Saç Boyası Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar?

Saç Boyası Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar
– Saç boyasını üzerine amonyak dökünüz. Amonyağı halının üzerinde 15 dakika bekletiniz daha sonra temiz bir bez yardımı ve soğuk su ile temizleyiniz. – Bir kaşık bulaşık deterjanı ile bir kaşık beyaz sirkeyi karıştırınız. Daha sonra karışımı saç boyası lekesinin üzerine sürüp 7 dakika bekletiniz.

Kurumuş saç boyası lekesi nasıl çıkar?

Evde saç boyamak, kuaföre vakit bulamadığınızda veya daha tasarruflu davranmak istediğinizde uygulanan eylemlerden biridir. Boya esnasında eldiven takmak, hem ellerinizin kirlenmesini, hem de kimyasal maddelerden ötürü tahriş olmasını önler. Ancak eldiven takmayı unuttuğunuz veya eldiven takmanıza rağmen ellerinize boya bulaştığı durumlarda, elinizdeki boyalardan kurtulmak için etkili yöntemler arayabilirsiniz.

Aseton

Temiz bir pamuğu asetona batırın ve elinizdeki boya lekelerini pamukla ovalayın. Aseton güçlü bir madde olduğu için, el dışında başka bir bölgede kullanmanız önerilmez. Lekeleri çıkardıktan sonra elinizi bol su ve sabunla yıkayın.

Bebek Yağı

Boyalı alanlara bebek yağı veya zeytinyağı sürün. Elinize eldiven takın veya çorap, havlu gibi bir şeyle güzelce sarın. Ertesi gün pamuk yardımıyla elinizdeki lekeleri çıkartın. Sabun ve suyla durulayın. Bebek yağı, boya lekelerinin parçalanmasına ve kaldırılmasına yardımcı olur.

Diş Macunu

Elinize bir miktar diş macunu alın ve el sabunu gibi ovalayın. Bir süre sonra elinizi suyla durulayın. Boya lekelerinin elinizden çıktığını görebilirsiniz.

Karbonat ve Sirke

Bir miktar karbonatın üzerine birkaç damla sirke ekleyin. Karışımı elinize alın ve boyalı yerleri nazikçe ovalayın. Lekeler çıktıktan sonra elinizi ılık suyla durulayın. Karbonatın taneli yapısı cilde zarar verebileceği için, bu yöntemi yalnızca ellerinizde uygulayın.

Makyaj Çıkarıcısı

Makyaj çıkarıcısını bir pamuğa dökün ve lekeli alanları ovalayın.5 dakika bekledikten sonra bol suyla durulayın. Makyaj çıkarıcısı, hem eldeki, hem de yüzdeki lekeler için kullanılabilir.

Saç Spreyi

Saç spreyi, boya ve cilt arasındaki bağları keser ve boyanın yıkayarak çıkmasını sağlar. Bunun için makyaj pamuğuna saç spreyi sıkın. Bu pamukla ellerinizi ovalayın. Ardından elinizi ılık suyla yıkayın. Saç spreyinde bulunan alkol elinizi kurutabileceği için, uygulama sonrası mutlaka nemlendirici krem sürün. Bu yöntem de yalnızca el için uygundur.

Sabunlu Su

Ellerinizi iyice yıkayın. Elinize biraz sıvı sabun alın ve boyalı yerleri 2-3 dakika boyunca ovalayın. Daha sonra suyla tekrar yıkayın. Tırnaktaki lekeleri çıkartmak için, ılık suya sıvı sabun ve karbonat ekleyip karıştırın. Eski diş fırçasını bu suya batırarak tırnaklarınızı fırçalayın.

Eldeki biber yanmasına ne iyi gelir? Eldeki ceviz lekesi nasıl çıkar? Yağ lekesi nasıl çıkar? Kahve lekesi nasıl çıkar? Çay lekesi nasıl çıkar?

Saç boyası bulaşan yerden nasıl çıkar?

Deriye bulaşan bir saç boya lekesini sıvı çamaşır deterjanıyla çıkarmak mümkün bir durumdur. Her evde bulunan sıvı çamaşır deterjanından yardım alınarak, deriye bulaşan tüm boya lekeleri kolayca çıkarılabilir.

Paspastan saç boyası nasıl çıkar?

