Saç Derisinde Kabuklanmaya Ne Iyi Gelir?

Saç Derisinde Kabuklanmaya Ne Iyi Gelir
Saç derisinde kabuklanma için doğal yöntemler

 • Jojoba yağı Jojoba yağı, saç derisinde kabuklanmayı tedavi edip saç derisinde bir rahatlama sağlar.
 • Hint leylağı Hint leylağı saç derisi problemlerinde etkili olan diğer bir üründür.
 • Zeytinyağı Zeytinyağı da doğal nemlendirici özelliği ile saç derisindeki kabuklanmayı tedavi eder.
 • Elma sirkesi Elma sirkesi saç derisindeki ph seviyesini dengeleyerek, saç cildi problemlerini doğal yoldan tedavi eder.
 • Boraks

Saç derisinde yara ve kabuklanma neden olur?

Saç Derisinde Yara Neden Olur? – Saç derisinde yara oluşumunun birçok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenlerin başında egzama gelmektedir. Doğru saç ürünlerinin kullanılmaması saç diplerinde kuruluğa neden olur. Kimyasal işlemlere de maruz kalması ile egzama ileri seviyeye geçer ve kabuklanma şeklinde yara oluşumuna neden olur.

Diğer nedenler arasında stres, psikolojik durumlar, saç kıran hastalığı, bölgesel mantar oluşumu, zona gibi birçok durum da saç diplerinde yara oluşumuna neden olabilir. Bu tarz yara oluşumları saç dökülmesine de neden olmaktadır. Saç dökülmesini önlemek ve saç derisinde yara oluşumu engellemek için doğal içerikli şampuan ve saç bakım nemlendiricisi kullanılması tavsiye edilmektedir.

Saç dibindeki yara ve pullanma oluşumunun nedeni bulunmalıdır. Bu nedene yönelik iyileştirme çalışmaları yapılmalıdır. Bu aşamada saçın temiz tutulması oldukça önemlidir. Hijyenik tutulmayan saç diplerinde yara oluşumu daha da ilerleyebilir. Enfeksiyon kaynaklı da saç derisinde yara oluşabilir.

Saç derisinde pullanma ve kaşıntı neden olur?

Saç derisinde oluşan kaşıntının nedeni mantar ya da bit olabilir. Özellikle sağlıksız beslenme, yetersiz saç hijyeni, stres ve terleme saç kaşıntısının temel nedenleri arasında yer alır.

Saçlarda kabuklanma nasıl önlenir?

Saç derisinde kabuklanma ve pullanma birçok kişide görülebilen bir cilt problemidir. Saç diplerinin soyularak pul pul dökülmesi ile ortaya çıkan bu problem saç köklerine zarar vermenin yanı sıra ve saç derisinde yaralar oluşmasına neden olabilir. Peki, saç derisinde kabuklanmaya ne iyi gelir? – Saç Derisinde Kabuklanmaya Ne Iyi Gelir Saç derisinin yeterince hava almaması nemsiz ve kuru kalması saç diplerinde kabuklanmanın en yaygın nedenlerindendir. Aynı zamanda psikolojik nedenler, mantar, sedef, egzama, saç kıran ve zona hastalıkları da saçlarda kabuklanmayı tetikleyen nedenler arasındadır.

Saçların aşırı derecede sıcak suya maruz kalması, kimyasal içeren ürünlerin çok sık kullanılması ve yeteri kadar hijyenin sağlanmadığı durumlar da saç derisinde kabuklanma sorunu ile çok sık karşılaşılabilir. Saç derisindeki kabuklanma probleminin alerjik reaksiyonlardan dolayı kaynaklandığını düşünüyorsanız saçlarınız için kullanacağınız ürünlerin doğal ürünler olmasına özen göstermelisiniz ancak, herhangi bir enfeksiyona bağlı bir saç derisi kabuklanma sorununuz var ise dermotoloji uzmanına başvurmanız gerekebilir.

İlginizi Çekebilir Hindistan cevizi yağının faydaları nelerdir? Hindistan cevizi yağı neye iyi gelir? Bir diğer yol ise saçlarınızdaki kabuklanma problemini ortadan kaldırmak için bitkisel yollara başvurarak bu sorununuza çözüm bulabilirsiniz. Peki saç derisindeki kabuklanmaya nasıl bir bitkisel çözüm uygulanabilir.

