Saç Kesimi Ne Zaman Yapılmalı 2021?

Saç Kesimi Ne Zaman Yapılmalı 2021
Yine sosyal medyada “ne zamanmış, bugün mü?” sorusu! – Eğer size cevap veren yanlış yapmıyorsa bu cevap işinizi görebilir. Fakat kendisi de yanlış anladıysa, en iyi ihtimalle bir sonraki ay düzeltilebilecek bir hata yaparsınız. En kötüsü ise hızlı bir saç beyazlaması olacaktır.

İleri yaşlardaysanız sorun olmayabilir tabi ama lütfen çocuğunuzun saç kesimi için başkasından duyduğunuzla yetinmeyin. Ayrıca ben ya da size cevap veren arkadaşımız sizin ilk kesiminiz olup olmadığını ya da hangi burcu takip ettiğinizi bilemez. Böyle bir durum yine yanlış bir kesime sebep olacaktır. Bir daha düzeltmeniz, başa dönmeniz gerekir (doğru ilacı kullanmak gibi düşünü yine).

Bu bir süre karmaşaya sebep olacağından motivasyonunuz bozulabilir ve muazzam bir şifadan mahrum kalabilirsiniz. Son olarak başkasından öğrenmek aylarınızı alabilir. Kendiniz birkaç kez okuduğunuzda ve doğru soruları sorduğunuzda ilk aydan sistemi kavrarsınız ve bu domino etkisi yapar.

 1. Diğer takvimleri anlamak için çaba harcamanız gerekmez.
 2. 💚 Artık Ocak 2021 Ay Takvimine Göre Saç Kesim Takvimi ‘ne geçebiliriz.
 3. Ocak Ayı Başak Burcu Günleri Bu seçeneği -burcu ne olursa olsun- kısa saç kullananlar, sürekli dip boyası yapmak istemeyenler ve erkekler tercih edebilir.
 4. Çünkü Ay Başak burcundayken yapılan kesim, uzamayı yavaşlatacağı için, saçın şeklini daha uzun süre korur.

Aynı şekilde beyaz saçları sebebiyle çok sık dip boyası yapmak zorunda olanlar için de avantajlıdır. Tahmin edeceğiniz gibi sık sık saç kestirmek istemeyen erkekler de bu seçeneği kullanarak kuaför ihtiyaçlarını azaltabilirler. Bu seçeneği fön ve diğer işlemlerde de (perma vb.) kullanıyoruz.

Bu kesimin 03 Ocak 2021 05.01’den 04 Ocak 2021 23.40’a kadar yapılması gerekir. Ocak Ayı Yay Burcu Günleri Bu seçeneği -burcu ne olursa olsun- saçının hızlı uzamasını isteyenler tercih etmeli. Fakat asıl sorununuz saç dökülmesi ya da saçın yanık vb.gibi bir probleme sahip olmasıysa bu seçenek size göre değil.

Çünkü saçı onarmak, güçlendirmek gibi vaatleri yok. Bu kesimi üç ay üst üste tekrar etmemiz gerekmez, çünkü tedavi amaçlı kullanmıyoruz. Bu seçenek bazen çok ciddi bir uzama sağlar:) (her zaman olmaz bu), böyle zamanlarda bu fırsatı değerlendirmek gerekir.

Yani, yeni bir kesim yapmadan bu uzamayı bir süre değerlendirmek akıllıca olur. Durduğunda yeni bir kesim yapıp, böyle bir süreci yeniden başlatabiliriz. Bu kesimin 09 Ocak 2021 15.15’ten 09 Ocak 2021 19.00’a kadar (yaklaşık 4 saat) yapılması gerekir. 👉 Özel notlar ekleme ihtimalime karşı, uygulama öncesinde takvime bir kez daha göz atmanız faydalı olur.

Ocak Ayı Koç Burcu Günleri Bu seçeneği -burcu ne olursa olsun- saç dökülmesini durdurmak isteyen, saç köklerini güçlendirmek isteyen, yeni saçların oluşumuna ihtiyaç duyan herkes deneyebilir. Hemen hemen “Aslan Burcu Günleri” ile aynı özellikleri taşır.

