Saç Derisinde Sivilce Ne Iyi Gelir?

Saç Derisinde Sivilce Ne Iyi Gelir
YAPILIŞI: Eşit miktarda elma sirkesi ve ılık suyu karıştırın. Bu su ile saçlarınızı yıkayın. Karışımı saçlarınızda 5-10 dakika kadar bekletip temiz su ile durulayın. Saçınızı her şampuan döktüğünüz de bu işlemi tekrarlayın.

Saç diplerinde neden sivilce çıkar?

Saç Derisinde Neden Sivilce Çıkar? –

Saç derisindeki sivilcelerin birden fazla nedeni olabilir. Bu sorunun en yaygın nedeni, fazla sebum üretimidir. Özellikle yağlı saç derisinde görülen bu durum, sebumun ortaya çıkardığı aşırı yağlanma neticesinde görülür. Fazla yağlanma olan saçta gözenekler tıkanabilir ve sivilce oluşumu hızlanır.Saç derisini temizlememek, aşırı nem ve hava kirliliği de sivilceye neden olur.Saç köklerinin sürekli terlemesi ve saçları çok sıkı bir şekilde toplamak, köklerin nefes almasını engeller. Bu da sivilce oluşumuna zemin hazırlar.Saç derisindeki kistler, seboreik dermatit ve kepek de sivilcenin nedenleri arasındadır. Stres, uyku eksikliği, seyahat ve kortizol seviyelerinin yükselmesi de vücudun yağ üretme olasılığını artırır.

Saç derisindeki sivilce sorunu geçmek bilmiyorsa veya çoğalıyorsa, en kısa zamanda dermatoloğa başvurmanız gerekir.

Saç derisinde sivilce saçı döker mi?

Saç Derinizdeki Sivilceler Neden Oluyor? – Muhtemelen duymuşsunuzdur ve bir şekilde mücadele etmişsinizdir. Sivilce, tüm dünyada en yaygın cilt hastalığıdır. Çeşitli sivilce türlerinin oluşumuyla sonuçlanan kronik iltihaplı bir cilt rahatsızlığıdır. Sivilce saç dökülmesi yaşatabilecek kadar önemli bir problemdir.

Akne gelişimine katkıda bulunan dört faktör vardır: artan sebum veya cildiniz tarafından üretilen yağ, ölü deri hücreleri, Propionibacterium acnes (P. acnes) olarak bilinen bakteriler ve iltihaplanma. Genel olarak, bir sivilcenin gelişmesi için, ölü deri hücreleri saç köklerinizi tıkar ve sebum deri yüzeyinin altında sıkışarak bakterileri üreterek iltihaplanmaya neden olur.

Kafada sivilce çıkması ve saç dökülmesi beraber yaşanabilir. Bu durumun can sıkıcılık düzeyini fazlasıyla artırır. Akne, kapalı komedonlar veya beyaz başlıklar olarak bilinen sivilceleri içerir; açık komedonlar veya siyah noktalar; papüller (küçük pembe yumrular); püstüller ve nodüller (hem enflamatuar hem de ağrılı akne türleri); ve derin, irin dolu sivilceler olan kistler.

 1. Hormonal değişiklikler, ilaçlar, yağlı cilt, cilt bakım ürünleri ve hatta diyetiniz de dahil olmak üzere birçok şey akneye neden olabilir.
 2. Sivilceniz kafa derinizde veya alnınızda belirginse, iki olası suçluya yakından bakmak isteyebilirsiniz: saç ürünleri ve şapka kullanımı.
 3. Saç derisinde sivilce ve saç dökülmesi sorunlarına şapka ve bere gibi ürünler de sebep olabilir.

Yağ bazlı saç ürünleri kafa derinizin ve alnınızın gözeneklerini tıkıyor olabilir. Özellikle terleme sırasında veya sonrasında şapka takmak, bakteri büyümesi için mükemmel bir sıcak ortam yaratır. Kafada sivilce çıkması ve saç dökülmesi sorunun oluşmasındaki en büyük sebeplerden birisi budur.

Ensede çıkan sivilceye ne iyi gelir?

Erkeklerde ense ve boyunda meydana gelen sivilceler, yeni bir şampuan kullanımından sonra bazı cilt sorunlarına kadar pek çok nedenden dolayı meydana gelir. Ense ve boyun sivilceleri birden belirir ve düzenli bir temizleme ve tedavi yapılmasına rağmen uzun bir süre geçmez.

Bu durumun asıl nedeni, ensedeki derinin iyileşmeyi zorlaştırması ve daha kalın olmasıdır. Erkeklerde boyunda ve ense kökünde sivilce neden çıkar ve nasıl tedavi edilir sizler için derledik. – Ense kökünde oluşan sivilcelerin nedenleri yaygın bir şekilde hormonlardaki bazı dengesizliklerden kaynaklanır.

Hormon bozuklukları ise genellikle bu sivilcelere yol açar. Erkeklerde Boyunda ve Ense Kökünde Sivilce Neden Çıkar ve Nasıl Tedavi Edilir? Erkeklerde ense kökünde meydana gelen sivilceler, pek çok nedenden kaynaklanabilir. Ensedeki sivilceler genellikle, saçınızdaki yağın ense bölgesinde bulunan gözenekleri tıkamasının bir sonucu şeklinde ortaya çıkar.

 • Özellikle de uzun ve çok sık yağlanan saçlarınız varsa bu durumda ense sivilceleri ile sıkça karşılaşılır.
 • Afa bölgesinde meydana gelen yağlanma, yastık ve çarşaf gibi temas ettiğiniz nesnelerde birikir.
 • Yastık kılıfları ve çarşafınızı düzenli bir şekilde değiştirmezseniz, bir sabah uyandığınız zaman ensenizde pek çok sivilce ile karşılaşabilirsiniz.

Bazı losyonlar, saç kremleri, şampuanlar ve saç bakım ürünleri, gözeneklerinizi tıkayarak bu sorunla karşılaşmanıza neden olabilir. Bazı zamanlarda ensenizdeki kılların yanlış bir yöne doğru büyümesi sonucunda ensede kıl dönmeleri de meydana gelebilir.

Dokunduğunuz zaman acıyan şişkin kıl dönmeleri de ensede bulunan sivilcelere neden olabilir. Ense ve boyunda çıkan sivilceler, yeni bir şampuan kullanımından farklı cilt sorunlarına kadar pek çok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Ense ve boyun sivilceleri ise birden belirir ve düzenli tedaviye ve temizleme rağmen uzun bir süre geçmez.

Bu durumun asıl nedeni ise, ensedeki derinin çok daha kalın olması ve iyileşmeyi de önemli ölçüde güçleştirmesinden kaynaklanır. Ense Kökünde Sivilce Oluşumunun Önlenmesi Saç derinizde meydana gelen sivilce oluşumunu fark ettikten sonra, akneleri hiçbir zaman sıkmamalısınız.

 • Bir hastanenin dermatoloji uzmanında ya da cildiye bölümüne, baş derisinde sivilce oluşumu şikayeti ile başvurabilirsiniz.
 • Dermatoloğunuz ise, saç derisine çeşitli analizler yaparak, gerekli görülen tedaviye başlar.
 • Ense temizliğine de çok önem vermeniz gerekir.
 • Her gün yüzünüzü yıkıyorsanız, aynı şekilde ensenizi de yıkamanız gerekir.

Ense aşırı terleyen, bakteri oluşumuna müsait ve çok çabuk kir toplayan ve toz tutan çok önemli bir vücut bölgesidir. Sivilce oluşmasını istemiyorsanız, bu bölgenin temizliğine çok özen göstermeniz gerekir. Su içmek, vücudun tüm işlevleri için oldukça önemlidir.

