iyi gelir? Eldeki ceviz lekesi nasıl çıkar? Yağ lekesi nasıl çıkar? Kahve lekesi nasıl çıkar? Çay lekesi nasıl çıkar?

Kıyafete geçen boya nasıl çıkar?

SIVI DETERJAN Sıcak suyun içine sıvı çamaşır deterjanı eklenir ve karıştırılır. Kumaş boyası lekesi olan kıyafet en az 3 saat boyunca bu karışımın içinde bekletilir ve ardından çamaşır makinesinde uygun olan programda yıkanır.

Kumaşta boya lekesi nasıl çıkar?

Kumaşa bulaşan boya lekeleri nasıl temizlenir? UYARILAR: Temizlik adımlarını uygulamadan önce kumaşın gözle görülmeyen bir yerinde test ederek, renk değişimi olup olmadığından emin olun. Bazı kumaşlar yıkamaya ve leke çıkartmaya karşı çok hassas olabilir.

 • Temizlik adımları için etikette yer alan talimatları takip edin.
 • Hassas kumaşlarda, liflerin aşınmaması için sert uygulamalardan kaçının.
 • Lateks boya lekeleri ( Su bazlı iç ve dış cephe boyaları) Boya lekesi oluşur oluşmaz temizliğe bağlamak, lekenin kuruyarak kalıcı hale gelmesini önler.
 • Lateks boyalar su ve akrilik karışımından oluşur.

Diğer boyalara göre temizlenmesi daha kolaydır. Bir kaşık ya da spatula yardımıyla kumaş üzerindeki boya kalıntısını kazıyarak temizleyin. Su ile temizliğe geçmeden önce, kumaştaki tüm boyayı kaldırdığınızdan emin olun.

 • 1’e 1 oranında sıvı el sabunu ve bulaşık deterjanını karıştırın.
 • Küçük bir parça süngeri deterjana batırıp lekenin üzerine uygulayın.
 • 1-2 dakika boyunca lekenin üzerine baskı uygulayarak tampon yapın.
 • Daha sonra ılık su ile lekeli bölgeyi durulayın.
 • Leke tamamen temizleninceye kadar aynı adımları tekrar edin.
 • Kurumuş boya lekelerinde sert kıllı bir fırça ile kumaşı fırçalayarak, boyanın yüzeyden temizlenmesini sağlayın.
 • Daha sonra lekenin üzerine saç spreyi sıkın ya da izopropil alkol dökün.

1-2 dakika bekledikten sonra kumaşı hafifçe ovalayın. Bol su ile durulayın.

 1. Leke tamamen temizleninceye kadar aynı adımları tekrar edin.
 2. YAĞLI BOYA LEKELERİ:
 3. Taze veya kurutulmuş yağlı boya lekesini temizlemek için hiçbir zaman su uygulamayın.
 4. Yağlı boyayı açmak için distile terebentin kullanın.
 5. Terebentini boya satılan tüm mağazalarda ve hırdavatçılarda bulabilirsiniz.
 6. Bir parça bezin üzerine terebentini döküp lekenin üzerine tampon yaparak uygulayın.
 7. Leke tamamen çıkana kadar işleme devam edin.
 8. Leke kumaşta dalgalı bir görünüm bıraktıysa küçük bir kovayı ılık su ile doldurun.
 9. Bir miktar bulaşık deterjanı ekleyip köpürtün.
 10. Kumaşı deterjanlı suda ıslatıp bir saat boyunca suda bekletin.
 11. Bekleme süresinin sonunda normal yıkama adımlarını uygulayın.
You might be interested:  Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Nasılkolay.com’dan alınmıştır. : Kumaşa bulaşan boya lekeleri nasıl temizlenir?

Beyaz elbiseden boya lekesi nasıl çıkar?

Boya Lekesi Nasıl Çıkar? Su Bazlı Boyalar – Su bazlı boyaların çıkarılması yağ bazlı olanlardan daha kolaydır. Bu durumda, lekeye çamaşır makinesine koymadan önce de bir işlem uygulayacağız, ancak bunu su ve bulaşık deterjanı ile yapacağız. Bir bardakta eşit ölçüde su ve bulaşık deterjanını karıştırıp, karışımla boyayı arkadan, yani, lekenin damladığı kumaşı tersinden ıslatırsak leke bu şekilde daha kolay çıkacaktır.

Boyanan tişört nasıl temizlenir?

Makinede boyanan çamaşırlar kendi rengine nasıl döner? MAKİNEDE BOYANAN ÇAMAŞIRLAR Makinede boyanan çamaşırlarımızı zor da olsa eski haline döndürmemiz mümkündür ancak hiç boyanmamaları daha iyidir. Bu olayı yaşamamak için, makinedeki renk karışmalarını engellemek için tasarlanmış ve birçok firmanın ürettiği renk koruyucu mendillerden kullanarak bu sorunun oluşmasını engelleyebiliriz.

Ancak bu tedbiri almamış isek ve bir şekilde makine içinde çamaşırlarımız boyandı ise korkmaya gerek yok, çünkü bu sorunun da bir çözümü var. Fakat bu konuda en çok dikkat etmemiz gereken husus boyalanan kıyafetlere hemen müdahale etmek. Eğer boyanan kumaşların kurumasını beklersek aldıkları boyalar kumaşın gözeneklerine işleyecek ve kalıcı olacaktır.

