Saç Ekimi Sonrası Prp Yapılmazsa Ne Olur?

Saç Ekimi Sonrası Prp Yapılmazsa Ne Olur
Saç Ekimi Sonrası PRP’nin Avantajları – Saç ekiminden sonra saç iyileşmesini ve saç büyümesini desteklemek için PRP kullanmanın faydaları üç fonksiyonel uygulamaya odaklanır:

Saç ekimi sırasında ve sonrasında saç köklerinin canlılığının korunması ve artırılmasıSaç ekimi sonrasında doku onarımını ve iyileşme sürecinin teşvik edilmesi ve geliştirilmesiAktif olmayan saç köklerinin güçlendirilmesi ve yeni saç büyümesinin teşvik edilmesi

Saç köklerinin, saç derisi donör alanından alınmasıyla alıcı alana nakledilmesi arasındaki süre çeşitli nedenlerle saç köklerine zarar verebilir:

Donör folikülün çıkarılması ve ekim zamanı arasında yeterince ıslak olmamasından kaynaklanan dehidrasyonHasattan ekime kadar olan dönemde kanın kaynağından çekilmesi nedeniyle oksijen ve besinlerden uzak kalmaFoliküler ortamda sıcaklık ve asit/baz değişiklikleri

Bu aşamada donör folükül alıcı bölgeye nakledilirken revaskülarizasyon yaralanmaları kan akımına göre ayarlanmalıdır. Geçiş döneminde donör saç köklerinin canlılığını korumada yaygın bir yaklaşım, onları PRP içeren bir saklama solüsyonunda barındırmaktır. Sıcaklık, kimyasal denge ve yeterli besin kaynağı ile koruyucu bir ortam sağlar. Bu sürece PRP ekleme;

Transplantasyon sırasında ve sonrasında foliküler canlılığı artırırDoku nakli sonrası iyileşmeyi hızlandırırEkilen foliküllerde saç büyümesini artırır

PRP, trombosit türevli büyüme faktörlerinin saç kökü kök hücreleri üzerindeki etkisiyle saç köklerinin büyümesini destekler. Trombosit büyüme faktörleri, foliküler kök hücrelerin dinlenme durumundan aktif duruma geçmesine neden olur ve bu da saç üretim sürecini başlatır.

 1. Yaralanma ve ameliyattan sonra doku onarımını ve iyileşmeyi destekleyen faaliyetler, doku yaralanması bölgesinde trombosit büyüme faktörlerinin salınması ve böylece doku onarımını ve iyileşmesini teşvik etmektir.
 2. PDGF trombosit kaynaklı büyüme faktörü gibi bireysel büyüme faktörleri, cerrahlar tarafından hastanelerdeki cerrahi hastalarda yara iyileşmesini desteklemek için kullanılmıştır.

Ayaktan saç ekiminde PRP kullanılmasının nedeni trombositlerle ilgili çeşitli büyüme faktörlerinden yararlanmaktır:

İyileşmenin hızlandırılması,Yara izinin en aza indirilmesi,Nakledilen foliküllerde maksimum saç büyümesinin teşvik edilmesi

PRP bilindiği üzere ekim sonrası saç çıkışını artırır. Ancak trombosit büyüme faktörleri de aktif olmayan saç köklerini uyandırabilir ve yeni saçlar üretebilir. PRP, kafa derisi derisi hafifçe yaralandıktan sonra, trombositlerin yaralanma bölgesinde büyüme faktörlerini serbest bırakmasını sağlamak için verilir.

Uygulamayı izleyen dört ayda saç uzaması ve saç çapında artış görülür. Saç ekimi ile tedavi edilmiş daha konsantre bir trombosit sayısının kafa derisine enjekte edilmesi iyileşme sürecini hızlandırır ve aynı zamanda hücreleri gençleştirir. PRP saç dökülmesine karşı çalışır ve birçok insan PRP’nin saç dökülmesini tersine çevirmenin ve yeni saç büyümesini teşvik etmenin güvenli ve etkili bir yolu olduğuna inanır.

: Saç Ekiminden Sonra PRP Ne Zaman Yapılır? » Op. Dr. Evren İşçi

Saç ekim sonrası PRP şart mı?

