Saç Ekimi Sonrası Ne Zaman Güneşe Çıkılır?

Saç Ekimi Sonrası Ne Zaman Güneşe Çıkılır
Saç ekimine gelince, tedavi edilen sadece dış deri tabakası değildir. Ameliyat ve aşırı güneş ışığı bu derin dokulara nüfuz ederken geri dönüşümsüz hasara yol açarken, epidermisin katmanları tedavi edilir. Bu nedenle hastalarımıza en az 4 ay boyunca güneşten korunmalarını tavsiye ediyoruz.

Saç ekimi kaç gün sonra güneşe çıkılır?

Güneş Kremi Kullanın – Yüksek koruma sağlayan 30- 50 faktör arası güneş kremleri, güneşin zararlı ışınlarından cildimizi korur. Saç ekimi operasyonu sonrası kesilerin iyileşeceği dönemine kadar güneş kremsiz dışarı çıkmak önerilmemektedir. Ancak güneş kremi kullanımı için, operasyondan sonraki 15 gün beklemeniz önerilir.

Saç ekiminden sonra güneş zararlı mı?

Op. Dr. Erkut Özdamar Saç Ekimi Sonrası Ne Zaman Güneşe Çıkılır Saç ekimi işlemi sonrası normal hayatınıza hızla geri dönebilirsiniz. İşlem sonrası doktorunuzun önerilerine harfiyen uymanız hem iyileşme sürecini hızlandıracaktır hem de sonucun çok iyi olmasını sağlayacaktır. Saç ekimi sonrasında en önemli konu ekim yapılan bölgeye herhangi bir fiziksel temas (çarpma, darbe, kaşıma, sürtünme vb) olmamasıdır.

Saç Ekiminden Sonra Saçların Yıkanması: Saç Ekimi Sonrası Güneş Koruması • Ağırlık kaldırma ve mücadeleci sporlar (basketbol, futbol) için en az 1,5 – 2 ay beklenmelidir.

• Saçınızı ilk kez operasyondan 3 gün sonra yıkamalısınız. • Özel bir losyon ve şampuanla 10. güne kadar, her gün günde 1 kez, yıkamanın yapılması gerekir. • Saç ekimi yapılan bölgeye elinize döktüğünüz losyondan elinizi hafif dokunup bırakarak ve asla sürtme hareketi yapmadan bol miktarda dağıtınız.

Yüz maskesine benzer bir şekilde ekim yapılan alan losyon ile kapatılmalıdır. • Ekim yapılan bölgede kabuk ve pıhtıların yumuşaması için losyonu 30 – 40 dakika bekletiniz. • Ardından ılık ve tazyiksiz suyla elinizi yine bu bölgeye sürtmeden kibar bir şekilde iyice durulayınız. Başınızda bir miktar losyon kalabilir, bu bir sorun oluşturmaz.

• Hemen ardından özel şampuanı, elinizde köpürterek ekim yapılan alana yine aynı şekilde hafifçe bastırılarak ve asla sürtme hareketi yapmadan bol miktarda sürünüz ve beklemeden ılık su ile durulayınız. Donör alan dediğimiz saç köklerinin alındığı bölge ise hafifçe bastırarak yıkanabilir.

• Yumuşak bir havlu ile saçlarınıza hiç temas etmeden ve sürtme hareketi yapmadan başınızı kurulayabilirsiniz. Özellikle başın yan ve arka kısımlarını kurutmak yeterli olacaktır. Ya da saç kurutma makinesi ile uzaktan tutarak ılık ayarda saçlarınızı kurutabilirsiniz. • Yıkamanın 1 haftasından sonra ekim yapılan bölgeyi hafif bir şekilde dairesel hareketler ile ovalayarak yıkayabilirsiniz.

Dökülmemiş olan kabuklar da bu şekilde dökülecektir. Yıkamadan 10 gün sonra ekim yapılan alanda kabuk kalması iyileşmeyi olumsuz etkileyeceği için kalan kabukları, var ise tarif edilen şekilde dökmelisiniz. Saç ekimi işlemi sonrası kafa derinizi güneşin zararlı ışınlarından korumalısınız.

