Saç Kesiminde Ara Makas Nasıl Yapılır?

Saç Kesiminde Ara Makas Nasıl Yapılır
Saça Ara Makas Nasıl Atılır? – Saçlara ara makas atmak mutlaka el becerisi ve deneyim gerektirir. Daha önce evde hiç saç kesimi yapmadıysanız ve hiç ara makas kullanmadıysanız, evde ara makas yaparak saçlarınızı riske atmayın. Ara makas nasıl atılır Ara makas ne zaman atılır dediğinizi duyar gibiyim.

Saçlarınızı ıslattıktan veya yoğun bir şekilde nemli hale getirdikten sonra saçları eşit tutamlara ayırın. Daha sonra ara makası dikine doğru tutarak saçların arasındaki aşırı kabarıklığı ve yoğunluğu istediğiniz düzeye gelene kadar azaltın. Ayırdığınız saç tutamlarının tamamına aynı işlemi uygulayarak her tarafa eşit olacak şekilde ara makas atın.

Kuaför gözetiminde bir kere saçınıza ara makas uygularsanız, evde rahatlıkla saça ara makas yapabilirsiniz. Zira ara makas işlemi saçların tamamını asla kesmez, sadece aralardaki saçları keser. Bu da kullandığınız ara makasının özelliğidir. saça ara makas yapımı sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta saçın her tarafının eşit derecede inceltmektir.

Saç ara makası nasıl kullanılır?

Ara makas nasıl atılır? – Saç Kesiminde Ara Makas Nasıl Yapılır Ara makas yapmak (biraz!) teknik gerektiren bir yöntemdir. Eğer saç kesme deneyimin yoksa evde ara makas yapmanı önermiyoruz. Ara makas yapmak için kalın dişleri olan kuaför ara makasına ihtiyacın var. Ara makasla saçlarını kesmek istiyorsan saç kesiminin en son adımında tercih etmelisin.

 1. Ara makası mutlaka nemli veya ıslak saçlarına yapmanı öneririz.
 2. Saçlarını tutamlara ayır ve makasını dikine doğru tutarak saçlarının aralarındaki saç yoğunluğu azalt.
 3. Ara makası, saçlarının sadece aralarındaki saçları keser, tamamını kesmez.
 4. Ara makası yaparken adım adım ilerle, saçlarının her tarafının eşit yoğunlukta olduğuna emin ol.

Ara makasını sadece saç boylarına ve uçlarına yapmalısın. Saç diplerinden itibaren ara makası yapmak, saçlarının diplerinden sert ve minik saçların uzamasına neden olur. Saçların uzarken bu görüntü hiç hoş görünmeyebilir. Editörün önerisi: Saç kesimin bittikten sonra saçlarının kolay şekil alması için Elseve Mucizevi Yağ Saç Güzelleştirici Krem ‘i kullanabilirsin. L’Oréal Paris Elseve Saç Güzelleştirici Mucizevi Yağ Kremi Her Saç Tipi ( Durulanmayan Bakım ) Hemen Al

Saça ara makas atılırsa ne olur?

Ara makas saçları kalın ya da gür olan kişilerin saçlarını inceltmek için yapılan uygulamadır. Daha çok kabaran saçların daha ince ve sakin görünmesi için ara makas atılır. İnce telli saçlarda pek tavsiye edilmemesinin sebebi de daha sönük ve cansız durmamasıdır.

 1. Ara makas hakkında tüm detayları sizler için derledik.
 2. Ara makas, kuaförler tarafından genellikle kalın telli ve kabaran saçlarda tercih edilir.
 3. Ara makas ile saçlar inceltilir ve daha seyrek bir görüntü elde edilir.
 4. Ara Makas Nedir ? Saçları sık olan erkek ve kadınların saçlarını inceltmek ve seyreltmek için kullanılan kesim şekline ara makas denir.

Daha çok erkekler tarafından saçların kabaran kısımlarında tercih edilir. Her ne kadar ince telli saçlarda önerilmese de yapılması mümkündür. Fakat ara makas ile saçların ince görülmesi amaçlandığı için ince saçlarda yapılması tavsiye edilmez. Ara makas atılan saçlar kolay kolay kabarmaz.

