Saç Beyazlaması Için Hangi Doktora Gidilir?

Saç Beyazlaması Için Hangi Doktora Gidilir
Tıbbi Durumlar – Albinizm, insan saçı, gözler ve ciltte çok az pigment bulunan veya hiç pigment bulunmayan genetik bir anormalliktir. Saçlar genellikle beyaz veya soluk sarıdır. Bununla birlikte, kırmızı, koyu sarışın, açık kahverengi veya nadiren koyu kahverengi olabilir.

 1. Grileşme sürecinden birkaç gen sorumlu gibi görünmektedir.
 2. Bcl2 ve Bcl-w keşfedilen ilk iki gendir.
 3. Daha sonra 2016 yılında, 5 Latin Amerika ülkesinde yaşayan 6.000 kişinin çalışmasından sonra IRF4 (interferon düzenleyici faktör 4) geni açıklandı.
 4. Bununla birlikte, çevresel faktörlerin saç grileşmesi vakalarının yaklaşık% 70’ini kontrol ettiği bulunmuştur.

Saç rengindeki değişiklik, saç kökünde melanin üretimi durduğunda ve yeni kıllar pigment olmadan büyüdüğünde ortaya çıkar. Saç foliküllerinin tabanındaki kök hücreler, saç ve ciltte pigment üreten ve depolayan hücreler olan melanositler üretir. Melanosit kök hücrelerinin ölümü grileşmenin başlamasına neden olur.

Bir saç folikülünün kök hücrelerinin, bir milimetreden daha kısa bitişik foliküllerde bulunanlardan önce on yıldan fazla bir süre içinde neden aktive olamayacağı belirsizliğini koruyor. Grileştirme sürecini yavaşlattığı bilinen vitaminler ve mineraller, B-12 vitamini, C, D, H (Biotin) ve demirdir. Saçın beyazlaması grileşmesi, hidrojen peroksit birikimi ve vitiligodan muzdarip hastalarda hidrojen peroksidi parçalayan ve oksidatif stresi hafifleten anormal derecede düşük katalaz enzimleri ile tetiklenebilir.

Vitiligo kirpiklerin beyaza dönmesine neden olabileceğinden, aynı sürecin yaşlanma nedeniyle kafadaki (ve başka yerlerdeki) saçlara karıştığına inanılmaktadır. Belirtilenler dışında saç beyazlamasında etkili olan birçok genetik ve çevresel faktör bulunmaktadır.

Saç beyazlamasına hangi bölüm bakıyor?

Saç dökülmesi, toplumun büyük bir kesiminde kalıtsal olarak görülen ya da geçici olarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Kişinin hem fiziksel durumunu hem de psikolojisini doğrudan etkileyen bu problemin altında pek çok neden yatabilmektedir. Saç dökülmesi için hangi doktora gidilir ve saç dökülmesine hangi bölüm bakar gibi sorular da sıkça sorulmaktadır.

Saç dökülmesiyle ilgili merak edilen tüm detayları sizin için hazırladık. – Saç dökülmesi, belirli bir sayıda olduğu sürece normal kabul edilen bir durumdur. Buna göre bir gün içerisinde 50 ile 100 arasında saç telinin dökülmesinde bir problem görülmemektedir. Ancak zamanla artan ya da aniden ortaya çıkan saç dökülmelerinde bir uzamana başvurmak gerekmektedir.

Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gidilir? Saç dökülmesi farklı birçok faktör sebebiyle meydana gelebilmektedir. Bu dökülmelerin en yaygın sebebi ise kalıtsal saç dökülmeleridir. Kalıtsal dökülmeler; erkek tipi kellik, kadın tipi kellik ve androgenetik alopesi olarak üçe ayrılmaktır, tüm dökülme çeşitleri için tedavi uygulanması da mümkündür.

Tüm cilt problemlerinde olduğu gibi saç dökülmesi problemi ile ilgilenen uzmanlar da dermatologlardır. Dermatologlar tarafından yapılan çalışmalarda; hormon düzensizlikleri, kadın doğum hapları, demir eksikliği, tiroid hastalığı ve stresli yaşamın saç dökülmelerine neden olduğu görülmektedir. Nadiren de olsa yoğun geçen regl dönemleri de saçın beslenmesini etkileyerek dökülmeye sebep olabilmektedir.

Saç Dökülmesine Hangi Bölüm Bakar? Dermatoloji; saç dökülmesi hakkındaki tüm muayene, teşhis ve tedavi yöntemlerinden sorumlu tıbbi bölümdür. Tedavi, saç dökülmesine neden olan faktör bulunduktan sonra başlamaktadır. Bu kapsamda; hastalara H ve B7 vitamin takviyesi yapılmaktadır.

Saç beyazlamasına hangi vitamin iyi gelir?

Beyaz Saçlara Çözüm: Beyaz Saç Tekrar Siyahlaşır mı? İnsanlar yaşlandıkça saç renginin değişmesi son derece normal. Ancak beyaz saç, hayatın hemen her döneminde ortaya çıkabilir.20’li yaşların başındaki gençler bile saç tellerinin arasında beyazları fark edebilir. Eğer saç tellerinizin arasında birkaç beyaz saç gördüğünüz için endişeleniyorsanız orijinal saç renginizi korumak için bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapabilirsiniz.

Yeterince vitamin alın. B vitaminleri, özellikle B-12 ve biotin, D vitamini, E vitamini, A vitamini saçlarınızı sağlıklı tutan vitaminlerden bazıları. Bunları sağlıklı bir diyetle alabileceğiniz gibi doktor önerisiyle takviye yoluyla da kazanabilirsiniz. Yeterince mineral alın. Sağlıklı saçlar için önemli minerallerden bazıları: Çinko, demir, magnezyum, selenyum, bakır Sigara içmeyin. Sigara kullanımı saç köklerine zarar verebilir. Saçlarınızı bir şapka veya örtü ile güneş hasarından koruyun. Saçlarınızı sert bir şekilde tarama, aşırı ısı ile şekillendirme, renk açma gibi kimyasal işlemlere karşı koruyun.

Ayrıca beyaz saçlara bitkisel çözüm konusunda başvurulabilecek bazı bilinen yöntemler mevcut. Elbette hiçbiri kanıtlanmış ve kesin yöntemler değil. Yine de saç sağlığını geliştirmek için denemek isteyebilirsiniz:

Hindistan cevizi yağı: Her gün, yatmadan önce hindistan cevizi yağını saçınıza ve saç derinize masaj yaparak uygulayın. Ertesi sabah saçınızı her zamanki gibi yıkayın. Zencefil: Her gün 1 yemek kaşığı balla karıştırılmış bir çay kaşığı taze rendelenmiş zencefil yiyin. Çörek otu: Grileşme sürecini yavaşlatmak ve tersine çevirmek için haftada iki- üç kez bir çorba kaşığı çörek otu tüketin.

Son olarak yazımız ilginizi çekebilir. Eğer saçlarınızdaki beyazların sebebi genetik veya yaşlanma ise hiçbir şey bu süreci engelleyemez veya tersine çeviremez. Bununla birlikte eğer altta yatan şey tıbbi bir durumsa renk pigmentasyonunun geri dönmesi sağlanabilir. Benzer şekilde erken beyazlayan saçların nedeni diyet ve vitamin eksiklikleri olduğunda, bunları düzeltmenin de sorunu tersine çevirebileceği veya kötüleşmesini önleyebileceği söyleniyor.

Saç beyazlaması nasıl yok edilir?

İki litre suyun içine iki çorba kaşığı çay, iki soğan kabuğu ve üç defne yaprağını koyun ve kaynatın. Demlendikten sonra süzün ve oda sıcaklığına geldikten sonra saç diplerinize karışımı sürün. Her gün düzenli olarak uyguladığınızda saçlarınızdaki beyazların azaldığını göreceksiniz.

Saç beyazlaması neyin belirtisi?

BAZI HASTALIKLAR SAÇ BEYAZLAMASINA NEDEN OLABİLİR – Beyaz ırkta 20’li yaşlarda başlayan saç beyazlaması, “erken saç beyazlaması” olarak adlandırılır. Erken saç beyazlamasının birçok sebebi olmakla birlikte genetik yatkınlık çok belirleyicidir. Ayrıca bazı otoimmun hastalıklar; alopesi areata (saçkıran), vitiligo (ala hastalığı), vitamin B 12 eksikliği ve bazı tiroid hastalıklarında gözlenebilir.