 1. Saçlı derideki mevcut kızarıklıklar güneş ile temas sonrası kalıcı hale dönüşme riski taşımaktadır.
 2. Güneş ışığı direkt olarak saça zarar vermez,asıl korunması gereken saçlı deridir.
 3. Saçlarınız uzayana kadar güneşli günlerde şapka takabilirsiniz.
 4. Eğer saçlarınız çok kısa ise yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanabilirsiniz.
You might be interested:  Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Ne Zaman Biter?

• İşlemden 3 hafta sonra denize girebilirsiniz,ama başınızı direkt güneş ışığından korumalısınız. • Saç ekiminden 2 ay sonra havuza, hamama,saunaya girebilirsiniz. • Hafif koşu ve fitness tarzı sporlara 10 – 14 gün sonra başlanabilir. : Op. Dr. Erkut Özdamar

Saç ekiminden sonra kaç gün sonra şapka takılır?

Saç Ekimi Sonrası Ne Zaman Şapka Takılır? Herkese selamlar. Bugün basit gibi görünen ama çok önemli bir noktaya temas edeceğiz. sürecinin öncesinde araştırma yaptınız ve yaptıracağınız merkeze de karar verdiniz. Bu süreçten sonra ekim işlemi gerçekleşti nelere dikkat edeyim de iyi sonuçlar alayım diye detaylara kafanıza takılıyor olabilir.

İşte bunlardan bir tanesi de saç ekiminden sonra bere takmak konusudur. Genelde saç ekimi sonrası bere takmak yapılan işlemi gizlemek için tercih ediliyor. Yani birçok kişi görüp sormasını istemeyen kişiler iyi bir kamufle yöntemi ile sürecin pek fazla görülmesini istemiyorlar. Bu gizleme durumu gerçekten haklı gerekçelere dayalı birçok kişiye göre de doğrudur.

Yalnız basit gibi görünen detayları kendiniz bir şey olmaz diyerek yapmamalısınız. Çünkü ektirdiğiniz o kadar saç greftleri boşa gidebilir, bunun içinde önemli derece de hassasiyet şarttır. Şimdi de bu konu hakkında detayları size aktaralım. Saç ekimi işlemi yaptırdıktan sonra hemen şapka takamazsınız.15.

Günden itibaren şapka kullanmaya başlayabilirisiniz. Çünkü ilk 15 günde donör alanına değil ama ekilen saçlara sürtünme yoluyla zarar verip onları açılan kanaldan çıkarabilirsiniz. Hiçbir sürtünme işleminin olmaması içinde ilk günlerde kesinlikle kullanmamalısınız. Çünkü bu ilk 15 gün içinde ekilen saçlar tam yerine tutunmamıştır, kritik süreç devam etmektedir.

Belirttiğimiz süreden sonra ise artık saç kökleri yeni yerlerine tutunmuştur, herhangi sürtünme olayından etkilenmezler. Yine de şapka kullanmaya başladığınızda mümkün olduğu kadar ekim yapılan bölgeyi hırpalamayın. : Saç Ekimi Sonrası Ne Zaman Şapka Takılır?

Greftler ne zaman tutar?

26 Mart 2019 Saç Ekimi Sonrası Ne Zaman Güneşe Çıkılır Saç kökleri, ekildikten 10 gün sonrasında ekildikleri yere oldukça sağlam bir şekilde adapte olurlar. Tabii ki bu on günlük süre sonrasında da 5 gün kadar, yani ilk 2 hafta, operasyon sonrası bakım kurallarına uymak gerekli ama saç köklerine 10 günden sonra zarar vermek biraz zor.

 1. Ancak kafanın ekim yapılan alanı bir yere çarpılırsa; kökler elle ve bilerek zorla çıkarılırsa saç kökleri zarar görür.
 2. Bu sırada zaten kanama olacaktır.
 3. Bir de saç ekimi sonrası oluşan sert kabuklanmalar var.
 4. Hastalarımız sık sık sorarlar hocam bunlar zarar verir mi diye.
 5. Bunlar ekim alanında kuruyan ve kalın bir tabaka oluşturabilen kan pıhtılarıdır.

