Saç Ekimi Şok Dökülme Ne Zaman Biter?

Saç Ekimi Şok Dökülme Ne Zaman Biter
Şok dökülme; nakil yapılan kıl köklerinin üzerinde bulunan saç tellerinin geçici olarak dökülmesidir. Her saç ekimi sonrasında şok dökülme denilen durum yaşanmaktadır ve son derece normal bir durumdur. Saç ekimi sonrasında 1-3 ay aralığında olmakta, 2 hafta gibi bir zaman zarfında sürecini tamamlamaktadır.

Saç ekiminde şok dökülme ne kadar sürer?

Şok Dökülme Nedir? – Şok dökülme, saç kaybının olduğu alanlara nakledilen saç köklerinin üzerinde bulunan saç tellerinin saç ekimi operasyonunun ardından geçici olarak dökülmesi olarak tanımlanabilir. Her ekim operasyonunun ardından yaşanan bu doğal süreç kişide endişeye ve hayal kırıklığına neden olmamalıdır.

  1. Saç ekimi sonrası dökülme yani şok dökülme genellikle saç ekimi işlemi yapıldıkta sonraki 1-3 ay içerisinde görülür.
  2. Işiden kişiye değişiklik gösterebilmekle birlikte genellikle 2 hafta içerisinde tamamlanır.
  3. Saç ekiminden sonra yaşanılan saç dökülmesi doğal ve geçici bir durumdur.
  4. Şok dökülme sürecinin sonlanmasından 1-2 ay kadar sonra kişinin yeni saçları çıkmaya başlar.

Saç ekimi işlemlerinden sonra şok dökülme süreci bir kere yaşanır. Şok dökülmeden sonra nakil edilmiş olan saç kökleri yeniden dökülmez ya da saçlar yeniden seyrekleşmez. Saç ekimi işlemlerinde ense kısmının donör bölge olarak kullanılmasının nedeni bu alanda bulunan saçların erkeklik hormonundan kaynaklanan saç dökülmelerinden etkilenmeyecek özelliğe sahip bulunmasıdır.

Şok dökülme en geç ne zaman başlar?

Saç ekiminden sonra ilk bir ay: Saç ekiminden sonra on beşinci günden itibaren ” şok dökülme (shock loss)” adı verilen bir dönem başlayabilir. Bu dönem, birinci ayın sonlarına doğru iyice yoğunlaşır ve kimi zaman ikinci ayda da devam eder. Şok dökülmede saçlarınızın tamamına yakınının kaybedilmesi söz konusu olabilir.

You might be interested:  En Iyi Saç Tava Nasıl Yapılır?

Saç ekimi sonrası şok dökülme neden olur?

Şok Dökülme Neden Olur? – Saç ekimi operasyonlarından sonra gerçekleşen şok dökülme, beklenen bir durumdur. Donör bölgeden kıl kökü toplanması ve daha sonra kanallar açılarak, ekim yapılacak bölgeye aktarılması vücut için bir travma olarak kabul edilebilir.

Bu operasyonlar her ne kadar zararsız da olsa, bulunduğu ortamdan alınan saç köklerinin adaptasyonu bozulur. Bu durumda saç kökleri, kendini koruma altına alır ve ekim yapılan bölgede saç kökleri deri altında kalırken, üst kısım kırılarak dökülmeler meydana gelir. Şok dökülme hemen hemen bütün saç ekimi operasyonlarından sonra görülen ve beklenen bir durumdur.

Saçlar, travmaya karşı vücudun bir savunma mekanizması olarak dökülme eğilimi gösterir. Ancak dökülen saçlar, kısa süre içinde yeniden uzar. Şok dökülmenin ne zaman ortaya çıkacağı ise tam olarak bilinmemekle birlikte genellikle operasyon sonrasındaki ilk 3 ay içinde meydana gelir.

Yeni ekilen saç kökü kaç günde tutar?