Yapılan bazı çalışmalarda erken saç beyazlamasının kalp damar hastalıklarına yatkınlık sağladığı belirlenmiştir. Bu nedenle erken saç beyazlaması olan kişilerin kardiyolojik açıdan değerlendirilmesi önerilir. Erken saç beyazlaması olan kişilerde kemik azalması da görülebilir. Kemik azalması (osteopeni) olan kişilerde kemik takiplerinin yapılması ve kemik azalmasının önlemlerinin alınması gerekir.

Bu sorunların dışında sosyal hayatta genç yaşta erken beyazlayan saçlar kişilerde bazı öz güven problemlerine ve iletişim güçlüklerine yol açabilir.

20 yaşında saç beyazlaması normal mi?

Saçın erken yaşta beyazlaması neden olur? Erken yaşta saç beyazlamasının nedenlerinden biri başarı baskısı olabiliyor. Yapılan bir araştırmaya göre, öğrencilik hayatında başarılı olan ebeveynler, özellikle de okul hayatında derece almış olan anne veya babalar çocukları için de aynı başarıyı istiyor.

 • Ebeveynleriyle aynı başarıya ulaşma baskısı öğrencilerin ruh halini olumsuz etkiliyor ve bu durum genç yaşta saçların beyazlamasına neden oluyor.
 • Üniversiteye başlamak herkes için heyecan verici.
 • Bununla birlikte, akademik başarı geçmişi olan ailelerin çocukları için üniversite hayatı birçok beklentiyi karşılayacakları bir dönemin başlangıcı haline gelebiliyor.

İsviçreli ve Alman araştırmacılar, üniversite öğrencilerinin üzerindeki başarı baskısının etkilerini analiz etmek için ilginç bir yöntem kullandı. Aile geçmişinde akademik başarı olan üniversitelilerin saçları analiz edildi. Sömestr boyunca yapılan araştırmada öğrencilerin saç telleri incelendi, ebeveynlerin eğitim geçmişleri incelendi, öğrencilerle anket çalışması yapıldı ve strese yönelik algıları ele alındı.

 • Araştırma sonuçları bütüncül olarak değerlendirildi.
 • Frontiers of Physciatry Dergisi’nde yayınlanan makaleye göre, akademik yönden başarılı geçmişe sahip ailelerin çocukları, başarısız olmaları durumunda ailelerinin sosyal statüsünü tehlikeye atmaktan korkuyor.
 • Endişe duygusu, öğrencilerde stres yaratıyor.

Araştırmada, özellikle de kız öğrencilerin başarıya yönelik bir sorumluluğu daha fazla hissettiği tespit edildi. İstanbul’da kuaförlük yapan Yusuf Yılmaz da saç beyazlamasının görülme yaşının 18-20’lere kadar indiğini gözlemlediğini belirtti. Meslek yaşamının özellikle de son 10 yılında genç yaşta saç beyazlamasına daha fazla rastladığını söyleyen Yılmaz’ın gözlemleri, araştırma sonuçlarını doğrulayan nitelikte.

Saç beyazlaması neden olur? Saçların rengini melanin adı verilen pigment belirler ve melanin, saç köklerindeki melanosit denilen hücrelerde üretilir. Bu hücrelerin ölmesi veya melanin üretememesi durumunda saçlar rengini kaybetmeye ve beyazlamaya başlar. Saçların erken yaşta beyazlamasının sebebi olarak bu hücrelerin görevlerini yapmasının önüne geçen birçok faktör gösterilir.

Saçın beyazlamasının psikolojik olması tek başına yeterli olmazken demir, bakır ve iyot, ayrıca ferritin, A, B, C, E ve özellikle de B12 vitaminleri yönünden yetersiz beslenme, genetik faktörler, kimyasallara maruz kalma gibi sebepler bir araya geldiğinde saçlara rengini veren pigmentler azalır ve saçlar genç yaşta beklenmedik ölçüde beyazlayabilir.

Saçta melanin kaybı, özellikle 30’lu yaşlardan sonra doğal olarak ortaya çıkar. Tiroit bezlerinin fazla veya yetersiz çalışması gibi faktörler, bazı otoimmün hastalıklar, ayrıca halk arasında “kansızlık” olarak bilinen anemi gibi tıbbi sebepler de saçların hızla beyazlamasına sebep olabilir. Genç yaşta saçların ani şekilde beyazlamasının tıbbi açıdan değerlendirilmesinde fayda vardır.

Eğer altta yatan bir sebep bulunamadıysa, özellikle 20’li yaşlarda gerçekleşen saç beyazlaması çoğunlukla stres, kalıtım, sigara ve yetersiz beslenme sebebiyle olur. Saç beyazlamasını önlemek için öncelikle stresten uzak durmak ve stres faktörlerini azaltmak önerilir.

 • Saça rengini veren melanin maddesinin üretimini desteklemek için de çinko ve demir bakımından zengin gıdalarla beslenmek önerilir.
 • Beyaz saç tekrar eski haline döner mi? Bir araştırmaya göre, saç beyazlamasının sebebi eğer bir tiroid problemi ise hormon tedavisinden sonra yeniden pigmentasyon meydana gelebilir.

Saçların stres ve sigara gibi sebeplerle beyazlaması durumunda ise sigarayı ve stresi azalttıktan sonra pigmentasyonun geri döndüğünü destekleyen kanıtlar yoktur. Saçların grileşmesi veya beyazlaşması genetik sebeplere veya doğal yaşlanmaya bağlıysa, doğal saç rengini eski haline geri getirmek imkansızdır.

Stres beyaz saç yapar mı?

Harvard Üniversitesi’nden Dr. Ya-Chieh Hsu önderliğindeki bir araştırma aşırı stres ve saçların beyazlaması arasındaki ilişkiyi ortaya koydu. Araştırmacılar stresin kavga et-kaç tepkisine dahil olan sinirlerin saçta renk pigmentlerini üreten kök hücrelerin yok olmasına sebep olan bir hormon salgıladığını keşfetti.

 1. Nature dergisinde yayımlanan araştırmaya göre Hsu ve ekibi teorilerini ilk olarak fareler üzerinde denedi.
 2. Afeslerini sallayarak, hormon enjekte ederek, yuvalarını ıslatarak ve ışıklandırmayı değiştirerek farelerin stres seviyelerini arttıran ekip, kemirgenlerin tüylerinin erkenden beyazlamaya başladığını gözlemledi.

Hsu’nun liderlik ettiği araştırma stresin kavga et-kaç tepkisine sebep olacak kadar yüksek olmadığı zamanlarda bile sempatik sinir sistemini devreye soktuğunu aktardı. Araştırmaya göre stresin sebep olduğu sinyalleri yanlış okuyan kök hücrelere, saç uzatma sinyalinin gönderildiğini algılıyor.

Bu sebeple sonunda saça rengini veren havza ‘kuruyor’ ve daha fazla renkli saç üretemiyor. Dr. Hsu, “Birkaç günün ardından bile pigment üreten kök hücreler yok oldu. Bu hücreler işlevini yitirdikten sonra sonra yeni pigment üretemezsiniz” dedi. Kavga et ya da kaç tepkisi genellikle yararlı bir tepki olarak nitelendirilse bile vücuttaki birçok faaliyeti de sonlandırıyor.

Yeniden üretim sistemi de hayatta kalma mücadelesi esnasında vücut tarafından hayati olarak değerlendirilmediği için sonlandırılan faaliyetlerden biri. Bu etki stresin şiddetine ve sürekliliğine göre kalıcı olabiliyor. Kısa süreli ve görece az stres altında yeniden üretim gerçekleşebiliyor.

Beyazlayan saç düzelir mi?

Beyazlayan saçların eski rengine dönmesi mümkün mü? Yaşlandıkça, saçımızın orijinal rengi rengini kaybedip grileşiyor. Bunun nedeni melanin adı verilen pigmentin kaybı. Ancak yapılan araştırmalar saçlardaki grileşme sürecinin en azından geçici olarak geri alınabileceğini ortaya koyuyor.

 • Stresten saçlarım bembeyaz oldu, üzüntüden bir gecede saçlarım ağardı” diyen insanlara hepimiz şahit olmuşuzdur.
 • Doğal yaşlanma süreci ve genetiğimizin etkisi ile 30’lu yaşlarımızdan itibaren saçlarımız beyazlamaya başlıyor.
 • Ancak bu süreçte stresin de saçların beyazlamasında etkili olduğu düşünülüyor ve bu konuda pek çok araştırma yapılıyor.
You might be interested:  Kat Kat Saç Kesimi Nasıl Yapılır?