Her ikisinde de sonucu net olarak görmek için bir süre devam etmek gerekir kesim yapmaya. Yani sadece bir kez kesip sonuç alıp almadığımıza karar veremeyiz. Birkaç ay aynı seçenekte saç kesimini tekrar etmeliyiz. Bunu hastalandığımızda ilaç kullanmamıza benzetebiliriz. Tedavi olana kadar devam etmeliyiz.

Ben aynı seçenekte en az üç kez kesim yapmanızı öneririm. Sonra dilerseniz başka bir seçeneği deneyebilirsiniz. Bu kesimin 18 Ocak 2021 11.00’den 20 Ocak 2021 10.45’e kadar yapılması gerekiyor. ‼️ Saç kesimi ile ilgili en sık gelen soruları başında devamında cevaplıyorum.

Dikkatlice okunması hem hatasız uygulama hem de hızlı sonuç alınması açısından büyük önem taşıyor. Ocak Ayı Aslan Burcu Günleri Bu seçeneği -burcu ne olursa olsun- saç dökülmesi ve kepek sorunu yaşayanlar tercih edebilir. Saçınız işlemlerden zarar gördüyse, yapısı bozulduysa ya da yandıysa bu seçeneği takip edebilirsiniz.

Ayrıca bir süredir saçlarınızın fark edilir biçimde yavaş uzadığını düşünüyorsanız (kaş küsmesinin saçtaki hali) bu seçeneği kullanarak durumu düzeltebilirsiniz. Çünkü sorun, muhtemelen, saç kesiminizin yanlış zamana rastlamış olmasıyla ilgilidir. Saç gürleşmesi konusunda ciddi destek veren bu seçenek, saçların daha sağlıklı, daha canlı olmasını da sağlar.

Çocukların ilk saç kesiminde ve devamında da bu seçenek ilk bakacağımız seçenek olmalı. İstisnaların her zaman olabileceğini göz önünde bulundurursak, bu kesim birkaç kez denemenize rağmen saçlarında değişime sebep olmuyorsa, o zaman “Koç Burcu Günleri” çocuğunuz için deneyeceğiniz diğer seçenek olmalı.

Takvimde çocuklar için uygun olan seçenekler bunlar. Söylediğim gibi, çocukların ilk saç kesimleri aslan günlerinde yapılmalıdır; bu çok eski fakat neredeyse unutulmuş bir gelenektir. Bu kadim bilgi kelliğin önüne geçebilecek kadar güçlü bir araçtır! “Bu ay zararlı konumda olduğu için kullanmıyoruz!” ‼️ Saç kesimi ile ilgili en sık gelen soruları yazımın başında cevaplıyorum.

Dikkatlice okunması hem hatasız uygulama hem de hızlı sonuç alınması açısından büyük önem taşıyor. *** Bu avantajlardan faydalanmak için mutlaka fazla miktarda kesim yapmaya gerek yoktur.1-2 mm’lik bir kesim bile kötü giden durumu tersine çevirmeye yeter. Bunu evde kendiniz de kolaylıkla yapabilirsiniz.

Tavsiyem, saçınızı ıslatıp büyük ya da küçük tutamlara ayırdıktan sonra saçın tamamından azar azar kesmeniz. Deneyimlerime göre tek bir tutamdan kesmekten çok daha hızlı ve etkili sonuç veriyor. Evde saç kesimi yöntemleri ne buradan ulaşabilirsiniz. Dilerseniz burada da gözden geçirebileceğiniz saç kesim modelleri bulunuyor.

Ay takvimine göre saç kesimi yaparken kararsız davranmamak gerekir. Yani sonuca ulaşana kadar aynı burçta kesim yapmaktır doğru olan. Örneğin aslan günlerinde saçınızı kesip, on gün sonraki yay günlerinde de tekrarlarsanız, artık tek beklemeniz gereken hızlı uzamadır. Çünkü her saç kesimi, rastladığı burcun özellikleriyle yola devam etmenizi sağlar.