Aynı zamanda sivilce oluşumunu önlemek ve vücudunuzun nemini korumak için de bol bol su içmeniz gerekir. Eğer saçlarınız yağlı ise bu bölgeye temas etmeleri ise sivilce oluşumunu önemli ölçüde tetikler. Uzun saçlarınızı toplayarak ya da keserek ve ensenize değmemesini sağlayarak ense kökünde sivilce oluşumundan kolaylıkla kaçınabilirsiniz.

Sadece aknelerin üzerine bir salisilik asit içeren krem uygulayarak, sivilcelerde meydana gelen iltihaplanmayı kolaylıkla önleyebilirsiniz. Antibakteriyel, antibiyotik ve salsilik asit içeren kremlerin kullanılmasına rağmen sivilceleriniz hala geçmiyorsa dermatoloji uzmanınızdan ağız yolu ile alabileceğiniz bir antibiyotik ilaç isteyebilirsiniz.

İçeriğinde sülfür bulunan kremler ve şampuanlar, saç derinizde de onarım etkisi yaratır. Evde uyguladığınız yöntemler, antibiyotik ilaçlar ve kullanılan kremler herhangi bir işe yaramadıysa ve sivilce oluşumu hala devam ediyorsa cerrahi bir müdahale gerekir. Bir plastik cerrahının yapacağı bir cerrahi müdahale ile iltihaplı sivilceler kolay bir şekilde alınabilir.

Sivilcenin alındığı bölgeye özel olarak da bazı solüsyonlar uygulanarak, daha sonradan meydana gelecek sivilceler de önlenmiş olur.

Kafada çıkan sivilceler neyin belirtisidir?

Sivilce nasıl oluşur? – Vücuttaki yağ bezleri yani sebumun ortaya çıkardığı salgı, saç köklerine saç kanalları ile bağlanır. Kafa derisinde oluşan aşırı yağlanma ve sebum ile bölgedeki gözenekler tıkanır. Kafa derisinde sivilce oluşumu, derinin nefes alamayıp iltihap oluşturması ile ortaya çıkar.Aşırı stres, depresyon ve diğer psikolojik sorunlar sivilce oluşumunu tetikleyecektir.

 1. Hava kirliliği, sıcaklık, nemli hava ve terleme ciltteki gözenekleri doldurup bakteri oluşumuna neden olacaktır.
 2. Aynı zamanda terlemeye birlikte yağlanan saçlarda sivilce oluşumu kaçınılmazdır.
 3. Östrojen, androjen, lityum ve kortikosteroid içeren ilaçlar yan etki olarak sivilce oluşumuna neden olabilir.

Saç bakımında kullanılan kimyasal içerikli şampuan, saç kremi, saç spreyi gibi ürünler de hem cildi tahriş eder hem de gözenekleri tıkayarak sivilce oluşumuna neden olur. Saç mantarı, ciltte enfeksiyona neden olarak deride kırmızı sivilceler oluşmasına neden olur.

 • Saç mantarı çok hızlı büyür.
 • Bu nedenle bir an önce teşhis edip, yayılmaması için tedavisine başlamalısınız.
 • Il kökü iltihabı, saç köklerinde iltihaplanmaya neden olur.
 • Saçlarınızı toplarken ya da tararken dokunulursa acı verir.
 • Müdahale edilmezse ciddi enfeksiyonlu sivilcelere neden olur.
 • İlerleyen dönemlerde ise saçkıran meydana gelebilir.

Saçlarınızda bölgesel kayıplar oluşmaması için erkenden tedaviye başlamalı ve saç dökülmesi engellenmelidir. Saça takılan peruk ve kaynak, saç gözeneklerini dışarıdan alınabilecek bakterilere açık hale getirir. Bakterilerin neden olduğu enfeksiyon, kafa derisince sivilce oluşumuna neden olur.

Saç derisine sivilce hangi bölüm bakar?

Akne Tedavisi İçin Hangi Bölüme/Doktora Gidilir? Ergenlik dönemlerinde çoğu gencin yaşadığı bir problem olan akneler, otuzlu kırıklı yaşlara kadar sürebilmektedir. Ayrıca bebeklerde de iyi huylu akneler oldukça sık görülür. Kadınlara nazaran erkeklerde daha fazla oluşan akneler, genellikle kol, yüz, sırt ve göğüs bölgelerinde bulunur.

 • Aknelerin sıkılması ve tahriş edilmesi vücutta geri dönülmez izler bırakabilmektedir.
 • İnsanları hem psikolojik hem de fiziksel olarak etkileyen akneler, genellikle hormonal ve stres kaynaklı oluşur.
 • Ergenlik çağından sonra görülen aknelerin çoğunlukla sigaradan kaynaklı olduğu ispatlanmıştır.
 • Sivilceler basit gibi görünse de oldukça ve acı verici olabilmektedir.

Peki, akne tedavisi için hangi bölüme/ doktora gidilir? İşte detaylar. Deri altında yağ üreten bezlerin ve kıl köklerinin tıkanması sonucunda akneler oluşur. Buna yol açan etken ise vücudun çok fazla sebum salgılamasıdır. Bu kanallar tıkanır, daha sonra şişer.

Gözenekler içinde kalan bakteriler iltihabi reaksiyon geliştirir. Ayrıca aknelerin pek çok türü bulunmaktadır. Ergenlik dönemlerinde ve yüzde ortaya çıkan sivilceler, akne vulgaris olarak adlandırılır. Bunlar siyah noktalar, kızarık sivilceler ve nodüller şeklinde görülen basit aknelerdir. Şiddetli kist ve apse türü olan akne conglabata, genellikle gövdede görülür.

Bu türün oluşmasının en büyük nedeni ise adet düzensizliği ve aşırı tüylenme ile karakterize edilen Polikistik Over Sendromu’dur. Ergen erkelerde en sık karşılaşılan sivilce türü ise akne fulminans’dır. Bu şiddetli aknelerin yanında ateş ve eklem ağrıları da görülebilir. Vücutta akne oluşmasının pek çok nedeni bulunmaktadır. Bunların en başında gelen ise erkeklik hormonu olan androjenlerdir. Özellikle ergenlik dönemlerinde hem kadın da hem de erkekte androjen seviyesi artar. Bu hormonun artması, aşırı yağ üretimine neden olur. Akne oluşumunun diğer nedenleri ise şunlardır:

Bazı ilaçları yan etkisi Cildin fazla yağ üretmesi Yağdan ve ölü hücrelerden tıkanan gözenekler Sivilce sıkma, tahriş Kişisel hijyene dikkat etmemek Sigara kullanımı Neme ya da güneşe maruz kalmak Adet döngüsü Hamilelik Doğum kontrol hapları Stres Kozmetik ürünlerin kullanılması Polikistik Over Sendromu Kimyasal maddelere maruz kalmak

Akne oluşumunun belirtileri ise uçları beyaz sivilceler, hassas yumrular, cildin yüzeyinin altında büyük katı, ağrılı olabilen nodüller ve ir dolu topaklar, siyah noktalardır. Akne belirtileri gösteren kişilerin hastanelerin dermatoloji ( cildiye) bölümüne gitmeleri gerekmektedir. Ayrıca özel dermatoloji kliniklerde de akne tedavileri yapılmaktadır. Cildin sebum dengesini sağlamak var olan ya da ilerde oluşacak sivilcelerin önüne geçer.

 1. Bundan dolayı akne tedavisinde cilt temizliği oldukça önemlidir.
 2. Ayrıca kontrolünde antibiyotik ilaçlar ve kremler de kullanılır.
 3. Demir eksikliği, dünyada en fazla görülen kansızlık, yani anemi çeşididir.
 4. Az gelişmiş.
 5. Toplumda her 10 kişiden 2’sinde görülen misofonya hastalığı, işitme ve algı bozukluğu,
You might be interested:  Saç Boyası Lekesi Elden Nasıl Çıkar?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER! : Akne Tedavisi İçin Hangi Bölüme/Doktora Gidilir?

Kafada çıkan iltihaplı sivilceler nasıl geçer?