Bu araştırmalardan biri de Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Columbia Üniversitesi tarafından yapıldı ve beyazlayan saçların boyamadan eski doğal rengine dönmesinin mümkün olduğu ortaya koyuldu. “Doğal yeniden pigmentasyon” kanıtı bulmak için yapılan bu çalışmada araştırmacılar, saçların beyazlamasının stres ve yaş ile bağlantısını bulabilmek için bir bilgisayar modeli oluşturdu.

Araştırma kapsamında öncelikli olarak herhangi bir saç telinin belli bir dönemde gri mi, beyaz mı yoksa renkli mi olduğunu gösteren 323 protein belirlendi.7 kadın ve 7 erkekten oluşan katılımcıların orijinal saçları çalışma kapsamında analiz edildi. Araştırmaya göre saçlardaki renk değişiminin stresle alakalı olduğunu gösteren bazı bulgulara rastlandı.

Araştırma ekibinden Dr. Martin Picard, “Katılımcılardan biri tatile gitti ve bu süre zarfında 5 saç telinin renginin yeniden koyulaştığını gördük” dedi. Stresi azaltmak ve tatile çıkmak, beyazlayan saçların rengini eski haline döndürmüştü. Ancak araştırmacılar, saçın yeniden orijinal rengine dönmesinin sadece belirli yaşlarda görüldüğünün, saçın grileşmeden önce bir eşiğe ulaşması gerektiğinin, zaten beyaz renkli çıkan saçın ise renginin değişemeyeceğinin altını çiziyor.

Orta yaşlarda, biyolojimiz ve stres gibi diğer etkenler saçların renginin beyazlamasına neden oluyor. Çalışmanın baş yazarı Rosenberg, araştırmanın sonuçlarına göre 40 yaş üzerinde herhangi bir değişiklik olmadığını, ileri yaşlarda saçları yıllardır beyaz olan birinin stresini azaltmasının eski saç rengine kavuşması için yeterli olmayacağını söylüyor.

Geçtiğimiz yıllarda da Sao Paolo ve Harvard Üniversitelerinden araştırmacıların saç beyazlaması ile ilgili benzer çalışmaları Nature dergisinde yayımlandı. Harvard Üniversitesi araştırmacısı Prof. Ya-Cieh Hsu “Saç ve ciltteki değişimlerinin en büyük sorumlusunun stres olduğundan artık eminiz” sözleri ile stres faktörünün önemli olduğunu söyledi.

Araştırma doğrultusunda acı yaşayan farelerin vücutlarında salgılanan adrenalin ve kortizol, sinir sistemlerini etkileyerek şiddetli strese, kalplerinin daha hızlı atmasına ve tansiyonlarının yükselmesine sebep oluyor. Bu durum, saç köklerinde oluşan melanin hormonunu etkileyerek saç köklerinin azalmasında artışa yol açıyor.

Prof. Hsu, araştırma bulgularının stresin zarar verici etkisinin, tahmin edilenden daha fazla olduğunu gösterdiğini söylüyor. Başka bir deneyde ise araştırmacılar bu değişimi farelere yüksek tansiyon hastaları için kullanılan, aşırı duyarlılığı engelleyen bazı ilaçlar verdiklerinde saçta oluşan değişimlerin engellendiğini gözlemlediler.

 • Peki stres saçları nasıl beyazlatıyor?
 • Beyazlayan saçlar boyamadan eski rengine dönebilir mı?
 • Stresin saç beyazlamasında rolü çok mu büyük?

Yapılan bu araştırmaların sonuçlarını Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Numan Konuk, Dermatolog Doç. Dr. Zekayi Kutlubay ve Yasemin Fatih Amato ile konuştuk. Zekayi Kutlubay, saç kökündeki renk veren pigment (melanin) üretim kapasitesinin ve melanin miktarındaki azalma ya da yok olmanın saçlarda beyazlamaya neden olduğunu, yaş ilerledikçe vücuttaki melanin üretimi azaldığını söylüyor.

“Saçın beyazlaşması, yaşlılık belirtisi olarak algılandığından, erken beyazlama estetik kaygılar nedeni ile kişiyi psikolojik olarak da sıkıntıya sokabilir” diyor. Kutlubay, saçların erken beyazlaşmasının nasıl geliştiğinin henüz tam olarak bilinmediğini fakat genetik yatkınlığın en başta gelen nedenlerden olduğunu belirtiyor.

“Vitiligo hastalığı saç beyazlamasında bir başka faktördür. Diğer sebepler erken yaşlanma bozuklukları, Vitamin B12 eksikliği, tiroid problemleri, atopi yani allerjik yapı, bazı kemoterapi ilaçları ve otoimmün hastalıklardır. Tiroid bezinin az çalışması saç beyazlaması veya saç dökülmesi gibi durumlara yol açabilir. SİGARA İÇENLERDE DAHA SIK GÖRÜLÜR Sigara içenlerde saç beyazlamasının daha sık görüldüğünü vurgulayan Kutlubay, dengesiz ve yetersiz beslenmenin, protein kaybına neden olan kronik hastalıkların da beyazlaşmaya neden olduğunu belirtiyor. Beyaz ırkta saçlarda grileşme ve beyazlaşmaya başlamanın yaş ortalamasını 34 yaş civarında olduğunu söyleyen Kutlubay, “Son zamanlarda birçok bilimsel çalışmada saçların grileşmesinde serbest oksijen radikallerinin etkisi üzerinde durulmuştur.

Saç köklerinde oksidatif stres ultraviyole, çevre kirliliği, psikolojik faktörler ve saçlı deri inflamatuar hastalıklarında da ortaya çıkabilmektedir.” diyor. Bu araştırmada söylendiği gibi beyazlayan saçların rengi geri döner mi? diye sorduğumuzda Kutlubay, “Beyazlaşan saçların eski rengine dönme ihtimali var fakat olasılık düşüktür” yanıtını veriyor ve ekliyor.

“Eğer ki beyazlaşmaya neden olan vitiligo, vitamin eksiklikleri, stres ve depresyon gibi bir durum varsa ve bu sorun tedavi edilirse saçlar eski rengine dönebilir. Sebep ne kadar erken ortadan kaldırılırsa, saçlar o kadar hızlı eski haline döner. Gençlerde daha etkilidir.

 • Yasemin Fatih Amato, genç yaşlarda saç kökündeki melanin pigmentlerini yapan hücrelerin sayısının 1000 – 2000/mm2adet civarında olduğunu, zamanla melanin üreten hücre sayısı ve hücrelerin üretiminin azaldığını söylüyor.
 • Beyaz saç tellerinin de tıpkı renkli saç telleri gibi esnek ve uzama hızlarının da aynı olduğunu, yani beyazlaşan saçların yapısının değişmediğini, pigment azaldığı zaman gri, pigment yok olduğu zaman beyaza dönen saçların kalitesinin renginden çok yaşlanma belirtileriyle birlikte bozulduğunu belirten Amato, ağır anemi, hipertiroidi, ağır endokrin hastalıklar, beslenme bozukluğu ve kanser hastalarında hızlı beyazlanmanın söz konusu olabileceğini ancak bu olumsuzluklar ortadan kaldırılırsa grileşmeye başlayan saçlarda geriye dönüşün mümkün olacağını söylüyor.
 • BEDEN VE RUH SAĞLIĞI BİR ELMANIN İKİ YARISI

Numan Konuk, bu araştırmanın kozmetik amaçlı yapıldığını, Marie Antonette sendromu olarak da bilinen ağır stres karşısında saçların aniden beyazlamasının psikosomatik olgulardan biri olduğunu çünkü beden ve ruh sağlığının bir elmanın yarısı gibi birbirini tamamladığını söylüyor.Yakın zamanda Harvard Üniversitesi araştırmacılarının bu olgunun mekanizması üzerine bir araştırma yaptıklarını belirtiyor ve araştırmanın detaylarını anlatıyor.

“Stres sonrasında böbrek üstü bezinden kortizol hormonunun yani adrenalinin salınmasının bütün beden organları üzerine olumsuz etkiler yaptığı bilinmekte idi.Ancak bu araştırmacılar kortizol salınmasını devre dışı bıraktıkları (böbrek üstü bezini çıkartarak) halde saçlardaki beyazlamanın durmadığını tespit ettiler.

Saçlara rengini veren kıl kökündeki pigmentlerin “sempatik sinir sistemi” aracılığı ile her bir kıl folikülüne giderek pigmentleri yenileyen kök hücreleri tükettiğini buldular. İşleyen bu mekanizma sonucunda bu kök hücreler pigment üreteceği yerde pigment depolarını boşaltıcı bir işlev görür hale gelip saçın renklenmesinin önüne geçiyor.

