Saç Ekiminde Alın Çizgisi Nasıl Belirlenir?

Saç Ekiminde Alın Çizgisi Nasıl Belirlenir
Şakak bölgesinde gerekli olan noktalar da belirlenerek ve kafa şekli de göz önüne alınarak hafif bir V şeklinde veya daha yuvarlatılmış bir ön saç çizgisi belirlenir. Erkek tipi ön saç çizgisi olarak adlandırabileceğimiz, şakak bölgesinde (temporal recess ) hafif bir girinti olan saç çizgisi en ideal saç çizgisidir.

Saç ekiminde ön çizgi nasıl olmalıdır?

Saç Ekiminde Saç Ön Çizgisinin Belirlenmesi ve Değerlendirilmesi Gösterim: 22890 Saçlar kadın ve erkekte yüzü üstte sınırlayarak çerçevelemektedir. Saç ekiminde asıl amaç saçın yüzde yaptığı çerçeveyi tekrar oluşturmaktır. Saç bu anlamda yüzü üstte 3 kenarla sınırlamaktadır.

 • Bunun üst orta çizgisini frontal saç çizgisi – FHL oluşturmaktadır.
 • Enarlarda ise temporal saç çizgileri yer almaktadır.
 • Frontal ve temporal şaç çizgileri her iki köşede açılanmaktadır.
 • Buna frontotemporal saç açısı denilmektedir.
 • Frontal, temporal saç çizgileri ve frontotemporal açılar saç ekiminde son derece önemlidir.

Özellikle saç ön çizgisi saç ekimi ile yeniden oluşturulacak ise bunun doğal durması son derece önemlidir. Doğal görünümlü saç ön çizgisinin elde edilebilmesi için; saç ön çizgisi düz bir hattan çok hafif düzensiz olmalıdır, saç ön çizgisinde saç yoğunluğu hafif düzensiz olmalıdır, ince ve tekli saç içeren folliküler ünitler en önde yer almalı ve arkaya doğru kalın ve 2-3 saç içeren FU ler kullanılmalı ve bu alan ekiminde saçın saçlı deride ekim açıları doğal olmalıdır.

 • Doğal ve estetik görünümlü frontal saç alanın belirlenerek ekimin planlanması son derece önemlidir.
 • Aşağıdaki resimde 1 ve 2 frontal saç alanını oluşturmaktadır.
 • Frontal ön saç çizgisi- FHL ile 2 ile işaretlenen orta frontal alan arasında 2-4 cm genişliğinde kalan aşağıdaki resimde 1 olarak işaretlenmiş alan önemlidir.

Bu alanının 0.5-1.5 cm genişliğindeki en önde bulunan kısmına ” transition zone-geçiş alanı” denilmektedir. Burada normalde saçlar seyrek ve düzensizdir.1 saç içeren FU lerden oluşmaktadır. Bunun tam arkasında ise 2-3 cm genişliğinde “defined zone-belirli alan” yer almaktadır.

 • Normalde saçlar bu alanda daha yoğun, düzenli ve 2 saç içeren FU lerden oluşmaktadır.
 • Aşağıdaki resimde 2 ile işaretlenen alan frontal alann en yoğun saç içeren bölgesidir.
 • Burası aslında saçın ön kısmının perçemini oluşturmaktadır.
 • Bu alanda 3 saç içeren FU ler yer almaktadır ve “Tufted frontal alan” olarak tanımlanmaktadır.

Aşağıdaki resimde 3 fronto-temporal açıyı, 4 Temporal saç çizgisini ve 5 Occipital saç alanını göstermektedir. Saç dökülmesinin hafif şiddeti ve paterni nedeni ile saç ön çizgisi kalmış hastalarda ekiminin bu alanda planlanması kolaydır. Ancak saçın ön kısmının tamamen kaybedildiği hastalarda frontal ve temporal saç çizgilerinin ve frontotemporal açının belirlenmesi son derece önemlidir. Saç ön çizgisinin – FHL başlangıç hattının belirlenmesinde; kaş ortasından yukarı doğru 6.5-8 cm yükseklik kullanılmaktadır. Erekkelerde 7-8 cm kadınlarda 5.5-6.5 cm olarak belirlenmiştir. Genç hastalarda bu çizgi daha aşağıya çekilebilir ancak 6.5 cm den daha düşük saç çizgisi fazla tercih edilmemelidir. Frontal ön saç çizgisinin-FHL belirlenmesi saç ekiminin buradan yapılacağı anlamına gelmemektedir. Saç ekimi için donor alandan alınacak saç sayısının yeterliliği, hastanın yüz ve kafatası yapısı, hastanın yaşı ve cinsiyeti, hastanın saç ekiminden beklentileri son derece önemlidir. Frontal saç ön çizgisinin belirlenmesi ve şeklinin çizilmesi aslında problemlidir. Problem 3 boyutlu alanda ölçüm ve çizimlerin yapılıyor olmasıdır. Flexible mesüreler bu amaçla kullanılabilir. Ancak küçük bir ölçüm ve çizim hatası asimetriye neden olmaktadır. Kadın ve erkeklerde yapılan çalışmalarda frontal saç çizgisinin geçiş zonunda bazı özellikleri saptanmıştır. Normalde bu zonun düz olmadığı alına öne doğru düşük saç yoğunluğu içeren “peak” denilen yuvarlak yada üçgen şeklinde çıkıntılar yaptığını bilmekteyiz. Saç ekiminde en doğal sonuca ulaşılabilmesi için saç frontal ön çizgisinin belirlenmesi sonrası bu zonda peak ve gaplerin mutlaka yapılması gerekmektedir. Temporal-şakak saç çizgisinin belirlenmesi; Bu alanda diğer alanlara göre daha az bir saç dansitesine ihtiyaç duyulmalıdır. cm2 de 30-35 adet FU yeterlidir ve ekimde 1-2 saç içeren FU tercih edilmektedir. : Saç Ekiminde Saç Ön Çizgisinin Belirlenmesi ve Değerlendirilmesi

