Kemoterapiden Sonra Saç Ne Zaman Çıkar?

Kemoterapiden Sonra Saç Ne Zaman Çıkar
Kemoterapiden sonra saçlar ne zaman çıkar? Kemoterapi bittikten sonra saçlar yaklaşık 1-3 ayda saçlar yeniden uzamaya başlar. Saçlarınızın tamamen yeniden gelişmesi genellikle yaklaşık 6-12 ay sürer. Yeni saçlar yeniden oluştuğunda, dokusu eskisinden farklı hissedilebilir.

Kemoterapi gördükten sonra saç ne zaman çıkar?

Yine saçlar kemoterapi bittikten 2-3 ay sonra uzamaya başlar. Saç dökülmesinin geçici bir yan etki olduğu unutulmamalıdır. Saçlar ilk çıktığında daha düz ya da kıvırcık olabilir, rengi farklı olabilir. Ancak daha sonra eski haline dönecektir.

Kemoterapi devam ederken saç çıkar mı?

Kemoterapide Saç Ne Zaman Dökülür?Ne Zaman Çıkar? | Kadıköy Lifemed Tıp Merkezi Kemoterapide saç dökülmesi en sık yan etkilerinden birisidir, ancak günümüzde bazı kemoterapi ilaçları saç dökmemektedir ya da fark edilmeyecek kadar az miktarda saç dökmektedir.

 • Bazı kemoterapi ilaçları da geçici olarak, lokal ya da tamamen saç dökülmesine yol açabilir.
 • Saç dökülme oranı kullanılan ilaca, dozuna ve hastanın gösterdiği kişisel reaksiyona bağlı olarak değişkenlik gösterir.
 • Bazı kemoterapi ilaçları tedavi başladıktan sonra bir veya iki hafta içinde saçları dökmek yerine, kafa derisine yakın bir yerden saçı kırabilir.

Kemoterapi tedavisinde saç dökülmesi genel olarak birkaç hafta sonra görülmeye başlar, nadiren birkaç gün içinde de başlayabilmektedir.Tedavi sırasında vücudunuzdaki tüyler de dökülebilir. Kemoterapi neticesinde saçlarınız dökülse dahi, tedaviniz tamamlandıktan bir süre sonra tekrar çıkacaktır.

Eğer saçınızın dökülmesi az ise veya tedaviden sonra yeniden çıkmaya başladığı dönemde şöyle hareket etmeniz tavsiye edilir.3-5 günlük aralıklarla saçınızı bebe şampuanı ile ve duru suyla yıkayın. çalkalayarak hafifçe elinizle kurulayın. Kemoterapi ile dökülen saçlar tedavinin tamamlanmasından 1 ay sonra sonra yeniden çıkmaya başlayabilir.

İlk başlarda saçlar tüy şeklinde olacaktır.6 ay sonra saçlarınız taranabilir hale gelecektir. Yaklaşık 8-12 ay içinde ise eski haline alır. Detaylı bilgi için alabilir veya çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kemoterapiden sonra kaşlar ne zaman çıkar?

Kemoterapi türüne (her kemoterapi ilacı aynı şekilde etki yapmaz) ve verilen ilaç dozuna göre kısmi veya tam saç dökülmesi genellikle kemoterapiden 15-20 gün sonra başlamaktadır. Bazı hastalarda saçın yanında kirpik, kaş, koltuk altı ve kasık kılları da dökülebilmektedir.

Kemoterapi bittikten sonra bağışıklık sistemi ne zaman normale döner?

Kemoterapide 5 soru 14 Aralık 2016 Çarşamba, 06:37 Kemoterapiden Sonra Saç Ne Zaman Çıkar Kanserle savaşta en önemli silahlardan olan kemoterapi birçok korkuyu da beraberinde getiriyor. Onkologlar, kemoterapi sırasında hasta-doktor ilişkisinin çok önemli olduğunu vurgulayarak “Tedavi sırasında en çok bulantı ve kusma görülür, bu durum geçicidir.