 1. SAÇI BOYAMAK VE BEYAZ SAÇ TELLERİNİ KOPARMAK BEYAZLARI ÇOĞALTMAZ
 2. Kutlubay bilinenin aksine saç boyamanın saçların erken beyazlamasına neden olmadığını, bazı uzmanların saç boyalarının içinde bulunan bir takım maddelerin beyazlaşmayı kolaylaştıracağını iddia etseler de; bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek olmadığının altını belirtiyor.
 3. Yine en sık dile getirilen yanlışlardan biri de beyaz saçları koparmanın tellerini çoğaltacağını düşüncesinin çok yanlış olduğunu söyleyen Kutlubay, koparılan saç telinin diğer saç köklerini etkilemeyeceğini ve bu konuda endişe duymaya gerek olmadığını vurguluyor.
 4. Kaynak: Daily Mail, BBC News

: Beyazlayan saçların eski rengine dönmesi mümkün mü?

Saçtaki melanin nasıl artar?

Saç beyazlamasının nedenleri Saç beyazlaması insan bedenindeki doğal süreçlerden biri olup, ilk başta birkaç saç telinin beyazlamasından başlayan bu süreç, nerdeyse tüm saçların beyazlamasıyla tamamlanır. İlk beyaz saç telini gördüğümüz o gün belki 40’lı yaşlarda, belki de 30’lu yaşlarda ve hatta 20’li yaşlarda bile olabiliriz.

Doğal bir süreç olmasına rağmen, saç beyazlaması, yaşlanmanın en önemli belirtilerinden biri olduğu için, bizi sadece estetik yönden değil, psikolojik yönden de önemli biçimde olumsuz etkileyebilir. Özellikle daha 20’li yaşlardaki gençlerde görülen beyazlamanın olumsuz etkisi, ciddi bir psikolojik baskı boyutuna ulaşır ve doğal olarak insanda beyaz saçın nedenleri, nasıl önleneceği ile ilgili güçlü bir merak uyandırır.

Saç beyazlamasının mekanizması Saç, saç kökündeki saç matrisi tarafından üretilir. Muhakkak ki, birçoğumuz saçımızın siyah veya sahip olduğu renkten yavaş yavaş beyaza dönüştüğünü düşünürüz. Oysa ki, saçımızın orijinal rengi zaten beyazdır. Siyah görüntü ise melanositlerin ürettiği melanin pigmentlerinin saça karışması sonucu oluşur.

Yani, beyaz saçlar aslında, melanin pigmentlerini almadan büyüyen saçlardır. Melaninin ömelanin ve feomelanin olarak iki çeşidi vardır ve saçın hangi renk tonunda olması tamamıyla bu iki çeşit melaninin saçtaki oranına bağlıdır. Ömelaninin oranı yüksek oldukça saç siyah veya kahverengi olur, feomelaninin oranı yüksek oldukça sarı veya kırmızı renklerde olur.

Çoğunluğun saçında bu iki pigment de belli oranlarda karışık bir şekilde mevcuttur. Yaşın ilerlemesi ve başka birçok nedenlerden ötürü, melanositlerin çalışması zayıflayınca, melanin pigmenti üretimi de azalmaya başlar ve hatta tamamıyla durur. Böyle olunca saç kökünde üretilen saçlar melanin pigmenti ile karışamadan kendi rengiyle uzayıp çıkar.

Bizim gördüğümüz beyaz saçlar işte bu saçlardır. Konu saçın beyazlaması olunca, aslında değinmeden geçemeyeceğimiz bir önemli faktör daha vardır. Saç18 çeşit amino asitten oluşur ve onlardan biri olan trozin, melanin pigmentlerinin hammaddesidir. Ama trozinlerin melanin pigmentlerine dönüşebilmesi için kesinlikle “tirozinaz” enzimine ihtiyacı vardır.

Yani “tirozinaz” enzimi olmadan melanin pigmentinin üretilmesi mümkün değildir. Tüm organizmalarda olduğu gibi, yaşın ilerlemesi veya başka her türlü olumsuz şartlardan dolayı tirozinaz enziminin üretimi de, etkisi de azalır ve sonucunda melanin pigmenti yeterli miktarda üretilemediği veya hiç üretilemediği için saçlar da beyaz saç olarak büyüyecektir. İnsan yaşlandıkça beyaz saçları da çoğalır. Bu basit olarak tirozinaz enziminin üretiminin azalması ve melanositlerin çalışmasının zayıflamasından kaynaklanır. Tirozinaz enziminin üretimi azalıp, melanositlerin çalışması da zayıflayınca, melanin pigmentinin üretimi de azalır ve beyaz saçların miktarı artar.

Genel olarak her bir saç teli, saç döngüsüne bağlı olarak 4-6 yıl içinde ömrünü tamamlayıp dökülür ve melanositler de saç teli ile beraber kaybedilir. Gençken, melanositler her saç döngüsünde yenilenirken, yaş aldıkça melanositleri yenilenmeyen saçlar da çoğalır ve doğal olarak beyaz saçların sayısı da artar.

Kişiden kişiye değişiklik gösterse de, beyaz saçların genelde 35 yaş civarında ortaya çıkmaya başladığı söylenir.2. Kalıtım Ebeveynlerden herhangi birinin gençken fazla beyaz saçı olduysa, çocuklarda da kalıtımsal saç beyazlaması söz konusu olabilir. Ancak, şunu da belirtmek gerekir ki, kalıtımsal olan beyaz saç geni değil, beyaz saç çıkma olasılığını artıran gendir. Başka bir deyişle, araştırmalar kalıtımsal olanın melanin pigmenti üretme bozukluğu olan genler olduğu kanıtlamıştır. Saç, 18 çeşit amino asitten oluşur. Onların içindeki bir çeşit amino asit olan trozin ise melanin pigmentinin hammaddesidir. Ancak, trozinin melanin pigmentlerine dönüşebilmesi için, trozinaz enziminin katalize etmesi gerekli olup, trozinaz enzimi olmadan melanin pigmentlerinin üretilmesi mümkün değildir.

 • Trozinaz enzimi de yapısında bakır bulundurduğundan, vücutta bakır eksik olduğunda, trozinaz enziminin oluşmasında sorun meydana gelir ve sonuç olarak saç beyazlamasına neden olur.
 • Bunun dışında, melanosit hücrelerinin kendi işlevini yürütmesi için de her türlü besin maddelerine ihtiyacı vardır.
 • Ayrıca, bu besin maddelerinin birçoğu vücutta üretilemediğinden, gıdalar yoluyla takviye etmemiz gerekir.

Beslenmeye gerektiği özeni gösterirsek, önemli bir ölçüde saç beyazlamasının önüne geçebiliriz. Aşağıda bu konularla ilgili daha ayrıntılı bilgi veremeye çalışacağız. Protein Saçın ana bileşeni saçın %90 veya daha fazlasını oluşturan “keratan” adındaki bir çeşit proteindir. Keratin de, 18 çeşit amino asitten oluşur ve aralarında “L-lizin” ve “tirozin”adındaki amino asitler özellikle önemlidir. L-lizin, saç büyümesini destekler, tirozin ise melanin pigmentinin hammaddelerinden biridir.

Protein içeren besinleri alsak bile, vücuda olduğu gibi protein olarak emilmeden, önce bağırsaklarda amino asitlere ayrılır ve vücuda dağılıp, sonra yeniden protein olarak yapılandırılır. Ayrıca, proteinlerin vücuttaki kullanımında vücut yaşamı ve her türlü hastalıkların iyileşmesi için gereken organ işlevlerine öncelik verilir.

Cilt ve saç gibi organların beslenmesi vücut için hayati önem taşımadığı için, proteinlerin temin edilmesi açısından daha son sıralarda yer verilir. Bu nedenle, düşük protein alımı ilk olarak cilt ve saçtaki protein eksikliğini meydana getirir ve sonuç olarak saç beyazlaması, saç dökülmelerine yol açabilir. Saç beyazlaması ile en yakından alakalı olan mineraller bakır, çinko, kalsiyum ve iyotlardır. Öncelikle, melanin pigmentlerinin oluşumunu katalize eden trozinaz enzimi yapısında bakır içerdiğinden vücuttaki bakır eksikliği direk melanin pigmentlerinin oluşumunu engelleyip, saç beyazlamasına neden olur.

 1. Bakır içeren birçok gıda olduğundan, normal yaşam şartlarında eksiklik riski çok azdır.
 2. Ama yine de özen göstermek bizim için daha da yararlı olacaktır.
 3. Deniz ürünleri, susam, ay çekirdeği, karpuz çekirdeği gibi tohumlar, kaju, fındık gibi çerezler, kuruyemiş ve her çeşit bakliyatlar en yüksek oranda bakır içeren gıdalardır.
You might be interested:  Dökülen Saç Ne Kadar Sürede Çıkar?