Kısaca, verdiğiniz komutu sürekli değiştirirseniz gideceğiniz yere ulaşamazsınız. Unutmayın! Yanlış zamanda yapılan saç kesimi saçın yapısını tamamen bozar. Doğru zamanda yeniden kesim yapılmadan ne iyi beslenme ne vitamin takviyeleri ne de bakım kürleri çözüm olur.

Doğru zamanda yapılan kesimi ihtiyacınız doğrultusunda seçeceğiniz ve yine ay takvimi ni dikkate alarak uygulayacağınız bakımlarla desteklemek ise sizi kısa sürede mükemmel sonuca ulaştırır. Pek çoğunuz bunu zaten yaşayarak öğrendiniz 🙂 Aşağıdaki takvimlerden birine ihtiyacınız varsa üzerine dokunmanız yeterli 👇 Tüm yılın Yeni Ay ve Dolunay Takvimi Tüm yılın Ay Takvimi Aylık takvimler Saç Boyama ve Kına Takvimi Kaş Bakım takvimi Epilasyon Takvimi Detoks takvimi Arınma ve Diyet Takvimi Hacamat Takvimi Hatırlatmam hoşunuza gider, işinizi kolaylaştırsa Facebook, Twitter ve İnstagram hesaplarım bunlar.

Herkesin deneyimlemesi ve size de şifa olması dileğiyle 🍀 Önümüzdeki ayın ilk günü, yeni takvimde görüşmek üzere 💚

You might be interested:  Yves Rocher Saç Maskesi Nasıl Kullanılır?

Contents

Ayın hangi döneminde saç kesilir?

Astrologlar, yeni Ay evresinde saç kestirmenin saç büyümesini ve güçlenmesi için en uygun zaman olduğunu söylüyorlar.

Saç kesimi saçı güçlendirir mi?

Saçı Sık Sık Kestirmek Saçı Güçlendirir Mi? Saçın kısa kestirilmesi ile saçın güçlenmesi arasında doğrudan bir bağlantı yoktur.

2022 Yeni Ay Yılı Ne zaman?

2021- 2022 AY DÖNEMLERİ VE TUTULMALAR

Tarih Saat Ay Safhası
4.12.2021 10:42 Yeniay
19.12.2021 07:35 Dolunay
2.01.2022 21:33 Yeniay
18.01.2022 02:48 Dolunay

Yeni ay ne zaman Haziran 2022?

7 Haziran ‘da ilkdördün evresinde bulunacak olan Ay, 14 Haziran ‘da dolunay, 21 Haziran ‘da sondördün ve 29 Haziran ‘da yeniay evresinde olacaktır.

Ay şu anda hangi burçta?

Hoş geldin Nisan! Koç burcunda yeniay bize ne sağlıyor? Nisan ayı tüm hızıyla başladı. Bu ay gündem o kadar yoğun ki size gündemi aşağıya bırakıyorum. İsterseniz telefonunuza tarihleri kurun. İsterseniz bir çıktı alıp masanıza koyun. Kendi dünyanızda yeni bir başlangıç içine giriyorsunuz.

Tabi bu yenilikler olurken kalbiniz kırılmış ve nasıl ilerleyeceğinizi bilmediğiniz bir hal içinde olabilirsiniz.1 Nisan 2022’de koç burcunda yeni ay gerçekleşiyor. Bu yeni ay, hayatınızın her alanında yeni maceralara başlama konusunda her türlü heyecanı hissetmenizi sağlayacak. Ayın farklı evreleri vardır ve Dünya güneşle aynı hizaya geldiğinde yeni bir ay meydana gelir.

Bu, Ay’ın gezegenimizden neredeyse görünmez olmasını sağlar. Yılda genellikle 12 yeni ay olur ve her yeni ay farklı bir astrolojik konuyu bize anlatır. Bu yeni ay, Zodyak’ın ilk burcu olan Koç burcunda gerçekleşiyor. Bu yüzden biz buna yeni başlangıçlar olarak isimlendiriyoruz.