YAPILIŞI: Eşit miktarda elma sirkesi ve ılık suyu karıştırın. Bu su ile saçlarınızı yıkayın. Karışımı saçlarınızda 5-10 dakika kadar bekletip temiz su ile durulayın. Saçınızı her şampuan döktüğünüz de bu işlemi tekrarlayın.

Erkek cinsel organında sivilce neden çıkar?

Genital Bölgede Sivilce Nedenleri – Genital bölgede çıkan sivilcelerde en sık karşılaşılan sebepler aşağıdaki gibidir: 1, Follikülit Genital bölge kıl köklerinin iltihap ve enfeksiyon kapması sonucu bu bölgelerde Follikülit adı verilen sivilcelenmeler meydana gelebilir. Follikülite daha çok genital bölgenin epilasyon tıraş edilmesi, cildin sürtünmesine yol açan dar kıyafetler, kesik ve yaralar, içe doğru büyüyen kıllar, hijyenik ürünler ve ter yüzünden tıkanan foliküller sebep olur.2,

 • Ontakt Dermatit Cildin alerjen ya da irrite edici bir madde ile karşılaşması ile birlikte ciltte kontakt dermatit adı verilen durum meydana gelebilir.
 • Genital bölgede sivilceye sebep olan kontakt dermatite yol açan faktörler; duş jelleri, pudra ve deodorantlar, kokulu sabunlar, deterjanlar, ilaç içeren jel ve losyonlar, kayganlaştırıcı jeller, prezervatifler, hijyenik pedler, idrar ve sperm sebep olabilir.3,

Acne inversa Memelerin ve kasık bölgesinin alt bölümünde meydana gelen bu durum, bu bölgelerdeki ter bezlerinin kronik olarak iltihaplaması ile birlikte oluşur. Sivilceler genelde ağrılı ve iltihaplıdır.4, Molluscum contagiosum Vücudun hemen her yerinde görülebilen molluscum contagiosum viral bir enfeksiyondur.

Ucu olmayan sivilce nasıl patlatılır?

Kör Sivilce Nedir, Neden Olur? Deri Altında, Ucu Olmayan Kör Sivilce Nasıl Geçer? Kör Sivilce Nedir, Neden Olur? Cilt üzerinde baş vermemiş ve ucu olmayan sivilcelere kör sivilce deniliyor. Cildin alt katmanında oluşan bu sivilceler oldukça ağrılı ve rahatsız edicidir.

Ciltte görülen kör sivilce çeşitleri diğer tüm sivilcelere göre daha farklı ve rahatsız edici bir özelliktedir. Yumru şeklinde bir görünüme sahip olan kör sivilcelerin kızarık ve şiş bir yapısı bulunur. Gözeneklerde sıkışan yağ, kir ve bakteriler kör sivilcelerin çıkmasına neden olur. Kör sivilceler yumru şeklinde cildin altında oluşur.

Kör sivilce genellikle ergenlik döneminde çıkar. Ağır kozmetik ürünleri kullanmak ve regl dönemlerinde kör sivilceler ortaya çıkmaktadır. Stres kaynaklı duygu değişimlerinde de cilt altında kör sivilce çıkabilir. Ayrıca hormonlarda oluşan bazı değişiklikler de kör sivilceye neden olabilir.

Deri Altında, Ucu Olmayan Kör Sivilce Nasıl Geçer? Güzellik algısını olumsuz yönde etkileyen kör sivilcelerin geçmesi için bazı yöntemler kullanılabilir. Özellikle sıcak tampon ile kör sivilceler giderilebilir. Pamuk ve ya sargı bezi sıcak suya batırılıp iyice sıkılmalıdır. Bu şekilde kör sivilcenin üzerine sıcak tampon uygulanır.

Antiseptik özelliği olan elma sirkesi tonik gibi kullanıldığında sivilceli bölgedeki enfeksiyonu ortadan kaldırır. Bu sivilcelerin büyümesini sağlayacak bakteri oluşumları da engellenir. Özellikle de kör sivilcelerin önlenmesi için aloe vera kullanılır.

Aloe vera sivilcenin üzerine belli aralıklar ile uygulanmalıdır. Aloe vera düzenli bir şekilde kullanıldığı takdirde kör sivilceler birkaç gün içerisinde geçecektir. Aloe vera genel olarak kör sivilceleri kurutmaktadır. Hazır alınan ve ya evde yetiştirilen aloe vera çeşitleri cilde derinlemesine nüfus ederek kör sivilcelerin hızlı bir şekilde yok olmasını sağlar.

Kör Sivilcenin Önlenmesi İçin Neler Yapılmalı? Ciltte kör sivilce oluşmaması için bazı rutinleri ihmal etmemek gerekir. Özellikle cilt iyice temizlenmelidir. Gözeneklerdeki kir ve bakteriler kör sivilce oluşumuna neden olur. O nedenle cildin sürekli temiz kalması önemlidir.

Bunun yanı sıra stres ve endişe verici duygulardan da uzaklaşmak gerekir. Ağır kozmetik ürünleri kullanımı da kör sivilceye neden olmaktadır. Bu nedenle genel olarak ağır kozmetik ürünlerinden kaçınılması gerekir. Sürekli makyaj yapmak ciltte çok sık kör sivilce görülmesine neden olabilir. Kadınlarda regl dönemi öncesi ve regl döneminde de kör sivilceler ortaya çıkar.

Bu sivilceler genellikle kısa bir süre sonrasında kendiliğinden geçecektir. Epilepsiyi önleyen bazı ağır ilaçlar da kör sivilce oluşumuna neden olur. Özellikle de lityum, B12 ve kortikosteroid içeriklerine sahip olan yüksek dozlu ilaçlar da dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır.

Geçmeyen Kör Sivilce İçin Ne Yapılmalıdır? Ciltte kör sivilceler çoğu zaman kendiliğinden geçer. Geçmeyen kör sivilcelerin giderilmesi için evde doğal yöntemler yapılarak uygulanır. Ayrıca sivilce geçiren iltihap kremleri de uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra akne spot kremleri de kullanılabilir. Ilık kompres ile de kör sivilceler giderilebilir.

Kör sivilce baş verene kadar günde üç defa ılık kompres uygulanmalıdır. Bazı durumlarda buz kompresi de yapılabilir. Kör sivilceler doğal yöntemlerle de kurutulabilir. Uzun süre geçmeyen kör sivilceler için mutlaka uzman bir doktora danışılmalıdır. Bunun için dermatolog gerekli kontrolleri yaptıktan sonra en uygun tedavi seçeneğini uygular.

Şampuan vücutta sivilce yapar mı?

Kafa sivilcesi neden çıkıyor? Kafa sivilcesi neden çıkıyor? Sivilce dediğimizde aklımıza ilk olarak yüz sivilceleri gelir. Saçlarla örtüldüğü için, kafa sivilcelerinin farkına ancak sivilceler büyüyüp kafamızı kaşırken ya da banyo yaparken parmaklarımıza değdiğinde varırız. Sivilce nasıl oluşur? Öncelikle, farkında olmadan deriyi tahriş ederek hasar vermemiz, stres, uykusuzluk ve hormonal bozukluklardan dolayı ortaya çıkan hücrelerin üretim fonkisyonunun düşmesiyle gözeneklerin turnover (devir) dengesi bozulur. Derinin turnover dengesi bozulduğunda gözeneklerde keratinler birikmeye başlar ve sonunda tıkanır.

Tıkanan gözeneklerde cilt yüzeyine çıkması gereken sebumlar birikerek çıkıntı oluşturmaya başlar. Bu durumda, gözeneklerdeki akne bakterileri çoğalıp iltihap oluşturur ve sivilce ortaya çıkmış olur. Kafa sivilcesinin oluşma sebepleri: Genelde yüzümüzdeki sivilceler için çok üzülüp çıkmaması için elimizden geleni yaparken, belki göremediğimizden, kafamızda hiç sivilce çıkmazmış gibi aklımıza bile getirmeyiz.