 • Hasta proteinden ve vitaminden zengin, hazmı kolay gıdalarla beslenilmelidir” dediler.
 • Liv Hospital Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr.
 • Duygu Derin, kemoterapi ile ilgili en çok merak edilen 5 soruyu cevapladı.
 • Bol sıvı tüketilmeli’ 1 Kemoterapinin etkileri ne zaman geçer? Kemoterapide kullanılan ilaçların bir kısmı karaciğerden, bir kısmı da böbrekten atılır.

Bazı kemoterapi ilaçları da kalbe olumsuz etki yapabilir. Kemoterapi öncesi ve sonrası, doktor kontrolünde hastaya damar yolu ile bol sıvı vererek böbreklerin ve organların korunması sağlanır. Kemoterapi kürünün bitmesinin ardından, ortalama 3 hafta sonra kan değerleri normal aralığa gelir, bağışıklık büyük ölçüde toparlanır.

 1. Yorgunluk ise birkaç ay daha sürebilir.
 2. Emoterapi ilaçlarının vücuttan tam olarak atılması kişiden kişiye göre değişkenlik gösterse de 6 ay ila 1 yılı bulabilir.2 Tedavi sırasında beslenmede nelere dikkat edilmeli? Kemoterapi sırasında proteinden ve vitaminden zengin, hazmı kolay gıdalarla beslenilmelidir.

Kemoterapi sebebiyle daha önce sevdiği yemekler kişide bulantı ve tiksinti yaratabilir. Bu daha sonra geçecektir. Kemoterapi sırasında greyfurt tüketilmemelidir. Bu meyve kemoterapi ilaçlarıyla etkileşime girerek karaciğeri etkiler. Greyfurt dışında portakal, limon ve diğer tüm turunçgillerin tüketiminde sakınca yoktur.

 1. Nar da kemoterapi ilaçları ile etkileştiği düşünüldüğü için kemoterapi sırasında tüketilmesi tavsiye edilmez.
 2. Bol su tüketimi böbrekleri korur, özellikle böbrekten atılan kemoterapi ilacı kullanımında çok gereklidir.
 3. Saç dökülmesi geçicidir’ 3 Kemoterapi sırasında ne gibi yan etkiler görülebilir ve nasıl önlenebilir? En sık bulantı ve kusma görülür.

Günümüzde bu yan etkileri giderecek çok kuvvetli ilaçlar vardır. Kullanılan ilaca göre sıklıkla kabızlık, bazen de ishal olabilir. Bu yan etkiler için önce diyet düzenlenir, yetmediği hallerde de kabızlık veya ishal için ilaç verilir. İştahsızlık, tat duyusunda azalma olabilir.

Nane, limon ve kahve içeren ciklet, şekerler hastanın kötü tat hissini bastırır. Özellikle kemoterapi sonrası ilk hafta hastada halsizlik olur ve istirahat etmek isteyebilir. İkinci hafta daha rahattır. Üçüncü hafta genelde normale döner. Açık ve temiz havada yürüyüşler iyi gelir. Kemoterapi kullanıldığı dönemde ağızda yaralar ve pamukçuk çıkabilir.

Günde dört kere karbonatlı su ile ağız gargarası önerilir. Kemoterapiden sonraki 7-14 gün arasındaki dönem bağışıklığın en çok baskılandığı zamandır genelde. Bu dönemde 38 ve üstü bir ateş olursa hemen hastaneye başvurup doktora görünmek gerekir. Özellikle meme kanseri tedavisinde kullanılan ilaçlarda istenmeyen bir yan etki olarak saçlar dökülmektedir.

You might be interested:  Saç Boyası Lekesi Elden Nasıl Çıkar?

Bu geçici bir yan etkidir.4 Tedavi sırasında doktorhasta ilişkisi nasıl olmalı? Kemoterapi çok sayıda yan etkisi olan, zor bir tedavidir. Hastanın yan etkiler konusunda iyi bilgilendirilmesi, bunlarla başa çıkabilmek için iyi yönlendirilmesi gereklidir. Bu nedenle doktoru ile iletişimi çok önemlidir.5 Cinsel ilişkiye ne zaman dönülebilir? Kemoterapi sürecinde cinsel ilişki ile ilgili genel olarak yasak bulunmuyor.