İşte saç derisindeki kabuklanma probleminiz ortada kaldırmaya yardımcı olacak doğal tedavi yöntemleri SAÇ DERİSİNDEKİ KABUKLANMAYA KARŞI DOĞAL YÖNTEMLER ELMA SİRKESİ Saç derisindeki ph seviyesini dengeleyen elma sirkesi saç derisi problemlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bir miktar elma sirkesini suyla karıştırın ve saç derinize masaj yaparak uygulayın ve 15-20 dakika bekleyin.

Ardından saçlarınızı ılık su ile durulayın. ZEYTİNYAĞI Zeytinyağı yüksek oranda nemlendirici özelliğe sahiptir ve saç derisindeki kepek ve kabuklanma problemini ortadan kaldırır. Küçük miktarda zeytinyağını saç derinize masaj yaparak sürün ve 2-3 saatin ardından saçlarınızı organik bir şampuanla yıkayın.

Saç derisinde kabuklanma hangi doktora gidilir?

Kepeklenmeye Hangi Bölüm/Doktor Bakar? Birçok kişide zaman zaman görülebilen kepek, en yaygın cilt sorunlarından biridir. Erkeklere nazaran kadınlarda daha fazla yaşanır. Bunun nedeni ise halen daha tam olarak bilinmemektedir. Kepeğe yol açan pek çok faktör bulunur.

Bu nedenle altta yatan rahatsızlıklar araştırılmalı ve çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Kepek sadece bir cilt problemi değildir. Aynı zamanda pek çok kişide psikolojik sorunlarda yaratmaktadır. Eğer kepeğin yanında kaşıntı, kızarıklık ve şişlikte görülüyorsa mutlaka sağlık kuruluşlarına başvurulmalıdır.

Peki, kepek oluşumuna hangi bölüm/ bakar? İşte detaylar. Cilt sürekli olarak kendi yenileyen bir yapıya sahiptir. Cildin altında yeni hücreler oluştukça, ortaya çıkan ölü hücreler üste doğru itilir. Bu ölü hücreler normal şartlarda gözle görülmez. Ancak herhangi bir nedenden dolayı hücre yenilenmesinde problemler oluşursa ölü hücreler saç köklerinde birikmeye başlar. Saç Derisinde Kabuklanmaya Ne Iyi Gelir Saç derisinde kepek oluşmasına yol açan pek çok faktör bulunmaktadır. Kepek oluşumuna neden olan rahatsızlıklar ise şunlardır:

You might be interested:  Hint Kınası Ile Saç Boyama Nasıl Yapılır?

Seboreik Dermatit: Dünyada en yaygın cilt hastalıklarının başında gelir. Vücudun çeşitli yüzeylerinde kaşıntı, pul pul dökülme ve kızarma ile ortaya çıkar. Stres,, mevsimsel değişiklikler, beslenme şekilleri, yemeklere alerjiler, maya enfeksiyonları, bazı ilaçlar bu hastalığın oluşumunu tetikler. Tinea Capitis: Bu hastalık halk arasında saçkıran olarak bilinir. Nedeni tam olarak bilinmese de otoimmün hastalıklardan dolayı meydana geldiği düşünülmektedir. Kontakt Dermatit: Bazı kişilerin vücutları, kimyasal maddelere karşı hassasiyet gösterebilir. Saç derisinde kullanılan şampuan, krem, boya, jöle gibi maddeler alerji oluşturup deride iltihaplanmaya yol açar. Bu durumda kontakt dermatit oluşur. Kepeklenme en sık görülen belirtisidir. Sedef Hastalığı: Cilt hücrelerinin daha hızlı çoğalmasına neden olan yaygın bir cilt hastalığıdır. Cilt yüzeyinde beyaz pullanma ve kırmızı lekeler görülür. Özellikle kafa derisinde görülen sedef hastalığı kepek oluşumuna sebep olur.