Oysa ki, kafa derisi yüz derisinin uzantısıdır ve yüz derisi kadar hassas olduğunu unutmamamız gerekir. Ayrıca, kafa derisindeki gözeneklerin sayısı yüze göre daha da yoğun olup, daha çok miktarda sebum salgılanacağından dolayı, sivilcenin yüze göre daha kolay oluşacağı düşünülüyor.

O zaman kafa sivilcesinin oluşumunu tetikleyen sebepler neler? Öncelikle kafa derisinin yağlı olması, kafa sivilcesinin en önemli sebeplerinden biri olduğundan, özellikle dikkat etmek gerekir. Dikkatimizden kaçmaması için şunu da vurgulayalım ki, şampuan, saç kremi ve jöle gibi saç bakım ürünleri kalıntılarının gözenekleri tıkaması da kafa sivilcesine neden olabilir.

Bunların dışında uykusuzluk, stres, saçı aşırı sıcak su ile yıkamak, saç kurutma makinesini aşırı sıcak ayarda kullanmak, aşırı sıcak ve nemli hava koşulları, çevre kirliliği gibi faktörler de kafa sivilcesini tetikleyen sebeplerdir. Kafa sivilcesi nasıl önlenir? Kafa sivilcesini önlemek için saçı doğru şekilde yıkamak çok önemlidir.

 1. Saçı yıkarken aşağıda belirtilen noktalara özen gösterilmesi tavsiye edilir.
 2. İlk önce, saç yıkama sıklığını kendi saçımızın yağlanma durumuna göre ayarlayıp, çok yağlı değilse saçımızı her gün şampuanlamamamız ve hatta kuru saçlarda 3 günde bir kere şampuanlamak bile yeterli olacaktır.
 3. Ayrıca, saçın sadece tellerini değil, kafa derisini de iyice ovalayıp, kirleri tertemiz çıkarmamız gerekir.

Ama kafa derisini kaşımamaya ve güçlü ovalayıp hücrelere zarar vermemeye de dikkat etmemiz gerekir. Aşırı sıcak suda saç yıkamak da, kafa sivilcesini önlemek açısından hafife alınmayacak nedenlerden biri olup, saç yıkamak için en uygun olan suyun sıcaklığı 38 ℃’dir.

Ayrıca, şampuan, saç kremi gibi saç ürünlerin kalıntıların kalmaması için saçımızı yeterli durulamamaya özen göstermeliyiz. Şampuanı saça direk sürmeden avucumuzda köpürterek, saçı şampuan köpükleriyle yıkamak da tavsiye edilen yöntemlerden biridir. Doğru olan saç yıkama yöntemlerinin dışında, kullandığımız şampuan da kafa sivilcesi için en önemli faktörlerden biridir.

Yüksek miktarda yüzey aktif madde içeren güçlü temizleyici şampuanlar, kafa derisini kurutup, sebum salgılanmasını arttıracağı, derinin bariyer dengesini bozup, iltihaba neden olma ihtimali olduğu için, amino asit tipindeki yüzey aktif madde içeren amino asitli şampuanları kullanmak tavsiye edilir.

Yukarıdan bahsedilen sebeplerin dışında, uykusuzluk, stres, dengesiz beslenmek de kafa sivilcesinin nedenlerinden olup, yaşam alışkanlıklarımıza dikkat ederek, bu faktörlerden mümkün olduğu kadar uzak durmalıyız.Dr. Ablet Uygar

: Kafa sivilcesi neden çıkıyor?

Kafada sivilce cıkar mı?

Kafada Sivilce Neden Çıkar? Nasıl Geçer? | Saç Bakım Güzellik Bir sivilcenin ortaya çıkabileceği en rahatsız edici bölgelerden biri saç deriniz. Ama aslında bunun sivilce çıkabilecek diğer vücut bölgelerinden hiçbir farkı yok. Kafada sivilce, tıpkı standart sivilceler gibi saç köklerine sıkışan yağ ve ölü deri hücrelerinin birikiminden kaynaklanabilir. Kafada sivilce çıkması, bazıları iyi huylu, diğerleri daha ciddi olan çeşitli cilt hastalıklarından kaynaklanabilir. Yine de saç diplerinde sivilce sorununun yaygın olarak saç derisindeki kistlerden, seboreik dermatit veya kepekten dolayı oluştuğunu söylemek mümkün.

Neyse ki bu tip sivilcelerin tedavisi basit. Bu koşullar kepek veya sivilce önleyici ilaçlarla kolayca tedavi edilebilir. Ayrıca uzmanlar seyahat, stres, uyku eksikliği gibi durumların da kafa derisinde sivilceye neden olabileceğini söylüyor. Kortizol seviyeleriniz yükseldiğinde, vücudunuzun yağ üretme olasılığı daha yüksek olur.

Bu da aşırı yağlanmaya ve sonucunda sivilce oluşumuna neden olabilir. Eğer saç diplerinde sivilce oluşumuna rastlarsanız mutlaka dermatoloğunuza danışın. Bir dermatolog gördüğünüz sivilce türlerini kategorize etmenize ve anlamanıza yardımcı olabilir. Daha ciddi hastalıklar da kafa derisinde sivilceye neden olabileceğinden, herhangi bir sivilceyi bir dermatoloğun değerlendirmesi önemli. Kafa derisinde sivilce oluşumunu önlemeye gelince, burada da yüzünüzdekiyle aynı kurallar geçerli. Yani ellerinizi sivilcelerden kesinlikle uzak tutun. Sivilceleri sıkmak ve oynamak yalnızca artmalarına yol açacaktır. Bununla birlikte en doğru tedaviyi belirlemek için dermatoloğunuza başvurmanız gerektiğini hatırlatalım.

Saç derisinde sivilce sorununu tedavi etmenin anahtarı, gözeneklerin tıkanmasını önlemek. Sivilcelere neden olan şeyin çoğunlukla yağ tıkanıklığı ve birikmesi olduğunu söylemiştik. Bu nedenle saç derisini temiz tutmak önemli. Ayrıca kullandığınız saç bakım ürünlerinin de sivilceye neden olmadığından emin olmalısınız.

Eğer kullandığınız ürünlerden şüpheleniyorsanız yeni ürünler denemeyi düşünebilirsiniz. Hafif ve orta dereceli sivilceler için aşağıdaki bileşenler içeren ürünleri deneyebilirsiniz:

Salisilik asit: Ölü deri hücrelerini eksfoliye eder, böylece gözeneklere girmez ve sivilceye neden olmazlar. Glikolik asit: Eksfoliyasyona yardımcı olur ve mikro bakterileri öldürür. Ketokonazol veya siklopiroks: Kepek önleyici ve mantar önleyici bileşiklerdir. Çay ağacı yağı: Antibakteriyel özelliklerle sivilcelerle savaşmaya yardımcı olabilir. Jojoba yağı: Şampuanınıza eklemek sivilceleri azaltmaya yardımcı olabilir.

You might be interested:  Saç Bakımı Nasıl Yapılır Bayan Evde?

Ayrıca gözenekleri tıkamamak için yağ bazı ürünleri de ölçülü kullanın. Saç spreyi, wax, jöle gibi şekillendirici ürünleri çok sık kullanıyorsanız gün sonunda saçlarınızı yağ, kir ve ürün birikiminden arındırmayı unutmayın. Bu noktada Clear Men Yoğun Arındırıcı Şampuan gibi bir ürünle saçlarınızı yıkamayı düşünün. Kafada sivilce hakkında merak edilenleri açıkladık. Ayrıca saç derisinde sivilce oluşumunu engellemek amacıyla alabileceğiniz çeşitli önlemler de var. İşte saç bakımında aklınızda tutmanız gereken bazı bakım önerileri.