Saç boyasından hemen kurtulmak için bir parça pamuğa zeytinyağı damlatın ve leke olan bölgeyi ovalayın. Boya lekesi uzun saatler beklemediyse zeytinyağı ile kolayca çıkar.

Saç boyası lekesi yataktan nasıl çıkar?

Saçı evde boyamak zamandan kazandırması ve ucuz olması nedeniyle tercih edilse de, etrafı kirletme riski yüksektir. Giysilerde oluşan saç boyası lekesini çıkarmak pek de kolay değildir. Bu yazıda giysilerden saç boyası lekesini çıkarmanın denenmiş 7 farklı yöntemini görebilirsiniz.

Saç boyası lekesini giysilerden çıkarmak imkansız değildir. Lekeyi giysilerden çıkarmanın oldukça kolay yolları vardır. Sadece bu yöntemleri bilmek gerekir. Saç boyası lekesini çıkarmada anahtar, olabildiğince hızlı lekeye müdahale etmektir. İşte kimyasal ve kimyasal içermeyen ürünler kullanarak saç boyasını giysilerden çıkarmanın yolları Giysiler için ev yapımı leke çıkarıcı tarifi Çamaşır suyu Beyaz çamaşırlardan lekeyi çıkarmada en iyi yöntemlerden biri çamaşır suyudur.

Kimyasal bir ürün kullanmaktan çekinmiyorsanız, beyaz giysilerden saç boyasını çıkarmak için de çamaşır suyu kullanabilirsiniz. Ancak, ipek ve yün gibi renkli giysi ve kumaşlarda klor bazlı ağartıcı kullanmayın. Yaklaşık 4 su bardağı suya 1 yemek kaşığı çamaşır suyu ekleyin ve lekeli giysiyi çamaşır suyunun içine koyun.10 dakikadan fazla bekletmeyin.

Uzun süre bekletmek kumaşa zarar verebilir. Sonra giysiyi su ile durulayın ve normal yıkama yapın. Kan lekesini çıkarmanın 8 kolay yolu Saç spreyi Saç spreyleri, kötü boya lekesini çıkarmak için hızlı bir çözümdür. Saç spreyi içinde bulunan alkol leke çıkarıcı olarak çalışır. Saç boyasını giysiden çıkarmak için önce fazla boyayı suyla yıkayın.

Sonra lekeli giysiyi bir kağıt havlu üzerine yerleştirin ve lekeye saç spreyi sıkın, gece boyunca bekletin. Giysinin altındaki kağıt havlu bu süre içinde giysiden boyayı emecektir. Eğer leke hala duruyorsa işlemi tekrarlayın. Sonra su ile durulayın ve normal yıkama yapın.

 1. Renkli giysilerden yağ lekesini çıkarma yöntemi Amonyak Amonyak, renkli kıyafetlerde güvenle kullanılabilir.
 2. Ancak amonyak ve çamaşır suyunu asla karıştırmayın.
 3. Yaklaşık 4 bardak suya ¼ bardak amonyak ekleyin.
 4. Gerekirse, aynı oranlarda miktarları artırın.
 5. Boya lekeli giysiyi tamamen solüsyona batırın.30 dakika bekletin.
You might be interested:  Yves Rocher Saç Maskesi Nasıl Kullanılır?

Giysiyi solüsyondan çıkarın ve akan suyun altında iyice durulayın, sonra normal yıkama yapın. Beyaz giysideki çıkmayan ter lekesini temizleme tüyosu Hidrojen peroksit Hidrojen peroksit her türlü lekeyi gidermek için oksitleyici bir madde olarak çalışır.

 1. Ayrıca, çamaşır suyundan daha güvenlidir.
 2. Neredeyse her şeyi temizlemek için hidrojen peroksit kullanabilirsiniz.
 3. Lekenin üzerine % 3 hidrojen peroksit dökün ve gece boyunca bekletin.
 4. Sonra su ile iyice durulayın ve çamaşır makinesinde normal yıkama yapın.
 5. Deodorant lekeleri nasıl çıkar? Sirke ve sabun Sirke ve sabun ile saç boyası lekesini çıkarmak için oldukça hızlı hareket etmelisiniz, aksi taktirde giysiye işleyen lekeyi çıkarmakta zorlanabilirsiniz.

yemek kaşığı beyaz sirke, 1 yemek kaşığı sıvı sabun ve 2 bardak sıcak suyu karıştırın. Lekeli giysiyi karışımın içine koyun ve gece boyunca bekletin. Sabah giysiyi soğuk su ile yıkayın ve çamaşır makinesinde normal yıkama yapın. Halıdan oje lekesi nasıl çıkarılır? Limon ve sitrik Asit 1/2 bardak limon suyu, 1 yemek kaşığı sitrik asit tozu ve 1 yemek kaşığı sıvı sabunu karıştırın.