Kepek sorunu yaşayan kişilerin hastanelerin dermatoloji bölümüne gitmeleri gerekir. Bu bölümde kepek oluşumuna yol açan rahatsızlıklar teşhis edilir. Hastalığa göre çeşitli tedavi yöntemleri uygulanır. Kepek tedavisinde başvurulacak ilk yöntem kepek önleyici şampuan kullanılmasıdır. : Kepeklenmeye Hangi Bölüm/Doktor Bakar?

Saçta pul pul kepeklenme neden olur?

Saçta kepek neden olur, nasıl geçer? Kepek bitkisel yöntemlerle nasıl önlenir? Kepek kafa derisinde tetikleyici nedenlerden dolayı zaman zaman artabileceği gibi kullanılan kepek önleyici uygulamalar sayesinde şiddeti azalabilir. Kepek sorunu nedeni ile saçlarınızı sık sık yıkama isteği duymanız çok normaldir ancak bu yöntem saç derisi ve saç sağlığını olumsuz etkilediğinden haftada en fazla 2 defa saçlarınızı yıkamak daha doğru olacaktır.

 1. Burada Amaç saç derisinde kuruluk nedeniyle pul pul dökülme şikayetlerini ortadan kaldırmaktır.
 2. Hatta bazen yalnızca kafa derisinde değil kaşlarda ya da sakallarda meydana gelen bu cilt sorunun tedavisi için ilk etapta kepeklenmeye neden olan faktörlerin kaynağına inilmesi gerekir.
 3. EPEK NEDEN OLUR? Özellikle havanın kuru olduğu sonbahar kış aylarında kötüleşen kepek problemi, çoğu zaman seboreik dermatit yani vücudun, yüzün, derinin belli başlı bazı bölgelerinin kaşıntılı hal almasına ve kızarıklıklara neden olan bir cilt problemi ile kişilerde kepek oluşumunun önünü açmaktadır.

Bu durum pek çok kişinin saç derisine yapışmış kepek şikayetinin nedenidir. Saç derisinde mantar oluşumu, saçları aşırı ya da az yıkamak ya da kimyasal ürünlere fazla maruz kalmanın sonucu olarak saç derisinde kepek meydana gelmektedir. Saç derisinde kepeklenme stres ve vitamin eksiklikleri başta olmak üzere egzama, sedef hastalığı ya da farklı cilt hastalıkları nedeni ile de görülmektedir.

Zayıf bir bağışıklık sistemi, Parkinson hastalığı ve bir takım nörolojik rahatsızlıklar kepek oluşumunu tetikleyici sağlık sorunları arasında yer almaktadır. KEPEK NASIL GEÇER? Kepek tedavisi için birçok çözüm yöntemi bulunmaktadır. Ancak onlardan tamamen kurtulmanın yolu altta yatan nedenlerle ilişkilidir.

Aksi takdirde uygulanan yöntemler etkisini hemen yitirir ya da olumlu bir etki yaratmaz. Saç derisindeki kepek problemini gidermek için en etkili çözüm yöntemlerinin başında kepek için özel olarak tasarlanmış kepek önleyici şampuanlar gelmektedir. Düzenli kullanımda kafa derisinde rahatlama sağlayarak kaşıntı problemini de gidermektedir.

İçerisinde selenyum sülfit, çinko pirit ya da kömür katranı içeren bu şampuanların kullanma talimatları dikkate alınmalı ve önerilen süre boyunca özenle kullanılması gerekmektedir. Kepek şampuanını eczaneden ya da süper marketlerden temin edebilirsiniz. SAÇTAKİ KEPEK NASIL ÖNLENİR? Ergenlik çağında yaygın görülmekte olan kepek bebeklerde de görülebilen bir cilt hastalığıdır.

Özellikle kuru bir saç derisi nedeni ile pul pul dökülme beraberinde ise özellikle kadınların hiç istemeyeceği cansız, kuru ve mat saçları beraberinde getirmektedir. Bu nokta da belki de kepek probleminizi gidermeniz için saç derisinin nem ihtiyacının karşılanması gerekebilir.