Tedavi boyunca bazı özel bazı durumlar yaşandığında; örneğin lökositler düştüğünde, enfeksiyonlardan korunmak için cinsel hayata ara vermek gerekebilir. : Kemoterapide 5 soru

Kemoterapiden sonra saçlar nasil cikar?

Kemoterapi bittikten sonra saçlar yaklaşık 1-3 ayda saçlar yeniden uzamaya başlar. Saçlarınızın tamamen yeniden gelişmesi genellikle yaklaşık 6-12 ay sürer. Yeni saçlar yeniden oluştuğunda, dokusu eskisinden farklı hissedilebilir. Saçınızın daha ince veya kalın bir şekilde büyüdüğünü fark edebilirsiniz.

Akıllı ilaç kanseri yok eder mi?

Kanserde Akıllı İlaç Nedir? – Kanser, normal vücut hücrelerinin genetik yapısında meydana gelen değişimler (mutasyonlar) sonucu kontrolsüz çoğalma özelliği kazanmasıyla ortaya çıkar. Mutasyonların sebep olduğu değişikler ile kanser hücreleri; büyüme, gelişme ve yayılma özelliği elde ederler.

 1. Her kanser türünde mutasyonlar, hücrelerde ilgili kanser türüne özgü değişimlere sebep olabilirler.
 2. Bilim insanlarının bu değişimleri keşfetmeye başlaması ve kanser hakkında bilinenlerin artmasıyla kanser tedavisinde hedefe yönelik terapi önem kazanmaya başlamıştır.
 3. Hedefe yönelik terapinin en önemli araçlarından olan akıllı ilaç, kanser hücrelerinin kazandığı kontrolsüz çoğalma ve yayılma özelliğini engellemeyi amaçlar.

Mutasyonlarla kazanılan bu özellikleri durdurmaya çalışan molekülleri içeren akıllı ilaç kullanımı, kanser tedavisinde giderek önemini artıran bir yöntemdir. Akıllı ilaç türleri, kanser tedavisinde pek çok farklı yolu etkileyerek faydalı olabilir:

Bağışıklık sisteminin kanser hücrelerini yok etmesini kolaylaştırır: Kanser hücrelerinin hızla çoğalıp yayılmasının nedenlerinden biri bağışıklık sisteminden saklanmasıdır. Bu hücreler, mutasyonların kazandırdığı bazı özelliklerle immün (bağışıklık) sistem tarafından tanınmasını sağlayan kısımları değiştirirler. Sonuç olarak da tanınmaz hale gelerek vücutta rahatça büyüyüp dağılırlar. Akıllı ilaç kanser hücrelerini işaretleyerek bağışıklık sistemi tarafından tanınmasını kolaylaştırır. Bu sayede immün sistem tarafından tanınan hücreler, zararlı olarak algılanıp yok edilir. Kanser hücrelerinin büyümesini durdurur: Sağlıklı vücut hücreleri, sadece dışarıdan bölünme sinyali aldıklarında çoğalırlar. Bu sinyaller, hücrenin etrafını saran hücre zarındaki proteinlere bağlanarak hücreye bölünme sinyali gönderirler. Normal şartlar altında bu durum sadece vücudun hücrelerin çoğalmasına ihtiyaç duyduğu anlarda meydana gelir. Ancak kanser hücrelerinde bu sinyal iletimi bozulmuştur. Kanser hücreleri bölünme sinyali olmadan da çoğalmaya devam eder. Akıllı ilaç, bu sinyal iletimini içeren yolları durdurarak, sürekli uyarı varmışçasına bölünen kanser hücrelerinin çoğalmasını önler. Kanserin kontrolsüz büyümesini engellemeye yardımcı olur. Tümör içindeki damar gelişimini engeller: Tümör, büyüyebilmek kan akımına ihtiyaç duyar. Tümörü oluşturan kanser hücrelerinin besin ve oksijen ihtiyacını karşılamak için tümör içinde damarlar oluşmaya başlar. Bu durum anjiygenez olarak adlandırılır. Akıllı ilaç, anjiyogenez sürecini durdurarak tümör çapının büyümesini engelleyebilir. Halihazırda oluşmuş bulunan damarlarda da küçülmeye sebep olarak tümör boyutunu düşürebilir. Kanser öldürücü ilaçları kanser hücrelerine taşır: Kemoterapi, radyasyon veya toksin gibi kanser hücrelerini öldüren maddelerin akıllı ilaçlarla kombine edilerek verilmesi yarar sağlayabilir. Akıllı ilaçlar sayesinde bu maddeler sadece kanser hücrelerine gider ve etkisini bu hücrelerde gösterir. Kanser hücrelerinin ölmesini sağlar: Normal hücreler, hasar gördüğünde ya da artık kendisine ihtiyaç kalmadığında ölür. Kanser hücreleri bu özelliği yitirmiştir. Akıllı ilaç türlerinden bazıları, kanser hücrelerinin ölümüne sebep olarak tümör oluşumunu engelleyebilir. Tümör gelişimi için gerekli olan hormonların etkisini engeller: Prostat, meme gibi bazı kanser türleri hormon bağımlıdır. Bu türlerin tümörler büyümek için çeşitli hormonlara ihtiyaç duyar. Akıllı ilaçlar, bu hormonların üretimini durdurarak ya da etki etmesini engelleyerek tümörün büyümesini engelleyebilir.