 • Aynı zamanda ara makas saça hacim ve hava veren bir kesimdir.
 • Ara makas atıldıktan 1 ay sonra tekrarlanmalıdır.
 • Eğer bir kez ara makas attırdıktan sonra bir daha attırmazsanız saçlarınız tekrar gürleşir ve kalınlaşarak kabararak bir görüntüye sahip olur.
 • Ne İşe Yarar? Saçlarda yapılan bir uygulama olan ara makas kalın telli ve kabarık saçlarda tercih edilir.

Saçların şekil alması ya da zarar gören saçların azalması için ara makas uygulaması yapılır. Ara makas kullanılan saçta herhangi bir kabarma ya da elektriklenme meydana gelmez. Saçları inceltmek için kullanılan ara makas daha çok kalın telli saça sahip olan kişilerin tercih ettiği bir uygulamadır.

 • Ara makasın atıldıktan sonra saçların zarar görmesi de karşılaşılan bir durumdur.
 • Yeni saçlar dik dik çıkabilir ya da saçlarda dökülme meydana gelebilir.
 • İnce telli saçlarda daha kötü bir görüntü oluşturacağı için kuaförler ve berberler tarafından ince telli saçlara ara makas önerilmez.
 • Erkekler Ve Kadın Saçına Ara Makas Neden Atılır? Saçları kabarık ve gür olan kişilerin en sevdiği saç uygulamalarından biri de ara makastır.

Saçların şeklini bozmadan yalnızca seyreltmek ve inceltmek için yapılan bir uygulamadır. Daha çok erkekler tarafından tercih edilse de kadınlar da ara makası severek yaptırmaktadır. Ara makas daha çok aşırı kabaran saçlar, düz saçlar ve kıvırcık saçlar için uygundur.

 • Ara makas atılan saçlar daha kolay şekil alır ve yerine yeni saçlar da çıkabilir.
 • Aynı zamanda saç deriniz de hava alır.
 • Saçlarda dökülme olabilir ve ince telli saçlarda da kötü bir görüntü elde edilebilir.
 • Ayrıca saçların dik dik çıkması da ara makasın kötü yönleri arasında sayılabilir.
 • Ara makas attırarak saçını inceltmek isteyen kişilerin kuaför ya da berbere gittiğinde ara makas attırmak istediğini söylemesi gerekir.
You might be interested:  Ela Göze Hangi Saç Rengi Yakışır?

Ara makas kısa bir işlem olduğu için 10-15 dakika içerisinde tamamlanır.

Ara makas saç kabarmasını önler mi?

Ara Makas Nedir? Ara Makas Atmak Ne İşe Yarar, Zararları Var Mıdır? Saçlarda birçok şekil değişikliği yapılmaktadır. Saçların şekil alabilmesi için veya zarar gören saçların kısaltılması için saçlarda bir takım işler yapılır. Gür, sık ve fazla olan çok saçları inceltebilmek için de bir takım yöntemler kullanılır.

Ara Makas Nedir? Kalın telli olan saçlara sahip kadınların, saçları için seyreltme yapılması için kullanılan yöntemlerden biri de yöntemidir. Erkeklerde de genel olarak kabaran ve uzun olan saçlarda da uygulanmaktadır. Ara makas kullanılan saçta elektriklenme ve kabarma söz konusu olmamaktadır. Ara Makas Atmak Ne İşe Yarar, Zararları Var mıdır? Ara makas atmak kalın telli olan ve sık telli olan saçların seyreltilmesi için kullanılmaktadır.

Ara makas kullanımının da zararları bulunur. Ara makas atılmasından sonra saçlardan yeni çıkanlar dik dik çıkabilir. Saçlarda dökülme olabilir. İnce telli saçlarda kötü görünüm oluşur. : Ara Makas Nedir? Ara Makas Atmak Ne İşe Yarar, Zararları Var Mıdır?

Saçta makas izi nedir?

1.Küt saç kesimi – Saç Kesiminde Ara Makas Nasıl Yapılır Bu sezon küt saç kesimi oldukça trend! “Makas izi” de denilen, her tarafın aynı boyda olduğu bir saç kesimini, uzun, kısa ya da orta uzunlukta bir stilde deneyebilirsin. Ama bana sorarsan omuz hizasında olan stil süper görünüyor!