Çinko, keratinin yapım aşamasında mutlaka gerekli olan bir çeşit element olup, keratin de saç yapısının 90% nı oluşturan çok önemli bir çeşit proteindir. Ayrıca, keratin metyonin ve sistein amino asitlerinin birleşmesiyle oluşur ve bu birleşme süreci çinkonun da metabolizmaya katılmasıyla gerçekleştiği için, çinko olmadan vücutta keratinin sentezlenmesi, açıkçası saçın oluşması da mümkün değildir.

Sadece bununla sınırlı kalmadan çinko aynı zamanda melanin üretimini de destekler. Bu kadar önemli işlevleri yürütmesine rağmen, çinko, vücutta üretilmeyen ve sadece gıdalar yoluyla alınabilen “temel mineraller” den biri olduğu için, beslenmeye dikkat etmediğimiz takdirde çinko eksikliği meydana gelir.

Bu da saç beyazlaması, saç dökülmelerine neden olabili r, Çinko, İstiridye, karides, balık gibi deniz ürünlerinde bol miktarda bulunmaktan başka, kırmızı et, süt ve süt ürünleri, nohut, kuru fasulye, bezelye, ıspanak, tam tahıllı gevrekler, kakao, kaju, yer fıstığı gibi gıdalar da çinko içermektedir.

 1. Alsiyum, vücudumuzda en çok bulunan minerallerden biri olup, kemik ve diş sağlığına olan önemi herkes tarafından bilinse de, vücudumuz için başka birçok rolleri üsteleniyor.
 2. Melanositleri aktive ederek, daha çok melanin üretilmesini sağlaması da içinden bir tanesidir.
 3. O yüzden saç beyazlamasını önlemek açısından oldukça önemli bir mineraldir.

Kalsiyum genellikle en çok süt ve süt ürünlerinde bulunur. Onun dışında, her çeşit tohumlar, sardalye, somon, fasulye, mercimek, badem, ay çekirdeği, kuru incir, ıspanak, brokoli, bamya gibi geniş çaptaki birçok yiyecekler de önemli ölçüde kalsiyum içermektedir.

 • İyot, deniz yosununda bol miktarda bulunan temel minerallerden biridir ve kalsiyum gibi melanositleri aktive ederek melaninin üretilmesini destekler.
 • Bu nedenle saçın beyazlamasını önlemek için iyodu yeterli miktarda almaya özen göstermemiz gerekir.
 • Deniz yosununun dışında ton balığı, mezgit gibi tuzlu su balıkları, süt ve süt ürünleri, ıspanak, fasulye, pazı, kabak, sarımsak, meyvelerden ise çilek önemli iyot kaynaklarıdır.

Yemek ve masalarda kullandığımız tuz için iyotlu tuzu kullanmak günlük iyot ihtiyacımızı fazlasıyla karşılayacaktır. Vitaminler Birçok çeşidi olan vitaminler içinden saç beyazlaması ile en yakından alakalı olanlar B1, B5, B9, B12 ve C vitaminleridir. Tiamin olarak da adlandırılan B1 vitamininin saç beyazlamasını önlemede etkili olduğu söylenir.

Saçın en önemli içeriği amino asittir ve amino asitler gıdalarda olduğu gibi mevcut değil, vücuda alınan proteinlerin parçalanmasıyla oluşur. Ayrıca, proteinlerin amino aside parçalanması sürecinde, karbonhidratlar enerji kaynağı olarak çalışır ve vitamin B1 de karbonhidratın metabolizması için gereklidir.

Eğer B1 vitamini eksik olursa melanin pigmentinin üretimi gerçekleşemez ve saçın beyazlamasına neden olur. Tam tahıllar, yenilebilir, tohumlar, baklagiller, pirinç, yumurta, süt, kahvaltılık gevrekler, badem, kuru üzüm, patates, kuşkonmaz, karnabahar, ıspanak, mısır, portakallar B1 vitamini açısından zengindir.

 1. B5 vitamini, pantotenik asit olarak da adlandırılır ve saç dahil vücudu oluşturan tüm proteinleri, karbonhidratları, yağları, koenzim-A’yı (CoA) sentezlemek için gereklidir.
 2. Adını Yunanca “her yerden” anlamına gelen “pantothen” kelimesinden almaktadır.
 3. Çünkü az miktarlarda da olsa B5 vitamini bitki ve hayvan kaynaklı hemen hemen tüm gıdalarda bulunur.

Bu sebeple B5 vitamin eksikliği oldukça nadir görülür. Karaciğer, yumurta sarısı, avokado, kurutulmuş mantarlarda yüksek miktarda B5 vitamini bulunur. Hamilelik döneminde daha sıklıkla önerilen vitamin B9 ya da diğer adıyla folik asit, kan üretme etkisine sahip olup, saç beyazlamasını önlemek için olmazsa olmaz vitaminlerden biridir.

Çünkü saçın rengini belirleyen melanin pigmentlerinin üretimi, kanın onun malzemesi olan tirozin amino asitlerini melaninin üretildiği yer olan melanosit hücrelerine taşımasıyla gerçekleşir. Folik asit eksikliği, vücuttaki kan hacminin azalmasını meydana getirir ve bunun sonucunda melanositlere yeterli miktarda tirozin taşınamayarak, melanin pigmentinin üretimi de azalır.

Böylece doğal olarak saç beyazlamasına neden olur. Hamilelik döneminde beyaz saçın çoğalmasının nedeni de, bebeği besleyen anne vücudunda görülen kan eksikliği olduğu düşünülür. Folik asidinin kan üretmekten başka, hormon dengesini düzenleme etkisi de olup, stresleri azaltarak saç beyazlamasını önlemek için katkı sağlayacaktır.

 1. Baklagiller, ıspanak, kuşkonmaz, brokoli, lahana, roka gibi yeşil yapraklı sebzeler, karaciğer, yumurta sarısı, portakal, greyfurt, limon ve muzlar en önemli folik asit kaynağıdır.
 2. B12 Vitamini, melanositlerin çalışmasını aktive ederek melanin pigmenti üretiminin artmasını sağlar.
 3. Saçın rengini melanin pigmentinin miktarı belirlediğinden dolayı, B12 vitamininin saç beyazlamasına karşı çok etkili bir vitamin olduğu söylenebilir.

B12 Vitamini sadece hayvansal kaynaklı ürünlerde bulunur. Midye, istiridye, karides, uskumru, alabalık, ton balığı gibi deniz ürünleri ve karaciğer, süt, yoğurt, peynirler en önemli B12 vitamin kaynağıdır. Birçok nedene bağlı melanin eksikliğinin saç beyazlamasındaki en önemli etken olduğu tartışılmaz bir gerçek olsa da, vücuttaki hidrojen peroksit birikiminin saç beyazlamasındaki diğer önemli bir etken olduğu bilinmektedir.

 • En önemli özelliklerinden biri antioksidan etkisi olan C vitamini, vücudu birikmiş hidrojen peroksitten arındırarak saç beyazlamasını önleyebilir.
 • Ayrıca sahip olduğu indirgeme gücüyle vücudu sadece hidrojen peroksitten arındırmak değil, saç dahil tüm vücuda zararlı olan süperoksit ve hidroksi radikalleri gibi aktif oksijenleri yok etmede de etkilidir.

Bunlardan başka, C vitamini saç beyazlaması için en önemli etkenlerden biri olan çinkonun emilimini arttırır. Önceki satırlarda anlatıldığı gibi çinko keratinin üretiminde olmazsa olmaz minerallerden biridir. Ama vücuda emilimi çok zayıf olduğundan ancak C vitamini ile birlikte alınarak vücuda gerekli miktardaki çinko emilimi sağlanır. İ nsan uyurken beyindeki epifiz bezi tarafından sadece geceleri karanlıkken salgılanan melatonin adındaki hormonun salgılandığı, melatonin hormonun da vücudun uyku döngüsü ve biyolojik saatini düzenleyen bir hormon olduğu bilinmektedir. Bunlarla sınırlı kalmadan, melatonin yine hücre yenilenme sürecinde önemli rol oynaması, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmesi, vücudu strese karşı koruması ve güçlü antioksidan etkisine sahip olması gibi birçok fonksiyonlarıyla vücuttaki birikmiş toksinleri atarak, hasar görmüş hücreleri onarır ve yeni hücrenin doğmasını destekler.