26 Mart 2019 Saç Ekimi Şok Dökülme Ne Zaman Biter Saç kökleri, ekildikten 10 gün sonrasında ekildikleri yere oldukça sağlam bir şekilde adapte olurlar. Tabii ki bu on günlük süre sonrasında da 5 gün kadar, yani ilk 2 hafta, operasyon sonrası bakım kurallarına uymak gerekli ama saç köklerine 10 günden sonra zarar vermek biraz zor.

  1. Ancak kafanın ekim yapılan alanı bir yere çarpılırsa; kökler elle ve bilerek zorla çıkarılırsa saç kökleri zarar görür.
  2. Bu sırada zaten kanama olacaktır.
  3. Bir de saç ekimi sonrası oluşan sert kabuklanmalar var.
  4. Hastalarımız sık sık sorarlar hocam bunlar zarar verir mi diye.
  5. Bunlar ekim alanında kuruyan ve kalın bir tabaka oluşturabilen kan pıhtılarıdır.

İlk 2 haftadan önce bunları tırnaklamak ya da temizlemek için fazla basınçla yıkamak ya da zorla koparmak ekilen saç köklere zarar verebilir. Greftlerin dışarı çıkmasına ve saç kaybına neden olabilir, Operasyon sonrası dönemde yıkama çok önemli: ilk hafta çok nazik ve neredeyse hiç basınç yapmadan parmak uçlarıyla ekim alanı yıkanmalı.2.

You might be interested:  Papatya Suyu Saç Için Nasıl Hazırlanır?

Enseden alınan saçlar tekrar çıkar mı?

Enseden Alınan Saç Geri Çıkar mı? – Saç ekimi işlemlerinde ense bölgesinden alınan saçları ne yazık ki geri çıkmamaktadır. Bu nedenle greftlerin donör bölgeden estetik olarak iyi alınmadığı durumlarda daha sonra çok kötü bir görüntü oluşabilmektedir. Böyle bir problem ile karşı karşıya kalmamak adına saç ekimini yaptıracağınız doktorun deneyiminden emin olmanız gerekmektedir.

Saç ekimi 7 ay sonra dökülme normal mi?

Saç ekimi sonrası normal şartlarda iyileşme sürecinin doğal bir parçası olarak şok dökülme tamamlandıktan sonra, 7 ay sonra dökülme gibi bir durum görülmez. Bazı kişilerde nadir de olsa 4,5 ve 6. aylarda da az miktarda dökülme devam edebilir. Şok dökülme sürecinin tamamlanmasının ardından, yeni saçlar çıkmaya başlar.

Kökünden kopan saç tekrar çıkar mı?

Alınan kökler çıkmaz fakat içeride kalan kökler çıkmaya devam edecektir. Açıklığı kapatacak sayıya ulaşıldığında kök alma işlemi sona ermektedir. Bu bölgeden alınan saçların tamamı, geri çıkmayacak, bu bölge seyrek olarak kalacaktır.

Donör bölge ne zaman kapanır?

Donör Bölge Ne Zaman Tıraş Edilir? – Saç ekimi işlemi sonrasında donör bölgenin iyileşmesi için yaklaşık 10 günlük bir sürenin geçmiş olması gerekir. Bu sürecin uzunluğu kişinin genel sağlık durumuna, bağışıklık sistemine ve metabolik yapısına göre farklılık gösterebilir.

Imi hastalarda bu süreç çok kısa sürerken kimilerinde daha yavaş seyredebilir. Genellikle operasyon sonrası 10. günün bitmesiyle birlikte donör bölgede açık olan yaralar kapanır. Greft alımı için tıraş edilen saçların yeniden uzaması biraz zaman alabilir. Donör bölgenin tıraş edilebilmesi için saç ekimi operasyonunun üzerinden en az üç hafta geçmiş olması gerekir.

Saç ekimi operasyonundan sonra donör bölgede tıraş edilen saçların yeniden makasla kesilebilecek seviyeye gelmesi bir ayı geçebilir. Bunun dışında makine tıraşı veya saç kazıtmak gibi uygulamalar için en az 6 ay beklenmesi tavsiye edilir.