Bu Yeniay’da hayatınıza giren insanlar sizi hep cesaretlendirecek ve hayatınızı değiştirecek insanlar olacak. Onları hayatınıza aldığınızda her zamankinden daha cesur hissedeceksiniz, sizi daha önce denemediğiniz şeylere atlamaya zorlayacak, kariyerinizi bir sonraki seviyeye taşıyacak bir işe başvurmak, ya da geçmişte kalan kötü hatıralarınızı unutmanızı sağlayacak.

Yeni ay aynı zamanda bilgelik ve şifayla bağlantılı olan Chiron ile kavuşuyor. Chiron’un etkisinin çok kuvvetli olacağı bu zaman dilimi altında, bazen hayatta her şeyin her zaman mükemmel gitmediğini gösterecek. Ama yine de yolun güzel olduğunu bu deneyimi yaşamanız gerektiğini fark edeceksiniz.

Belki acı veren bir olay sizi bambaşka bir yola sokacak ve bu nokta kaderinizin değiştiği yeni bir başlangıç olacak gibi düşünebilirsiniz. Asla boş hayaller içinde olmamalısınız. Bir şeyleri gerçekleştirme düzeyinde net adımlar atmalısınız. Örneğin; yeni bir eğitim almak gibi, sosyal medya hesabı açıp yaptıklarınızı paylaşmak gibi ya da kendi işinizi kurmak için somut bir adım atmak gibi düşünebilirsiniz.

Enerjiniz oldukça güçlü ve en yüksek seviyede olacak. Bunun içinde sizin de bunu yaratıcılığınız üzerinde değerlendirmeniz gerekiyor. Bu istekli tavır ve yolunuza çıkan engelleri aşma yeteneği, önümüzdeki birkaç ay boyunca ilerlemenize çok yardımcı olacak.

 • Ariyeriniz, planlarınız ya da istediğiniz insanları hayatınıza almanız konusunda oyunun kurallarını değiştiren hamleler yapmaya başlayacak ve nihayetinde kendinizin daha kapsamlı, hırslı bir versiyonuna yol açacaksınız.
 • İnsanları oldukları gibi kabul etmek ve onları değiştirmeye çalışmamak konusunda daha fazla kabule hazır bir zihniyete sahip olacaksınız.

Bu, ileriye dönük daha sağlıklı, daha güçlü ilişkiler kurmanıza yardımcı olacaktır. Elinizdeki kartlarla oynamayı seçeceksiniz. Bir dahaki yeniay 30 Nisan boğa burcunda güneş tutulması olarak gerçekleşecek. Burada başladığınız her şey orada somut bir istikrar havası alacak.

Sabırlı olun. Daha detaylı konuşmak için akşam 20:00’da radyo d canlı yayınımıza bekliyorum. BU AY GÖKYÜZÜ GÜNDEMİNDE NELER VAR? 1 Nisan 2022’de gerçekleşen bu yeni ay bir şaka değil. Bu yeni ay, hayatınızın her alanında yeni maceralara başlama konusunda her türlü heyecanı hissetmenizi sağlayacak.1 Nisan Cuma saat 09.24’te Koç burcunda bir Yeni Ay gerçekleşiyor.

Bu Yeni Ay’la ilişki dinamiklerini gelişiyor ve kendini yeniden keşfetmeyi seçiyorsun. Bir yenilenme dönemi seni bekliyor.2 Nisan Cumartesi saat 05.56’da Güneş ve Kiron, Koç burcunda kavuşuyor. Yeni bir sezona hazırlanırken geçmişteki belirsizliklerin hepsini güvenle kapatıyorsun.2 Nisan Cumartesi saat 16.42’de Kiron ve Merkür, Koç burcunda kavuşuyor.

You might be interested:  1 Haftada 20 Cm Saç Uzatma Evde Nasıl Yapılır?