Kafada sivilce neden çıkar Ekşi?

kel lik istisna, en az rahatsız eden sivilcedir kafada çıkan. bir ton kapatıcı yla örtmeye çalışma, karşınızdakinin göz zevkini bozma, görüp yağlı cildinize küfretme derdi yok. sivrilik yapıp çıkacaksa kafamda çıksın, yeter artık yüzüm mayın tarlası na döndü. (bkz: en iyi sivilce ) nedendir bilinmez ama kendisi ayni zamanda en cok aciyan sivilcedir. o yuzden aci verici bir durumdur sıkılması durumunda insanı toksik şok a sokabilecek bir sivilcenin çıkması durumu. (bkz: toksik şok ) (bkz: septik şok ) (bkz: bilmem anlatabildim mi ) yıllar yıllar evvel kafamı kazıttığımda bir mutanta benzemiş olmam, kafatasımın acayip şeklinden olmakla birlikte biraz da bu yüzdendir. berber bey’in usturası, o güne dek saçlar tarafından üstü örtülü kalan sivilcelerimi -tıpkı bir bir hortum tarafından yerlerinden sökülen kırmızı kızıl konik evlermiş gibi- birer birer sökmüş ve böylece sevgili kafacığım, pıhtılı kan göllerinin kendilerince bir harita oluşturduğu, üzerinde bir tarihin yazılmış olduğu bir savaş meydanına dönüşmüştü. her gün duş alan ve yağlı bir cilde sahip kişinin imkansızlıklar sebebiyle 2-3 gün duşa girememe/saçını yıkayamama/banyo yapamama durumunda gelişebilir. genelde bu sivilcelerin sayısı bol ve sivilceler küçük küçüktür, sıkıldığında çok büyük acılar verebilir, içinden çıkan ise oldukça küçük bir şey olabilir. “bu kadar acıya çıka çıka bu mu çıktı yani!” şeklinde düşüncelere boğabilir. sıkılmaması her sivilce gibi en doğrusudur. insanı çileden çıkaran durumdur. ne doğru düzgün yatabilirsiniz ne de saçınızı adam gibi yıkayabilirsiniz. saçları mümkün olduğunca kısa tutmakta fayda vardır. yağlı yiyeceklerden uzak durulmalı ve imkan varsa spor yapılmalıdır. götte sivilce çıkmasından iyidir, en azından sivilceyle oynamak ya da oynamamak senin elinde, götünün değil. anasını siktiğimin illeti yüzünden saçımı üç numaraya vuramıyorum sözlük. pekte güzel yakışıyor ama sivilceler yüzünden her berbere gidişimde vazgeçiyorum. yüzümde çıkacak olan sivilceler saç derisinde çıkıyor, bu arada saçlarda dökülme yok fakat sivilceyi patlattıktan sonra kaşıntı kabuklanmaların bağlı olduğu kepeklenme mevcut. amına koyim sivilceler haberleşiyor sanki, toplan toplan ense tarafında çıkacağız bu ay oracıkta eylem yapacağız, bazıları da tek tük başkla yerlerde çıkıyor ense tarafını pek sevmeyen sivilceler onlarda. bi ara bademciklerim ağrımıştı antibiyotik kullanmıştım o sıra sivilcelerin kuruduğunu fark ettim. tabi antibiyotıkte yemek zararlı. şimdilerde ise bi şampuan adı duydum alıcam denicem umarım kel kalmam. bu olaya maruz kalıp kurtulan varsa beni yeşillendirsin. üzerimde yaklaşık 7-8 yıldır kronikleşen ve düşmanımın başına gelmesin dediğim sivilce çıkma biçimi. kullanmadığım antibiyotik, kullanmadığım şampuan ve gitmediğim dermatolog kalmadı -üstelik bu dermatologlara kolsuz agop da dahil- ayrıca 9 ay boyunca roaccutane ‘ın muadili olan zoretanin de kullandım. ama geçmiyor bir türlü. ne saçımı şampuanlayabiliyorum ne başımı bir yere yaslayabiliyorum. hergün lanet ediyorum bu duruma. en son ise agop hocanın 3 kutu verdiği monodoks adlı antibiyotiği kullandım.42 gün boyunca antibiyotuk içtim, içmeyi bıraktıktan 3 gün sonra tekrar çıkmaya başladı. sivilcesiz gezmem için her gün antibiyotik içmem gerekiyor yani. tavsiyelere açığım sevgili dostlar. doktorumun dediğine göre kellik riski olan durum. kendisi tetradox denen zehir verdi, bu zehri kullandığım süre içerisinde sivilcelerin kaybolduğunu gözlemledim (yanında psoderm ve konazolda kullandım). fakat bu üç ilacıda bıraktıktan sonra sivilcelerin tekrar başladığını görüyorum. doktor eğer geçmezse roaccutane veririm demişti. fakat böyle bir sorun için vücudu tümden bitiren bir ilacın kullanılmasını ben pek doğru bulmadım bundan dolayı kontrole gitmedim. bundan dolayı banyoda konazol şampuanı kullanmaya devam ediyorum. zaten esas sorun olan sivilcenin kaşınma olayını konazol sürüldükten 1-2 gün boyunca geçiriyor. yaraları iyileştirmesi de cabası.

ekşi sözlük kullanıcılarıyla mesajlaşmak ve yazdıkları entry’leri takip etmek için giriş yapmalısın.

Cildiye doktoru sivilce için ne yapar?

Sivilce Akne (sivilce) yağ bezlerinin hastalığıdır. Akneyi asıl oluşturan zemin siyah ve beyaz noktalardır. Yani komedonlardır. Bunların üzerine bakterilerin eklenmesiyle sivilce gelişir. Bazen bu sivilceler çok şiddetli nodüller ve kistler şeklinde olabilir ve deriye büyük zarar vererek çukurlar ve yapışıklıklar oluşturarak iyileşirler.

Böylece akne izleri, skarlar gelişir. Sivilce yaşamın her döneminde görülebildiği gibi en sık ergenlik döneminde karşımıza çıkar. Yağlı, gözenekli, siyah noktalı, iltihaplı, kırmızı lekeli ve izlerle dolu bir genellikle hoş görünmez.Sivilceli kişi temizliğine dikkat etse bile, cildi temiz değilmiş görüntüsü verebilir.

Özellikle dış görünüşün çok önemli olduğu ergenlik çağında sivilcelerin çıkması ruha sağlığını da olumsuz etkiler. Kişinin kendine olan özgüvenini bozar. Yetişkinlik çağında ortaya çıkan veya devam eden sivilceler yine dış görünüşün bozulmasına ve bireyin kendine olan güvenini kaybetmesine yola açmaktadır.

 1. Sivilce dünyada en sık görülen çok yaygın bir hastalıktır.Sivilce kalıcı izler bırakabilmesi nedeniyle erken tedavisi çok önem kazanmaktadır.
 2. Sivilce derin izler bıraktıktan sonra bu izleri gidermek kolay değildir.
 3. Sivilce en çok yüzde görülür ancak vücudun diğer bölgelerin de de sırt, göğüs ve omuzlar ve kalça üzerinde de görülebilir.

SİVİLCE NEDEN OLUŞUR Sivilce derimizin altında bulunan yağ bezlerinin hastalığıdır. Yağ bezlerinin sayı ve çapı her insanda tıpkı gözümüzün rengi gibi farklıdır. Yağ bezleri bazı insanlarda sayıca daha fazladır ve sentezleri de daha çoktur. Bu yağlı cilt tipidir.

Bu yağ bezlerinden salgılanan yağ deri yüzeyine bir kanallar vasıtasıyla atılır. Yağ sentezi fazla olunca bu kanallar genişler ve yağla tıkanır ;böylece cildimizde görülen siyah ve beyaz komedonlar yağ butonları oluşur. Bu siyah ve beyaz komedomlar sivilce-akne zeminini oluşturur. Bunların üzerine bakterilerin eklenmesiyle sivilce gelişir.

