Saç Ekimi Ne Kadar Sürede Iyileşir?

Saç Ekimi Ne Kadar Sürede Iyileşir
Hasta ekim sonrası günde bir kez başını yıkayarak bu kabuklanmayı önler.7-10 gün içinde kabuklar tamamen dökülür ve ekim alanı iyileşir. Bu kabuklarla beraber ekim yapılan saçlar da dökülür. Böylece 15 gün ila 1 ay içinde hasta ekim öncesi görünümüne döner.

Saç ekilen bölge ne zaman iyileşir?

Saç ekimi sonrasında donör bölgedeki yara görünümünün tamamen iyileşmesi yaklaşık 10 gün kadar sürebilmektedir. Burada kişinin metadobolik yapısı ve hücre yenilenme hızı oldukça önemlidir. Bazı kişilerde iyileşme çok daha hızlı meydana gelirken, bazı kişilerde biraz daha yavaş gerçekleşebilir.

Saç ekiminden sonraki süreç nasıl işler?

Saç Ekiminde Süreç Nasıl İşler? Saçlar, kadın ve erkeği estetik olarak ön plana çıkardığı için cinsiyet fark etmeksizin çok önemlidir. Bunun için her iki tarafta saç dökülmesi adeta korkulu bir rüyadır. Dökülmeler erkeklerde kadınlara oranla daha fazladır, Kadınlarda görülen dökülmeler erkek tipi saç dökülmesi olarak bilinir.

Oluşan açıklıkların kalıcı tedavisi ancak saç ekimi operasyonu ile mümkündür. Saç Ekimi Saç ekim işleminin estetik cerrahi bir işlem olduğunu unutmamak gerekir. Dolayısıyla cilde müdahalenin farklı komplikasyonları olabilir. Bunun için ekim öncesinde hastanın genel durumunun belirlenmesi gerekir. Akut, kronik bir hastalığı olup olmadığı, alerjisi olup olmadığı ve kullandığı ilaç saç ekim doktoru tarafından belirlenir.

Böylece ekim sırasında oluşabilecek komplikasyonlar ortadan kaldırılmış olur. Saç ektirmeye karar vermiş olan kişilerin mutlaka iyi bir araştırma yapması gerekir. Merdiven altı diye tabir edilen yerlerde yapılan ekimin tutmama ihtimali çok yüksektir. Dünya standartlarında sağlık hizmeti veren her alanda profesyonel ve bilimsel kadrosu, çağdaş donanım ve modern alt yapısı ile hastalarına teknolojinin ulaştığı en ileri düzeyde saç ekim hizmeti sunar.

 • Saç Ekimi Uygulaması Saç ekiminin yapılacağı bölgeye hastanın kendisinden alınan sağlıklı saçlar ekilir.
 • Ekilecek olan saçlar graft olarak tanımlanır ve hastanın dökülmeyecek olan bölgesinden alınır.
 • Saç ekiminin amacı kadın olsun erkek olsun doğallığını bozmadan konforlu bir şekilde modern tıbbi uygulama neticesinde tekrar saçlı görünümünü kazandırmaktır.

Dünyada ilk olarak Japonya’da 1930’lu yıllarda yapılmaya başlanan bu işlem, Batıda 1950’lili yıllarda uygulanmaya başlanmıştır. Bugün ise gelişen teknoloji sayesinde ülkemizde dünyanın pek çok ülkesinden çok daha uygun ve çok daha gelişmiş teknolojiyle uygulanmaktadır.

Saç Ekiminde İşleyiş Saç ekiminde işleyiş 3 aşamadan oluşur. Birinci aşama greftlerin tespit edilen bölgeden alınması, ikinci aşama ekilecek olan bölgede kanalların açılması son aşama ise greftlerin açılan kanallara yerleştirilmesi. Ekim işlemi sonrasında 3 günlük süreç çok önemlidir. Bunun için kafanızı herhangi bir yere çarpmamanız, saçlarınıza elinizle müdahalede bulunmamanız ve yatış pozisyonunuza dikkat edilmesi gerekir.

You might be interested:  Kuvars Pembesi Saç Boyası Nasıl Kullanılır?

Gerekli olan tüm bilgiler ekim sonrasında saç ekim doktorları tarafından hastaya verilir.3’ncü günde yıkama işlemi gerçekleşir. İlk yıkama çok önemli olduğundan dolayı bu genelde merkezde yapılır. Daha sonrasında ise süreç hastaya anlatılır. : Saç Ekiminde Süreç Nasıl İşler?

En fazla kaç seans saç ekimi yapılır?

Saç Ekimi Operasyonu Kaç Saat Sürer? Ekim işlemi için iki yöntem tercih edilmektedir FUT veya FUE yöntemi. Bu yöntemlere göre FUT yönteminde işlem 3-4 saat sürerken, FUE tekniğinde ekim alanına göre 6-12 saat arasında değişebilmektedir. Burada kişinin alan genişliği, saç yoğunluğu ve donör bölge yoğunluğu ekim seansını ve süresini de belirlemektedir.