İlk 2 haftadan önce bunları tırnaklamak ya da temizlemek için fazla basınçla yıkamak ya da zorla koparmak ekilen saç köklere zarar verebilir. Greftlerin dışarı çıkmasına ve saç kaybına neden olabilir, Operasyon sonrası dönemde yıkama çok önemli: ilk hafta çok nazik ve neredeyse hiç basınç yapmadan parmak uçlarıyla ekim alanı yıkanmalı.2.

Sac ekiminde kac gün onemli?

Saç Ekimi Sonrası Greftler Kaç Günde Tutar? Hastalarımızın bize en çok sorduğu sorulardan birisi de saç ekimi sonrasında greftlerim kaç günde tutar? Bence ilk 10 gün çok kritik, çünkü greftler 10 gün geçtikten sonra yeni yerlerine gayet iyi adapte oluyor.

 • Daha sonra yerlerinden çıkmaları çok zor.
 • Ufak dokunuşlarla veya şapka vs temasıyla greftlere bir şey olmaz.
 • Tabii ki greftlerdeki kabukların tamamen temizlenmesi birkaç gün daha sürebiliyor ama 10 günden sonra bir şeylerin yolunda gitmeme ihtimali çok düşer ve hastalar rahat hareket edebilirler.10 gün sonrasında hastalar, topla yapılan sporlar ya da yakın dövüş sporları gibi kafaya sert darbe riski taşıyanlar dışında her türlü spor aktivitesine başlayabiliyorlar.
You might be interested:  Koyu Kahve Saç Ne Zaman Akar?

Aslında 10, gün sonrasında greftlerin zarar görmesi için ya başınızı sertçe bir yere vurarak kanamasına ve çıkmasına neden olmalısınız ya da grefti tutup kendiniz dışarı çekmelisiniz (bunu sertleşmiş bir kalın kabuk parçasını temizlemeye çalışırken de yapabilirsiniz, dikkatli olun ve kabukları yumuşak masajla temizleyin).

 1. Yıkama ve operasyon sonrası bakım greftlere zarar gelmemesi konusunda anahtar.
 2. İlk yıkama genellikle 2.
 3. Gün yapıldıktan sonra ilk hafta greftlere fazla dokunmadan, nazikçe yıkama yapılmalı.2.
 4. Haftada biraz daha masaj yaparak kabukların yumuşatılması ve temizlenmesi gerekiyor.
 5. Saç ekimi sonrasında ekilen saç greftlerinin kökleri deri içinde kalıp yaşamaya devam ederken, 10-15,

günlerde kıl kısımları yavaşça dökülmeye başlar ve ekilen tüm saçlar, ekimden yaklaşık 1-1.5 ay içinde kaybedilebilir. Bu yüzden hastalar saç greftlerini kalıcı olarak kaybettiklerini düşünebilirler. Fakat deri içinde yaşayan saç kökleri ise yaklaşık 3-4 ay içinde saç üretimi yaparak yeni saçlarınızın çıkışını sağlayacaktır.

Saç ekiminden sonra sigara içilir mi?

Saç ekimi işleminden sonra en az yedi gün sigarayı bırakmanızı tavsiye ederiz. Sigara, kan damarlarını daraltan ve kanın oksijen taşıma kapasitesini azaltan nikotin maddesini içerir. Nikotin, kafa derisinin besin kaynağını zayıflatmaya da yol açar. Zayıf kan dolaşımı, saç ekiminden sonra iyileşme durumunu yavaşlatır.

Şapka takmak saç döker mi?