Giysideki lekenin üzerine karışımından uygulayın ve gece boyunca bekletin. Sonra su ile durulayın ve normal yıkama yapın. Aseton Lekeli giysilerinizi kurtarmak için bir oje çıkarıcı da kullanabilirsiniz. Sonuç mükemmel olmayabilir ama başka bir çözüm elinizin altında değilse, başvurabilirsiniz. Lekenin üzerine bir miktar aseton dökün ve gece boyunca bekletin.

Sonra su ile durulayın ve normal yıkama yapın. Çikolata lekesi nasıl çıkarılır? İpuçları Lekeyi çıkarmak için herhangi bir ürün kullanırken, lekeyi ovmayın. Bu lekeyi daha fazla yayacaktır. eke çıkarıcıları kullanmadan önce bakım etiketini kontrol edin ya da giysinin göze batmayan bir yerinde ürünü deneyin.

Sigara külü saç boyasını çıkarır mı?

Sigara külü ile saç boyasını çıkarma –

Sigara külü dolu olan bir küllük bulun.Külleri bir kasede ılık suyla karıştırın.Leke üzerine uygulayın ve 15 dk bekletin.Ilık suyla yıkayarak çıkarın.

Saç Boyası Elden Nasıl Çıkar? 7 Pratik Yöntem Tıklayınız Saç Boyasının Akmaması İçin Ne Yapmalı? 10 Uzman Tavsiyesi Tıklayınız

Saç boyası Halidan nasil gecer?

Amonyağı halının üzerinde 15 dakika bekletiniz daha sonra temiz bir bez yardımı ve soğuk su ile temizleyiniz. – Bir kaşık bulaşık deterjanı ile bir kaşık beyaz sirkeyi karıştırınız. Daha sonra karışımı saç boyası lekesinin üzerine sürüp 7 dakika bekletiniz. Temiz bir bezle durulama işlemini yapınız.

Aseton boya lekesini çıkarır mı?

Kumaştan kalem lekesi nasıl çıkar? –

 • -Lekeyi çıkartma işleminde mutlaka ağartıcı içermeyen sıvı çamaşır deterjanı kullanın.
 • -Deterjanı, bir bardak su ile karıştırın.
 • -Elde ettiğiniz karışımı temiz ve beyaz bir beze ya da kağıt havluya emdirerek, tükenmez kalem lekesi olan bölgeye bastırınız.
 • Kumaştan boya lekesi nasıl çıkar?

Su bazlı boya lekelerini çıkarmak için öncelikle kumaşın lekeli kısmı aşağı bakacak şekilde ters çevirmeli ve musluk altında soğuk su ile yıkamalıyız. Ardından uygulayacağımız en etkili yöntem emülgatör ile lekeye müdahale etmek olacaktır. Bu molekülleri parçalayarak kumaştan uzaklaştırır.

Bu yöntemi uygulayamıyorsanız alkol içeren saç spreyi ile işe başlayabilirsiniz. Doğrudan leke üzerine sıkın ve 15 dakika kadar bekletin. Ardından yıkama talimatlarına uygun olarak kumaşı yıkayın. Elbiseden bu lekeyi çıkarmanın bir diğer yolu ise izopropil alkoldür. Ayrıca çantadan, perdedeki veya mont gibi kalın yapıdaki kumaşlardan da lekeleri kolaylıkla bu yöntem ile çıkarabilirsiniz.

Yağlı boyalar içinse tiner veya terebentin ile müdahale edebilirsiniz. Halıdan boya lekesi nasıl çıkar? Halı gibi derin gözenekli yüzeylerden bu lekeleri çıkarmak biraz daha zor olacaktır. Halılardaki su bazlı boyalar için temiz bir bez ve duru suyla halınızı iyice silin.

 • Burada fırça kullanmanız lekenin daha derine işlemesine sebep olacaktır.
 • Ardından bulaşık deterjanı ve su alaşımı ile silmeye devam edin ve lekelerin çıktığına şahit olun.
 • Yağlı boyalar için boyanın fazlasını yüzeye zarar vermeyecek bir alet ile kazıdıktan sonra leke üzerine aseton, tiner veya terebentin döküp iyice silin.