Saçlarınızı her gün yıkamaktan kaçının. Eğer sık sık duş alma ihtiyacı duyuyorsanız saçlarınız dışında yalnızca vücudunuzu yıkayın. Saçlarınızı haftanın 23 günü yıkamanız yeterlidir. Stres kepeklenmenin başlıca nedenleri arasında yer almaktadır. Stresli anlarda öfke kontrolü ile endişe ve stresi bedeninizden uzaklaştırın. Saçlarınızı gün aşırı taramaya özen gösterin. Güneş ışığının kepek problemine olumlu etkilerinden dolayı uygun saatlerde kafa derinizin güneş almasını sağlayın. Saçlarınızı yıkarken sabun ve şampuan kalıntılarını yok etmek için iyice duruladığınızdan emin olun. Kimyasal içeriğe sahip olan saç şekillendirici sprey, jöle gibi ürünleri kullanmaktan kaçının. Saçtaki kepek hangi vitamin eksikliğinden olur diyecek olursanız, A, B vitamini ve çinko alımınızı arttırmanız vitamin eksikliği nedeni ile oluşan kepeklenmenin önüne geçmede oldukça etkilidir.

KEPEĞE NE İYİ GELİR? Sağlıklı saçlar sağlıklı bir kafa derisi ile mümkündür. Zira saç derisi problemleri için önlem alınmadığı takdirde saçlarınızın bu durumdan etkilenmemesi söz konusu değildir. Bu nedenle saç derisini beslemek, nemlendirmek, güçlendirmek ve kepek gibi cilt sorunlarını gidermek genel görünümünüzü son derece etkili kılmaktadır.

Antimikrobiyal özelliği ile kepekle mücadelede son derece faydalı olan sarımsak, kepeğe yol açan bakterilerin ölmesini sağlar. Kokusu sizi rahatsız ediyorsa ezilmiş sarımsağın içine bir miktar bal ilave edebilirsiniz. Saçlarınıza uygularken dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulamaya özen gösterin. Cilt sağlığının yanı sıra saç ve saç derisine olumlu etkileri ile bilinen Hindistan cevizi yağı kepek tedavisinde de kullanılmaktadır. Saç derinize 23 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını masaj yaparak uygulamanız ve 1 saat bekletmeniz yeterlidir. Ardından saçlarınızı şampuanladıktan sonra ılık su ile durulayabilirsiniz. Saçtaki kepek nasıl temizlenir noktasında kullanabileceğiniz diğer bir ürün ise elma sirkesidir. Mantar ve bakterilerin üremesini engelleyen sirke, saç derisinin Ph dengesini korumaya yardımcı olmaktadır. Sirke kullanımı eğer kuru bir kafa derisine sahipseniz kuruluk şikayetinizi azaltır yağlı bir kafa derisine sahipseniz ise aşırı yağlanmanın önüne geçmektedir. Antienflamatuar ve antimikrobiyal etkileri ile çay ağacı yağı, kepek oluşumuna sebep olan mantar ve seboreik dermatit problemi ile baş etmeye yardımcı olur. Tek başına kullanıldığında tahrişe neden olabileceği için bir miktar hindistan cevizi yağı ile saç derisine uygulamanızı şiddetle tavsiye edebiliriz. Uskumru, alabalık ve somon gibi omega 3 yağ asidi içeren balıkları beslenmenize mutlaka dahil edin. Bu besinler ciltte kurumaya bağlı kaşıntı, döküntü ve kepek sorununu gidermeye yardımcı olur. Saç derinizden kepeği gidermeden kullanılan diğer bir ürün ise antifungal ve antimikrobiyal özelliği bulunan Aloe Vera’dır.

You might be interested:  Gramofon Kağıdı Ile Saç Nasıl Boyanır?

: Saçta kepek neden olur, nasıl geçer? Kepek bitkisel yöntemlerle nasıl önlenir?

Saç diplerindeki yara ve kepek nasıl geçer?

Kafa derisinde yara neden olur ve çıkar? Kafa derisindeki yara nasıl geçer? Güncelleme Tarihi: Ağustos 19, 2022 03:47 Oluşturulma Tarihi: Ağustos 19, 2022 03:47 Saç diplerinde yaraların oluşması ve kabuklanmalar kişilerin yaşamını olumsuz etkileyebilmektedir.