Saç keserken makas önemli mi?

Hızlı recap – Çocuklarınızın saçlarını evden kesmek istiyorsanız, kesinlikle yapabilirsiniz! Çocuğunuzun saçının bütünlüğünü korumak ve uçlarını kırmamak veya zarar vermemek için doğru makası aldığınızdan emin olun. En iyi kesimi sağlamak için makası temiz tutun ve bıçaklara dikkat edin.

Peygamber Efendimizin saçı ne kadar uzundu?

‘(İmam) Nevevî’nin belirttiğine göre hadisler arasındaki bu farklılıklar Resûlullah Efendimiz’in saçlarının değişik zamanlarda değişik uzunlukta oluşudur. Yani saçları uzadığı zaman omuzlarına doğru sarkardı, kısalttığında da kulak yumuşağına veya kulağının yarısına kadar varırdı.

Peygamber Efendimizin saçı neden uzundur?

Peygamber Efendimiz’in Saçları Nasıldı? | İsmailağa – Resmî İnternet Sitesi Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa’nın (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) mübarek saçları Bu başlık altında Hazreti Peygamber’in (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) saçlarının uzunluk ve kısalık hali ile saçlarını taraması, biçimlendirmesi ve şekillendirmesi bahis konusu edilecektir.

Hazreti Peygamber’in (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) saçları genellikle uzundur. Bu uzun saç şekli üç ayrı tabir ile ifade edilmiştir. Saçlarının kulak yumuşağına kadar uzanan haline ‘vefre’ kulak yumuşağından biraz daha aşağı (omuzlarına değmediği hali) ‘limme’, omuzlarına kadar uzanan hali (omuzlarına değdiği hali) ‘cümme’, tabiri ile ifade edilmiştir.

Peygamber’in (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) saçlarının vefre şekli, kısaltmış olduğundaki halidir. Cümme şekli tıraştan sonra saçlarının uzayarak geldiği haldir. Hazreti Peygamberimiz (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) cümmeden daha uzun bir saç şekli benimsememiştir.

Hazreti Peygamberimiz (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) genelde saçlarını uzatmayı benimsemiş, bazı özel durumlarda ise ustura tıraşı ile saçlarını kazıtmıştır. Bu durumlar; Peygamberimiz’in (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) hicretten sonra umre yapmak maksadı ile Kâbe’yi dört defa ziyareti esnasında vaki olmuştur.

Birincisi hicretin altıncı senesindeki ilk umresidir ki, buna Hudeybiye umresi de denir. İkincisi ertesi sene yaptığı Umret’ül-kazâ denilen umredir. Üçüncüsü ise Huneyn seferinde Cirane mevkiinden başlayarak icra ettiği umredir. Dördüncüsü Veda Haccı sırasında yaptığı umredir.

Peygamber Efendimiz (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) yaptığı bu umreler sebebi ile ihramdan çıkarlarken bizzat kendisi saçlarını usturayla kazıtmıştır. Abdullah ibni Ömer’den (Radiyallâhu Anh) naklen: “Muhakkak ki Nebî (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) veda haccında saçlarını ustura ile tıraş ettirdi. Ashabından (Radiyallâhu Anhum) bir taife de ustura ile tıraş oldu, bazıları da kısaltmakla yetindiler.” Özetle Hazreti Peygamberimiz (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) saçlarını uzatmayı benimsemişlerdir.

Saçlarının en uzun hali ‘cümme’, biraz daha kısası ‘limme’, en kısa hali ise ‘vefre’dir. Umre ve hac gibi özel durumlarda kazıtmak sureti ile tıraş etmişlerdir. Burada örf ve âdetin benimseyeceği biçimde, fitne sebebi olmadığı müddetçe, ehli küfre benzememek sureti ile saçları uzatmak, kısaltmak ve ustura ile tıraş etmek, Peygamberimizin (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) sünen-i zevâid ismi verilen sünnetlerindendir.

