Doğumdan Sonra Saç Dökülmesi Ne Zaman Geçer?

Doğumdan Sonra Saç Dökülmesi Ne Zaman Geçer
Ekstra bir tedaviye ihtiyaç duyulmayan doğum sonrası saç dökülmeleri genellikle doğumun ilk ayı ile ortaya çıkar. İlk iki ayda oldukça fazla bir dökülme söz konusu olabilir. Bazı kadınlarda saç dökülmesi şikayeti 3. ayda ortadan kalkar. Bazı kadınlarda ise saçlardaki seyrelme 6 ay kadar devam eder.

Doğumdan sonra her kadının saçı dökülür mü?

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Normal mi? Doğum sonrası saçların hızla dökülmesinde endişelenecek hiçbir şey yok. Uzmanlara göre doğum sonrasında saçlarınızdaki dökülme gayet normal. Bu durum aslında, hormonlarınızın normale döndüğünün bir kanıtıdır.

Doğumdan 3 ay sonra saç dökülmesi neden olur?

DOKTORUNUZA DANIŞIN – Doğumdan sonra saç dökülmesinin nedeni ise hamilelikte çok yüksek seyreden östrojen ve progesteron hormonlarıdır. Doğumdan sonra bu hormonların seviyesini birden düştüğü için saç dökülmesi olur. Bu durum normaldir. Annelerin bu durumda endişelenmelerine gerek yoktur.

Adınlar saç dökülmesi için birçok kimyasala da başvurabilirler. Kadınlar kimyasallara başvurmamaları gerekmektedir. Annelerin ilk başta doktorlarına danışıp, bir ilaç veya kimyasal kullanmak için izin alınması gerekmektedir. Genelde doktorlar buna izin vermezler. Bu dönem doğal ve normal bir dönemdir. Bunun için hiç müdahale etmeden normale döneceğinden doktorlar da ek bir müdahaleye ihtiyaç duymazlar.

Saç dökülmeleri 3-6 ay sonra normale dönmüş ve dökülmeler azalmış olmazsa doktorunuz o zaman size gerekli olan bölüm ve ilaçlara başvurmanızı tavsiye edecektir. : Doğum sonrası saç dökülmesi neden olur?

Doğumdan sonra saç dökülmesi için hangi doktora gidilir?

Saç dökülmesi genetik ve fizyolojik bir durum olabildiği gibi çoğu zaman vücudumuzda ortaya çıkan hastalıkların belirtisi olabilir. Saç dökülmesi yaşandığı takdirde dermatoloji uzmanlarına muayene olmak gerekmektedir. Dermatologlar tüm cilt problemlerinin yanı sıra saç sorunlarıyla da ilgilenirler.

You might be interested:  Yuvarlak Yüze Hangi Saç Modeli Yakışır?

Hamilelikte saç dökülmesi ne zaman geçer?

Hamilelikte Saç Dökülmesi Nedenleri – Doğumdan Sonra Saç Dökülmesi Ne Zaman Geçer Saç dökülmesi, genellikle hamileliğin 1 ile 5. ayından sonra ortaya çıkmaktadır. Bu, hamile kadınların %40 ile %50’sini etkileyen geçici bir durumdur. Saç dökülmesi, genellikle doğumdan 6-12 sonra normale dönmektedir. Hormonal ve bazı fiziksel değişimler de hamilelikte bu tür saç dökülmelerine neden olabilir. Hamilelikte saç dökülmesinin bazı olası nedenleri aşağıda listelenmiştir:

Besin Eksikliği: Hamilelik dönemi, vücudun daha fazla beslenmeye ihtiyaç duyduğu bir dönemdir. Ayrıca, hamileliğin ilk üç ayında görülen kusmalar da besin eksikliğine neden olabilir. Besin değeri yüksek gıdaların yeterince alınmaması, hamilelikte saç dökülmesine neden olur. Demir, protein, mineral ve vitamin eksikliği de bu duruma katkıda bulunur. Ayrıca, fazla vitamin alımı da saç dökülmelerinin bir nedeni olabilir. Hamileliğe Bağlı Hastalıklar: Bazen, hamile kadınlarda görülen gebelik diyabeti ya da mantar enfeksiyonları da saç dökülmesine neden olabilir. Ayrıca; hamilelikte yüksek tansiyon ve depresyon ile mücadelede kullanılan bazı ilaçlar da saç dökülmesi riskini arttırmaktadır. Bu gibi durumlarla karşılaşırsanız, doktorunuza danışmanızı öneririz. Hormonal Değişimler: Hamilelikte yaşanan hormonal değişimler; normal saç uzama döngüsüne müdahale ettiğinden, saçlarda yaşanan değişimlerin başlıca nedenlerinden biridir. Bu, hamileliğin ilk üç aylık döneminde, aşırı saç dökülmesi ile sonuçlanabilir; ancak bu geçici bir durumdur ve doğumdan birkaç ay sonra durum tersine dönmektedir. Genetik Faktörler: Saç dökülmesinin bir nedeni de genetik faktörlerdir. Eğer, anneniz de hamilelik döneminde saç dökülmesi problemi yaşadıysa, sizin de aynı sorunla karşılaşma riskiniz artmaktadır. Tiroit Bozuklukları: Tiroit hormonlarındaki bozukluklar, hamilelikte saç dökülmesinin nedenlerinden biridir. Bu hormon; kişinin sindirim sistemini, metabolizmasını, psikolojik durumunu ve hatta saç ve tırnaklarını etkilemektedir. Dolayısıyla, tiroit bozuklukları, saçlarınızın dökülmesine neden olabilir. Kadın Hastalıkları: Polikistik Over Sendromu gibi bazı hastalıklar; hamilelik döneminde aşırı tüylenmeye ya da saç derisinde dökülmelere neden olabilir. Üreme İle İlgili Nedenler: Doğum kontrol hapları ya da diğer doğum kontrol yöntemlerinin kesilmesi, saç dökülmelerine neden olabilir. Ayrıca; kürtaj olmak, ölü doğumlar ve düşükler de saç dökülmesinin nedenleri arasında gösterilmektedir. Saç Derisi Hastalıkları: Hamilelik ile birlikte birçok kadın, cilt alerjileri ya da kafa derisini etkileyen problemler ile karşılaşabilir. Bunlar, saçların incelmesine ve hatta saç dökülmesine katkıda bulunabilir.