You might be interested:  Hamilelik Sonrası Saç Dökülmesine Ne Iyi Gelir?

Saç çizgisi neresi?

Saç çizgisi, alında ve şakaklarda saçın başladığı yere verilen addır.

Alın boyu ne kadar olmalı?

Hastanın yaşı, cinsiyeti, baş şekli, yaşla orantılı olarak alın bölgesindeki saçların kaybedilmesi ihtimali de beraberinde değerlendirilir. Orta kaştan yukarıya doğru ortalama 5-7 cm arasında bir açıklık normal aralık olarak kabul edilmektedir.

Saç çizgisinin gerilemesi nasıl anlaşılır?

Alın Saç Çizgisi Gerilemesi –

Saç çizgisi genellikle alın bölgesinden geriye doğru çekilir. Kimi zaman kafanın üst tarafında bulunan saç ayrım çizgisinin açıldığı da görülmektedir. Kadınlarda ön saç çizgisi açılması ve saç ayrımı çizgisi gerilemesi, bir süre sonra erkek tipi saç dökülmesi problemine neden olabilmektedir. Kadınlarda saç çizgisinin açılması, estetik kaygılara sebep olabilir.

Saç çizgisinin açılması belirtileri ile kendisini gösterir. En büyük belirti saç dökülmesidir. Aynı zamanda, ayna karşısında gözle görülen bir gerileme fark edilebilir.

Ekilen saç sıfıra vurulur mu?

Saç ekim sonrasında saçların kazıtılması işlemi hemen yapılamamaktadır. Saç ekim işleminden bir müddet sonra ekim yapılmayan bölgelerde, kişilerin ekim yapılmamış kısımlarında ki saçlar, normal uzamasına devam ederken ekim yapılan bölgede iki ay içinde yeni saçlar görülmeye başlar.

Alnın ortasındaki çizgi ne anlama gelir?

Güneş çizgisi: Alnınızın merkezindeki güneş çizgisi görünür ise bu, canlılığınızın ve hırsınızın güçlü olduğu anlamına gelir. Başarılı olmak kaderinizde var. Mars çizgisi: Güneş hattının hemen üzerinde. Kişiye büyük enerji, cesaret sağlar.

Saç yapısı kime çeker?

Halk arasında babada kellik varsa oğlunda da görüleceği inanışı yaygın. Ancak bilimsel veriler kellikte erkeklerin babaya değil dayıya çektiğini gösteriyor. Estetik ve Plastik Cerrah Dr. Nuri Soysal, ‘Erkeklerde saç oranı testesteron (erkeklik) hormonuna bağlı.

Alın açıklığı neden olur?

Kadınlarda alın açıklığı sebepleri, genetik olabileceği gibi saç şekillendirmeden de kaynaklanabilmektedir. Bununla birlikte beslenme bozuklukları, hormonal sorunlar, stres ve bazı hastalıklar saçlarda dökülmelere ya da seyrelmelere ve kadınlarda alın açıklığına sebep olabilmektedir.

Bombeli alın nasıl olur?

Bombeli alın dolgusu işlemi, hafif çökük bir alına sahip hastalarda alnın daha bombeli, yani hafif çıkık hale getirilmesi amacıyla yapılır. Bu gibi işlemler sonucunda hasta arzu ettiği dış görünüme sahip olabilir. Dolgu ile alın şekillendirme sayesinde alın bölgesinin istenen şekle getirilmesi mümkündür.

You might be interested:  Sea Color Saç Açıcı Nasıl Kullanılır?