Şifalanmaya dair bir plan yapmalısın. Özel sağlık sigortası ya da kendini iyileştirme programı için bir kulübe, organizasyona dair iyi bir zaman.3 Nisan Pazar saat 02.10’da Güneş ve Merkür, Koç burcunda kavuşuyor. Hayalini kurduğun şey ile ilerliyorsun ama düşmanlıklara dikkat et. Bazı kıskançlıkları çekmiş olabilirsin.

Hayat sana hayallerinden öte bir gelecek sunuyor olabilir. Yeterli emeği veriyor musun buna bak.5 Nisan Salı saat 04.51’de Mars ve Satürn, Kova burcunda kavuşuyor. Neyi ertelediysen bunu yeniden şekillendiriyorsun. Artık hiçbir engele ve baskıya tahammülün kalmadı.

 1. Bu transitle daha cesur olacaksın.5 Nisan Salı saat 18.18’de Venüs, Balık burcuna geçiyor.
 2. Geliştiğini ve dönüştüğünü hissedecek ve bu geçişin sana sunduğu zevkleri deneyimleyeceksin.
 3. Endini sevmeyi ve takdir etmeyi öğreniyorsun.11 Nisan Pazartesi saat 05.10’da Merkür, Boğa burcuna geçiyor.
 4. Saygıyı, sevgiyi ve ilgiyi hissettiğin bir zamana geçiyorsun.12 Nisan Salı saat 17.42’de Jüpiter ve Neptün, Balık burcunda kavuşuyor.

Kendine açıklayamadığın güçlü bir duygu içindesin. Bunu sadece hisset ve kalbinin sesini dinle.15 Nisan Cuma saat 01.21’de Lilith, Yengeç burcuna geçiyor. Çevrendeki tüm insanların ihtiyaçlarına duyarlı ol. Birine duygusal olarak takıntılı hissedebilirsin.

Başkaları ile bağlılık ya da bağımlılık tuzağına düşme.15 Nisan Cuma saat 06.06’da Mars, Balık burcuna geçiyor. Çevrende insanlar bu dönem oldukça kafa karıştırıcı olabilir. Bu dönem hiçbir şeye hızlı karar verme. Kendini mağdur ediliyor gibi hissetme.16 Nisan Cumartesi saat 21.54’te Terazi burcunda bir Dolunay gerçekleşiyor.

İlişkilerinde bazı zorlukları aşmak durumunda kalacağın zaman dilimi. Kendini evinde hissetmek isteyeceğin bir ilişki istiyorsun. Kimsenin karşısında savunmasız ya da korkak değilsin.18 Nisan Pazartesi saat 07.51’te Merkür ve Uranüs, Boğa burcunda kavuşuyor.

 • Acele etme.
 • Şu an işlerinin daha sakin ve yavaş gelişmesine izin ver.
 • Duygusal ve ezici konuşmalar yerine ikna edici konuşmalar yap.20 Nisan Çarşamba saat 05.25’te Güneş, Boğa burcuna geçiyor.
 • Bir şeylerin yanlış olduğunun tamamen farkında olduğun bir dönem olacak ama değişim korkun nedeniyle bunu reddetmek isteyebilirsin.27 Nisan Çarşamba saat 22.11’de Merkür ve Kuzey Ay Düğümü Boğa burcunda kavuşuyor.

İlahi düzenden geleceğe yönelik verdiğimiz sözleri somut olarak ne kadar gerçekleştirdiğimiz test edilecek.29 Nisan Cuma saat 21.36’da Plüton, Oğlak burcunda geri hareketine başlıyor. Uzun süren güç çekişmelerinin veya kariyer hayatındaki engellerin kalktığını hissettiğin güçlü bir dönemin başlangıcı.30 Nisan Cumartesi saat 01.23’te Merkür, İkizler burcuna geçiyor.

Hızlı konuştuğun, hızlı hareket ettiğin harika bir dönem içindesin. Dikkatini çok fazla dağıtacak şeyler içinde olmamaya özen göster yoksa çok fazla gergin ve huzursuz hissedebilirsin.30 Nisan Cumartesi saat 23.42’de Boğa burcunda ‘Halkalı Güneş Tutulması’ gerçekleşiyor. Finansal kaynaklarını yeniden gözden geçirdiğin bir zamandasın.