 • Enes ibni Mâlik (Radiyallâhu Anh) anlatıyor: “Rasûlüllâh’ın (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) saçları kulaklarının yarısına kadar uzamıştı.”
 • Hazreti Âişe (Radiyallâhu Anhâ) Annemiz anlatıyor: “Peygamber (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) Efendimizin saçları cümme şeklinin biraz üstünde (omuzlarına değmiyordu), vefre şeklinin biraz aşağısında (kulak yumuşaklarını az geçiyordu) yani limme şekli idi.”
 • Berâ bin Âzib (Radiyallâhu Anh) anlatıyor: “Hazreti Peygamberimizin (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) saçları kulak yumuşaklarını adeta döver gibi idi.”

Katâde (Rahimehullah) naklediyor: Enes ibni Mâlik’e (Radiyallâhu Anh) “Rasûlüllâh’ın (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) saçları nasıldı” diye sordum: “Ne kıvırcık ne de düz idi, saçları kulak yumuşaklarını geçiyordu. Diye cevap verdi.” Ebû Talib’in kızı Ümmü Hânî (Radiyallâhu Anha) naklediyor: “Hazreti Peygamber (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) Mekke’ye teşrif ettiklerinde saçlarında ince ince dört örgü var idi.” Enes ibni Mâlik (Radiyallâhu Anh) anlatıyor: “Muhakkak Rasûlüllâh’ın (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) saçları kulaklarının yarısına kadar gelirdi.” Abdullah ibni Abbâs (Radiyallâhu Anh) anlatıyor: “Muhakkak Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) saçlarını alnının üzerine düz bir şekilde salıverirdi.

 1. Müşrikler ise saçlarını ikiye ayırırlardı.
 2. Ehl-i kitap da alınları üzerine düz bırakırlar idi.
 3. Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) ise hakkında emir gelmeyen hususlarda ehl-i kitabın adetlerine muvafakat etmeyi severdi.
 4. Daha sonra (müşrik inancı sona erip tam anlamı ile yok olup saçları önden ikiye ayırmak,) şirk alameti olmaktan çıkınca, Hazreti Peygamber (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) ehli kitaba da muhalefet etmiş ve) saçlarını önden ikiye ayırmıştır” Ümmü Hânî (Radiyallâhu Anha) anlatıyor: “Rasûlüllâh’ı (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) gördüm.
You might be interested:  Saç Ekimi Kızarıklık Ne Zaman Geçer?

Saçlarında ince ince dört örgüsü vardı.” Ümmü Hânî’den (Radiyallâhu Anha) rivayet edilen yukarıdaki iki hadis başka sahabeler tarafından rivayet edilmemiştir. Bu rivayetlerde geçen saç şekli, Hazreti Peygamberimizin (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) mu’tad olan saç şekli değildir.

Saç kabarmaması için nasıl taranmalı?

Bu yüzden kabarmaya yatkın saçlar sık dişli taraklar yerine, geniş dişli taraklar ile taranmalıdır. Saçlarınızın kabarmasına engel olan geniş dişli taraklar, aynı zamanda saç tellerinizin kırılmasını önler ve dalgalarınızın daha şekilli kalmasına yardımcı olur.

Saç inceltme zararlı mı?

Saç inceltme makası veya tekstüre makasları saçıma zarar verebilir veya kalıcı olarak mahvedebilir mi? – İnceltme makası ve tekstüre makası hakkında en çok duyduğumuz soru “İnceltme makası saçlarıma zarar verir mi?” ve dikkatli olmakta haklılar çünkü bir makas ancak kuaför kadar iyi.

 1. İnceltme makası veya doku makası ile yapılan kötü bir saç kesimi saçınıza zarar verebilir veya saç stilinizi mahvedebilir, ancak saçınızın yapısını ve yoğunluğunu bozamazlar.
 2. Ötü bir saç kesiminden sonra, saçlarınız birkaç hafta veya ay içinde tekrar uzar.
 3. Bu, saçınızın kalıcı veya uzun vadeli hasarlardan tamamen korunduğu anlamına gelmez.

Çoğu kuaför ve berber, saç kesiminizin sonunda (son %10) belirli bir stil elde etmek için saçları inceler ve dokular. Kuaför ne yaptığını biliyorsa, makası keskin ve bakımlıysa, saç köklerinde geri dönüşü olmayan hasarlar, kırıklar, problemler yaşamazsınız.