Alnı açık olanlar ne yapmalı?

Alnını saklamanın en iyi yolu bir kuaföre gidip kâkül kestirmektir. Ortada dümdüz, yanlarda kademeli olarak daha uzun kesilen kâküller, alnı geniş olanlar için en kullanışlı ve uygun modeldir. Ancak bu stil geniş bir yüze ya da dikkat çeken bir buruna sahip olanlar dâhil olmak üzere her yüz tipinde iyi durmaz.

Şakaklara kaç greft gerekir?

Saç Ekiminde Kaç Greft Gerekir? – Saç ekiminde kaç greftin kullanılacağı, kişinin saç olmayan alanı, mevcut saçlar, kişinin yaşı ve verici bölgedeki saçların incelenmesi ile karar verilir. Her bireyin kendine özgü özellikleri olduğu için yapılan saç ekiminde kullanılan grefler de her bireyde farklılık göstermektedir.

Alınacak greft sayısı ekim yapılacak alanın açıklığı ile verici alandaki saçların yoğunlu ile doğru orantılıdır. Doğal bir görünüm için ekilen saçların sıklığı önemlidir. En ileri derecedeki saç dökülmelerinde ense ve kulak arasında 10 bin-12 bin greft bulunabilmektedir. Bu greftlerden yaklaşık 6 bin tanesi kullanılabilmektedir.

Saçların hem ön hemde tepe bölgesi dökülmüş ise ekilmesi gereken minimum greft sayısı 5000 olmaktadır ancak bazen bu greft sayısı dahi yeterli gelemeyebilir. Sadece şakaklarda, yanlar da veya alın bölgesindeki küçük açıklığı kapatmak için gerek greft sayısı yaklaşık 1500-2000 olmaktadır. Saç Ekiminde En Fazla Kaç Greft Gerekir? Sizlere bu yazımızdan saç ekiminde en fazla kaç greft gerekir? sorununu yanıtlayarak yardımcı olmaya çalıştık. Saç dökülme oranınız mevcut olan saçların yapısı incelenerek yapılan sizin için uygun mudur? sizin için kaç greft gerekir? öğrenmek için ve i iletişim numaralarımız üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Norwood 3 kaç greft?

Norwood 3 | 2000 Greft.

Ekilen saçlar neden tutmaz?

Saçların Çıkmaması Uygulanan operasyon sonrası ekilen saçlarda meydana gelen şok dökülme sonrası çıkmanın başlaması üç ay alırken, sonuç sekiz ay bir yılda görülür. Ekilen saçların çıkmaması hasta açısından çok travmatik bir problem olacaktır. En önemli neden operasyonun ehli ellerde yapılmamasıdır. Travmatik cerrahi kurallara uyulmaması yine köklere zarar vererek ekilen saçların çıkmasını engeller. Lokal yara iyileşmesi problemleri olan bölgelerde nadiren de olsa o bölgelerde lokal olarak saç çıkmayabilir. Saç ekilecek alandaki saçlar tamamen dökülmüş ise deride incelme ve dolaşımda azalma görülebilir.

Yine sıgara içen bireylerde damarlarda daralma ve dolaşımda artan karbonmonoksit nedeni ile saçlı deri dolaşımı, dolayısı ile saç köklerine giden oksijen azalmakta, bu da ortamdaki dihidrotestesteron sevilerini arttırmaktadır. Bilindiği gibi DHT nin özelliklerinden biri de saçları dökmesidir. Özellikle bu tür ekimlerde dolaşımı arttırarak kısaltmak için lokal dolaşımı arttıran spreyler önerilebilir.

Dolaşımın artması deride testesteron-dihidrotestesteron dönüşümünü de azaltacak, saçları DHT nin olumsuz etkilerinden koruyacaktır. Şeker ya da tiroid bezi rahatsızlıkları gibi sistemik hastalıkları olan hastaların ekim sonrasındaki süreçte tedavilerine dikkat etmeleri, şeker hastası iseler diyetlerine uymaları, ilaçlarını aksatmamaları ve açlık kan şekeri ve tiroid hormonu gibi değerlerini normal seviyelerde tutmaları yine bu süreci kısaltacaktır.

 • Demir eksikliği yine normalde saç dökülmesine yol açmaktadır.
 • Dolayısı ile eğer ekim hastasında demir eksikliği var ise tedavi edilmelidir.
 • Bir yaranın iyileşmesinde en uzun dönem remodelizasyon dönemidir.
 • Bu dönemde yara iyileşmesinin ilk aşamalarında üretilmiş olan kolojen molekülleri, üzerlerine düşen stres kuvvetlerinin etkisi şekil değiştirerek bulundukları anatomik bölgeye uyum sağlarlar.
You might be interested:  1 Haftada 20 Cm Saç Uzatma Evde Nasıl Yapılır?