Bir süre bekledikten sonra lekeler çıkana kadar işlemi tekrarlayın.

 1. Hangi lekeye nasıl müdahale edilir?
 2. Duvardan, koltuktan, halıdan leke nasıl çıkar?
 3. Yazımızı okuyarak çeşitli kalem lekelerinin nasıl temizleneceğini öğrenin, lekeler kabusunuz olmaktan çıksın.

Leke oluştuğunda hızlı hareket ederek ve doğru yöntemleri kullanarak lekeyi kalıcı hale gelmeden temizleyebilirsiniz. Kalem lekelerinde; lekenin kumaş, deri, döşeme veya halı üzerinde olmasına bakılmaksızın ne kadar hızlı hareket edilirse o kadar iyi sonuç alınır.

Islak mürekkep lekelerinin çıkarılması daha kolaydır. Bu nedenle mürekkep kurumadan mümkün olduğu kadar çabuk hareket etmek önemlidir. Boya lekesi monttan nasıl çıkar? Boya lekesini çıkarmak için yapmanız gereken sadece lekeli tarafı temiz bir bez üzerine yatırınız. Daha sonra lekeli olan kısmın ters tarafına ılık bir su ve az miktarda sıvı deterjan uygulayınız.

Daha sonra Boya lekesi ıslak ise, lekeyi fazla bastırmadan hafifçe ovalayınız. Döşemedeki boya lekesi nasıl çıkar? Döşeme kumaşları oldukça sık dokudaki kumaş türleridir. Burada da uygulayacağımız yöntemleri boyanın cinsine göre belirliyoruz. Su bazlı boyalar için çamaşır veya bulaşık deterjanı ile hazırlayacağınız su karışımı işe yarayacaktır.

 • Ancak yağ bazlı boyalar için leke üzerine tiner veya terebentin uygulamanız gerekmektedir.
 • Boyaları inceltmede kullanılan bu malzemeler kumaştan lekeleri sökmeye yardımcı olacaktır.
 • Urumuş lekeler için uygulayacaksanız mutlaka bu maddeleri bir süre leke üzerinde bekletin ve ardından silin.
 • Gözeneksiz yüzeylerdeki boya lekeleri Pimapen ve pvc kaplama gibi pürüzsüz yani gözeneksiz yüzeylerden bu lekeleri çıkarmak çok daha kolay olacaktır.
You might be interested:  Saç Ekimi Ne Kadara Mal Olur?

Zemindeki ahşaptan lekeleri çıkarmak için fırçadan yardım alabilecek olmanız da büyük bir avantajdır. Bu lekeleri çıkarmak istiyorsanız doğru yüzeyler için doğru adımları uygulamanız yeterli olacaktır. Badana sırasında pimapen ve pvcler çoğunlukla boya lekelerine maruz kalır.

 • Bu durum için izopropil alkol ve temiz bir bez işinizi görecektir.
 • Lekeler üzerine izopropil alkol ile müdahale ettiğinizde kurumuş lekeleri dahi pvc gibi yüzeylerden çıkarabilirsiniz.
 • Plastik gibi yüzeylerden lekeleri çıkarmak için eğer boya su bazlıysa bulaşık deterjanı ve su işinizi görecektir.
 • Yağlı boyalar içinse tiner kullanmanız işe yarayacaktır.

Ayrıca gaz yağı gibi malzemelerlede lekeler kolaylıkla temizlenir. Duvardaki lekeler Duvar yüzeyindeki boya kalıntılarına hızlı müdahale etmek çok önemlidir. Bu yüzeylerde kesinlikle alkol kullanmamalıyız. Beyaz sirke su bazlı olanlarını çıkarmak için ideal bir yöntemdir.

Yağlı olanları içinse saç spreyi işe yarayacaktır. Parkedeki lekeler Laminattan bu lekeleri çıkarmak için boyanın cinsine göre beyaz sirke veya tiner ve benzeri ürünleri güvenle kullanabilirsiniz. yağlı boya lekelerini ve keçeli kalem lekelerini çıkarmak için üzerindeki kaplamaya zarar vermeyecek bir fırça kullanmanızda yarar vardır.