Hem ilişkilerde hem de finansal konularında güvenlik ve istikrar duygusu olmadan artık yaşama fikrinde değilsin. : Hoş geldin Nisan! Koç burcunda yeniay bize ne sağlıyor?

Saç kesimi ne anlama gelir?

Rüyada saçını kestirmek, mevki ve makam, izzet ve şan, saygın birsi olmaya delalet eder. Müslüman birinin saç kestirmesi ise dinde hoşnut biri olmaya işaret edilir. Ayrıca uzun ömre ve mala, mülke işaret edilir. Rüyada saç kesmek, rüya sahibinin şansının ve kısmetinin kapanacağına rivayet edilir.

Regl iken koltuk altı almak günah mı?

Dini açıdan bakıldığı zaman hayız döneminde kıl ve tüylerin alınmaması gerekmektedir. Regl dönemi bittikten sonra gusül alındıktan sonra kıl ve tüy alınması gerekmektedir.

Adetliyken tırnak kesilirse ne olur?

Kadınlar bazı özel dönemlerinde kişisel bakım ve ihtiyaçlarına ara verevilirler. Halk arasında adetliyken yapılabilen ve yapılamayan bazı durumlar için yayılan sölentilerden biri de “adetliyken tırnak kesilmez” inancıdır. Peki, adetliyken tırnak kesilir mi? İşte Diyanet açıklaması.

 • Adetliyken saç kesilir mi, saç boyatılır mı sorularının yanı sıra, adetliyken tırnak kesilir mi de kadıınların gündeminde yer alıyor.
 • Işisel bakımlarını yapmak isteyenler konu ile ilgili Diyanet yanıtını sorguluyorlar.
 • Peki, adetliyken tırnak kesili mi? İşte detaylar.
 • Adetliyken tırnak kesilir mi ? Din İşleri Yüksek Kurulu resmi sitesinde yer alan bilgilere göre, bazı kaynaklarda cünüplük, lohusalık ve hayız hallerinde gusletmeden saç ve tırnakları kesmenin, koltuk ve kasık temizlemenin tenzihen mekruh olduğu değerlendirilmesi yapılmıştır (el-Fetâva’l-Hindiyye, V, 338).

Ancak bu konuda sağlam bir delil bulunmamaktadır. Nitekim diğer bazı kaynaklarda, yapılan bu değerlendirmenin uygun olmadığı da ifade edilmiştir (Büceyrimi, Tuhfe, I, 364; Dimyati, Haşiyetü i’aneti’t-talibin, I, 137). Bu sebeple cünüp, lohusa ve hayız halinde olanların gusletmeden saç ve tırnaklarını kesmesinde; koltuk ve kasık temizliği yapmasında bir sakınca yoktur.

ADETLİYKEN SAÇ BOYANIR MI? Regl dönemi kadında hormon dengelerinin değiştiği, düzensizleştiği, vücut ısısının ve vücudun kimyasallara karşı verdiği tepkinin değiştiği bir dönemdir. Saç boyatıldığında, boya diğer zamanlardaki kadar iyi tutmayabilmekte ve hatta kuaförde çektirilen fön bile regl döneminde 1-2 saat içinde bozulabilmektedir.

Özellikle hormon dengelerindeki değişimler boyanın istenen etkiyi göstermesini engelleyebilmektedir. Daha çok saçını sarı, kızıl, platin gibi açık renklere boyatan kadınlar, regl döneminde elde ettikleri saç renginden memnun kalmazlar. Boya tam olarak tutmadığı için beyazları kapatmak, istenen renk tonunu tutturmak mümkün olmamaktadır.

You might be interested:  Saç Ekimi Kızarıklık Ne Zaman Geçer?

Banyo yaparken adet kesilir mi?

