Saç Ekiminden Sonra Ne Zaman Spor Yapabilirim?

Saç Ekiminden Sonra Ne Zaman Spor Yapabilirim
Saç Ekimi Sonrası Sporun Saç Köklerine Etkisi – Takdir edersiniz ki, spor esnasında vücuttaki kan basıncı yükselir, haliyle bu yükseliş nabzın daha hızlı atmasına sebep olur. Nabzın daha hızlı atması ise saç köklerinin yerleştirildiği kanallarda kanlanmaya sebep olarak, ekilen saç köklerine zarar verebilmektedir.

Bunların yanı sıra; spor sonrası vücudun gerilmesi ve terlemesi gibi etkenler de saç köklerinin sağlıklı bir şekilde ekildiği kanala oturmasını engelleyebilmektedir. Ayrıca, saç ekimi sonrası yapılacak spor da önemlidir. Hafif tempolu yürüyüşler ve basit-yormayacak egzersizler operasyondan birkaç sonra yapılabilirken; topla yapılan futbol, basketbol ve voleybol gibi sporlara ise birkaç ay ara verilmelidir.

Bunun sebebi, bu tarz topla oynanan sporlarda vücut aşırı yorulabilmektedir. Ayrıca, top kafa bölgesine denk gelirse, darbeden dolayı saç kökleri zarar görebilmektedir. Toplu oynanan sporların dışında; boks, judo gibi şiddet içeren darbeli sporlara da birkaç ay ara verilmesi salık verilmektedir.

 1. Hafif tempolu yürüyüşler ve basit egzersizler yapmak için, operasyon sonra 4 -5 gün beklenmeli, bu süreden sonra ise, hasta, kendisini yormadan, kan basıncıbı yükseltmeyecek şekilde dikkatli ve ölçülü bir şekilde yapmalıdır sporunu.
 2. Ekilen saç köklerinin zarar görmeyerek sağlıklı bir şekilde kanallara oturması ve gelişmesi için bu dikkat edilmesi gereken bir konudur.

: Saç Ekimi Sonrası Ne Zaman Spor Yapabilirim?

Saç ekiminden ne kadar süre sonra fitness yapılır?

Saç Ekimi Sonrası Ne Zaman Spor Faaliyetlerine Başlanır? – Saç ekimi sonrasında hafif fiziksel aktiviteler yapılabilir. Saç ekimi ve spor faaliyetlerine ya da fitness programına katılmak isteyen hastalarımız, operasyon sonrasında en az 1-2 hafta beklemeli ve bu süre içinde, sadece hafif aktivitelere başlamalıdır. Özellikle spor yaparken şapka giymekten hoşlanan hastalarımızın, ameliyat sonrasında en az 2 hafta beklemelerini tavsiye ediyoruz. Bu sayede yeni saç greftleri koruma altına alınacak ve yeni saç greftlerinin tehlikeye girmesi önlenecektir. Saç greftleri birkaç farklı şekilde tehlikeye girebilir:

Kan basıncı : Kan basıncı, kanama riskini çoğaltır. Terleme : Saç ekimi sonrasında, kafa derisi oldukça hassas bir döneme girer. Terleme ise bu hassas dönemde, saç derisinde tahrişlere neden olur. Germe : Saç ekimi sonrasında, germe kuvvetiyle yapılacak spor faaliyetleri, yeni saç greftlerinizi tehlikeye atar ve iyileşme sürecini uzatır.

Ameliyattan birkaç gün sonrasında hafif yürüyüşlerle, spor aktivitelerine başlayabilirsiniz. Ağır kaldırmak, temaslı spor aktivitelerden kaçınmak da bu süreç içinde önemlidir.

You might be interested:  Saç Açtıktan Sonra Turunculuk Nasıl Gider?

Saç ekimi sonrası cinsel ilişki neden yasak?

4 Yönüyle Saç Ekimi Sonrası Cinsel İlişki Neden Yasak? – Saç ekim operasyonundan üst düzey faydanın sağlanması adına üzerinde durulması gereken noktalardan bir tanesi de; ” Saç ekimi sonrası cinsel ilişki neden yasak ? ” sorusunun yanıtıdır. Bir önceki paragrafta da ifade edildiği gibi saç ekimi sonrasında dikkat edilmesi gereken birçok faktör mevcuttur ve bu faktörlerin her birinin operasyonun başarı üzerinde yaptığı etki derecesi farklı olsa da temel itibariyle operasyonun başarı düzeyinin belirlenmesinde rol alır. Saç ekiminin başarısını ve iyileşme sürecini doğrudan etkileyen saç ekimi sonrası cinsel ilişki ile ilgili temel itibariyle değinilmesi gereken 4 nokta vardır. ” Saç ekimi sonrası cinsel ilişki neden yasak ? ” sorusunun yanıtı olma özelliği taşıyan bu noktalar, saç ekimi sonrasında üzerinde durulması gereken birçok kritik faktör ile eş güdümlü olma yönünden de hayli önemlidir.