SİVİLCE KİMLERDE DAHA ÇOK GÖRÜLÜR Sivilce yağlı cildin hastalığıdır. Daha çok ergenlik döneminde görülür. Hormonal dalgalanmalar, Polikistik Over Hastalığı (PCO), Sürrenal hiperplazi gibi hastalık durumlarında da akne sık karşımıza çıkar. Stresli dönemlerde ve özellikle kadınlarda adet öncesi hormonal değişiklikler nedeniyle akne şiddetlenebilir.

 1. SİVİLCENİZ VARSA NELER YAPMAMANIZ GEREKİR Sivilce yüzde hoş olmayan bir görüntü yarattığı için sivilceli kişiler çoğunlukla bu durumu fondoten ve pudra ile kapatmak isterler.
 2. Bu ise durumu daha zorlaştırır.
 3. Yüzün daha fazla yağlanmasna yol açarak sivilceler artırır.
 4. İkinci en sık yapılan yanlış ise sivilcelerin sıkılmasıdır.

Eğer sivilcelerinizi sıkarsanız daha büyük ve kötü bir akne geri gelecektir. Ayrıca sıkılan akneden iz kalma riski de çok yüksektir. SİVİLCELERİN RUH SAĞLIĞINA ETKİLERİ Sivilce kişinin yüzüne ve tüm güzelliğine gölge düşüren bir durumdur. Özellikle ergenlik döneminde akne problemi ciddi ruhsal problemler yaratabilir.

 1. Ergenlik çağı dışında sivilce özellikle genç kadınları yaygın olarak etkileyebilir.
 2. Genç kadınlarda karşı cins tarafından beğenilme, güzel görünme kariyer, iş hayatı vs hayat içinde kadınları bu yoğun akne ve izleri oldukça etkiler.
 3. Stres oldukça sivilceler artar ve sivilcelerin artışı da stres yaratır.

yani birbirini arttıran bir kısır döngü oluşur. Sivilceli kadınlarda sosyal ilişkilerde zorluklar,sosyal fobi, keyifsizlik,depresyon görülebilir. Yapılan çalışmalarda, sivilceli kişilerin daha sinirli oldukları saptanmıştır. Sivilceden dolayı kendine olan güvenleri azalmıştır.

 • Dış görünümün bozulması nedeniyle depresyon çok sık görülür.
 • Sivilce bazen ruh sağlığını ciddi oranda etkiler ; bu kişiler göz temasından kaçınır, saçlarını uzatarak yüzlerini saçlarıyla kapatmaya çalışırlar.
 • Ambur dururlar.
 • Bazı genç kızlar ise sivilcelerin gözükmemesi için, sivilcelerini arttırdığını bilmelerine rağmen, yoğun kapatıcı fondoten ve pudra kullanırlar.

Sırt ve göğsünde sivilcesi olanlar, spor aktivitelerine katılmaktan kaçınırlar. Kıyafet değiştirirken görünmek istemezler, gizlenirler, Özellikle ergenlik döneminde yüzdeki sivilceler diğer yaşıtları tarafından alay konusu olabilir. Bazı çocuklar, genç kadın ve erkekler yeni ilişkiler ve arkadaşlıklar kurmaktan kaçınırlar.

Ergenlik çağında özgüven eksikliğinden insanlarla tanışıp arkadaş olmaktan dahi kaçınabilirler. Oldukça utangaç görünebilirler. Bu nedenle, başka insanlar tarafından değişik ve itici bulunabilirler. Hatta bazılarında sosyal fobi gelişebilir. Bazı sivilceli hastalar okula gitmeye isteksizdirler. Bazıları ise okulu terk ederek eğitimlerini ve gelecekteki iş yaşamlarını dahi riske atarlar.

Sivilce, kariyer seçeneklerini dahi azaltır. Dış görünüşe dayalı işleri tercih edemezler.Görsel sanatlar, sinema, oyunculuk,mankenlik gibi işlerde sivilceli olmaları dezavantaj olacaktır. Sivilceli hastalar, iş başvurularında daha az başarılı olma riski taşırlar.Kendine güvensizdirler.

İşe alacak kişileri etkilemeyi başaramayabilirler. Bütün bunlar aknenin ne kadar önemli bir hastalık olduğunu anlamak için yeterlidir. Tedavisi olan bir hastalık olan akne doğru yaklaşımla tedavi edilebilir ve hayat kolaylaşabilir. SİVİLCE HAKKINDA YANLIŞ BİLİNENLER -Yağlı yemek,kuruyemiş,çikolata yemek sivilceyi arttırır.

Yiyeceklerle sivilce arasında bilimsel olarak gösterilmiş bir veri yoktur. Elbette fast food yemek sağlıksız beslenmek sivilceleri olumsuz etkileyecektir. Ancak sivilcenin nedeni olarak beslenmeyi gösteremeyiz. Ancak sağlıklı beslenmek tüm sağlığımız için olduğu gibi cilt sağlığımız için faydalıdır.

 1. Güneş sivilceye iyi gelir.
 2. Biraz güneş tüm sağlığımız için iyidir.
 3. Ancak yanacak kadar güneşlenmek ve sivilcelerin güneşle geçeceğine inanmak yanlıştır.
 4. Aksine lekelerin ve sivilcelerin daha kötü olmasına neden olabilir.
 5. Sivilce temiz olmamaktan oluşur.
 6. Sivilce yağ bezi hastalığıdır.
 7. Aşırı yağ sentezlenmesi ile oluşur.

Elbette iyi temizlenmeyen, iyi yıkanamayan bir ciltte sivilceler kötüye gider. Ancak sivilceli hastalara baktığımızda çoğunlukla sivilcesiz insanlara oranlara sivilceleri geçsin diye yüzlerini daha fazla yıkadıklarını görmekteyiz. -Tonik sivilceye iyi gelir.

 1. Aksine tonik cilt üzerindeki yağı tamamen alacağı için rebaund daha fazla yağ sentezlenmesine yol açabilir.
 2. Doktorun önerisi olmadan tonik kullanmamak çok daha iyi olacaktır.
 3. Eselenmek sivilceye iyi gelir.
 4. Sivilce tedavisi komedonların tedavisi ile başlar.
 5. Yani dış yüzeyi keselemekle sivilce düzelmez.

Aksine ciltte tahriş ve negatif basınçla sivilcelerin artmasına neden olabilir. SİVİLCE TEDAVİSİ NASIL YAPILIR Sivilcenin radikal tedavisi sivilce zeminin oluşturan komedonların temizlenmesiyle ve bu aşırı yağ sentezinin kontrol altına alınmasıyla mümkündür,

Ben kliniğimde akne ile başvuran hastalarıma önce derin bir cilt temizliği yapıyorum. Önce yüzdeki akne zeminin oluşturan siyah ve beyaz yağ butonları komedonlar temizlenir ve üzerine Hasta için uygun olan kimyasal peeling solüsyonu ile peeling yapılır. Ardından Altıniğne Radyofrekans tedavisi ile yağ sentezi kırmızı yüz, yüzdeki inflamasyon ve aşırı yağ sentezi kontrol altına alınır.

Her hasta için uygun olan yüz yıkama jelleri ve topikal krem tedavileri ve gerek varsa antibiyo terapilerle tedavi tamamlanır. Sivilce izi tedavisi için kliniğimizde en çok kimyasal peeling ve altıniğne radyofrekans lazer tedavileri kombine olarak kullanılmaktadır.

You might be interested:  Koyu Kumral Saç Rengi Nasıl Açılır?

Doktor hastaya hastalığın şiddetine, aknenin tipine, sivilceyle beraber izlerin olup olmamasına göre tedavi şekillenir. SİVİLCE VE SİVİLCE İZLERİNDE KULLANILAN TEDAVİ YÖNTEMLERİ ALTINİĞNE RADYOFREKANS LAZER TEDAVİSİ

Akne ve akneye bağlı oluşan derin izlerin ve boşlukların tedavisinde inanılmaz sonuçlar veren çok etkili bir tedavi yöntemidir. Hastanın yüzünde hiçbir soyulma olmaması, kişiye özel başlıklar kullanılması, yaz mevsiminde dahi yapılıyor olması sivilce izi tedavisi (akne izi tedavisi)’nde altın iğne radyofrekans yöntemini çok üstün kılmaktadır.