 • Genellikle oluşan bölgede oluşan kaşıntılar durumu daha ciddi bir duruma taşımakta ve enfeksiyon riskini arttırmaktadır.
 • Bu nedenle kafa diplerinde çıkan yaraların dikkate alınmasında yarar bulunmaktadır.
 • Afa Derisinde Yara Neden Olur? Saç derisinde yaraların oluşumu bazen normal bir durum olsa da bazen ciddi hastalıkların habercisi olabilmektedir.

Kafa derisinde yara oluşumu kişilerin günlük hayatını da olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle oluşan yaranın sebebini bilmek oldukça önemlidir. Kafa derisinde yara oluşumunun nedenleri şunlar olabilir: – Seboreik Dermatit (Kepek): Pullanma, kabuklanma ve kaşıntı ile kendini belli eden bir durumdur.

Saç derisinde yara oluşumunu tetikleyen bir cilt hastalığı olarak bilinmektedir. Bulaşıcı bir durum değildir. Kafa derisinde beyaz ve sarı renkte saç köküne yapışmış bir şekilde görülmektedir. – Egzama: Egzama kafa derisinde tahrişe ve kızarıklığa neden olmaktadır. Ayrıca pul pul dökülme gibi belirtileri de vardır.

Egzamada kafa derisinde kalın kabuklar meydana gelir ve bunlar kaşıntılı bir şekilde rahatsız edici olmaktadır. Eğer iltihap oluştuğu zaman yüze, boyuna ve kulakların arkasına da yayılabilirler. – Kontakt Dermatit: Kontakt dermatit vücudun değdiği bir şeye karşı alerjik tepki vermesi ile oluşmaktadır.

Saç boyası, şampuan ve takı gibi ürünlerin kullanımı alerjik reaksiyonlara neden olmaktadır. Oluşan bu reaksiyon ile saç derisinde kabuklanma ve kaşıntı oluşur. Çok fazla kaşınır ise kızarıklık ve kanamalar oluşabilir. – Sedef: Sedef vücudun belli bölgelerinde görülmektedir. Bunlardan birisi de saç derisidir.

Saç derisinde kalın, gri renkte kabuklanmaya sebep olur. Kafa Derisindeki Yara Nasıl Geçer? Kafa derisinde görülen yaraların oluşumun önlemek için saçlara düzenli bakımın yapılması gerekir. Bu bakım işlemlerinde doğal içerikli ürünler ve doğal ürünler kullanılabilir.

 • Yara ve kabuklanmaya sebep olacak durumun tespit edilmesi durumunda ise tedavi süreci başlayabilir.
 • Ayrıca stres, kaygı, endişe gibi duygular da saçları oldukça etkilemektedir.
 • Bu nedenle saçta yaralar ile beraber dökülmeler de oluşabilir.
 • Afa derisindeki yaraların oluşmasının pek çok farklı nedeni olabilir.

Özellikle bazı hastalıklardan dolayı bu yaralar oluşmaktadır. Bu nedenle yara oluşumunun nedenine göre tedavi süreci de değişmektedir. Kafa derisindeki yaraların tedavisi şu şekilde yapılmaktadır: – Seboreik Dermatit (Kepek): Kepek günümüzde çok sık karşılaşılan bir hastalıktır.

 1. Epek tedavisi için kesin çözüm ise tıbbi şampuanlar ve tropikal merhemlerdir.
 2. Özellikle salisik asit, selenyum, katran veya çinko piriton içeren şampuanların kullanımı önerilmektedir.
 3. Egzama: Saç derisinde görülen egzamanın tedavisi yine tıbbi şampuanlar ile gerçekleşmektedir.
 4. Fakat bu durum ciddi boyutlara yayıldığı zaman uzman doktorlara başvurmak ve gerekli tedaviye başlamak gerekir.

– Kontakt Dermatit: Kontakt dermatit tedavisinde saç derisinin kendisini yenilemesi, temizlemesi beklenmektedir. Fakat bu hastalık yayılıyor veya acı hissi gün geçtikçe artıyor ise bir enfeksiyon belirtisinin sinyallerini veriyor olabilir. Bu nedenle böyle bir durum ile karşılaşıldığı zaman uzman kişilere başvurmak gerekir.

Saç derisinde egzama nasıl anlaşılır?