 • Devam eden uykusuzluk sonucunda melatonin salgılanması azalarak, uyku düzenindeki dengesizlik, toksinlerin birikip, hücrelerin ölmesinin hızlanması ve hücre yenilenmesinin yavaşlaması gibi sorunlara yol açacaktır.
 • Bu sorunlar vücudun genel durumunu olumsuz etkilemekle beraber, kafa derisi ortamını değiştirerek saç matrisi, melanosit hücrelerinin fonksiyonunun bozulmasına, onun sonucu olarak da, saç büyümesinin yavaşlaması, saç beyazlaması, saç dökülmelerine neden olacaktır.

Başka bir açıdan bakarsak, insan uyanıkken sempatik sinir sistemi üstünlüğü sağlar ve bu durumun uzun süre devam etmesi halinde vücudun hormonal dengesi bozularak, melanin pigmenti üretimi de azalır, ruhsal olarak da insanı daha da stresli, sinirli bir hale getirir.

Bildiğimiz gibi stres saç beyazlamasına neden olan en önemli sebeplerden biridir. En son şunu da unutmamız gerekir ki, saç matrisi, melanositler dahil tüm hücreler belli bir döngüyle eskisi ölürken, yerine yenisi doğar. Ayrıca bu sürecin daha çok vücut dinlenme durumundayken gerçekleştiği, özellikle bir gün içinde hücrelerin en yoğun olarak yeniden doğduğu saatlerin 22:00 – 2:00 arası olduğu bilinmektedir.

O yüzden yeterli uyku, yalnızca saç sağlığı için değil, vücudumuzun genel durumu için de çok önemlidir.5. Stres Stresin saç beyazlaması ile olan ilişkisi iki yönden açıklanabilir. Birincisi, stres öncelikle kan damarlarının kasılmasına neden olur ve bu kasılmadan dolayı kan dolaşımında yavaşlama meydana gelir. Yavaşlayan kan dolaşımı saç matrisine saçın büyümesi veya melaninin üretilmesi için gerekli olan besin maddelerinin taşınması zorlaştırdığından saçın beyazlamasına neden olur.

 1. Düzenli bir şekilde kafa masajı yapmak bu olumsuz durumu gidermekte etkilidir.
 2. İkincisi, stres sempatik sinirlerin baskın hale gelmesine neden olur ve sebum salgılanmasını arttırır.
 3. Fazla sebum çeşitli nedenlerle oksitlenerek lipit perokside dönüşür.
 4. Oluşan lipit peroksidin miktarı artınca melanositlerin çalışmasını baskılayıp melanin üretiminin azalmasına neden olur ve sonucunda saç beyazlamasını meydana getirir.

Ayrıca fazla lipit peroksidi gözenekleri tıkayıp bakterilerin çoğalmasına sebep olur ve çoğalan bakteriler kafa derisini, tahriş ederek kepek, kaşıntı, saç dökülmesi gibi sorunlara yol açabilir.6. UV ışınları Çok fazla güneşe maruz kalınca saç renginin açılması günlük yaşamda en çok karşılaştığımız durumlardan biridir. Bunun nedeni de aslında güneşteki UV ışınlarının saçtaki melanin pigmentlerini bozmasından dolayı saçtaki siyah rengin azalmasındandır. Daha da önemlisi, kafa derisinin ultraviyole ışınlarına maruz kalması aktif oksijen üretilmesine neden olur.

 • Üretilen aktif oksijenin miktarı çoğalınca melanosit, saç matrisi gibi hücreleri de oksitleyip onların bozulması ve fonksiyonlarını kaybetmesine sebep olur.
 • Melanosit, saç matrisi hücrelerinin zarar görmesi demek doğal olarak saçın beyazlaması, saçın büyümemesi gibi her türlü sorunların meydana gelmesi demektir.

Yukarıda kısaca açıklanan yaşlanma, kalıtımsal faktör, yetersiz beslenme, uykusuzluk, stres ve UV ışınları saç beyazlamasının en önemli nedenleridir. Bunların dışında sigara ve alkol içme alışkanlığı, ani travma, her çeşit hastalıklar, ilaçların yan etkisi, hava kirliliği gibi birçok diğer nedenleri de bulunmaktadır.

Gerçi yaşlanma, kalıtımsal faktör, çevresel muhit gibi kaçınılmaz nedenlerin önüne geçmemiz imkansız olsa da, beslenme, uyuma alışkanlıklarımıza özen göstermemiz, kişisel gelişimimize önem vererek strese karşı kendimizi koruma gücümüzü arttırmamız ve imkan olduğu kadar UV ışınlarından korunmaya gayret etmemiz gibi kendi çabalarımıza bağlı olan yöntemlerle saçımızın sağlığı ve daha geç yaşlara kadar doğal rengi ve görünümünü korumasını sağlayabiliriz.

Dr. Ablet Uygar : Saç beyazlamasının nedenleri

Kahve içmek saçı beyazlatır mı?

4- Sigara veya İçki Saç Beyazlatır mı? – İçki ve sigara gibi kötü alışkanlıklar saç beyazlamasına sebep olmaktadır. Bunları tüketenler tüketmeyenlere göre daha erken saç beyazlaması yaşayabilirler. Bunun haricinde çay, kahve, baharat ve kızarmış gıdaların fazla tüketilmesi de bu problemin sebepleri arasında yer almaktadır. Bu gıdaların tüketilmesini sınırlamanızı tavsiye ederiz.

Beyaz saçları ne Siyahlaştırır?

Siyah çay, beyaz saçları siyahlaştırmak için etkili sonuçlar sunan diğer etkili bileşendir. Çay, saçlarınızı güçlendirir ve kırıklarınız varsa onları onarır. Saçınızı besler ve mat rengini ortadan kaldırır. İçerisinde bulunan kafein saç dökülmelerine sebep olan DHT hormonunun salgılanmasını önler.

Erken yaşta saç neden beyazlar?

Yaşlanmanın en belirgin belirtilerinden biri olarak bilinen saç beyazlamasının başlangıcı kişiden kişiye göre değişebilir. Kimi insanda çok erken yaşlarda çıkarken kimisinde yaşı ne kadar ilerlemiş olursa olsun çıkmaz. Saçların beyazlamasının birden çok sebebi vardır. En yaygın nedeni vitamin eksikliği olarak bilinirken genetik faktörlerde oldukça etkilidir. Yemek yedikten sonra neden ağırlık çöker? Saçların erken yaşta beyazlamasının nedenleri

B12 vitamini eksikliği: Genç yaşta saçların beyazlamasına yol açan en büyük neden, B12 vitamini eksikliğidir. Bu eksiklik ayrıca saçların incelmesine ve dökülmesine de neden olabilir. Bundan korunmak için beslenmenize yumurta, dana eti, ton balığı ve somon gibi yiyecekleri tüketmeniz gerekir. Besinle giderilmeyen eksikliklerde ise doktora danışarak B12’yi takviyesi de kullanabilirsiniz. Tiroit: Yapılan araştırmalar, tiroit sorunlarının saçları kökten uca etkilediğini ortaya koydu. Saçlarınızda beyazlama, kırılma ya da yağlanma problemi yaşıyorsanız bunun nedeni tiroidinizin yeterince iyi çalışmaması olabilir. Fazla abur cubur tüketmek: Sağlıklı beslenmemek de saçlarınızın erkenden beyazlamasına yol açabilir. Bu konuda yapılan çeşitli çalışmalar ferritin, kalsiyum, D vitamini, bakır, çinko ve demir eksikliğinin bu soruna yol açabileceğini doğruluyor. Metabolizma çalıştıran besinler nelerdir? Stresli hayat: Stresli ve endişeli olmak, saçınızın yenilenmesinden sorumlu olan kök hücreleri etkileyerek saçlarınızda vaktinden önce beyazlamaya yol açar. Genetik: Beyaz saçlarınız ebeveynlerinizden ya da büyükanne ve büyükbabanızdan size miras kalmış olabilir. Dermatologlara göre, genetik kodlarımız saçlarımızın ne zaman beyazlayacağını belirlemede büyük role sahip. Yani eğer ailenizden birisinin erken yaşta saçları beyazladıysa aynı şeyi sizin yaşama olasılığınız da artıyor. Kimyasal saç ürünleri: Şampuanlardan saç boyalarına kadar çoğu saç ürünü saç beyazlamasına neden olabilir. Bu ürünlerin içinde bulunan zararlı kimyasallar, melanin seviyesini düşürür ve bu da saçlarınızın doğal rengini kaybetmesine yol açar.