Kemoterapi en az kaç kür olur?

1 Kür Kemoterapi Kaç Seans Sürer? 1 Kür Kemoterapi Kaç Hafta, Ne Kadar Sürer? Hastalığın durumuna ve sebebine bağlı olarak farklı kürler üzerinden kemoterapi uygulaması gerçekleştirilir. Tabii bunun dışında pek çok hastalık için yapılacak olan kemoterapi kürleri ortak şekilde belli bir miktar kapsar.1 Kür Kemoterapi Kaç Seans Sürer? Kemoterapi hakkında en merak edilen konulardan biri bir kür işlemin kaç seans sürebilecek olmasıdır.

 • Tabii her ne kadar bu durum yapılacak teşhise bağlı olarak değişkenlik gösterse dahi, genel olarak ortak bir sayı ön plana çıkıyor.
 • Bu durum daha çok gün bazında ele alınır ve ortalama 5 gün içerisinde toplamda 33 seans gerçekleştirilir.
 • Başlangıç olarak ele alınabilecek olan bu seanslar, kemoterapinin etkisini olumlu yönde değişip değişmediğine bağlı olarak devam eder.

Böylece zaman içerisinde süre artış gösterir ya da başka tedavi yöntemleri ele alınabilir.1 Kür Kemoterapi Kaç Hafta, Ne Kadar Sürer? Pek çok önemli ve ciddi hastalıklara karşı günümüzde kemoterapi en güçlü uygulamalardan biridir. Her ne kadar süreç içerisinde ciddi yan etkiler yaratsa bile, ölümcül olarak nitelenebilecek hastalıklardan kurtulmanın en önemli yollarından biridir.

Peki kaç seans sürer? 1 kür kemoterapi kaç hafta, ne kadar sürer? İşte bu konuda merak edilen bilgiler. Hastalığın durumuna ve sebebine bağlı olarak farklı kürler üzerinden kemoterapi uygulaması gerçekleştirilir. Tabii bunun dışında pek çok hastalık için yapılacak olan kemoterapi kürleri ortak şekilde belli bir miktar kapsar.1 Kür Kemoterapi Kaç Seans Sürer? Kemoterapi hakkında en merak edilen konulardan biri bir kür işlemin kaç seans sürebilecek olmasıdır.

Tabii her ne kadar bu durum yapılacak teşhise bağlı olarak değişkenlik gösterse dahi, genel olarak ortak bir sayı ön plana çıkıyor. Bu durum daha çok gün bazında ele alınır ve ortalama 5 gün içerisinde toplamda 33 seans gerçekleştirilir. Başlangıç olarak ele alınabilecek olan bu seanslar, kemoterapinin etkisini olumlu yönde değişip değişmediğine bağlı olarak devam eder.