Kepek sorunun başlaması Su toplamaya başlayan saç derisi. İltihaplı saç derisi. Kaşıntılı ve kızarık bir saç derisi.

Saç derisinde yara ve kabuklanma nasıl geçer bitkisel çözüm?

Karbonat da saç egzamasına iyi geldiği bilinen çözümlerden biridir. Yarım tatlı kaşığı karbonatı yarım bardak suyla karıştırın. Saç egzamasının olduğu bölgeye yaklaşık 5 dakika boyunca uygulayın. Bu tedaviyi düzenli olarak uyguladığınızda saç egzamasının azaldığı görebilirsiniz.

Saç diplerinin kurumasına ne iyi gelir?

Pürüzsüz ve parlak – Kuru bir saç derisini, zeytinyağı veya hindistancevizi yağı ile tamamen tedavi edebilirsiniz. Saç derinize birkaç damla yağı masaj ile uygulayın ve yıkamayın – bu doğal yağları yeniler, saçı nemlendirir ve besler. Yoğun beslenme için, yağı gece boyunca bekletin. Saç Derisinde Kabuklanmaya Ne Iyi Gelir

You might be interested:  Isı Kullanmadan Kıvırcık Saç Nasıl Yapılır?

Saç diplerindeki kepeğe ne iyi gelir?

Kepek, derinin en dış yüzeyinden dökülen ölü hücrelerden oluşur. Oldukça can sıkıcı bir cilt sorunu olan saç kepekleri, her yaş ve cinsiyet grubundan pek çok insanın şikayetçi olduğu bir problem. Kepeğe iyi gelen bitkisel ve doğal yöntemlerle evde çözüm üretmek mümkün.

 1. Peki saç kepeği nasıl geçer? Evde saç kepeğine ne iyi gelir? Kepeğe iyi gelen yağlar neler? Sirke saç kepeğine iyi gelir mi? Soda saç kepeğini geçirir mi? İşte saç kepeği nedenleri ve saç kepeğini geçiren öneriler.
 2. Gencinden yaşlısına, kadınından erkeğine toplumun birçok kesiminden çok sayıda kişiyi etkileyen ve saç kepekleri hakkında şikayetler son zamanlarda artmaya başladı.

Saç kepeklerinin ortaya çıkmasında birden fazla etken var. Peki, saç kepeği neden olur? Saç kepeği nasıl geçer? SAÇ KEPEĞİNE NE İYİ GELİR? EVDE KEPEKLİ SAÇA İYİ GELEN BİTKİSEL ÇÖZÜMLER VE DOĞAL YÖNTEMLER Aloe vera: Antimikrobiyal ve antifungal özelliği olan bu bitki, saç kepeğine karşı tercih edilebilir.

Hindistan cevizi yağı: Bu yağ ntimikrobiyal özelliği ile kepek oluşumunu engelleyebilir. Ayrıca cildin nemini de artırarak kepek ve egzama belirtilerinin azalmasına da yardımcı olabilir. Çay ağacı yağı: Çay ağacı yağı, kepek belirtilerinin azalmasını sağlayacak antimikrobiyal ve antienflamatuar özelliklere sahiptir.

Saç egzaması nasıl geçer? Doğal tedavi yöntemleri nelerdir?

Ancak hassas ciltlerde tahrişe neden olabilir. Bu nedenle uygulamadan önce Hindistan cevizi yağı gibi yağlarla seyreltilmeli. SAÇ KEPEĞİ NASIL GEÇER? Kuru kepek için çinko, ardıç yağı ya da katran içeren özel şampuanlar kullanmak yeterlidir. Bu şampuanlar hem cildin nem kaybedip kuruyarak dökülmesini önler hem de yenilenmeyi ve onarımı düzenler.

 • Yağlı kepek için mantar tedavisi gerekebilir.
 • Salisilik asit içeren solüsyonlar kullanılarak yağ birikimi azaltılabilir.
 • Tedavide başarıya ulaşabilmek için önerilen şampuan, solüsyon, krem ve benzeri maddelerin düzenli kullanılması birinci koşuldur.
 • A vitamininden zengin beslenmenin saçlı derinin onarım ve yenilenmesine katkısı tartışılmaz.