Ayrıca su bazlı boyalar için aseton da bu yüzeylerde kullanabileceğiniz bir diğer üründür. Araç kaportasındaki lekeler Araç kaportasındaki lekeler asetonla kolaylıkla temizlenir. Boyanın cinsine göre size en uygun yöntemi uygulamanız yeterli olacaktır.

Süpürgeliklerden boya lekesi nasıl çıkar?

Boya lekesi yerden nasıl çıkarılır? – Yeni Akit Boya yaparken koruma örtüsü kullanılmaması durumunda ise rulo ya da fırçadaki boyanın yere damlamaması için dikkatli olunmalıdır. Öncelikle rulo ve fırçalara fazla boya alınmamalıdır. Rulodaki fazla boya rulo boya eleği üzerinde gezdirilerek; fırçadaki fazla boya ise fırça boya kabının kenarına bastırılarak geri giderilmelidir.

Ayrıca boyanın sıçramaması için rulo duvarda çok hızlı şekilde gezdirilmemelidir. BOYA LEKESİ YERDEN NASIL ÇIKAR? Tüm önlemlere rağmen yine de yere boya damlarsa bu durumda mümkünse boya lekesine kısa süre içinde müdahale edilmelidir. Bu lekelere müdahale etmek için odanın boyasının bitmesi beklenmemesi, boyanan duvarın işi bitince ıslak bir bezle yerdeki boya lekeleri henüz kurumadan silinmelidir.

Eğer yerde kurumuş boya lekeleri varsa bu lekelerden kurtulmak biraz daha zahmetli olacaktır. Eğer zemindeki boya lekeleri minik damlacıklar şeklindeyse bu durumda boya lekelerini çıkartmak için yine ıslak bir bez yeterli olabilir. Ancak bu lekeler kurumuş oldukları için temizlikte çok yumuşak olmayan bir bez kullanılmalı ve boya lekeleri kuvvetlice ovularak temizlenmelidir.

Hatta bez üzerinden tırnaklarla kuvvet uygulanması bu lekelerin kolaylıkla çıkmasını sağlayacaktır. Boya lekeleri geniş çaplı ve kalın boya tabakalarından oluşuyorsa bu durumda boya öncelikle yüzeyden kazınmalıdır. Seramik yüzeylerdeki boya lekelerinin çıkartılması için zemin bir ıspatula ile kazınabilir ya da ovma teli kullanılarak temizlenebilir.

SAC BOYASI HALIDAN NASIL CIKIYOR SEYREDİN LÜTFEN

Parke zeminlerde çiziklere sebep olabileceği için ıspatula ve ovma teli ile kazıma yöntemi kullanılmamalıdır. Parke zemindeki boya lekesinin çıkartılması içinse leke öncelikle sıcak suyla ıslatılmış bir bezle silinmelidir. Ayrıca boya buhar makinesi ile yumuşatılarak da silinebilir.

Bunun yanında iyi bir çözücü olan aseton da parkedeki boya lekesinin çıkartılmasından kullanılabilir. Ancak bu yöntemde asetonun parkeye uzun süre temas etmesinin önüne geçilmeli; asetonlu bezle silinen boyaya hemen ardından nemli veya kuru bir bezle müdahale edilmelidir. Eğer zemindeki boya yağlı boya veya selülozik boya ise bu durumda boya lekesinin çıkartılması için lekeye tinerle müdahale edilmesi gerekir.

Sentetik boya lekeleri için sentetik tiner; selülozik boya lekeleri içinse selülozik tiner kullanılmalıdır. Tiner de aseton gibi parke yüzeylerde uzun süre bekletilmemelidir. Nasılkolay.com’dan alınmıştır. : Boya lekesi yerden nasıl çıkarılır? – Yeni Akit

Kurumuş boya nasıl çözülür?

Parke boya lekesi kurumuş ise bir miktar tiner dökerek temizleyebilirsin. Plastik bazlı parke boya lekesini silmek için boya henüz taze iken kolayca silebilirsin. Boya kuruduğunda amonyak ve ardından, pudra dökmeli; en sonunda ıslak bir bez ile silmelisin.

Kuru Temizleme saç boyasını çıkarır mı?

Boya lekesi nasıl çıkar sorusu için tek bir cevap söz konusu oda tabii ki Kuru Temizleme. Boya türü farklılık gösterdiği için, leke çıkarma uygulamaları da farklılık göstermekte. Ancak genel olarak uygulanabilecek yöntemler aynıdır. Tüm inatçı lekelerden kurtulmanın en basit yolu, elbette Kuru Temizleme!