Böylece zaman içerisinde süre artış gösterir ya da başka tedavi yöntemleri ele alınabilir.1 Kür Kemoterapi Kaç Hafta, Ne Kadar Sürer? Kemoterapi rahatsızlığa bağlı olarak haftalar ve hatta aylar sürebilir. Üstelik çok ciddi hastalıklarda kemoterapi ve yıllarca sürebilmektedir. Bu bağlamda merak edilen konulardan biri kür kemoterapinin kaç hafta veya ne kadar sürecek olmasıdır.

Kemoterapi belirli aralıklarla kürler halinde gerçekleştirilir. Bunlar haftada bir kür ya da 2 ve 3 haftada bir kür gibi gerçekleştirilir. Ortalama 5 veya 6 kür toplamda 6 aylık bir süreci kapsayabilmektedir. Diğer bir ifade ile 5 ila 10 hafta arasında değişkenlik gösteren farklı kemoterapi kürleri ön plana çıkar.

 • Rahatsızlığın derecesine ve yoğunluğuna bağlı olarak, uzman bir doktor kontrolü altında bu kürler değişkenlik gösterir.
 • Önemli olan kemoterapinin göstereceği etki ve bu etkiye bağlı olarak kişinin iyileşme yaşayıp yaşamadığıdır.
 • Buna bağlı olarak kürler artırılabilir ya da azaltılabilir.
 • Yaşanabilecek etkilerin seyirleri bu duruma göre uzman doktor kontrolünde sağlanır.
You might be interested:  Saç Boyandıktan Sonra Cila Nasıl Yapılır?

Kemoterapi rahatsızlığa bağlı olarak haftalar ve hatta aylar sürebilir. Üstelik çok ciddi hastalıklarda kemoterapi ve yıllarca sürebilmektedir. Bu bağlamda merak edilen konulardan biri kür kemoterapinin kaç hafta veya ne kadar sürecek olmasıdır. Kemoterapi belirli aralıklarla kürler halinde gerçekleştirilir.

 • Bunlar haftada bir kür ya da 2 ve 3 haftada bir kür gibi gerçekleştirilir.
 • Ortalama 5 veya 6 kür toplamda 6 aylık bir süreci kapsayabilmektedir.
 • Diğer bir ifade ile 5 ila 10 hafta arasında değişkenlik gösteren farklı kemoterapi kürleri ön plana çıkar.
 • Rahatsızlığın derecesine ve yoğunluğuna bağlı olarak, uzman bir doktor kontrolü altında bu kürler değişkenlik gösterir.

Önemli olan kemoterapinin göstereceği etki ve bu etkiye bağlı olarak kişinin iyileşme yaşayıp yaşamadığıdır. Buna bağlı olarak kürler artırılabilir ya da azaltılabilir. Yaşanabilecek etkilerin seyirleri bu duruma göre uzman doktor kontrolünde sağlanır.

Akıllı kemoterapi saç döker mi?

Bazı kemoterapiler saç dökülmesine neden olabilirken bazı kemoterapi ajanları da saç dökülmesine neden olmuyor. Özellikle akıllı ilaçlar dediğimiz hedefe yönelik tedaviler, immünoterapi ilaçları zaten saç dökmediği gibi yine kemoterapi olup da saç dökmeyen tedaviler mümkün.

Kemoterapi kirpik döker mi?

İnsanlar yanma ya da kemoterapi gibi birçok sebepten kirpiklerini kaybeder. Uzun zaman alsa da kirpikler tekrar uzar. Saça benzer şekilde, kirpikler de büyüme döngülerinden geçerler, bu yüzden birkaçının dökülmesi genellikle endişe sebebi değildir.

Kemoterapi ilacı vücuttan nasıl atılır?