 • Ekim işleminde alınabilecek greft (kök) ne kadar fazla olursa ekim yapılacak alanda daha doğal, sık ve doğal bir estetik görünüme ulaşılır.
 • Aynı zamanda bir avantajı da greftlerin tek tek alınması, estetik görüntüde alım yapılan donör alanda herhangi bir şerit izi oluşturmadan, ekim yapılacak alana da bütün köklerin tek tek hepsinin nakledilebilmesi hastayı da memnun etmektedir.

Ortalama bir süre verecek olursak eğer molalarla birlikte 8-10 saat sürmektedir. FUE tekniğinde greftlerin alım süresi yaklaşık 3-4 saattir. Alım işlemi bittikten sonra dinlenme molası verilir. Daha sonra işleme kaldığı yerden devam edilir. Bu ameliyatta hastaya lokal anestezi yapıldığından ağrı sızı hissetmez.

Bilinci yerindedir. FUE yöntemin de 8-10 saatte 3500-4500 greft kadar ekim yapılabilmektedir. Fakat bu ekim süresi içerisin de hastamız ve ekim yapan ekibin dinlenme mola süreleri de vardır. Önemli olan ekimi kısa sürede bitirmek değil, kaliteli bir hizmet çıkarabilmektir. Söylediğimiz gibi greft alımı yapıldıktan sonra hasta da yorulacağı için kısa molalar verilebilir.

FUT tekniğinde ise alınan greftler deriden şerit halinde çıkarıldığı için tek seansta da 3000-4000 saç teline kadar ekim yapılabilmektedir. Bu da yaklaşık 3-4 saat sürmektedir. Operasyon uzun aynı zamanda cerrahi ve tıbbi bir müdahaledir. Dikkat isteyen bir iştir.

 1. Verilen kısa molalarda hem hastamızın kan şekeri dengelenmesi açısından hafif tatlı gıdalar yedirilir, hem doktor da dinlenir.
 2. Böylelikle ekim aşaması da hem hasta hem doktor açısından sorunsuz ve rahat geçirilebilmektedir.
 3. Aynı zamanda ekim işlemi için gerekli seansları planlamayı ve ekimi yapan doktorunuz belirlemektedir.

Saç dökülme evrelerine göre 2 ya da 3 seansa kadar ekim gerçekleştirilebilmektedir. Tekrar belirtmeliyiz ki burada yapılacak ekime göre hastanın saçlarının ince ya da kalın telli olması, sık ya da seyrekliği, düz ya da kıvırcık olması da önemli unsurlardır.

 • FUT tekniği artık neredeyse hiç kullanılmamaktadır.
 • Seans sayısından ziyade burada hastanın istediği sonucu alıp alamayacağı önemlidir.
 • Planlamayı yapan doktor hastayı bu şekilde mutlaka bilgilendirmeli, kaç seansta tam olarak istenilen sonucun alınabileceği doğrultusunda planlamayı yapmalıdır.
 • İyi bir saç ekimi 4000-5000 greft ile yapılabilir.
You might be interested:  Hint Kınası Ile Saç Boyama Nasıl Yapılır?

Elbette bu sayı ekim yapılacak alanın büyüklüğüne bağlıdır. Ancak piyasada 4000 greft ekim yapacağını söyleyerek 1-2 kişi ile 6-7 saatte (molalar dahil) işlem bitirilmektedir. Sizin işlem sırasında veya sonrasında greftleri sayma şansınız olmaz çoğunlukla.4000 greft ekildiği söylenerek 2500-3000 greft ekilerek hastalar bazı merkezlerde aldatılmaktadır.

 1. Saçlarınızın sonuçlarını 6 -12 ay arasında görmeniz mümkün olacağı için bu sürede olup bitenin farkında olmayabilirsiniz.4000-5000 civarı greft, 3-4 kişilik bir ekiple 8-12 saatte (molalar dahil) ekilebilmektedir.
 2. Bu nedenle saç ekimi yaptırmadan önce mutlaka daha önceki vaka fotoğraflarını görmeniz ve hatta önceki hastalarla telefonla görüşmenizi öneririz.

Mümkün olursa da önceden bir saç ekimi vakasını canlı canlı görmeniz veya videosunu izlemeniz uygun olur. : Saç Ekimi Operasyonu Kaç Saat Sürer?

Saç ekimi çok acıyor mu?

Saç ekiminde kullanılan anestezi – Saç ekimi her ne kadar gerek kadınlar gerekse erkekler tarafından tercih ediliyor olsa da insanların kafasında acı hissedip hissetmediği konusunda çekinceler vardır. Ancak saç ekimi operasyonu lokal anestezi altında yapılan bir operasyon olduğu için hiçbir koşulda acı ve ağrı hissedilmez.

Saç ekimi kaç gün sonra banyo yapılır?

Saç Ekimi Ne Kadar Sürede Iyileşir Ameliyattan 48 ila 72 saat sonra genellikle ilk duşunuzu alabilirsiniz. Ameliyat sonrası bakımın bir parçası olarak bunun nasıl yapılacağı konusunda sizi detaylı olarak bilgilendireceğiz. Saç ekiminden sonra deniz, havuza ya da saunaya girmek için yaklaşık 2 ay beklemeniz tavsiye edilir.