Saçınızı inceltmek, saç uçlarını güneş, su, genel ısı, rüzgar vb. dahil olmak üzere elementlere daha fazla maruz bırakabilir. Genellikle bu pek sorun olmaz, ancak inceltme makası saç stilinizi mahvederse, bu zamanla saçınızın daha fazla zarar görmesine neden olabilir. Zayıf bir saç inceltme işinde tekrarlanan yaygın bir sorun, saç uçlarının koptuğu yerdir.

İnsanlar bunu “kalıcı incelme” olarak adlandırır, çünkü saçınız kilo vermiş gibi görünür. Saçınızın sağlığını etkileyen onlarca faktör vardır. Daha genç ve sağlıklı saçlar daha hızlı ve daha kalın uzar. Yaşlandıkça saçlarımız incelir ve hasardan sonra yeniden uzamasını zorlaştırır.

Saç kesiminden sonra ne denir?

Sıhhatler olsun! Bununla birlikte kurumların sağlık şartlarına uygunluğunu denetleyen kamu kurumlarının bu kesime yönelik bir önlemin nerede ise hiç olmadığını görüyoruz. Oysa berberler yarı yarıya sağlık hizmeti veren kurumlardır. Ankara’ nın her kesiminde berber ve kuaförlerin önünde bulundurulan çamaşır kurutma askılıklarında hemen hemen hiç birinde beyaz havlu bulunmaz.

 • Bununla birlikte, sarı veya mavi gibi açık renklerde havlu kullanımına bile rastlanmak zordur.
 • Bu durum diğer illerimizde de böyledir.
 • Askıda bulunan havluların genellikle renkleri başta lacivert, bordo, kahverengi olur.
 • Hatta siyah havlulara bile rastlıyoruz.
 • Bunun nedeni, koyu renkli havlu kir götürdüğü için daha çok kişide kullanılmasındandır.

Oysa her otelde beyaz havlu zorunluluğu konulabilmiş ve de uygulanabilirken neden berberlerde beyaz havlu kullanılmaz?

HİJYEN İÇİN Hikmet GÜRBÜZ-Sağlık Eğitimcileri Derneği MYK Üyesi GÜNÜN SÖZÜ (Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdür Yardımcısı Mahmud Kayhan) Abone olmak pahalı

Evimizde çocuğumuz veya eşimizle bile aynı havluyu kullanmaktan kaçındığımız halde berber ve kuaförlerde bir başkası tarafından kullanılan havlu üzerimizde kullanılmamalıdır.Bu durum, genel sağlık kurallarının çerçevesini belirleyen hijyen bilimine aykırıdır.

Görgü kurallarına aykırıdır. Dini kurallara aykırıdır. Berber ve kuaförlerde herkes için ayrı havlu kullanmanın maliyetinin en fazla 50 yeni kuruştur. Berberlere elli kuruş fazla ödeyelim, ama bizim için yıkanmış bir kez kullanılan havlu ile kurulanalım. Berber veya kuaförden çıkınca tıraş olan veya saç yaptıranlara ‘sıhhatler olsun’ denir.

Temizlendiğimiz düşünülür. Ama başkasının kullandığı havlu bize kullanılırsa ‘sıhhatli’ olur muyuz?”2007 şu anda mevsim normalleri üzerinde geçiyor. Akdeniz Bölgesi’nde ve İç Anadolu Bölgesi’nde 1-2 derece sıcak olacağını gösteriyor. Yağışla ilgili herhangi bir anormallik görünmüyor.

 1. Bu kış için yaptığımız sıcaklık tahminleri tuttu.
 2. Yüksek olacağını söyledik.
 3. Yazın sıcaklıklar İç Anadolu ve Akdeniz’de mevsim tahmin modellerine göre yüksek olacak” SATIN aldığım daireme su aboneliği için ASKİ’ ye başvurdum.
 4. Talep edilen ücret (su sayacı dahil) 4 bin YTL.
 5. Asgari ücretin 400 YTL olduğu bu ülkede Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin su gibi temel bir gereksinim için bu talebi karşısında hem şaşırdım hem de ‘soyulduğumu’ hissettim.