 1. İMYASAL PEELİNG TEDAVİSİ Sivilceyi oluşturan esas kaynak yüzde bulunan siyah ve beyaz noktacıklar yani komedonlardır.
 2. Dolayısıyla esas akne tedavisi bunların temizlenmesiyle olacaktır.
 3. Omedonlar çıkarıldıktan sonra yüze uygulanacak uygun kimyasal peeling uygulamasıyla akne tedavisinin esas basamağı tamamlanmış olur.

Akne ve akne izlerinin tedavisinde Kimyasal peeling yöntemi ilk seçeneklerdendir. Kimyasal peeling; Akne ve izlerini tedavi ederken ;hem cilt gençleştirir, hem gözenekleri sıkılaştırır, hem renk düzensizliklerini dengeler, hem de yeni akne çıkışlarını engeller.

Sivilce tedavisinde bir tedavi yöntemidir. FRAKSİYONEL LAZER TEDAVİSİ Özellikle akneye bağlı oluşmuş derin izlerin ve inatçı aknenin tedavisinde çok etkili bir tedavidir.Kış mevsiminde sivilce ve sivilce izlerinin tedavisinde uygulanan fraksiyonel lazer tedavisi özellikle tedavide zorlanılan şiddetli akne ve çok derin izlerin tedavisinde efektif bir tedavi yöntemidir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz. : Sivilce

Cildiye saça bakıyor mu?

Cildiye (dermatoloji) nedir, neye bakar? Deri ve zührevi hastalıklar bölümü doktoru (dermatolog) hangi hastalıklara bakıyor? Çeşitli deri hastalıklarını, tırnak rahatsızlıklarını ya da egzama gibi problemleri yakından inceleyen, teşhisini ve yöntemini belirleyen dermatoloji hakkında tüm merak edilen tüm detayları sizin için araştırdık.

 1. İşte internette çok aranan “Cildiye (dermatoloji) nedir, neye bakar? Deri ve zührevi hastalıklar bölümü doktoru (dermatolog) hangi hastalıklara bakar?”sorularının cevapları.
 2. Cildiye (dermatoloji) nedir, neye bakar? Birçok kişi sadece cilt problemleri için cildiyeye yani dermatolojiyi tercih ediyor.

Ancak dermatoloji bölümü sadece ciltle değil, birçok deri hastalıklarını yakından inceliyor. Peki, dermatoloji nedir? Cildiye (dermatoloji) nedir, neye bakar? Dermotoloji ne demek? Dermatoloji; deri, saç, tırnak, vücut giriş kapıları (ağız mukozası gibi) ve zührevi hastalıkların (cinsel yolla bulaşan hastalıklar) tanı ve tedavisi ile ilgilenir.

 1. Deri bilimi olarak da adlandırılmaktadır.
 2. Hangi nedene bağlı olursa olsun eğer bir kişi böyle hastalıklardan yakınıyor ise hiç paniğe kapılmadan bir Deri ve zührevi hastalıklar bölümü doktoruna (dermatoloğa) başvurmalıdır.
 3. Dermotolog nedir? Dermatolog, cilt hastalıkları ve cilt kanserlerinin tanı, iyileştirme ve önlenmesi konusunda uzmanlaşmış bir tıp hekimidir.

Dermatolog ismi verilen uzmanlar teşhisi kolay bir şekilde koyar ve hastaya uygun bir çözüm yolu önerirler. Bazen çözümün çok Kolay olabileceği unutulmamalıdır. Dermatologlar bebekler, çocuklar, ergen ve yetişkinlere her yaştaki hastalara uygun iyileştirme yöntemi önermektedirler.

Deri ve zührevi hastalıklar bölümü doktoru (dermatolog) hangi hastalıklara bakar? “Deri ve zührevi hastalıklar bölümü doktoru (dermatolog) hangi hastalıklara bakar?” sorusunun cevabı birçok insan tarafından merak ediliyor. Cilt problemleri dışında Dermatolog Uzmanı çoğu kişinin bilmediği hastalıklarla yakından ilgileniyor.

Peki, dermotoloji hangi hastalıklara bakar?

Dermotoloji hangi hastalıklara bakar? -Akne (sivilce)-Mantar Hastalıkları: Ayak mantarı, gövde mantarı, tırnak mantarı, saç derisi mantarı, vajinal mantar enfeksiyonları-Bakteriyel ve viral döküntülü hastalıklar (deride abse ve diğer inflamatuar hastalıklar, kızıl, kızamık, kızamıkçık, su çiçeği, zona)-Paraziter deri hastalıkları (Saç biti, vücut biti, uyuz vs)-Alerjik cilt hastalıkları (Akut ve kronik ürtiker, ilaçlara bağlı cilt reaksiyonları, böcek sokmaları, gıda alerjileri, güneş ışınına bağlı hastalıklar ve alerjik reaksiyonlar)-Egzamalar (Atopik, kontakt, nummular, dishidrotik, seboreik egzama)-Sedef ve benzeri dermatozlar-Saç hastalıkları (Lokalize, yaygın, ailevi saç dökülmeleri, saç derisi egzamaları, kepeklenme)-Tırnak hastalıkları-Dudak, dil ve ağız boşluğu hastalıkları (Tekrarlayan aftlar, uçuk, ve ağız içinde oluşan diğer hastalıklar)-Pigmentasyon bozuklukları (Güneş lekeleri, çiller, vitiligo, gebeliğe bağlı lekelenmeler, geçirilen deri hastalıkları sonrası oluşan lekeler)-Nasır ve siğiller-Büllöz (içi sıvı dolu kabarcıklarla seyreden) hastalıklar-Behçet hastalığı-Benler (Nevuslar)-Derinin iyi ve kötü huylu tümörleri-Vasküler cilt hastalıkları, bacak ülserleri-Bağ dokusu hastalıkları-Sistemik hastalıkların cilt bulguları-Yağ bezi hastalıkları-Metabolik ve beslenme bozukluğuna bağlı cilt hastalıkları-Psikolojik faktörlere bağlı cilt hastalıkları-Genetik faktörlere bağlı çocukluk çağı cilt hastalıkları-Fiziksel etmenlere bağlı dermatozlar (Isı ve sıcağa bağlı dermatozlar, soğuğa karşı oluşan aşırı reaksiyonlara bağlı dermatozlar, mekanik nedenlere bağlı dermatozlar, yabancı cisim reaksiyonları, iyonlaştırıcı ışınlara bağlı dermatozlar) Cinsel yolla bulaşan hastalıklar -Sfiliz (frengi)-AIDS-Genital siğiller-Genital Herpes enfeksiyonu (uçuk)-Gonore (bel soğukluğu)-Klamidya ve mikoplazma enfeksiyonları

: Cildiye (dermatoloji) nedir, neye bakar? Deri ve zührevi hastalıklar bölümü doktoru (dermatolog) hangi hastalıklara bakıyor?

Cildiye sivilceleri geçirir mi?

Sivilce İçin Hangi Doktora Gidilir? Sivilcelere Ve Aknelere Hangi Bölüm Bakar? Sivilce İçin Hangi Doktora Gidilir? Sivilce oluşumunda en büyük etki hormonlardır. Bunların başında böbrek üstü bezlerinden salgılanan androjen grubu hormonlar gelmektedir.

Androjen hormonlarının artması veya derinin bu hormonlara karşı hassaslaşması sonucunda akne oluşmaktadır. Cilt hastalıklarının çoğu küçük olsa da bazıları ciddi problemlere neden olabilir. Bu sebeple akne ve sivilce problemi yaşayan kişilerin hastanelerde Dermatoloji ve Cildiye doktorlarına görünmesi gerekmektedir.