Sağlıklı bir kadın, menopoz dönemine kadar her ay bu döngüyü yaşıyor. Regl dönemi ile ilgili pek çok yanlış bilgi de kulaktan kulağa dolaşıyor. Yrd. Doç. Dr. Yusuf Olgaç, bu yanlış bilgilerin doğrularını sozcu.com.tr okuyucuları için anlattı. – Saç Kesimi Ne Zaman Yapılmalı 2021 Regl dönemi ile ilgili bilinmesi gerekenler, kadınların hayatını kolaylaştırıyor. Bu dönemde denize girilmemesi gerektiğinden, ağrı kesici kullanılmaması gerektiğine kadar pek çok yanlış bilginin kulaktan kulağa dolaştığını belirten Şişli Florance Nightingale Hastanesi Doğum ve Kadın Hastalıkları Uzmanı Yrd.

 • Doç. Dr. Yusuf Olgaç, önemli bilgiler paylaştı.
 • İşte o yanlışların doğruları Efsane: Bu dönemde duş almak ya da ilaç kullanmak zararlıdır.
 • Regliyi keser.
 • Gerçek: Duşun regl miktarına ve süresine etkisi yoktur.
 • Özellikle genital hijyen bu dönemin vazgeçilmezidir.
 • Sakın ihmal etmeyin.Bu dönemde kullanacağınız ağrı kesici bazı ilaçlar adet kanama miktarını azaltsa da zararlı değildir.

Efsane: Reglin düzensizleşmesi hastalık belirtisidir. Gerçek: Ciddi hastalıklar regl düzensizliğine neden olabileceği gibi uzun yolculuklar, stres, aşırı kilo alıp verme, ilaçlar, mevsim değişimleri de regl düzenini etkileyebilir. Saç Kesimi Ne Zaman Yapılmalı 2021 Efsane: Normal bir regl en az 5-6 gün sürmelidir. Gerçek: Regl süresi kişiden kişiye değişir.2 ila 8 günlük periyotlar normal sınırlar içinde kabul edilir. Efsane: Ağrılar için sıcak su torbası kullanmanın yararı yoktur. Gerçek: Her ağrıda olduğu gibi bu dönemde de kan dolaşımını bölgesel olarak arttıracak uygulamalar rahatlama sağlayacaktır. Saç Kesimi Ne Zaman Yapılmalı 2021 Efsane: Regl döneminde spor yapılmaz. Gerçek: Bu dönemde her tür spor yapılabilir. Hatta fiziksel egzersizler mens ağrısını azaltıcı etki gösterdiklerinden birçok hekim tarafından özellikle premenstürel sendromu olanlara önerilir. Bu nedenle adet döneminde spor yapmak sakıncalı değildir.

Efsane: Regl döneminde yüzülmez. Gerçek: Adet dönemlerinde yüzmenin sakıncalı olduğuna dair söylemlerin bilimsel bir dayanağı bulunmamaktadır. Yüzmek ne adetin miktarını azaltır ne de karın ağrısı yapar. Uygun tampon kullanmak hoş olmayan görüntülerin önüne geçecektir. Efsane: Regl döneminde tampon kullanmak sağlıksızdır.

Gerçek:Tampon kullanımındaki en büyük korku, tamponun adet kanamasını engellemesi olasılığıdır. Ancak, bu korku yersizdir çünkü tamponlar sünger gibidir ve sıvıyı emerler. Tampon dolduğunda, sıvı tamponu geçerek vajinadan dışarı akar. Doğru yerleştirilmiş tampon kanamayı engellemediği gibi sızıntıya da olanak vermez. Saç Kesimi Ne Zaman Yapılmalı 2021 Efsane: Adet dönemi ağrıları psikolojiktir. Gerçek: Öyle olsa premenstürel sendrom bu kadar yaygın olmazdı. İlk adetle birlikte başlayan ve her adet döneminde tekrarlayan, kökeninde herhangi bir hastalık olmayan adet sancıları primer dismenore olarak adlandırılır.

Bu ağrılar, psikolojik değil; tamamen fizyolojiktir. Rahmin kasılmasına neden olan kimyasal maddeler ağrıya neden olur. Bunların salınımını önleyen ağrı kesiciler, adet ağrısı için çok etkilidir. Bunların yanı sıra, doktor kontrolünde kullanıldığında doğum kontrol hapları da, adet ağrısının önlenmesinde çok yararlı ilaçlardır.