Bunun yeni yürürlüğe giren yönetmelik! gereği olduğunu söylediler. Bu işin içinde başka şeyler mi var? Yoksa suya ‘kanalizasyon!’ mu karıştı? Doç.Dr.Özcan UZUN ([email protected]) KISA. KISA. ANKARA’ nın göbeğinde 1992’den bu yana devam eden ve bir türlü bitmeyen bu yüzden de artık bir mezbele hale gelen Kızılay inşaatı var.

 • Pazar günü bir vesile ile gittiğim Kızılay’ da bu inşaatı inceledim.
 • Etrafı çevrilmiş ancak yakından incelenince içi inşaat pisliği toz yaratan curuflarla dolu bina.
 • Hiç kullanılmamış olmasına rağmen dış yüzeyide deforme olmuş kırık ve çatlaklar mevcut ve pis bir halde başkentin göbeğine hiç de yakışmayan bu manzara ne zaman düzelecek merak ediyorum.M.A.

İnsan hayatı değersiz mi ARENA programından öğrendiğimize göre, yüksek gerilim hatlarına 200 metreden daha yakın yaşamak zorunda olanlarda lösemi riski çok yüksekmiş! Programda, Gazi ve İstanbul Teknik Üniversitelerinden bilim insanları bu hususu teyit eden görüşlerini dile getirdiler! Ülkemizde insan hayatı, bu kadar ucuz ve değersiz! Çok yerde evler, bu gerilim hatlarına o kadar yakın ki! Örneğin, Ankara Çayyolu’ nda, bırakın 200 metreyi bir sürü konutun 20 metre önünden geçiyor bu hatlar! Siteler, iç içe gerilim telleriyle! Şimdi bu ve benzeri yerlerde yıllardan beri yaşayan insanlar için yapacak bir şey yok mu Allah aşkına? M.A.

You might be interested:  Sarı Tenlilere Hangi Saç Rengi Yakışır?

3 numara saç saçı gürleştirir mi?

Saçı kazıtmak, 3 ‘ e vurmak saçı gürleştirmez, daha kaliteli çıkmasına sebep olmaz.

Açılan saç neden Turunculaşır?

Sarı saç rengi neden turunculaşır? – Saç Kesiminde Ara Makas Nasıl Yapılır Her şeyden önce saç renginin neden turunculaştığını öğrenmekle işe başlayalım. Aslında saçlarımız tek bir renge sahip değildir. Sahip olduğun doğal saç rengini oluşturmak için birçok renk bir araya gelir. Örneğin saç rengin koyu ise, bu renge derinliği veren kırmızı ve turuncu alt tonlardır. Boya ve oksidanla saç rengi açıldığında bu baz tonlar ortaya çıkar. Saç Kesiminde Ara Makas Nasıl Yapılır Eğer saç rengi açıldıktan sonra turunculaşma ortaya çıktıysa, bunun nedeni baz saç rengindeki turuncu ve kırmızı alt tonların yeterli şekilde açılmamasından kaynaklanır. Koyu saç renklerinin açık sarı saç rengine ulaşması için 2 aşamadan geçmesi gerekir. Saç Kesiminde Ara Makas Nasıl Yapılır Saç renginin turunculaşmasının bir diğer nedeni ise saç rengi açma işlemi yapılırken, saç açıcı oksidanın saçta yeterince bekletilmemesidir. Oksidan saçta yeterince kalmazsa, saç tellerine etki edemez ve örtücü etkide bulunamaz. Sonuç ise turuncu saçlar olur

Normal makas ile saç kesilir mi?

Sonuç: Saçınızı normal makasla mı yoksa normal makasla mı kesmek doğru mudur? – Hepimizin bir zamanlar patlamalarımızı kesmek için kullandığımız bir çift normal makası var, ama saçınızı normal makasla keserseniz gerçekten ne olur? Normal makas ve kuaför makası arasında birkaç temel fark vardır.

 • Uaförlük makasındaki bıçak, dilim kesimi için keskindir ve normal makastaki bıçak, kaba kuvvetle kesme için kördür.
 • Peki saçınızı bu normal makasla keserseniz ne olur? Normal makas, her bir teli bükerek ve çekerek saçınıza zarar verir.
 • Birinin saçını normal bir makasla kestiğine dair en yaygın belirti, Bölünmüş uçları.