Saç boyası lekesi koltuktan nasıl çıkar?

Koltuk döşemenizde kalan saç boyası lekesini 2 bardak soğuk su, 1 çay kaşığı bulaşık deterjanı ve 1 yemek kaşığı amonyak ile solüsyon oluşturun. Solüsyona temiz bir bez batırın ve koltuktaki lekeyi silin.

Kumaştan kumaşa geçen boya lekesi nasıl çıkar?

Kumaş boyası lekesi nasıl çıkar kapsamında bir leğenin içine sıcak su koyulur. Sıcak suyun içine sıvı çamaşır deterjanı eklenir ve karıştırılır. Kumaş boyası lekesi olan kıyafet en az 3 saat boyunca bu karışımın içinde bekletilir ve ardından çamaşır makinesinde uygun olan programda yıkanır.

You might be interested:  Saç Ekimi Şok Dökülme Ne Zaman Biter?

Lavabodan saç boyası lekesi nasıl çıkar?

Siyah saç boyası lekesini küvetten çıkarmanın en iyi yolu bir parça hidrojen peroksit veya beyazlatıcıyı üç parça su ile karıştırmak, ardından karışımı lekeye uygulamaktır. Lekeyi ovalamadan 10 ila 15 saniye bekletin. Saç Boyası Lekesi Nasıl Temizlenir? Küvete çamaşır suyu sürmeden önce banyo iyi havalandırılmalıdır.

 • Beyazlatıcı ve hidrojen peroksit en iyi açık renkli porselen küvetlerde iyi sonuç verir, ancak küvet daha koyu renkliyse, alternatif bir temizleme çözeltisi kullanılmalıdır, çünkü çamaşır suyu veya hidrojen peroksit daha koyu bir küveti lekeleyebilir.
 • Saç Boyası Lekesini Cildinizden Nasıl Temizleyebilirsiniz? Oje sökücü, sirke çamaşır suyu ve hidrojen peroksit için bazı alternatiflerdir.

Aseton en iyi sonucu verir. Aseton ile bir pamuğu ıslatın ve ardından lekenin üzerine sürün. Daha sonra kalan cila sökücü veya boyayı gidermek için alanı suyla durulayın. Giysilerden Saç Boyası Lekesini Çıkarmanın 7 Yolu Sirke kullanılıyorsa, temiz bir bez beyaz sirke ile ıslatılmalı ve ardından en az bir saat boyunca leke üzerine yerleştirilmelidir.

Giysilerde boya lekesi nasıl çıkar?

Herhangi bir nesneye, cisme renk vermek için ya da koruma amaçlı olarak kullanılan kaplama çeşidine boya denilmektedir. Boya hemen hemen tüm malzemelere uygulana bilinmektedir. Gündelik hayatımızın bir parçası haline gelen boyalar daha çok ev boyarken, resim yaparken vs.

Gibi alanlarda yoğun olarak kullanılmaktadır. Boya yanlışlıkla üzerimize, parkelere, fayanslara gibi yüzeylere sıçradığı zaman lekesini çıkarmak oldukça zahmetli bir iştir. Bu konu hakkında oldukça çok araştırma yapılmaktadır. Boya lekesi nasıl çıkar ? Bu konuya ayrıntılı değineceğiz. Kıyafetten ve fayanstan boya lekesi neyle çıkar? İşte tüm detaylar – Evimizin duvarlarına boya yarken, hobimiz olan resim yaparken vs.

gibi alanda yardımcımız olan boyalar ne kadar güzel bir görüntü elde etmesine neden olsa da bir yere döküldüğü veya sıçradığı zaman oldukça can sıkıcı bir hal almaktadır. Boya lekesinden nasıl kurtulacaklarını bilmek isteyen vatandaşlar çeşitli yollar denemektedir.

 • Duvar, parke ve akrilik boyası lekesi nasıl çıkar? Merak edilen bu soruyu yanıtlayacağız.
 • Yağlı boya lekesi nasıl çıkar? İşte detaylar.
 • BOYA LEKESİ NASIL ÇIKAR? Sıvı formdaki yüzeylere uygulanan boyalar genellikle ince kaplamalardır.
 • Günlük hayatımızın hemen hemen her yerinde görmüş olduğumuz çeşit çeşit renklerde bulunan boyalar bizlere büyük bir yardımcı olmaktadır.