Bir kemoterapi seansı sadece birkaç saat sürer, ancak yan etkileri günlerce hatta haftalarca devam edebilir. Hayatınızı kolaylaştırmak ve iyileşme sürecinizde daha rahat olabilmek için tedavi almadan önce evde kendinize nasıl bakabileceğiniz üzerine düşünün. Kemoterapiden Sonra Saç Ne Zaman Çıkar

Sizi tedaviye götürebilecek ve eve getirebilecek birini bulun. Seanstan sonra iyi hissetme ihtimaliniz olmakla beraber, yorgun ve direksiyon arkasına geçemeyecek durumda da hissedebilirsiniz. Ayrıca bir arkadaşınızın ya da aile üyenizin duygusal anlamda destekçi olması da size yardımcı olur. İşvereninizle konuşun. Bazı insanlar kemoterapi randevularını çalışma saatleri içerisinde ayarlar; ancak diğerleri tedavi günü ve tedaviden günler hatta haftalar sonrasında bile dinlenme ihtiyacı hissedebilir. Programınızı boşaltın. Kemoterapiden birkaç saat sonra herhangi bir etkinlik ya da aktivite planlamayın. Sadece eve giderek biraz uyumak ya da rahatlamak isteyebilirsiniz. Seanstan sonraki gün de çok yorgun hissedebilirsiniz. Yemek hazırlamak ve çocuk bakımı için yardım ayarlayın. Yorgunluk ve mide bulantısı gibi yan etkilerle uğraşırken yemek yapmak ya da çocuklarınızla ilgilenmek zor olabilir. Yakınlarınız önceden yemekleri pişirip dondurmak, çocuk bakımı için gönüllü olmak, genel işlerinizle ilgilenmek ya da sadece ev içinde yardımcı olmak gibi konularda yanınızda olabilirler. Atık yönetimini öğrenin. Tedavi sonrası ilk 48 saat içerisinde az miktarda kemoterapi ilacı idrar, kusmuk ve diğer vücut salgıları yoluyla vücuttan atılır. Bu kimyasalları kendinizden ve evde diğer insanlardan uzak tutmak önemlidir. Kirlenen çamaşır ve diğer materyaller konusunda ne yapmanız gerektiğini doktorunuza danışın. Aynı zamanda tuvalet kullanımı ya da hastalık durumları için ne gibi önlemler alabileceğinizi de öğrenin. Diş hekiminizi ziyaret edin. Ağız yaraları sıkça karşılaşılan yan etkidir ve dolayısıyla, tedavi seanslarına başlamadan önce diş temizliği ve gerekli diş tedavilerini yaptırmak akıllıca olacaktır. Dişleri yumuşak diş fırçasıyla fırçalamak ve alkol içermeyen gargaraların kullanımı gibi kemoterapi sürecinde iyi ağız bakımı ile ilgili konuları da sormalısınız. Sağlıklı meyve ve sebzeleri stoklayın. Vücudunuzda sıvı olması bazı yan etkileri yavaşlatacaktır ve bu yüzden kolayca ulaşabileceğiniz bir yerde bolca düşük kalorili içecek bulundurun. Aynı zamanda yemek pişirmek istemeyeceğiniz günler için dondurulmuş yiyecekler almak ya da bir yemek şirketiyle anlaşmak isteyebilirsiniz. Meyve, sebze ve yoğurt gibi protein yoğunluklu ürünlerden oluşan atıştırmalıklar tüketin. Bir peruk almayı düşünün. Saçınızın dökülmesi ihtimaliniz vardır ve bu yüzden saçınız eski haline gelene kadar bir peruk, şapka ya da atkı kullanmayı isteyebilirsiniz. Peruk için alışverişe çıkmayı tedavi öncesinde planlarsanız hem daha çok enerjiniz olur hem de saçınızın doğal renk ve dokusuna yakın bir ürün bulmanız daha kolay olur. Aynı zamanda kemoterapi öncesi saçınızı kısa kestirmeyi de isteyebilirsiniz. Kısa saçı kaybetmek daha az şok yaratacaktır ve bu saç modelleri daha kolay uzar. Evcil hayvan bakımını planlayın. Bazı ilaçlar enfeksiyona yakalanma ihtimalinizi arttırır. Bu yüzden köpek dışkısı toplamak, kedi kumu, kuş kafesi ve akvaryum temizliği gibi aktivitelerden kaçınmanız gerekir. Doktorunuza evcil hayvanınızın yanınızda güvenli bir şekilde kalmasının yollarını sorun ve her hangi bir hayvana dokunduktan sonra ellerinizi yıkayın. Güvenli cinsel ilişki için planlama yapın. Kemoterapi ilaçları sperme zarar vererek doğum kusurlarına sebep olabileceğinden, tedavi sırasında sizin ya da partnerinizin hamile kalmaması gerekmektedir. Aynı zamanda ilaçların sperm ya da vajinal sıvı içerisinde kalma ihtimaline karşı doğum kontrol hapı kullansanız dahi prezervatif kullanmanız gereklidir. Ne süreyle korunmanız gerektiğini doktorunuza danışarak öğrenin.