Sıradan bir makasın keskin olmayan kaba kuvveti, kağıdı kesmek için iki taş kullanmak gibi saçınızı korkunç bir şekilde keser. Kuaförlük ve berber makası, dilimleme için ince bıçaklar kullanır. Eti tereyağı gibi kesen bir şef bıçağı gibi, profesyonel kuaför makası her bir saç telini iz bırakmadan keser.

Normal makaslar ayrıca daha sıkı bir tutuş sağlamak için tipik olarak daha büyük tutamaçlara sahiptir. Kuaförlük makasları, daha hafif tutuşları nedeniyle daha küçük, daha zarif bir tutamağa sahip oldukları için normal makaslardan farklıdır. Saçınızı kesmek için normal makas kullanırsanız, saçınıza zarar verir, bölünmüş uçlar ve dengesiz bir denge bırakırsınız.

Saçınızı normal makasla keserseniz ne yaparsınız? Profesyonel bir kuaför veya berber size kısa kesmeleri gerektiğini söyleyecektir. Saçınızı normal makasla kesmek onarılamaz hasarlara neden olur ve bunu düzeltmenin tek yolu daha kısa kesmektir. Saç kesmek için kaş makası, mutfak makası, kumaş makası, tırnak makası veya sadece mat makas kullanıyor olsanız da, bölünmüş uçlar, düzensiz bir denge ve onarılamaz bir hasar yaratacaksınız.

Normal künt makastan saça verilen en yaygın hasar, çekiştirme ve çekmedir. Bu çok acıtıyor ve saçınızı onarılamayacak kadar hasar görmüş halde bırakır. Normal makas, saçınızı parçalayacak, çekiştirecek ve çekecek sert, kör bir bıçak kullanır. Bu, saçınızı kesmek için bir mutfak tereyağı bıçağı almakla aynı şeydir.

Kumaş, künt, mutfak veya kaş makası dahil olmak üzere saçınızı evde kesmek için normal makas kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Çok saç nasıl azaltılır?

1-Tutamın dibinden inceltme:(Dipten inceltme): – Kalın ve gür saçlar başın etrafında yoğunluk yapıp kabaracağında dipten inceltme işlemi yapılır. Ara makası, düz makas ya da ustura kullanılabilir. -Dipten inceltmelerde ara makasın kullanılışı: Kuru yada ıslak saç kalın ve geniş olmayacak şekilde ayrılıp, parmaklar arasında tutularak kaldırılır ve derinin 2-3 cm gerisinden dipten inceltme işlemine başlanır.

 • Uzun saçlarda) Aynı yere 2 kez ara makası vurulmamalıdır.
 • Saç gergin tutulmalı ve makas çapraz vurulmalıdır.
 • Tek makas hareketiyle saç kesilmelidir.
 • Eğer dipten uca kadar inceltilmesi gereken bir saçsa (çok gürse ve kabarıyorsa) incelttiğimiz yerin 2 cm yukarısından makas çapraz vurulmalı ve saç ucuna kadar işlem tekrarlanmalıdır.

Aynı işlem düz makasla da yapılabilir. Bir tutam saç alınarak makasın ağzına yerleştirilir ve makas kapatılmadan aşağıya ve yukarıya doğru ritmik hareketlerle kaydırarak ara makasıyla yapılan inceltme işlemi düz makasla yapılabilir. -Dipten inceltmede dikkat edilecek noktalar: Saç sınır çizgisine yakın bölgelerde dipten inceltme işlemi yapılmamalıdır.

Saç uçlarını inceltmek ne işe yarar?

İnceltme, özellikle kalın ve iri telli saçta uygulandığında saçı daha yumuşak ve ince göstermek için de kullanılabilir. İnceltilen saç daha hızlı kurur, bu da şekillendirmeyi kolaylaştırır. Daha az ürün kullanmayı gerektirir ve saç çok az çabayla şekil alır.

El saç makası ne işe yarar?

Astar makası, saç levhaların el ile kesilmesi işlemlerinde, Antep makası ise tellerin, halkaların ve astar makasının yanaşmadığı yerlerin el ile kesilmesi işlemlerinde kullanılır Makaslar takım çeliğinden yapılır, uçları sertleştirilerek belli açılarda bilenir.