Şapka takmak saç dökmez Şapka takmak ya da baş örtüsü kullanmak saç dökülmesine neden olur mu? Şapka veya baş örtüsü takmak, saç diplerinin havasız kalmasına ve erkek tipi saç dökülmesine sebep olmaz. Bunun en güzel ispatı, işi gereği her gün şapka takmak zorunda olan ancak saçları dökülmeyenlerdir. Saçlarımızın kirlenmesi saç dökülmesine neden olur mu? Saç diplerinin kirlenmesi, erkek tipi saç dökülmesinin sebepleri arasında değildir. Buna verilecek en iyi örnek saçlarını temizleme imkanı bulamayan ancak yine de gür saçlara sahip olan insanlardır. : Şapka takmak saç dökmez

Saç ekiminden sonra 31 çekilir mi?

Sorunun yanıtına gelecek olursak, üzülerek söylemeliyiz ki saç ekimi işlemi sonrası ilk 10 ila 15 gün cinsel ilişkiyi veya mastürbasyonu kesinlikle önermiyoruz.

Ekilen saçların yüzde kaçı dökülür?

Şok dökülme denilen geçici dökülme hastadan hastaya farklılık gösterir.2. aydan sonra ise bu süreç biter. Saç ekimi sonrası 4. ayda saç telleri uzamaya ve artık saç belli bir şekil almaya başlar.6. ve 7. aylardan itibaren ise ekilen saçların %45 ile % 80 arasında çıkması beklenir ve çıkar.

Saç ekimi 10 günden sonra ne yapılır?

Operasyondan sonraki 3 ya da 4. günde başlayıp, 10 ile 15 gün boyunca düzenli olarak devam edecek yıkama işleminde, 15 güne kadar günde en az 1 kez, daha sonraki süreçte ise yine hekim tavsiyelerine bağlı kalınmak kaydıyla haftada en az 2-3 kez yıkama işlemi gerçekleştirilmelidir. Ekilen saçlar neden tutmaz?

Saç ekimi sonrası kaç gün sırt üstü yatılır?

Saç Ekimi İşleminden Sonra Rutine Dönme – Hastaların normal rutinlerine ve aktivitelerine dönmesi en az on gün sürecektir. Buna fiziksel aktiviteler, olağan uyku pozisyonları ve düzenleri, saç yıkama vb. dahildir. Saç greftlerinin ve saçlı derideki kesilerin iyileşmesi ameliyat sonrası yaklaşık 7 ila 10 gün sürer.

 • Saç ekimi sonrası yatış bundan sonra normal bir şekilde olur ve günlük aktivitelerinize devam edebilirsiniz.10.
 • Güne kadar, saç greftleri ve kafa derisi muhtemelen yeterince iyileşmiş olacaktır ve genellikle çoğu hasta günlük aktivitelerini gerçekleştirmek için geri döner.
 • Tipik uyku pozisyonlarına, alışkanlıklarına ve düzenli saç yıkama rutinlerine dönerler.
You might be interested:  Uzun Yüze Hangi Saç Modeli Gider?

Saç ekimi sonuçları gibi bu iyileşme süreci de kişiden kişiye değişmektedir. Saç ekim operasyonundan sonra saçınızı nasıl yıkadığınız da çok önemlidir. Saç ekim operasyonu sonrası 4 ila 6.güne kadar saçlarınızı yıkamamanız tavsiye edilen bir durumdur. Bu süre sonunda saçınızı yıkarken,çok dikkatli olmalısınız ve doktor tarafından verilen saç yıkama kurallarına uymalısınız.

Saç ekimi sonrası ne zaman dışarı çıkmak?

SAÇ EKİMİ SONRASI İLK HAFTA – Saç ekimi operasyonu sonrasında hasta hemen evine dönebilmektedir. Kısa süre içerisinde normal hayatına da dönüş yapabilecek olan hasta, bu süreç öncesinde ilk gün bazı önemli noktalara dikkat etmelidir. Verilen ilaçların düzgün kullanımı çok önemlidir.