Bu süreç ortalama bir yıl devam etmektedir. Dolayısı ile ekim sonrasındaki görünüm devamlı değişmekte ve ortalama bir yıl sonra gerçek doğal halini almaktadır. : Saçların Çıkmaması

Saç ekiminde yanlardan saç alınır mı?

Alınan kökler çıkmaz fakat içeride kalan kökler çıkmaya devam edecektir. Açıklığı kapatacak sayıya ulaşıldığında kök alma işlemi sona ermektedir. Bu bölgeden alınan saçların tamamı, geri çıkmayacak, bu bölge seyrek olarak kalacaktır.

Saç ekiminde kaç gün önemli?

Saç Ekimi Sonrası Greftler Kaç Günde Tutar? Hastalarımızın bize en çok sorduğu sorulardan birisi de saç ekimi sonrasında greftlerim kaç günde tutar? Bence ilk 10 gün çok kritik, çünkü greftler 10 gün geçtikten sonra yeni yerlerine gayet iyi adapte oluyor.

Daha sonra yerlerinden çıkmaları çok zor. Ufak dokunuşlarla veya şapka vs temasıyla greftlere bir şey olmaz. Tabii ki greftlerdeki kabukların tamamen temizlenmesi birkaç gün daha sürebiliyor ama 10 günden sonra bir şeylerin yolunda gitmeme ihtimali çok düşer ve hastalar rahat hareket edebilirler.10 gün sonrasında hastalar, topla yapılan sporlar ya da yakın dövüş sporları gibi kafaya sert darbe riski taşıyanlar dışında her türlü spor aktivitesine başlayabiliyorlar.

Aslında 10, gün sonrasında greftlerin zarar görmesi için ya başınızı sertçe bir yere vurarak kanamasına ve çıkmasına neden olmalısınız ya da grefti tutup kendiniz dışarı çekmelisiniz (bunu sertleşmiş bir kalın kabuk parçasını temizlemeye çalışırken de yapabilirsiniz, dikkatli olun ve kabukları yumuşak masajla temizleyin).

 • Yıkama ve operasyon sonrası bakım greftlere zarar gelmemesi konusunda anahtar.
 • İlk yıkama genellikle 2.
 • Gün yapıldıktan sonra ilk hafta greftlere fazla dokunmadan, nazikçe yıkama yapılmalı.2.
 • Haftada biraz daha masaj yaparak kabukların yumuşatılması ve temizlenmesi gerekiyor.
 • Saç ekimi sonrasında ekilen saç greftlerinin kökleri deri içinde kalıp yaşamaya devam ederken, 10-15,

günlerde kıl kısımları yavaşça dökülmeye başlar ve ekilen tüm saçlar, ekimden yaklaşık 1-1.5 ay içinde kaybedilebilir. Bu yüzden hastalar saç greftlerini kalıcı olarak kaybettiklerini düşünebilirler. Fakat deri içinde yaşayan saç kökleri ise yaklaşık 3-4 ay içinde saç üretimi yaparak yeni saçlarınızın çıkışını sağlayacaktır.

Saç ekiminde bandaj ne zaman çıkar?

Saç Ekimi Sonrası Bandaj Çıkarma – Saç ekim operasyonunun tüm aşamalarında hijyen kavramı mutlak bir öneme sahip olup, bu durum saç ekimi sonrası bandaj çıkarma noktasında da aynı şekilde önemi korumaktadır. Operasyondan sonraki ikinci ya da üçüncü gün bandaj açılarak saç ekimi sonrası ilk yıkama yapılır ve bu yıkama esnasında özel losyon ile şampuanların kullanıldığı unutulmamalıdır.

 1. Bu açıdan bakıldığında; ‘ Saç ekimi sonrası bandaj çıkarma ne zaman yapılmalıdır ? ‘ sorusuna yanıt olarak hastanın yapısına ve uzman hekimin görüşüne bağlı olarak iki ile üç gün olarak değişkenlik gösterse de, genellikle operasyon sonrasındaki 48 saatlik süre içerisinde bandaj çıkartılır.
 2. Yıkama sonrasında çoğunlukla bandaj tekrar takılmaz, bunun nedeni ise; terlemeye bağlı olarak saç köklerinin iyileşme sürecinin gecikmesi ve çıkan saç sayısının azalma ihtimalidir.

Genel itibariyle bakıldığında; saç ekimi sonrasında dikkat edilmesi gereken tüm noktaların birbirleriyle ilişki içerisinde olduğu ve bu noktaların esas alınmasındaki temel amacın; operasyon sonrası oldukça hassas hale gelen saç köklerinin iyileşme sürecinin hızlandırılması ve operasyondan alınacak olan verimin arttırılması olduğu görülür.