You might be interested:  Elma Sirkesi Ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Notice : Undefined index: multiple in /home/neolifec/public_html/wp-content/plugins/oxygen/component-framework/includes/acf/oxygen-acf-integration.php on line 228

Kemoterapiden sonra ne yenmez?

Kemoterapi tedavisi sırasında beslenmenizde dikkat etmeniz gerekenler: –

Yemeklerinizi günlük taze ve günlük pişmiş olarak tüketiniz. Yemeklerinizi dolapta bekletip tekrar ısıtmayınız.Aldığınız tüm paket ve pastörize yiyeceklerin üretim ve son kullanma tarihine bakınız. Delik, yırtılmış ve yıpranmış paketleri almayınız.Pişecek sebze, meyve ve et dışında paketlenmemiş yiyecekleri almayınız.En az 3 ay ev dışında (restuarant vb.) yemek yemeyiniz.Yemeklerin pişirilmesinde düdüklü tencere tercih ediniz.Aşırı yağlı yiyeceklerden ve kızartmalardan uzak durulmalı.Bol bol su tüketin. (toksin maddeleri vücudunuzdan atabilmek için)Çay, kahve yerine bitki çaylarına yönelin. Özellikle; kuşburnu, adaçayı, papatya, ıhlamur gibi.Mide rahatsızlıkları yaşamamak için aşırı sıcak ve soğuk besinleri tüketmeyin.İştahsızlık nedeniyle oluşabilecek kilo kaybınızı önlemek amacıyla azar azar ve sık sık yemek yiyin.İçerisinde yapay madde bulunduran besinlerden ve içeceklerden uzak durun. Çorba, yoğurt gibi sıvı besinlerin tüketimine yönelin.Sebze, kurubaklagil, kırmızı et, beyaz et (tavuk, balık) haftanın günlerinde dengeli olarak dağıtın.Kola, gazoz ve portakal suyu gibi gazlı ve asitli içeceklerden uzak durun.Bol bol sebze ve meyve tüketin. Sebzelerden özellikle; brokoli, lahana, sarımsak, soğan, turp, kereviz, yeşil yapraklı sebzeler, domates, baklagiller, kırmızıbiber, roka ve maydanoz tüketmeye özen gösterin. Gaz yapıyorlarsa bu dönemde tüketimi sınırlayın.

Tüketilmemesi̇ gerekenler: greyfurt, ısırgan otu /çayı ve karışık bitki çayları tüketilmemelidir. Karadut ve böğürtlen meyveleri az ölçülü tüketilebilir. Nar haftada 1 kez ¼ oranında doktorunuza danışarak tüketebilirsiniz.

Kemoterapi alırken limon yenir mi?

KANSER HAFTASI-KEMOTERAPi SÜRECiNDE BESLENME Memorial Ataşehir Hastanesi Medikal Onkoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Betül Öztürk, kemoterapi sürecinde hastaların nasıl beslenmesi gerektiği hakkında verdi: “Bu süreçte; kabuklu elma, armut, muz, ananas, kivi, portakal, çilek, kayısı, limon, şeftali, siyah üzüm, brokoli, ıspanak, lahana, soğan, marul, yer elması, karnabahar, sarımsak, havuç, salatalık, domates, kırmızı biber, turp tüketimine özen gösterilmeli.

