Saç Dökülmesi Için Hangi Bölümden Randevu Alınır?

Saç Dökülmesi Için Hangi Bölümden Randevu Alınır
Saç dökülmesi yaşandığı takdirde dermatoloji uzmanlarına muayene olmak gerekmektedir. Kamu ve özel hastanelerin yanında dermatoloji uzmanlarının kendi özel muayeneleri de bulunmaktadır. Bu noktada devlet hastanelerinden hizmet almak isterseniz Deri ve Zührevi Hastalıkları (Cildiye) bölümüne randevu almanız gerekir.

Cildiye doktoru saç dökülmesine bakar mı?

Yaşadığınız saç dökülmesi tipini öğrenebilmek için mutlaka bir doktora muayene olmak gerekir. Saç hastalıkları teşhis ve tedavisi dermatolog ( cildiye ) uzmanları tarafından yapılır.

Saç dökülmesiyle ilgili hangi bölüme gidilir?

Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gidilir? Saç Dökülmesine Hangi Bölüm Bakar? Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gitmek Gerekir? Saç dökülmesi için uzman bir Dermatoloji doktoruna gitmek gerekir.

 • Saç Dökülmesine Hangi Bölüm Bakar?
 • Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir?
 • Genetik faktörler,
 • Dengesizlik beslenme,
 • İleri yaş,
 • Vitamin ve mineral eksikliği,
 • Sedef hastalığı,
 • Adet düzensizliği,
 • Hamilelik ve doğum,
 • Egzama,
 • Mantar,
 • Hormonal bozukluklar,
 • Kemoterapi,
 • Şeker hastalığı,
 • Tiroid bezinin normalden çok veya az çalışması,

Saç dökülmesine, hastanelerin Cildiye poliklinikleri bakar.

 1. Romatizma hastalıkları,
 2. Şampuan, saç spreyi, saç jölesi gibi kimyasal içerikli ürünler,
 3. Hormon ilaçları,
 4. Doğum kontrol ilaçları.
 5. Saç Dökülmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?
 6. Saç dökülmesinin tedavisinin yapılabilmesi için, öncelikle altta yatan her hangi bir hastalığın olup olmadığı belirlenir. Buna göre;
 7. Gerekli vitamin ve mineraller kullanılır.
 8. Tiroid hastalığı varsa, buna uygun tedaviye başlanır.
 9. Beslenme alışkanlıkları düzene sokulur.
 10. Egzama tedavisi yapılır.
 11. Psikolojik bir sorun varsa, gerekli tedaviye yönlendirilir.
 12. Saç köklerini güçlendirmek için mezoterapi uygulana
 13. Kök hücre tedavisi yapılabilir,
 14. PRP tedavisi uygulanabilir.
 15. Saç Dökülmesini Önlemek İçin Ne Yapmak Gerekir?
 16. Dengeli ve düzenli beslenmek
 17. Vitamin ve mineral almak,
 18. Düzenli ve kaliteli uyku uyumak,
 19. Aşırı sıcak su ile saçları yıkamaktan kaçınmak,
 20. Çok fazla kimyasal içerikli ürünler kullanmamak,
 21. Saçları düzenli olarak yıkayıp, temizlemek,
 22. Saçları yıkandıktan sonra, saç kurutma makinesi kullanmadan, doğal yollarla kurutmak,
 23. Saçları çok sıkı tokalarla bağlanmaktan kaçınmak,
 24. Bol bol sebze ve meyve yemek,
 25. Protein içerikli besinler tüketmek,
 26. Saç maşası, düzleştirici ve fön makinesi gibi, aşırı ısı kaynaklı ürünlerin kullanımını en aza indirmek.
You might be interested:  Saç Kurutma Makinesi Elektrik Enerjisini Hangi Tür Enerjiye Dönüştürür?

: Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gidilir? Saç Dökülmesine Hangi Bölüm Bakar?

Dahiliye saç bakar mı?

Dahiliye Saç Dökülmesine Bakar mı? – Dahiliye saç dökülmesi için bakabilir evet kan tahlilleri ile değerlendirme yapabilir, tedaviye başlayabilir ve gerekirse dermatoloji bölümüne de yönlendirme yapabilir.

Genel Cerrahi saç dökülmesine bakar mı?

Saç dökülmesi için hastanede hangi bölüme gidilir? Saç dökülmesine hangi doktor bakar? Yaygın bir sorun olan saç dökülmelerine birçok nedenden dolayı meydana gelmektedir. Bu nedenler genellikle; Kişinin çok fazla stres yapması sonucunda meydana gelen etkenler, Kişinin bazı ilaç kullanmasında, ilaçların yan etkileri sonucu ortaya çıkan saç dökülmeleri, Saç derisinde meydana gelen mantarlar ve bazı mikrobik hastalıklar, Travmaya bağlı saç dökülmeleri, İnsan genetiğine bağlı olarak görülen kıl köklerindeki azalmalar saç dökülmesi sorununa sebep olan etkenlerdir.