Sivilcelere ve Aknelere Hangi Bölüm Bakar? Akne belirtileri gösteren kişilerin hastanelerin Dermatoloji yani cildiye bölümüne gitmeleri gerekir. Ayrıca özel dermatoloji klinikleri de akne ve sivilce tedavileri yapmaktadır. Özellikle cildin sebum dengesini sağlamak var olan sivilceleri yok ederken oluşabilecek sivilcelerinde önüne geçmektedir.

Bu nedenle akne tedavisinde cilt temizliği oldukça önemlidir. Bunlar ile beraber doktor kontrolünde antibiyotik krem ve ilaçlar da kullanılabilir. Akne ve Sivilce Oluşumuna Neden Olan Etkenler Nelerdir? Akne oluşumunun pek çok nedeni bulunmaktadır. Bunların başında gelen etken erkeklik hormonu olan androjenlerdir.

Ergenlik döneminde hem kadınlarda hem de erkeklerde androjen seviyesi artmaktadır. Bu nedenle sivilce oluşumunda da artış gözlemlenmektedir. Sivilcelere sebep olan diğer etkenler ise şunlardır:

– Bazı ilaçların yan etkisi – Kişisel hijyene dikkat etmemek – Neme veya güneşe maruz kalmak, – Adet dönemi – Tıkalı gözenekler, – Cildin fazla yağ üretmesi – Doğum kontrol hapları – Stres – Kozmetik ürünlerin kullanılması – Kimyasal maddelere maruz kalınması – Polikistik Over Sendromu – Hamilelik – Sigara kullanılması – Var olan sivilceleri sıkma ve tahriş etme

: Sivilce İçin Hangi Doktora Gidilir? Sivilcelere Ve Aknelere Hangi Bölüm Bakar?

Kafada iltihaplı yara neden çıkar?

Saç Derisinde Yara Neden Olur? – Saç derisinde yara oluşumunun birçok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenlerin başında egzama gelmektedir. Doğru saç ürünlerinin kullanılmaması saç diplerinde kuruluğa neden olur. Kimyasal işlemlere de maruz kalması ile egzama ileri seviyeye geçer ve kabuklanma şeklinde yara oluşumuna neden olur.

Diğer nedenler arasında stres, psikolojik durumlar, saç kıran hastalığı, bölgesel mantar oluşumu, zona gibi birçok durum da saç diplerinde yara oluşumuna neden olabilir. Bu tarz yara oluşumları saç dökülmesine de neden olmaktadır. Saç dökülmesini önlemek ve saç derisinde yara oluşumu engellemek için doğal içerikli şampuan ve saç bakım nemlendiricisi kullanılması tavsiye edilmektedir.

Saç dibindeki yara ve pullanma oluşumunun nedeni bulunmalıdır. Bu nedene yönelik iyileştirme çalışmaları yapılmalıdır. Bu aşamada saçın temiz tutulması oldukça önemlidir. Hijyenik tutulmayan saç diplerinde yara oluşumu daha da ilerleyebilir. Enfeksiyon kaynaklı da saç derisinde yara oluşabilir.

Saç derisi temizliği nasıl yapılır?

Saç Derisi Detoksu Nedir? – Saç derisi detoksu fırçayla veya peeling etkili bir scrub ile saç diplerine masaj yaparak ölü deriyi atıp, gözenekleri temizleyip saç foliküllerinde biriken ürünlerin temizlenmesine yardımcı olan bir bakım yöntemi. Her ne kadar şampuan günlük olarak yeterli gibi görünse de saç derisi detoksu şampuanla yapılan rutinden çok daha fazlası.

Bunu cilt bakımına benzetebilirsiniz; yüzünüzü her gün temizleseniz de buhar ve maske gibi işlemler ciltte daha derin bir temizlik sağlar. Böylelikle çok daha sağlıklı ve ışıltılı bir cilde kavuşmakla kalmaz olası cilt problemlerinin de önüne geçmiş olursunuz. Söz konusu son derece hassas bir bölge olan saç derisi olunca saç derisi detoksu da bu şekilde işler.

Derinlemesine temizlik sağlayan detoks, saç derisinde aşırı kuruluk, kaşıntı, kepek ve meydana gelebilecek diğer tüm iritasyonları önlerken; nefes alan saç derisi daha sağlıklı hale gelerek saçların daha sağlıklı uzamasını, parlak ve güçlü hale gelmesini sağlar.

Hangi bölgede sivilce neden çıkar?

YANAKLARDA ÇIKAN SİVİLCELER – Yanaklarda çıkan sivilcelerin en büyük sebebi günlük alınması gereken şeker miktarından daha fazla alınmasıdır. Bunun yanı sıra akciğer ve solunum yoluyla ilgili rahatsızlıklardan da kaynaklanmaktadır. Kaşların arasında çıkan sivilceler yüksek ihtimalle karaciğer de meydana gelen bir rahatsızlığı işaret etmektedir.

Hep aynı yerde neden sivilce çıkar?

Sivilceler neden hep aynı yerde çıkarlar? 8 Ekim 2021 Cuma 11:59 | Son Güncelleme: 8 Ekim 2021 Cuma 11:59 Sivilce, apse, kızarıklık cilt sorunlarından başlıcalarıdır. Sivilceler ise genel olarak aynı yerde çıkarlar. Peki sivilceler neden hep aynı yerden çıkarlar? İşte cevabı.

 • Hep Aynı Bölgede Çıkan Sivilceler Neden Olur? Aslında sivilcelerin aynı bölgede çıkmalarının birçok nedeni olabilmektedir.
 • Cilt derisindeki bölgesel hormonal dalgalanma ya da ataklar, insanların kirli ellerle ciltlerinde sürekli aynı ya da benzer bölgelere refleksif bir alışkanlığın gereği dokunması ya da foliküler duvarda meydana gelen rahatsızlık ya da zayıflanmalar veya her ne kadar temizlenirse temizlensin, sürekli kirli alanlarla ve ellerle temas eden telefonların, cildin aynı bölgesine temas etmesi, aynı bölgede sivilce oluşmasına neden olmaktadır.

Ellerin ya da her ne kadar sürekli temizliği yapılmış da olsa cildi nemlendirip tahriş edebilecek telefon gibi nesneler, sivilce oluşumuna ya da oluşan sivilcenin iltihaplanarak yayılmasına neden olabilir. Ama sivilce oluşturan birçok bakteri, cildin alt katmanlarında meydana gelen reaksiyonların sebebiyle oluştuğundan, sivilceler çoğu zaman yayılma göstermemektedir.

Stres sivilce yapar mı?

Stres Hormonları ve Cilt – Stresten çıkan sivilce, büyük, ucu olmayan ve şişkin görünümdedir, bu dönemde çıkan sivilcelerle birlikte artan sayıda siyah nokta (kapalı komedon) ve beyaz nokta (açık komedon) da görülebilir. Yükselen stres seviyesi sebebiyle iç salgı bezleri tarafından salgılanan kortizol ve androjen gibi hormonlar, stres sivilcesinin oluşumuna neden olabilir (4),

 • Bu hormonlar, kıl foliküllerine açılan yağ bezleri tarafından doğal olarak üretilen koruyucu, yağlı bir madde olan sebum üretimini artırır.
 • Sebum artışı, insan derisinde yaşayan ve sebumla beslenen P.acnes bakterisinin çoğalmasına neden olur.
 • Ciltte çok sayıda P.acnes bulunması, bağışıklık sistemini harekete geçirir.

Bu bakteriyel çoğalmayı önlemek amacıyla beyaz kan hücreleri, kıl folikülünün duvarına zarar verebilecek bir enzim salgılar. Salgılanan bu enzim enflamatuvar bir reaksiyona yol açar. Bu faktörlerin her biri hem ayrı ayrı hem de birleşerek sivilce oluşumuna yol açan reaksiyonlara sebep olur.