Bu vitamini içeren havuç, kayısı, karaciğer, maydanoz, patates, pazı ve balıktan zengin sofralar sizi yalnızca kepekten uzak tutmaya değil sağlıklı beslenmenize de yarar. Kepek, özellikle saçını az veya çok yıkayanlar da görülür. Saçlarını çok yıkayanlar da saç derisi az yağlanır, az yıkayanlar da ise çok yağlanır.

 • Bu yağı dengelemelisiniz.
 • Aksi taktirde saçlarınız kepeğe maruz kalacaktır.
 • Banyo zamanında hatta son saç durulmasında elma sirkesi ile saçlarınıza masaj yaparak son durulamayı gerçekleştirin.
 • Ancak elma sirkesi yaklaşık 5 dakika boyunca saçınızda kalsın.
 • Banyoya girmeden önce saçlarınızı ıslatın ve bir çay bardağı içerisine biraz sirke ve biraz limon suyu dökerek saçlarınıza 4-5 dakika kadar masaj yapın.

Ardından saçınızı veya banyonuzu yapın. Saçlarınız kuru halde iken saç diplerinize tuz ile masaj yapın. Daha sonra şampuan ile yıkayarak durulayın. Kepekten kurtulmak için bir diğer yöntemde ise, saçlarınızın sıklığına göre 2 ya da 3 aspirini ezip toz haline getirin.

 1. Bu karışımı kullandığınız şampuana ekleyin, şampuanladığınız saçınızı 3-4 dakika bu şekilde bekletin ve durulayın.
 2. Olumlu sonucu göreceksiniz.
 3. SİRKE SAÇ KEPEĞİNE İYİ GELİR Mİ? Güçlü bir asit olan sirke, saç derisinin pH dengesini sağlamaya yardımcı olur.
 4. Ancak kepeğe karşı etkisi hemen kaybolacağı için kepek sorununda etkili olmaz.

SODA SAÇ KEPEĞİNİ GEÇİRİR Mİ? Soda kepeklenen saçlar için tercih edilebilir. Saç derisi nemini kaybetmeye başladığında pek çoğumuz kepeklenme sorunu ile karşı karşıya kalıyoruz. Maden suyu saç derisinin nem dengesini korumaya yardımcı olarak kepeklenme ihtimalini ortadan kaldırmada en büyük yardımcımız.

 1. Yapılması gereken tek şey saçı yıkadıktan sonra maden suyu ile saça masaj yapmak.5 dakika kadar bekledikten sonra saçınızı durulayın.
 2. SAÇ DÖKÜLMESİ VE SAÇ KEPEĞİNE NE İYİ GELİR? Saç kepeğini geçirmek için yukarıdaki önerilere göz atabilirsiniz.
 3. Saç dökülmesini geçirme konusunda daha detaylı bilgiye de aşağıdaki içerikten ulaşabilirsiniz.

KEPEĞE İYİ GELEN YAĞLAR NELER? Saç kepeğine karşı doğal çözümler tercih edilebilir. Bu nedenle doğal yağlar kullanılabilir. Kepeğe karşı kullanılabilecek yağlar şu şekilde sıralanibilir: Çay ağacı yağı, Hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı. saç kepeği NEDEN OLUR? Kepek, derinin en dış yüzeyinden dökülen ölü hücrelerden oluşur.

Genellikle kılların bulunduğu bölgelerden dökülür. Mevsimlere ya da bazı dış etkenlere bağlı olarak miktarında artma olabilir. Saçlı derinin kendini yenileme hızının artması kepeğe yol açar. Cildin üst tabakasındaki ölü hücreler bazen beyaz toza benzeyen “kuru kepek” olarak bazen de yapışkan pullar halinde “yağlı kepek” olarak dökülür.

Kuru kepek estetik bir sorundur. Elbise yakasında, omuzlarda hoş olmayan bir görüntü yaratır. Kaşıntı yapmaz. İltihabı olmaz. Yağlı kepek ise nispeten büyük parçacıklar, irili ufaklı pullar şeklinde deri üzerinde kalır. Kaşıntı yapar. Kaşımayla bir yandan kepekler dökülürken bir yandan da saç kaybı olur.