Saç derisi hayli ince olduğundan dolayı hassas bir yapıya sahiptir ve operasyon sonrası terleme kıl köklerini etkileyeceğinden ötürü saç ekimi sonrası cinsel ilişkiye girilmesi kesinlikle tavsiye edilmez. Saç ekimi sonrası iyileşme süreci için vücut fizyolojisinin enerji ve yapıcı molekül özelliği taşıyan protein kaybı istenmeyen bir durumdur. Dolayısıyla ağır fiziksel aktiviteler sınıfına dahil edilen cinsel ilişki, saç ekim sonrası uzak durulması gereken bir alandır. Cinsel ilişki sırasında herhangi bir şekilde saç ekimi yapılan bölgeye temasın gerçekleşmesi saç köklerini etkileyebilme potansiyeline sahip olması, saç ekimi sonrası cinsel ilişkiden uzak durulmasının nedenleri arasında yer alır. Ekimi yapılan greftlerin aşırı basınca bağlı olarak tutunamama ve patlama ihtimallerine karşın operasyon sonrası cinsel ilişkiden uzak durulması gerekir.

Görüldüğü üzere saç ekimi sonrası cinsel ilişkinin neden yasak olduğunu özetleyebilecek 4 temel unsur mevcuttur. Operasyon sonrası hastanın hekimin tavsiyesini dikkate alarak belirli bir süre cinsel ilişkiden uzak durması, ortaya çıkması muhtemel bu problemlerin etki derecesini tahmin edilebileceği gibi sıfıra indireceğinden saç ekimi sonrası cinsel ilişki hayli kritik bir nokta teşkil eder.

Saç ekiminde en iyi doktor kim?

Saç ekimi operasyonu gerçekleştirmek için dünyanın dört bir yanından en fazla ziyaret edilen ülke şüphesiz ki Türkiye. Sağlık turizminde her yıl yarım milyondan fazla misafiri ağırlayan Türkiye’nin, dünyanın medikal turizm başkenti olarak kabul edilmesinde deneyimli doktorlarının etkisi tartışılamaz.

 1. Peki bu istatistiğe büyük oranda katkı sağlayan Dr.
 2. Serkan Aygın’ın uluslararası alandaki bu başarısının sırrı ne? – 25 yılı aşan saç ekimi deneyimi ile 148 ülkeden yoğun talep alan Dr.
 3. Serkan Aygın Klinik, dünyadaki en saygın saç ekimi doktorları arasında yer almakta.
 4. Sağlık alanında profesyonel ve etik bakış açısı ile son teknolojileri bir araya getiren Dr.
You might be interested:  Keratin Saç Maskesi Ne Işe Yarar?

Serkan Aygın Klinik’in temel ilkesi her zaman kaliteli ve doğal sonuçlar elde etmek. Bunun altında ise, herkes için özel olarak hazırlanan operasyon planı ve operasyon sonrası ömür boyu iletişimde kalma politikası yatıyor. Yüzyıl Avrupa Tıp Ödülleri (European Awards in Medicine) sahiplerini bulurken, Dr.

 • Aygın “European Best Hair Transplant Surgeon” ödülüne layık görüldü.
 • Türkiye’de uluslararası kalite standartlarında saç ekimi hizmeti veren Dr.
 • Serkan Aygın, sağlık alanında gösterdiği bu başarısını Avrupa’nın en iyi saç ekimi doktoru olarak aldığı bu ödülle birlikte bir kez daha kanıtladı.
 • Saç ekiminde doğal görüntüyü sağlayan son teknolojileri ve teknikleri kullanan Dr.

Serkan Aygın Klinik, misafirlerine sağladığı post operasyon takibi ile ülkelerine geri dönen hastalarını, kendi ülkelerinde de yalnız bırakmıyor. Türkiye’nin bir çok ilinden hastası olduğunu belirten Aygın, özellikle İzmirli hastalarının memnuniyet yorumları ve referanslarından sonra İzmirli, hasta sayısında müthiş bir artış olduğunu söylüyor.

 • Ekibinin, saç ekimi sonrası hastalarının operasyon sürecini sürekli takip etmesi sebebiyle de bu memnuniyetin artmasına sebep olduğunun da altını çiziyor.
 • Memnuniyeti en üstte tutma misyonu ile hareket eden Serkan Aygın ve ekibi, Avrupa ve Amerika’da ünlü televizyon kanallarında, basılı medyaya ve dijital haber sitelerinde Türkiye’de saç ekimi alanını temsil ediyor.

Dr. Serkan, FUE tekniği ile dünya genelinde yüksek sayıda ziyaretçi referansı elde etmiş ve alınan sonuçları değerlendirerek süreçleri iyileştirme arayışında olmuştur. FUE tekniğinin yanı sırası, tıraşsız DHI tekniği ile de saç ekimi operasyonları da gerçekleştirmiş ve herkesin ihtiyacına uygun tekniği seçmeye özen göstermiştir.

Saç ekiminde başarı oranı nedir?

FUE saç ekiminin başarı oranını etkileyen birçok faktör vardır. Kaliteli bir klinik seçimi ve alanında profesyonel sağlık personelleri ile çalışan tecrübeli bir doktor saç ekiminin başarısında en önemli faktörlerden biri olarak kabul edilmektedir. Bunun yanında saç dökülmesinin derecesine, donör bölgenizin durumuna ve geçirmek istediğiniz prosedürün türüne de bağlıdır.