You might be interested:  Kurumuş Saç Boyası Lekesi Nasıl Çıkar?

Kulak tıkanıklığı nasıl geçer? Kulak tıkanıklığını evde geçirme yöntemleri Saçların erken yaşta beyazlaması nasıl önlenir?

Saçlar güneşin zararlı etkilerinden korunmalı Saç maşası ve saç kurutma makinesi gibi yüksek ısıya maruz kalınan makinelerden mümkün olduğunca uzak durulmalı Saçları geniş bir saç fırçası kullanarak taranmalı Saçlara düzenli olarak hindistan cevizi yağı ile masaj yapın. Günlük olarak mutlaka lahana, badem, havuç suyu ve brokoli tüketin.

KAYNAK: HABER7

Türk kahvesi beyaz saçları kapatır mı?

Çok eski tarihlerden bu zamana kadar doğal saç boyası olarak kullanılan ürünler arasında bulunuyor kahve. Öğütülmüş kahve ile saç renginizi koyulaştırmak mümkün. Kahve ile saç boyama, diğer yöntemlere göre doğallığı bakımından daha iyi ve saça da bir çok faydası bulunmakta.

 1. AHVENİN SAÇA FAYDALARI Kahve ile boyanan saçlar normal saçlara kıyasla daha hızla uzar.
 2. Araştırma sonuçları bize gösteriyor ki, kahve saç uzamasını desteleyen bir etkiye sahiptir.
 3. Saç diplerine masaj ile uygulanan kahve, saç köklerini kuvvetlendirerek saçları daha hızlı uzamasını sağlar.
 4. Ahve saçların daha yumuşak olmasını sağlar.

Kahve saçta kepeklenmeye engel olur. Kahve ile Doğal Saç Boyası nasıl yapılır. Malzemelerimiz: Sert bir kahve türü ( Özelikle Kavrulmuş Türk kahvesi, BURADAN satınalabilirsiniz. espresso ya da filtre kahve olabilir) Yüksek nemlendiricili saç kremi Duş bonesi Eski bir havlu Nasıl Yapılır: Bir ölçü suya iki ölçü kahve ekleyerek oldukça sert ve koyu kıvamda bir kahve yapıyoruz.

 • Bir buçuk bardak suya üç bardak kahve koyarak, normal kahve pişirir gibi pişiriyoruz.
 • Ahvemiz yeterince soğuyuncaya kadar bekleyip içine 3 yemek kaşığı saç kremi ve 2 yemek kaşığı öğütülmüş taze kahve koyuyoruz.
 • Malzemeleri iyice karıştırıp.
 • Meydana çıkan karışımı ellerimizle saçımıza sürüyoruz.
 • Seyrek bir tarak kullanarak kahve karışımını saçımızın her yerine eşit bir şekilde dağıtıp.

Ardından saçımızı toplayıp bir bone ile sarıyoruz. En az bir saat bu şekilde bekledikten sonra saçımızı şampuan kullanmadan ılık suyla yıkıyoruz. Dikkat Etmemiz Gereken Noktalar: Kahve ile saç boyama sırasında kıyafetlerimizin lekelenmesini engellemek için omuzlarımıza eski bir havlu seriyoruz.

Şampuanlar saçı beyazlatır mı?

Saçları beyazlatan 6 neden 1-B12 vitamini eksikliği yaşamak Uzmanlara göre, genç yaşta saçların beyazlamasına yol açan en büyük neden, B12 vitamini eksikliğidir. Bu eksiklik ayrıca saçların incelmesine ve dökülmesine de neden olabilir.Bundan korunmak için beslenmenize yumurta, dana eti, ton balığı ve somon gibi yiyecekleri dahil edin.

Gereken durumlarda bir uzmana danışarak B12’yi takviyesi de kullanabilirsiniz.2-Tiroit fonksiyonlarında sorun olması Yapılan araştırmalar, tiroit sorunlarının saçları kökten uca etkilediğini ortaya koydu.Saçlarınızda beyazlama, kırılma ya da yağlanma problemi yaşıyorsanız bunun nedeni tiroidinizin yeterince iyi çalışmaması olabilir.3-Sağlıklı gıdalar yerine daha fazla abur cubur tüketmek Sağlıklı beslenmemek de saçlarınızın erkenden beyazlamasına yol açabilir.Bu konuda yapılan çeşitli çalışmalar ferritin, kalsiyum, D vitamini, bakır, çinko ve demir eksikliğinin bu soruna yol açabileceğini doğruluyor.4-Sürekli stres ve endişe yaşamak Stresli ve endişeli olmak, saçınızın yenilenmesinden sorumlu olan kök hücreleri etkileyerek saçlarınızda vaktinden önce beyazlamaya yol açar.5-Genetik olarak yatkın olmak Evet, beyaz saçlarınız ebeveynlerinizden ya da büyükanne ve büyükbabanızdan size miras kalmış olabilir.Dermatologlara göre, genetik kodlarımız saçlarımızın ne zaman beyazlacağımı belirlemede büyük role sahip.Yani eğer ailenizden birisinin erken yaşta saçları beyazladıysa aynı şeyi sizin yaşama olasılığınız da artıyor.6-Kimyasal saç ürünleri ve zararlı boyalar kullanmak Şampuanlardan saç boyalarına kadar çoğu saç ürünü saç beyazlamasına neden olabilir.Bu ürünlerin içinde bulunan zararlı kimyasallar, melanin seviyesini düşürür ve bu da saçlarınızın doğal rengini kaybetmesine yol açar.Erken yaşta görülen saç beyazlamasını önlemenin yolları – Saçlarınızı güneşin zararlı etkilerinden koruyun.

Mümkünse dışarı çıktığınızda şapka ya da buna benzer parçalar kullanın.- Saç maşası ve saç kurutma makinelerinden mümkün olduğunca uzak durun. Saçlarınızı geniş bir saç fırçası kullanarak tarayın.- Saçlarınıza düzenli olarak Hindistan cevizi yağı ile masaj yapın.

Beyaz saç yaşlılığın belirtisi mi?

Ancak saçların ağarmasında yaşlanma tek kıstas değildir. Ergenlerde, gençlerde, orta yaşlı kişilerde ve hatta çocuklarda bile çeşitli nedenlerden dolayı erken saç beyazlaması ile karşılaşılabilmektedir. Peki saç neden beyazlar? Bu soruyu uzmanlara sorduk işte cevapları; Yaşlanma Saçların beyazlaması, yaşlanma ile birlikte görülen doğal bir süreçtir.

 1. Saçların renginden sorumlu olan pigment, saç kökündeki bir hücreden gelir.
 2. Bu hücreler önemli miktarlarda melanin (koyu pigment) üretilmesi için genetik olarak kodlanır.
 3. Zamanla melanin üretim kapasitesi azalır.
 4. Melanin üretim kapasitesi ve melanin miktarındaki azalma da saçlarda beyazlamaya neden olur.

Kahverengi, kızıl ve siyah saçlar melanin bakımından zengindir. Gri saçta az miktarda melanin bulunur ve beyaz saç ise hiç melanin içermez. Ani travma, şok yaşama, aşırı üzüntü Fiziksel sağlıklı olma hali, ruh sağlığı ile yakından ilgilidir. Aniden alınan acı haber, aşırı üzüntü, kazadan dolayı duygusal şok yaşama da saçta ani beyazlamalara neden olabilmektedir.

 1. Hatta üzüntüden bir gecede saçın beyazlaması da, insan hayatında görülebilecek ihtimal dahilindeki durumlardandır.
 2. Hipotiroidizm ve hipofiz bezi bozuklukları Tiroid bezleri, kalp atış hızı, vücut sıcaklığı, kan basıncını kontrol eden çeşitli hormonlar üreten bezlerdir.
 3. Bu bezler ayrıca vücudunuzun gıdayı enerjiye dönüştürme hızından da sorumludur ve enerji ve büyümeyle ilgili birçok metabolik işlem troid bezleri aracılığı ile gerçekleşir.

Troid bezlerinin fonksiyonu ise Hipofiz bezlerinin kontrolü altındadır. Kişinin troidleri normalden az veya çok çalışıyorsa erken saç beyazlaması, halsizlik ve saç dökülmesi gibi sorunlarla karşılaşır. Bunun nedeni ise saç folikülünde hayati bir role sahip olan iki hormon olan T3 ve T4’ün, saçtaki melanin sentezini aşırı şekilde uyarmasıdır.