 • Bu sebzeler, zeytinyağıyla pişirilip, günde 5-6 porsiyon olarak tüketilebilir.
 • Mide şikayeti olmayanların salata olarak çiğ halde yemelerinde sakınca yok.
 • Sebzeler yenmeden önce 4-5 kaşık elma sirkesi konulmuş suda bekletilmeli.
 • Doğal ve sağlıklı besinleri, taze sebze ve meyveleri hem ana hem de ara öğünlerde, mevsimine uygun tüketin.

Şekerli ve unlu gıdalardan uzak durun. Esmer şeker tercih edin, beyaz yerine tam buğday unundan yapılmış çavdar ekmeği tüketin. Katı veya iç yağ, margarin kullanmayın. Az miktarda ayçiçeği ya da zeytinyağı tercih edin. Bol su için. Kemoterapi sürecine girmeden önce kullandığınız ilaçlar varsa bunları kesinlikle bırakmayın.

 • Isırgan otu veya tohumunu kullanmayın.
 • BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDiRMEK iÇiN

* Ihlamur, zerdeçal, meyan kökü, pekmez, organik bal, çörek otu, papatya çayı gibi bitkisel besinler, kanser tedavisi sürecinde tüketilebilecek, zararlı olmayan yiyecekler. * Çayda şeker olarak bir tatlı kaşığı pekmez ve bal kullanılabilir. * Her gün 1 bardak nar, domates ve havuç suyu içlerine bir damla zeytinyağı konularak içilebilir.

* Günlük 2-3 bardak siyah çay tüketilebilir ama daha çok yeşil çay içilmesi tavsiye edilir. Elma, ayva, limon kabuğu ve böğürtlen yaprağı kurutup, parça halinde tarçın ekleyip çay olarak içmek de faydalı. GÜNLÜK ALIŞKANLIKLARI DEĞiŞTiRiN * Cep telefonunu görüşmelerinizi kısa tutun. yattığınız odada bulunmamalı ve kulaklık kullanılmalı.* Mikrodalga fırın yerine elektrikli mini fırınları tercih edin.

* Dizüstü bilgisayarınız masanın üzerinde olsun, kucağınıza almayın. * Televizyonu kumandasıyla birlikte düğmesinden de kapatarak radyasyon yayılımına engel olun. * MR ve tomografi çektirmenizde, X-ray cihazından geçmenizde bir sakınca yok.* Kış aylarında enfeksiyon riskine karşı kalabalık ortamlara girmeyin, böyle ortamlarda bulunacaksanız maske kullanın.

 1. Fiziksel gücünüz yerindeyse kendinize eve kapatmayın, arkadaş ve sosyal çevrenizden kopmayın.
 2. Omşu ve akraba tavsiyelerinden uzak durun.
 3. Size en uygun tedaviyi doktorunuz belirleyecektir.
 4. Yaz aylarında klimalı ortamlardan uzak durun.
 5. Ev hayvanları besliyorsanız kemoterapi sürecinde de bunlardan vazgeçmeyin.

Ev hayvanları ruhsal sağlığı olumlu etkiler. * Pamuklu giysiler giyin, kanserojen boya içermeyen doğal giyim ürünlerini tercih etmeye çalışın. * Günde 7-8 saat uyuyun. Rahat bir uyku için ortopedik yatak ve yastıklar tercih edin.* Yatak odasını günlük havalandırıp belli bir ısı seviyesine getirin.

 1. * Tedaviye bağlı ağız kuruması olan hastalar, sakız çiğneyerek tükürük salgısını artırabilir.
 2. YARIN: KANSERDEN KORUNMA YOLLARI

: KANSER HAFTASI-KEMOTERAPi SÜRECiNDE BESLENME

Kemoterapi ilk seansta saç dökülür mü?

Saç dökülmesi genellikle kemoterapiye başladıktan hemen sonra başlamaz. Saç dökülmesi meydana gelecekse, genellikle kemoterapi tedavisinde yaklaşık 1 ila 3 haftalık olduğunuzda başlar. Kemoterapiye başladıktan birkaç ay sonra genellikle daha belirgin hale gelir. Saç dökülmesi başladığında, genellikle yavaştır.