Adet sancılarının bir kısmı ise adet sancısı öyküsü olmayan kadınlarda altta yatan endometriozise (çikolata kisti), rahim içi araçlara (spiral) ve buna benzer durumlara bağlı ortaya çıkabilir. Bu durumda, nedene yönelik bir tedavi yapmak gerekir. Efsane: Adet sancıları doğum yaptıktan sonra geçer.

 1. Gerçek: Evet,
 2. Bu bir kural olmasa da bazı kadınlarda gebelik ve lohusalık döneminde oluşan geçici hormonal değişimler sayesinde adet sancıları gebelikten hemen sonraki dönemde azalma gösterebilir.
 3. Gebelik sayısı arttıkça,emzirme süreci uzadıkça, adet sancılarının azalma olasılığı artar.
 4. Efsane: Regl döneminde hamile kalınmaz.

Gerçek: Genel olarak yumurtlama zamanı, beklenen adet tarihinden 14 gün öncedir. Ancak, ender de olsa daha erken yumurtlama olabilmektedir. Bu nedenle, henüz adet kanaması tam bitmemiş olsa da, cinsel ilişki gebelikle sonuçlanabilir. Spermlerin kadın vücudunda 72 saate kadar canlı kalabileceği göz önüne alınırsa erken bir yumurtlama gebelik yaratabilir. Saç Kesimi Ne Zaman Yapılmalı 2021 Efsane: Regl dönemi ilişkiye girmek kısırlık yapar. Adet kanı pis kandır. Gerçek: Adet kanaması hakkında hatalı bilgilerden biri de vücuttaki kirli kanın atılması,vücudun toksinlerden arındırılmasını sağladığıdır. Bu bilgiler doğru değildir. Bilinmesi gereken cinsel aktivitenin bazı enfeksiyonlara zemin hazırlayabileceğidir.

Bu dönemde kadının hormonal dengesinde bazı ani değişimler olur. Bu da vajinada bulunan yararlı bakterilerin azalmasına ve onların sağladığı asidik ortamın bozulmasına neden olur. Kanın birçok canlı için uygun bir üreme ortamı yaratması ve doğal savunma sisteminin bu dönemde zayıflaması, eğer partnerde bir enfeksiyon varsa bunun yayılma riskini arttırır.

Kan akımının sağlanması için rahim ağzındaki kanal bir miktar genişlemiş olduğundan oluşabilecek enfeksiyonlar rahime, tüplere hatta yumurtalıklara kadar yayılabilir ki bu durum nadiren de olsa kısırlık nedeni olabilir. Bu konudaki dini ve kültürel görüşler tercihleri etkilese de tıbbi olarak kondom kullanılarak cinsel birliktelik herhangi bir soruna neden olmaz.

Çarşamba günü saç tıraşı olunur mu?

Çarşamba günü vücuttan hiçbir şey koparılmazmış, traş olunmaz, tırnak kesilmezmiş, kan alınıp kan verilmezmiş, çünkü çarşamba günü cüzzama yakalanma riski varmış. ayrıca peygamber, perşembe ya da cuma günü tırnak kesilmesini istermiş, hatta tırnaklarını nasıl kestiğini de tarif ediyor.

5 numara saç kesimi nasıl olur?

5 numara saç kesimi nedir? – Saç Kesimi Ne Zaman Yapılmalı 2021 5 numaralı tıraş, orta kısalıktaki saç kesimine verilen isimdir. Eminiz 5 numaralı saç kesimini etrafında sık sık görmüşsündür. Erkeklerin 5 numaralı saç kesimini bu kadar sevmelerinin sebebi çok bu saç modelinin çok pratik olması! 5 numara saç tıraşı hem saçı şekillendirecek kadar uzun, hem de doğal bırakacak kadar kısa! Rahatına düşkün erkekler ne demek istediğimizi çok iyi anladı.