 1. Genetik Saç beyazlamasıyla karşılaşma süreci genellikle genetikten kaynaklanır.
 2. Anneniz, babanız yahut üst kuşaklardaki anneanne, babaanne, dedeler de erken yaşta saç beyazlaması söz konusuysa, maalesef bu durum sizi de etkileyip saçlarınız genç yaşta beyazlayabilir.
 3. Pernisiyöz anemi Pernisiyöz anemi, B12 vitamini eksikliğinin neden olduğu, bu vitaminin kanda yeteri kadar bulunmadığından dolayı ortaya çıkan kansızlık türlerinden biridir.

Vücudun yeterince sağlıklı alyuvar yapmadığı bağışıklık sistemi rahatsızlığıdır. Pernisiyöz anemi yalnızca az sayıda insanı etkileyen genetik bir problemdir ve belirti olarak çocuklarda, ergenlerde veya 20’li yaşlardaki kişilerde erken saç beyazlamasına yol açabilmektedir.

Werner sendromu (Erken yaşlanma hastalığı) Kalıtsal bir hastalık olan Werner sendromu, erken yaşta saç beyazlamasının sık karşılaşılan nedenlerindendir. Werner sendromundan muzdarip olan kişiler genellikle ergenliğe erişene kadar normal gelişim gösterirler. Ergenlikle birlikte ses kısıklığı, cildin incelmesi veya sertleşmesi, saçların beyazlaması ve anormal miktarda saç dökülmesi gibi sorunlar ortaya çıkar.

Poliosis Saçlarda gri yamalar, bölgesel beyazlamalar, tıp dilinde poliosis olarak adlandırılmaktadır. Bu durum doğuştan olabileceği gibi sonradan da gelişebilir. Bazı sağlık sorunlarında bağışıklık sistemimiz yanlışlıkla saçlardaki belli bir alandaki melanin üreten hücreleri yok eder.

 • Beslenme yetersizlikleri, sinüslerde sorun, kronik alerji de saçların erken ağarmasına yol açabilir.
 • Poliosis genellikle kalıtsaldır.
 • Yaralar, herpes zoster veya radyoterapi de polioza neden olabilir.
 • Poliosis ile bağlantılı saçlarda beyazlama yapan sağlık sorunları şunlardır; Vitiligo, saç kıran, Pielbaldizm, Tüber skleroz Vogt Koyanagi Harada hastalığı, Waardenburg sendromu, Alezandrini sendromu.

Saç beyazlamasının diğer nedenleri Stres B12 eksikliği (genellikle et, tavuk gibi hayvansal gıda yemeyenlerde ortaya çıkar) Hormonal bozukluklar Sigara içme alışkanlığı Kalsiyum, D, C vitamini, bakır ve Ferritin eksikliği HIV enfeksiyonu, kistik fibroz ve Hodgkin lenfoma gibi hastalıklar Hava kirliliği Güneşin UV ışınları İlaçların yan etkileri Alkol kullanma Yetersiz beslenme KAYNAK: http://www.mavikadin.com/ iha.com.tr üzerindeki haberler özet şeklinde yayınlanmaktadır.

Beyaz saç hangi hastalığı?

Albino Nedir? (Albinizm) – Albinizm, vücuttaki melanin üretiminde soruna yol açan çeşitli durumlar sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Albinizm hastalığının adı Latince beyaz anlamına gelen ‘albus’ kelimesinden türemiştir. Dilimizde hastalık için albinizm veya albinos tanımları kullanılır.

 • Albinizm hastalarına ise albino adı verilir.
 • Albinizmde hastaların saçları, gözleri ve derilerindeki renk eksikliği en dikkat çekici bulgulardan biridir.
 • Ancak renk eksikliği her zaman çok belirgin olmayabilir.
 • Albinolar güneş ışığına karşı çok hassastır.
 • Bu nedenle de cilt kanserine yakalanma riskleri yüksektir.

Melanin pigmenti deriye, saça ve göze rengini veren bir pigmenttir. Melanin ayrıca görme fonksiyonu için gerekli olan optik sinirin gelişiminde rol alır. Bu nedenle albinizm hastalarında görme problemlerine sık rastlanır. Melanin yapımında birden fazla gen görev alır.

Melanin başlıca deri, göz ve saçlarda bulunan melanosit hücreleri tarafından sentezlenir. Albinizm, melanin üretiminden sorumlu genlerin herhangi birinde gelişen mutasyon sonucu oluşur. Hangi genin etkilendiğine göre farklı türlere ayrılabilir. Bazı türlerde melanin pigmenti hiç üretilmezken bazılarında ise az da olsa melanin üretimi vardır.

Albinizm türleri:

Saç beyazlamasına neden olan vitamin?

Anemi; pernisiyöz anemi, vücutta B12 vitamini eksikliği ve kansızlık sorunlarına neden olur. Bu da saçların erken yaşlarda beyazlamasına neden olur. Özellikle çocuk yaşlarda ve ergenlik dönemlerinde saç beyazlaması sorunu yaşanıyorsa, mutlaka hasta kansızlık açısından araştırılmalıdır.

18 yaşında saç beyazlaması neden olur?

Yaşlanmanın en belirgin belirtilerinden biri olarak bilinen saç beyazlamasının başlangıcı kişiden kişiye göre değişebilir. Kimi insanda çok erken yaşlarda çıkarken kimisinde yaşı ne kadar ilerlemiş olursa olsun çıkmaz. Saçların beyazlamasının birden çok sebebi vardır. En yaygın nedeni vitamin eksikliği olarak bilinirken genetik faktörlerde oldukça etkilidir. Yemek yedikten sonra neden ağırlık çöker? Saçların erken yaşta beyazlamasının nedenleri

B12 vitamini eksikliği: Genç yaşta saçların beyazlamasına yol açan en büyük neden, B12 vitamini eksikliğidir. Bu eksiklik ayrıca saçların incelmesine ve dökülmesine de neden olabilir. Bundan korunmak için beslenmenize yumurta, dana eti, ton balığı ve somon gibi yiyecekleri tüketmeniz gerekir. Besinle giderilmeyen eksikliklerde ise doktora danışarak B12’yi takviyesi de kullanabilirsiniz. Tiroit: Yapılan araştırmalar, tiroit sorunlarının saçları kökten uca etkilediğini ortaya koydu. Saçlarınızda beyazlama, kırılma ya da yağlanma problemi yaşıyorsanız bunun nedeni tiroidinizin yeterince iyi çalışmaması olabilir. Fazla abur cubur tüketmek: Sağlıklı beslenmemek de saçlarınızın erkenden beyazlamasına yol açabilir. Bu konuda yapılan çeşitli çalışmalar ferritin, kalsiyum, D vitamini, bakır, çinko ve demir eksikliğinin bu soruna yol açabileceğini doğruluyor. Metabolizma çalıştıran besinler nelerdir? Stresli hayat: Stresli ve endişeli olmak, saçınızın yenilenmesinden sorumlu olan kök hücreleri etkileyerek saçlarınızda vaktinden önce beyazlamaya yol açar. Genetik: Beyaz saçlarınız ebeveynlerinizden ya da büyükanne ve büyükbabanızdan size miras kalmış olabilir. Dermatologlara göre, genetik kodlarımız saçlarımızın ne zaman beyazlayacağını belirlemede büyük role sahip. Yani eğer ailenizden birisinin erken yaşta saçları beyazladıysa aynı şeyi sizin yaşama olasılığınız da artıyor. Kimyasal saç ürünleri: Şampuanlardan saç boyalarına kadar çoğu saç ürünü saç beyazlamasına neden olabilir. Bu ürünlerin içinde bulunan zararlı kimyasallar, melanin seviyesini düşürür ve bu da saçlarınızın doğal rengini kaybetmesine yol açar.

Kulak tıkanıklığı nasıl geçer? Kulak tıkanıklığını evde geçirme yöntemleri Saçların erken yaşta beyazlaması nasıl önlenir?

Saçlar güneşin zararlı etkilerinden korunmalı Saç maşası ve saç kurutma makinesi gibi yüksek ısıya maruz kalınan makinelerden mümkün olduğunca uzak durulmalı Saçları geniş bir saç fırçası kullanarak taranmalı Saçlara düzenli olarak hindistan cevizi yağı ile masaj yapın. Günlük olarak mutlaka lahana, badem, havuç suyu ve brokoli tüketin.

KAYNAK: HABER7

Saçın beyazlamasına neden olan madde?

Saç beyazlaması nedenleri – Saç beyazlaması, folikülllerde saça rengini veren madde olan melanin oluşumunun azalması ile ortaya çıkar. Başta yaşlılık olmak üzere, hastalıklar, genetik yapı, stres, ilaç kullanımı gibi nedenler saç beyazlamasının ana nedenleridir.