Ne kadar güzel görünse de üzerimize bir yere sürüldüğü zaman lekesini çıkarmak oldukça zaman alan bir durum olmaktadır. Boya lekesini çıkarmak artık çok kolaydır. Boya lekesinin çıkması için şunları yapmak yeterli olacaktır; •Boya lekesini çıkarmak için yapmanız gereken sadece lekeli tarafı temiz bir bez üzerine yatırınız.

Daha sonra lekeli olan kısmın ters tarafına ılık bir su ve az miktarda sıvı deterjan uygulayınız. Daha sonra Boya lekesi ıslak ise, lekeyi fazla bastırmadan hafifçe ovalayınız. Bu şekilde yaptığınız takdirde lekenin gittiğini göreceksiniz. •Diğer bir yöntem ise bir bardakta eşit ölçüde su ve bulaşık deterjanını karıştırınız.

Daha sonra karışımla, lekenin damladığı kumaşı tersinden ıslatınız. Bu şekilde leke daha kolay çıkacaktır. Daha sonra bir fırça ile lekeyi yavaşça ovarak iyice temizleyebilirsiniz. Kurumuş kan lekesi nasıl çıkar? Koltuktan, yataktan, halıdan kan lekesi nasıl ve ne ile çıkar? KIYAFETTE BOYA LEKESİ Kıyafetlerinize yanlışlıkla boya lekesi sürülmüş ise ve bu durum sizi rahatsız ediyorsa yapmanız gereken sadece öncelikle boya olan kıyafetinizi kullanmadığınız eski bir örtünün üzerine yerleştiriniz.

Daha sonra terebentin ile kuru boya lekesinin bulunduğu alanı nemlendirip boyayı yumuşatınız. Daha sonra ise birkaç dakika geçtikten sonra bir palet veya bir bıçak yardımı ile, giysinin boyasını dikkatlice kazınız. FAYANSTA BOYA LEKESİ Evinizi boyarken yanlışlıkla fayansa boya sürmüş iseniz daha kolay bir şekilde çıkması için bazı yöntemler uygulayınız.

Bu yöntemler genellikle; Bir kovanın içine biraz su ve bir miktar deterjan ve sirke ilave edip karıştırın. Daha sonra duvardaki boya lekesini bir bıçak yardımıyla kazıyınız. Daha sonra ardından bir süngeri bu yapmış olduğunuz karışıma sokun ve iyice ovalayarak duvarı silin.

 • Mum lekesi nasıl çıkar? Koltuktan, halıdan, elbiseden beklemiş mum lekesi nasıl ve ne ile geçer? DUVAR BOYASI LEKESİ Duvarınızı boyamak isterken yanlışlıkla istemediğiniz bir şekilde olmadığını gördüğünüz zaman boya kurumdan acele bir şekilde işe koyulun.
 • Bunun için Normal leke taze ise, sabun ve suyla kolayca temizleyebilirsiniz.

YAĞLI BOYA LEKESİ NASIL ÇIKAR? Yağlı boya lekesini çıkarmak için yapmanız gerekenler şunlardır; •Yağlı boya lekesini çıkarmak için, lekelenmiş olan kısmını almış olduğunuz bir temiz bez üzerine yatırınız. • Daha sonra yağlı boya lekesinin diğer tarafına ılık su ve ağartıcı içermeyen deterjan sürünüz.

Bunları yaptıktan sonra bu işlemi tekrarlayın ve daha sonra lekeyi iyice durulayınız. Halıdan çay lekesi nasıl çıkar? Koltuk kumaşında kurumuş çay lekesi nasıl ve ne ile geçer? PARKEDEKİ BOYA LEKESİ Parke zeminde bulunan boya lekesinin çıkartılması için leke öncelikle sıcak su ile ıslatılmış bir bezle iyice silinmelidir.

Daha sonra boyayı buhar makinesi ile yumuşatılarak da silebilirsiniz. Ayrıca aseton da parkedeki boya lekesinin çıkartılmasından kullanılabilirsiniz. AKRİLİK BOYA LEKESİ Akrilik boya lekelerini çıkartılması için yapılması gerekenler şunlardır; Leke olan yeri bir süngere bulaşık deterjanı dökerek yavaşça yüzeyi iyice ovalamalısınız.