Saç ekimi için uygun aday olduğunuz takdirde, yeterli deneyim ve beceriye sahip bir doktor % 95’e varan bir başarı oranı sağlayabilir. FUE Saç Ekimi tekniği ise yüzde 95 ila 100 başarı oranıyla sonuçlanır. Bununla birlikte, beklenen başarı seviyesinin, saç ekim doktoru ve prosedürü uygulayan tıbbi ekibinin FUE işlemlerini gerçekleştirme konusunda deneyimli ve yetenekli olması şartına dayandığını unutmamak gerekir.

FUE saç ekimi prosedürünün daha yüksek bir başarı oranı ve tatmin edici sonuçlar vermesi için birden fazla seans gerektirebileceğini de hastanın anlaması önemlidir.

Saç ekiminden sonra ne zaman futbol oynamak?

Saç ekimi sonrası günlük yaşam, tatil ve spor Saç ekim operasyonları büyük gelişim göstermiş, olumsuz sonuçların neredeyse görülmediği ameliyatlar olmuştur. Fakat yine de saç ekimi sonrasında yaşam alanlarınızda, iş ve sosyal çevredeki görünümden doğacak tepkilere karşı psikolojik hazırlık yapılmalı.

 • Bunun dışında saç ekimi sonrası günlük yaşama 3-4 gün içinde dönülebilir.
 • Saç kökleri hassastır bu yüzden saç ekimi sonrasında, ekim sonucunu korumak için yapacağınız en önemli şey, ilk 15 gün ekim alanını gelebilecek darbelerden korunmak ve saç köklerinizin zarar görmesine engel olmak.
 • İlk 2 hafta boyunca önü açık giysilerin giyilmesi tercih edilmeli (gömlek, hırka, fermuarlı kazaklar gibi) ve kafa bölgesinden t-shirt, boğazlı/balıkçı yaka kazak, atlet gibi dar yakalı giysiler geçirilmemelidir.
You might be interested:  Yumurta Akı Saç Maskesi Nasıl Yapılır?

Bu giysiler giyilip çıkarılırken sürterek ekim alanına zarar verebilir. İki hafta boyunca hamam, sauna, yüzme, solaryum ve her türlü kuaförlük hizmetlerine ara verilmeli; saç köklerine zarar verebilir. Ama hafif yürüyüşler hemen operasyon sonrası yapılabilir, hatta faydası vardır.

Fitness ve gym salonlarına 10 gün sonra bile başlanabilir. Kafa bölgenize darbe alacak sporlar yapıyorsanız (futbol, basketbol, tekvando, kick box, boks, güres gibi) bu aktivitelere 45 gün sonra başlamalısınız. Saç ekimi sonrası hemen tatile çıkılabilir ama 2 hafta havuz deniz yasak. Güneşe maruz kalmada, abartı söz konusu değilse (gün içinde 11-4 arası dik güneşte uzun süre güneşlenmek gibi ) tatile hemen çıkmanızda sakınca yok,

: Saç ekimi sonrası günlük yaşam, tatil ve spor

Saç ekiminden sonra alım yapılan bölge ne zaman iyileşir?

Saç ekimi sonrasında donör bölgedeki yara görünümünün tamamen iyileşmesi yaklaşık 10 gün kadar sürebilmektedir. Burada kişinin metadobolik yapısı ve hücre yenilenme hızı oldukça önemlidir. Bazı kişilerde iyileşme çok daha hızlı meydana gelirken, bazı kişilerde biraz daha yavaş gerçekleşebilir.

Saç ekiminden kaç gün sonra duş alınmalı?

Saç Ekiminden Sonra Ne Zaman Spor Yapabilirim Ameliyattan 48 ila 72 saat sonra genellikle ilk duşunuzu alabilirsiniz. Ameliyat sonrası bakımın bir parçası olarak bunun nasıl yapılacağı konusunda sizi detaylı olarak bilgilendireceğiz. Saç ekiminden sonra deniz, havuza ya da saunaya girmek için yaklaşık 2 ay beklemeniz tavsiye edilir.

Bu süreden önce tuzlu su, klor ya da aşırı sıcak kafa derinize zarar verebilir. Kafa derinizdeki hassasiyetin geçmesi için beklemeniz gerekir. Ayrıca bu süre içinde güneş ışıklarına karşı da kafa derinizi korumanız gerekir. Güneşten koruyucu krem ya da şapka kullanmanız tavsiye edilir. Saç ekiminden ne kadar süre sonra egzersiz yapmaya başlayabilirim? Saç ekimi operasyonundan 3 – 4 gün sonra tüm hastalar, esneme ve hafif egzersizlere başlayabilir.

Ancak genel olarak tüm hastalara normal egzersiz ve spor düzenlerine dönmeden önce iki hafta kadar beklemelerini öneriyoruz. Vita Saç Ekim Merkezimize Ulaşarak Detaylı Bilgi Alabilirsiniz.0212 916 20 73