Erkek Saç Bakımı Evde Nasıl Yapılır?

Erkek Saç Bakımı Evde Nasıl Yapılır
Erkek Saç Bakımı Evde Nasıl Yapılır? Zeytinyağlı sabunla saç yıkamak da erkek saç bakım işlemleri arasında yer almaktadır. Zeytinyağlı sabunla saç yıkamak, kuru saçlar için de yağlı saçlar için de kendi bünyesinde yararlar sağlamaktadır.

Erkek saçı nasıl yıkanır?

Su ılık veya soğuk olmalı, asla çok sıcak olmamalıdır: Aşırı ısı saçlarınızı kurutur. Avucunuzun 1/4’üne denk gelecek miktarda şampuan kullanımı saçlarınız için yeterlidir. Saçlarınızı ağırlaştırmamak için şampuanı yalnızca bir kez kullanın. Şampuanı dairesel hareketlerle yaklaşık 20 saniye boyunca uygulayın.

Sigara saç döker mi?

 1. DK Klinik
 2. UYGULAMALAR
 3. SAÇ EKİMİ
 4. BLOG
 5. Sigara İçmek Saç Dökülmesine Neden Olur Mu?

Sigaranın akciğer kanseri, gırtlak kanseri, kalp hastalıkları, amfizem, enfeksiyonlar gibi 50’den fazla rahatsızlıkla ilişkili olduğunu biliyoruz. Sigara tüketimi Türkiye’de son 10 yılda %52 arttı ve bu artış ile birlikte Türkiye dünyada Pakistan’dan sonra sigara tüketimini en çok arttıran ülke konumunda.

 1. Ülkemizde her yıl 120 bin kişinin sigaraya bağlı hastalıklardan ölmesi, sigara tüketiminin sonuçlarının korkunç boyutlara vardığını gösteriyor.
 2. Sigara verdiği fiziksel zarar dışında erken yaşlanma ve saç dökülmesi gibi kozmetolojik kökenli, içen kişinin psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilecek durumların ortaya çıkmasına da neden oluyor.

Sigaranın saç dökülmesine neden olmasına yol açan madde “nikotin ve karbonmonoksit”. Son yıllarda sağlığa daha az zarar verdiği yönünde spekülasyonlar çıkan elektronik sigara da tıpkı geleneksel sigaradaki gibi nikotin maddesini içeriğinde barındırıyor.

Araştırma sonuçlarına göre, sigara tüketiminin saç foliküllerindeki DNA yapısını bozması, kan dolaşımını etkilemesi gibi olumsuz sonuçlara yol açması sonucunda saçların kalitesi düşüyor, saçlar inceliyor ve saçlarımız dökülmeye yatkın hale geliyor. Sigara tüketiminin vücudun bağışıklık sistemini düşürmesi ise vücudumuzu genel olarak birçok hastalığa açık hale getiriyor.

You might be interested:  Saç Kavurma Nasıl Yapılır Oktay Usta?

Bu hastalıkların birçoğu ise saç dökülmesine neden oluyor. Bu durum direkt olmasa da çeşitli hastalıkların sonucu olarak ortaya çıkan, dolayısıyla saç dökülmesine dolaylı yoldan etki eden bir faktör. Örneğin, Tayvan’da 700’den fazla 40 yaş üstü erkekle yapılan bir araştırmada günde 20’den fazla sigara tüketen kişilerin kelleşme oranının yüksek olduğu ortaya çıktı.

 1. Araştırmacılar, sigara tüketiminin saç foliküllerinin genetik yapısına zarar verdiğini düşünüyor.
 2. Sigara içmenin saçların dökülmesine neden olduğu düşünülse ve bu doğrultuda ciddi göstergeler olsa da sigaranın saç dökülmesine neden olan en önemli faktör olduğu iddia edilemez.
 3. Diğer yandan araştırmalar saç dökülmesi ve sigara arasında anlamlı bir ilişki olduğunu gösterse de bu konuda henüz bir meta araştırma olmadığı için “Sigara içmek kesinlikler saçları döker” demek için erken diyebiliriz.

Saç dökülmesinin en büyük sebebi genetik faktörlere dayalı olarak yaşla birlikte artan DHT hormonu. Bugüne kadar saç dökülmesini engellemek için kullanılan tedavi yöntemlerinin özünde de DHT hormonunun üretilmesinin önüne geçmek, DHT hormonunu baskılamak bulunuyor.

 • « DK, ISHRS 25. Yıl Etkinliği İçin Prag’taydı
 • Saç Ekiminin Geleceği Robotik Cerrahide Mi? »

Saçlar nasıl daha canlı gözükür erkek?

‘ Saç nasıl parlar?’ diyorsanız çok sıcak suyla yıkamaktan, sülfat gibi doğal yağları uzaklaştıran maddeleri içeren şampuanlardan ve çok sık şampuanlamaktan kaçının. Mutlaka saç kremi kullanın ve son durulamada soğuk suyu tercih edin. Soğuk su nemi saçta hapseder ve saça parlaklık katar.

Erkek saç nasıl kalınlaşır?

Özellikle E, B ve A vitamini, protein ve demir içeren yiyecekler tüketmek saç sağlığı açısından oldukça faydalıdır ve saçların kalınlaştırılması için olmazsa olmazdır. Bunun yanında sigara, çay ve alkol tüketiminin azaltılması da ince telli saçların kalınlaşmasına yardımcı olacaktır.