Bazen de bu dökülmelerin nedeni bazı hastalıklardan kaynaklı olmaktadır. Bu hastalıklar; Saçkıran hastalığı, Sarkoidoz, Lupus eritomotozus, Sifiliz,Tiroid hastalığı, Cilt kanseri, Beslenme rahatsızlıkları gibi hastalıklardan kaynaklı olarak meydana gelen rahatsızlıklardır. Saç dökülmesi tedavisi yöntemleri nelerdir? Merak edilen bu soruyu yanıtlayacağız.

İşte detaylar. SAÇ DÖKÜLMESİ İÇİN HANGİ BÖLÜME GİDİLİR? Birçok sebepten kaynaklı olan saç dökülmeleri sorunlarında dermatoloji uzmanlarına muayene olmak gerekir. Ayrıca kamu ve özel hastaneler yanı sıra doktorların kendi özel muayenehaneleri mevcuttur.

 • Amu yani devlet hastanelerinden hizmet almak isterseniz eğer, gitmeniz gereken bölüm; Deri ve Zührevi Hastalıkları (Cildiye) bölümüne randevu almanız gerekmektedir.
 • Eğer ki özel hastanelerde ise bu bölümün ismi Dermatoloji (Cildiye) ya da Cildiye (Dermatoloji) şeklinde karşınıza çıkan bu bölüme gidebilirsiniz.

Dermatologlar tüm cilt problemleri yanı sıra toplumda sık görülen saç sorunları ile ilgilenen kişilerdir. SAÇ DÖKÜLMESİ TEDAVİSİ •Saç dökülmesi için doktora gitmeden de evde uygulayabileceğiniz yöntemler mevcuttur Bunlar ilk önce; Saç derisinde kan dolaşımının hızlanması gerekmektedir.

Bunun için zeytinyağı ve hindistan cevizi yağı ile saç diplerine masaj yapmak kan dolaşımının hızlanmasını sağlarsınız. Ayrıca bir tutam biberiye bitkisini de 20 dakika kaynatılıp soğutulduktan sonra saç durulamasında kullanılırsa saçların güçlenmesini ve dökülmemesini sağlamaktadır. •Saç dökülmesinde doktorların yapmış olduğu; Saç mezoterapisi denilen yöntem ile saç derisine vitamin, mineral ve dolaşımı düzenleyici maddeler mikro iğne yardımı ile enjekte edilir.

Daha sonra bu enjekte işlemi bittikten sonra saç derisine masaj uygulanarak enjekte edilen bu maddelerin saç köklerine dengeli şekilde yayılması işlemi sağlanır. Kür şeklinde uygulanabilecek bu tedavi yöntemi, saç köklerinin güçlenmesine ve saçların gürleşmesine katkıda bulunur.

•Günümüzde ise kullanılan en yaygın yöntem ise genellikle saç ekimidir. Bunun için, kafa derisinin arka alt kısmında bulunan, kökleri dökülmeyen saç tellerinin alınıp dökülen yerlere uygulanır. Günümüzde saç ekimini genellikle erkekler tarafından yapılan bir yöntemdir. SAÇ DÖKÜLMESİNE HANGİ DOKTOR BAKAR? Gündelik hayatımızda hemen hemen herkesin karşılaşmış olduğu sorunlardan birisi olan saç dökülmeleri, kişiye rahatsızlık veren bir durum olmaktadır.

Saç dökülmeleri için genellikle hastanelerin Dermatoloji bölümünde gidilmektedir. Saç dökülmesi hakkındaki tüm muayene, teşhis ve tedavi yöntemlerinden sorumlu olan bir bölümdür. Saç dökülmesi tedavisine, saç dökülmesine neden olan faktör bulunduktan sonra başlamaktadır.

You might be interested:  Ghost Cut Saç Kesimi Nasıl Yapılır?

Saç dökülmesi cildiye mi dahiliye mi?

Saç dökülmesi genetik ve fizyolojik bir durum olabildiği gibi çoğu zaman vücudumuzda ortaya çıkan hastalıkların belirtisi olabilir. Saç dökülmesi yaşandığı takdirde dermatoloji uzmanlarına muayene olmak gerekmektedir. Dermatologlar tüm cilt problemlerinin yanı sıra saç sorunlarıyla da ilgilenirler.

Saç dökülmesi muayenesi nasıl yapılır?

Saç Dökülmesi Teşhis Ve Analizi Nasıl Yapılır? Saç ekimine karar vermeden önce mutlaka saçlı deri incelenerek saç kaybının nedenleri araştırılmalıdır. Saç kaybına neden olan faktör tedavi edildikten sonra kayıp yaşanan alana saç ekimi yapılmalıdır. Saç çekme testi: 25-50 tel kadar saç ele alınır ve parmak uçlarıyla hafifçe çekilerek her seferinde ne kadar saç geldiğine bakılır,

 1. Normalde birkaç tel gelmesi gerekirken öbek öbek saç dökülmesi varsa anormal bir durumdan şüphelenilmeli; saç dipleri mikroskop altında incelenerek saç gövdesi ve kökü/dibi araştırılmalı.
 2. Saç çekme testi sırasında her çekmede ele gelen kıl sayısı 5 ve üzeri ise “telojen effluvium”a bağlı olarak saç dökülmesi artmıştır.