 • Bu süreden önce tuzlu su, klor ya da aşırı sıcak kafa derinize zarar verebilir.
 • Afa derinizdeki hassasiyetin geçmesi için beklemeniz gerekir.
 • Ayrıca bu süre içinde güneş ışıklarına karşı da kafa derinizi korumanız gerekir.
 • Güneşten koruyucu krem ya da şapka kullanmanız tavsiye edilir.
 • Saç ekiminden ne kadar süre sonra egzersiz yapmaya başlayabilirim? Saç ekimi operasyonundan 3 – 4 gün sonra tüm hastalar, esneme ve hafif egzersizlere başlayabilir.

Ancak genel olarak tüm hastalara normal egzersiz ve spor düzenlerine dönmeden önce iki hafta kadar beklemelerini öneriyoruz. Vita Saç Ekim Merkezimize Ulaşarak Detaylı Bilgi Alabilirsiniz.0212 916 20 73

Saç ekiminde kaç gün önemli?

Saç Ekimi Sonrası Greftler Kaç Günde Tutar? Hastalarımızın bize en çok sorduğu sorulardan birisi de saç ekimi sonrasında greftlerim kaç günde tutar? Bence ilk 10 gün çok kritik, çünkü greftler 10 gün geçtikten sonra yeni yerlerine gayet iyi adapte oluyor.

Daha sonra yerlerinden çıkmaları çok zor. Ufak dokunuşlarla veya şapka vs temasıyla greftlere bir şey olmaz. Tabii ki greftlerdeki kabukların tamamen temizlenmesi birkaç gün daha sürebiliyor ama 10 günden sonra bir şeylerin yolunda gitmeme ihtimali çok düşer ve hastalar rahat hareket edebilirler.10 gün sonrasında hastalar, topla yapılan sporlar ya da yakın dövüş sporları gibi kafaya sert darbe riski taşıyanlar dışında her türlü spor aktivitesine başlayabiliyorlar.

Aslında 10, gün sonrasında greftlerin zarar görmesi için ya başınızı sertçe bir yere vurarak kanamasına ve çıkmasına neden olmalısınız ya da grefti tutup kendiniz dışarı çekmelisiniz (bunu sertleşmiş bir kalın kabuk parçasını temizlemeye çalışırken de yapabilirsiniz, dikkatli olun ve kabukları yumuşak masajla temizleyin).

 1. Yıkama ve operasyon sonrası bakım greftlere zarar gelmemesi konusunda anahtar.
 2. İlk yıkama genellikle 2.
 3. Gün yapıldıktan sonra ilk hafta greftlere fazla dokunmadan, nazikçe yıkama yapılmalı.2.
 4. Haftada biraz daha masaj yaparak kabukların yumuşatılması ve temizlenmesi gerekiyor.
 5. Saç ekimi sonrasında ekilen saç greftlerinin kökleri deri içinde kalıp yaşamaya devam ederken, 10-15,
You might be interested:  Saç Ekimden Sonra Ne Zaman Çıkar?

günlerde kıl kısımları yavaşça dökülmeye başlar ve ekilen tüm saçlar, ekimden yaklaşık 1-1.5 ay içinde kaybedilebilir. Bu yüzden hastalar saç greftlerini kalıcı olarak kaybettiklerini düşünebilirler. Fakat deri içinde yaşayan saç kökleri ise yaklaşık 3-4 ay içinde saç üretimi yaparak yeni saçlarınızın çıkışını sağlayacaktır.

Saç ekimi ense bölge ne zaman kapanır?

Saç Ekimi Sonrası Ense Bölgesi Ne Zaman İyileşir? – Ense bölgesi en sık kullanılan donör alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda iyileşme süreci en kısa ve sorunsuz olan bölgedir. Genellikle diğer bölgeler olan göğüs ve sakal bölgesine oranla hızlı bir yenilenme sürecine girer.

 • Bununla birlikte donör bölgede işlem sonrası biraz seyreklik ve açıklık olabilmektedir.
 • Ancak estetik açıdan kontrollü ve iyi alınmış greftlerin olması halinde bu görüntü göze çarpmamaktadır.
 • Hatta birçok hastada fark edilmemektedir.
 • Ense bölgesinin iyileşme süreci on gündür.
 • Bu süre içinde kabuklanmalar olur.

Ancak onuncu günün sonunda bu abuklar yavaş yavaş dökülerek yerini temiz deriye bırakmaktadır. Bir ayın sonunda tamamen iyileşme görülmektedir. Ancak bu süreçte oluşan kabuklanmalara müdahale edilmemesi, onların soyulmaması gerekmektedir. Aksi halde hem iyileşme süreci gecikeceği gibi hem de enfeksiyon riski artar.

Ekilen saçlar ne zaman oturur?

Saç ekimi gerçekleştirildikten sonra geçici dökülme ilk iyileşme sürecinin ardından yaşanır. Daha sonra ise saç tellerinin normal büyüme ve formuna kavuşabilmesi sürecidir. Ancak bu süre 4 ve 5 aydan sonra yavaş yavaş oluşur.