Doktor tarafından size verilecek olan antibiyotik ve çeşitli ilaçların tam saatinde ve düzenli olarak alınması gerekmektedir. ARABA KULLANMAYINIZ: Uzun süreli bir operasyonun ardından ilaç ve ağrı kesici kullanıldığı için ilk 12 saat araba kullanılması tavsiye edilmez. TERLEMEYİNİZ VE YORULMAYINIZ: Saç ekimi sonrasında terlemek yeni ekilen saçlara zarar verebilmektedir.

Önemli bir operasyon sonrasında yorgun düşen bünyelerde saç kökleri gerektiği gibi tutmayıp kopabilmektedir. Bu yüzden

Ağır işler, Herhangi bir spor türü ve Cinsel ilişki

Özellikle ilk 3 gün yasaktır. STRES SAÇLARINIZA DÜŞMAN: Greft nakli sonrasında iyice hassaslaşan saç kökleri, sizin psikolojinizden ve kaygı ya da stresinizden etkilenebilmektedir. Bu süre içerisinde stresten uzak durmalısınız. İLK HAFTA ALKOL KULLANMAYINIZ: Saç ekimi sonrası çeşitli komplikasyonların önlenmesi açısından antibiyotik tedavisi yapılmaktadır.

 • Dolayısıyla doğrudan kana karışabilen alkol ile antibiyotik alımı vücut açısından ciddi sonuçlar oluşturabilmektedir.
 • Olumsuz sonuçlar yaşamamak için ilk 1 hafta alkol kullanmayınız.
 • İSTEDİĞİNİZ POZİSYONDA UYUYABİLİRSİNİZ: Saç ekimi sonrasında ekiminiz FUE yöntemi ile yapılmışsa istediğiniz pozisyonda (yüz üstü, sırt üstü ya da yan) uyuyabilirsiniz.

FUE yönteminde donör bölgeden saç kökleri toplanırken herhangi bir kesik ya da dikiş meydana getirilmediği için, sırt üstü yatmanızda herhangi bir sakınca bulunmamakta ve ense bölgenizde ağrı olmamaktadır. Gece uyurken saç ekimi yapılan bölgeye hasar verecek, anormal hareketlerde bulunmamaya dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

MÜMKÜNSE ÜÇ GÜN İSTİRAHAT: Saç ekimi sonrasında ilk üç gün mümkünse dışarı çıkmamak ve istirahat etmek, küçük yaraların hızlı bir şekilde kapanmasını sağlayacaktır. ÇARPMALARA KARŞI SAÇ EKİM BÖLGESİNİ KORUYUNUZ: Saç ekim sonrası ekim bölgesine herhangi bir darbe almamanız çok önemlidir. Bu konuya azami önem veriniz.

Nakledilen yeni yerlerine alışmaya çalışan saç köklerine uygulanacak herhangi bir baskı o bölgeye zarar verebilir ve köklerin çıkmasını engelleyebilmektedir. Dışarı çıkılacaksa, fazla sıkı olmayan bir şapka ile ekim yapılan bölge korunmalıdır. İLK 3 GÜN SAÇINIZI YIKAMAMALISINIZ: 72 saat sonra saçınızı yıkayabilirsiniz.

 1. Saç ekimi yapılan bölge de dahil olmak üzere saçınızı 3.
 2. Gün sonunda yıkayabilirsiniz.
 3. İlk 15 gün banyo sırasında sıcak su ve basınç kullanılmaması gerekmektedir.
 4. Saçlarınızı yıkarken parmaklarla baskı uygulayarak masaj hareketleri yapmayınız.
 5. Doktorunuz tarafından önerilen bakım ürünlerini kullanabilirsiniz.

İlk ay, başınızı HAVLU İLE KURULAMAYINIZ. Kurulama işlemini uzaktan hafif ve ılık hava ile yapabilirsiniz. Saç ekimi sonrasında, doktorunuzun önerdiği zaman boyunca saç spreyi ve jöle kullanmayınız. SOSYAL AKTİVİTELER: Saç ekimi sonrasında kafa bölgenize zarar getirmesi muhtemel tüm aktivitelerden uzak durmalısınız.15 gün sonra travma yapmayacak sporları tercih edebilirsiniz.