Telojen effluviuma bağlı dökülmeler geri dönebilir; nedenleri hamilelik, stres, ilaç kullanımı gibi sebepler olabilir. Bu tür dökülmeler stresden 3 ay sonra görülür ve toplam saç miktarının %30-%50 sini etkiler. Bu durumda günlük dökülme miktarı (normalde 50-100 tel) 300 saç teli veya daha fazla olabilir.

 • Fototrikogram: Saçlar kliplenerek ya da bir alanda kesilerek 3-5 gün aralıklarla yakın fotoğrafları çekilir ve büyüme paternlerine bakılır.
 • Saç penceresi : Saçlar kliplenerek ya da bir alanda kesilerek saç büyümesi 3-30 gün içinde gözlemlenir.Saç döngüsü konusunda fikir edinilir.
 • Saç büyüme döngüsündeki anormalliğe bağlı saç kaybı az fakat her yaşta görülebilir.

Saç büyüme döngüsünü etkileyerek saç kaybına neden olabilecek durumlar arasında tiroid hastalıkları, besin yetersizliği, bazı ilaçların yan etkileri, kansızlık, bazı sistemik hastalıklar ve psikolojik stres sayılabilir. Deri biopsisi: Pek nadir gerekli olsa da bazı sikatrisyel alopesilerin (deride saç folikülü kaybı ile görülen kayıplar) tanımlanması ve saç dökebilecek infiltratif deri hastalıklarının teşhis edilmesi için gerekli olabilir.

 1. Saç kılı değerlendirmesi: Eğer saç kılı gövdesinde bir anormallik ya da enfeksiyondan şüphe ediliyorsa o zaman saç kılı deriden koparılarak mikroskop altında incelenir.
 2. Mantar, bakteri veya virüs enfeksiyonları saç kıllarında kırılma/dağılma şeklinde görülebilen saç kayıplarına yol açabilir.
 3. Saç analizi: Bir laboratuar testidir.
You might be interested:  A Plus Saç Kremi Nasıl Kullanılır?

Saç gövdesi anomalilerinde nedeni anlamak için saçın biyokimyasal analizi yapılır. Genetik olarak değişmiş saç-protein profili ve/veya ilaç alımı ya da ağır metal zehirlenmesi gibi durumların saç dökülmesi nedeni olup olmadığını anlamak için güvenilir bir testtir.

Cildiye saç analizi yapar mı?

Saç analizi nasıl yapılır? – Saç analizi birkaç yöntem ile yapılabilir. Dermatoloji uzmanları tarafından dermoskop adı verilen cihazla saç köklerine, saç derisine ve saç tellerine bakılma işlemine trikoskopi denir. Bu yöntemle yüz kat zoomlanarak saç teli ve saç derisi görüntüsü büyütülmüş olur.

 1. Triko gramda ise belirli bir saç teli koparak çekilir ve saç telleri sayısı, diplerinin durumu mikroskop altında incelenir.
 2. Böylece saç dipleri mikroskobik bir analize tabi tutulmuş olur.
 3. Saç analizi işlemi sayesinde kişinin saç sıklığı, saç kalitesi, cilt tipi ve problemi, kalınlığı ve var ise kellik derecesini tespit etmek mümkündür.

Muayene ve saçların analizi sonrası eğer kişide sistemik bir problemden şüphelenirse, uzman hekim, ilaveten birtakım kan testleri hastadan istenebilir. Özellikle çeşitli hormon problemleri veya vitamin, mineral, kan değerlerindeki değişimler gözden geçirilerek, saç dökülme nedenine göre tedavi yapılmasını sağlar.

Dermatoloji uzmanı saç analizi sonrası tanı koyar, arada kalındığı durumlarda ise saç biyopsisi isteyebilir. Saç biyopsisi ise saç diplerine içerecek şekilde sorunlu bölgenin uyuşturularak mercimek tanesi boyutunda saç kökü ile beraber çevresindeki deriden parça alınması işlemidir. Alınan biyopsi patoloji laboratuvarı tarafından değerlendirilir ve sonuca göre tanı konur.

Dermatit, egzama ve mantar gibi hastalıkların tedavisinde tıbbi solüsyonlar, krem ve şampuanlar kullanılabilir.

Saç dökülmesi için doktora giden var mı?

Saç dökülmesi yaşandığı takdirde dermatoloji uzmanlarına muayene olmak gerekmektedir. Dermatologlar tüm cilt problemlerinin yanı sıra saç sorunlarıyla da ilgilenirler.