Bu sorunla karşılaşmamak için anında müdahale çok önemlidir. MAKİNEDE BOYANAN ÇAMAŞIRLARI TEMİZLEMEK TEKRAR YIKAMAK Makinede boyanan çamaşırları eksi haline getirebilmek için hemen iyi bir toz deterjanla makinede uzun programda tekrar yıkamalıyız. Ancak bunu yaparken daha önce de söylediğimiz gibi çamaşırın kurumamış olmasına dikkat etmeliyiz.

Şayet kurumuş ise lekelenen bölgeyi nemlendirerek bu işlemi yapmalıyız. Aksi taktirde leke kalıcı olacaktır. AYNI RENK ÇAMAŞIR İLE YIKAMAK Eğer tekrar yıkama işleminden sonuç alamadıysak bu sefer de lekelenen kumaşı kendi renginde bir kumaşla beraber yıkamalıyız. Bu işlemi yaparken de yine kaliteli bir toz deterjan kullanmalıyız.

Ayrıca yine uzun programda yıkamalıyız ve suyun sıcaklığının çamaşırın yıkama talimatlarında müsaade edilen en yüksek sıcaklık değerinde olmasını sağlamalıyız. DETERJANLI SUDA BEKLETMEK Eğer bir önceki işlemde de istediğimiz sonucu alamadıysak iyi bir toz deterjanla köpürttüğümüz bir suya lekelenen çamaşırımızı yatırıp bekletmeliyiz,

 • Bu işlemi yaparken de yine kullandığımız deterjanın kalitesine ve suda bekleteceğimiz kıyafetimizin yıkama talimatında geçen suda bekletme süresine dikkat etmeli, kıyafetimizi suda talimatta izin verilenden fazla bekletmemeliyiz.
 • Aksi taktirde kumaşımız özelliğini kaybederek yapısı bozulacaktır.
 • LEKE ÇIKARICI UYGULAMAK Bu işlemlerin hepsini yapmamıza rağmen sonuç alamadıysak, lekelenen bölgeye renkli çamaşırlarda da kullanılabilen türden bir leke çıkarıcı uygulamalıyız,
You might be interested:  Saç Boyasına Zeytinyağı Koymak Ne Ise Yarar?

Bu işlemde de leke çıkarıcının üzerinde yer alan talimatlara uyarak uygulama yapmaya özen göstermeliyiz. KURU TEMİZLEME SIVISI Tüm bu işlemlerden de sonuç alamadıysak son çare olarak kuru temizleme sıvısı kullanabiliriz. Bu sıvılar profesyonel leke çıkarıcı sıvılar olduklarından etkileri de oldukça fazladır.

Tiner giysiye zarar verir mi?

Tiner Hangi Lekeleri Çıkarır? – Hangi tiner boya söker? Selülozik sanayi tipi tinerler, neredeyse tüm lekeleri çıkarabilir. Fakat, hassas yüzeylere zarar verme olasılığı yüksektir. Plastik, kumaş, araç boyası, pvc, lastik gibi hassas yüzeylerde erime, solma, büzüşme, boya kalkmasına neden olur.

Çamaşırlarda boya lekesi nasıl çıkar?

– Boyanmış kıyafetlerin üzerine kür olarak kullanabileceğiniz amonyak ve sirke çözeltisinden yararlanabilirsiniz. – Bir fincan amonyak içerisine bir fincan beyaz sirkeyi ayrı bir yerde karıştırınız. Bir sünger veya temiz bir kumaş bez ile leke üzerine uygulayınız. Ardından sıcaklığı yüksek olmayan derecede yıkayınız.

Kuru temizlemede boya lekesi çıkar mı?

Boya lekesi nasıl çıkar sorusu için tek bir cevap söz konusu oda tabii ki Kuru Temizleme. Boya türü farklılık gösterdiği için, leke çıkarma uygulamaları da farklılık göstermekte. Ancak genel olarak uygulanabilecek yöntemler aynıdır. Tüm inatçı lekelerden kurtulmanın en basit yolu, elbette Kuru Temizleme!

Kuru temizleme kıyafet boyar mı?

Kuru Temizleme ve Kumaş Boyama – Dry Papyon Kuru Temizleme Kuru temizleme firmalarında kıyafetlerin temizliği ve ütüsü dışında kumaş boyama işlemleri de yapılmaktadır. Kuru temizleme ve kumaş boyama yapan yerlere istediğiniz kıyafetin boyama işlemlini de yaptırabilirsiniz.

 1. Iyafetinize çamaşır suyu dökülmüş olabilir, ya da boyası akmıştır ya da güneşten rengi solmuş olabilir.
 2. Getirin kıyafetinizi boyayarak bu kötü görüntüyü ortadan kaldıralım.
 3. Ayrıca bütün bunların dışında kıyafetinizin rengini beğenmediğiniz zaman ya da bu sene trent olan renkle değiştirmek isterseniz kuru temizleme ve kumaş boyama yapan firmalardan birine getirin kıyafetiniz günün modasına uygun olsun.

Ama mutlaka güvendiğiniz bir firmaya yaptırın ki, boyanız iki günde akıp kıyafetiniz bozulup çöpe gitmesin. : Kuru Temizleme ve Kumaş Boyama – Dry Papyon Kuru Temizleme

Ciltteki saç boyası lekesi nasıl çıkar?

Saçını boyayan kişilerin sık maruz kaldığı durumlardan biri de boyanın ele, yüze, cilde bulaşmasıdır. Saç boyası yüzden nasıl çıkar? makalemizde evde kendi kendinize uygulayabileceğiniz 5 pratik yönteme yer verdik. Kullanacağınız alternatif malzemeler şunlardır; diş macunu, vazelin, bebe yağı, karbonat ve kül.