PRP (Platelet Rich Plasma) Uygulaması Nedir? – PRP, kişinin kanında bulunan ve büyüme faktörlerinden zengin plazmanın enjekte edildiği bölgede doku yenileme yöntemidir. Saç ekimi sonrası ekilen köklerin beslenmesi ve kuvvetlenmesi için PRP tedavisi kullanılmaktadır. PRP saç ekiminden 3 hafta sonra planlanmalıdır.

Saç ekiminden sonra kaç defa PRP yapılmalı?

Dr. Servet Karayün Genetik faktörler, düzensiz beslenme, yanlış kozmetik ürünlerinin kullanılması ve stres gibi faktörlerin etkisiyle saç telleri güçsüzleşir, yıpranır ve bunun sonucunda da dökülmeler baş gösterir. Saç tellerini koruma amaçlı geliştirilen birçok kozmetik ürünü olmasına rağmen bunlardan çok da etkili olmamaktadırlar.

Saçlardaki dökülmeyi durdurmak ve saç köklerini güçlendirmek için en etkili yöntemlerden biri saç PRP uygulamasıdır. PRP (Platet Rich Plasma ) trombosit yönünden zengin plazma anlamına gelmektedir. Saç için PRP tedavisi tıpkı cilt uygulamasında olduğu gibi kişiden alınan kanın belli aşamalardan geçirildikten sonra yeniden kişiye enjekte edilmesiyle gerçekleştirilir.

Kişinin kendi kanı santrifüj cihazı ile trombosit yönünden zengin plazma haline getirilir. Yeniden enjekte edildiği bölgede doğal bir onarım ve yenilenme süreci başlatır. PRP tedavisi;

Saçların güçlendirilmesinde, Saç dökülmelerinin durdurulmasında, Kırılma ve kopmaların azaltılmasında, Cilt altındaki güçsüz ve zayıf saç tellerinin kuvvetlenerek cilt yüzeyine çıkmasını sağlamada, Saçların daha parlak ve gür olmasında etkilidir.

Uygulama son derece doğaldır, kişinin kendi kanı kullanıldığı için herhangi bir yan etki riski söz konusu değildir. Ancak yine de ilk uygulama sonrasında gün içerisinde kısa süreliğine bir baş ağrısı gözlemlenebilmektedir. Ağrı kesici kullanılmasında sakınca yoktur.

Ancak böyle bir durumla karşılaştığınızda ağrı kesici kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Uygulama süresi yaklaşık olarak 20 – 30 dakika kadardır. Uygulamadan sonra onarım süreci başlar ancak etkilerinin gözlemlenmesi 3 seans sonra başlar. Gözle görülür sonuçlar biraz geç ortaya çıktığından bu süreçte sabırlı olmak gerekir.

Etkileri ise 6 – 8 ay devam eder. Uygulamanın etkinliğini arttırmak için yılda 1 ya da 2 kez tekrarlanması faydalı olacaktır. Saç ekimlerinden sonra uygulanan saç PRP’si alınacak sonuçların başarısını arttırmak açısından oldukça büyük bir öneme de sahiptir.

You might be interested:  Karamel Saç Rengi Nasıl Elde Edilir Uzmantv?

Saç ekimi sonrası PRP ne işe yarar?

PRP Saç Tedavisi Nedir? – PRP’nin açılımı Platelet Rich Plasma ‘dır ve saç PRP yönteminde bireyin kendi kanından alınan materyallerin saçlı deriye uygulanması ile saç köklerinin onarılması hedeflenir. Saç PRP uygulaması, az süre içerisinde büyük faydalar sağlayarak, saç kaybının önlenmesinde uygulanan en iyi yöntemlerden biri haline gelmiştir. olmamaktadır. Uygulama ardından saç köklerindeki canlanma oldukça kısa sürelerde oluşmaktadır. Saç PRP uygulaması sonrasında saç dokusu gelişmeye başlar, incelmiş ve yıpranmış saç folikülleri onarılır. Bu sayede de saçlar tekrardan sağlıklı günlerine geri döner.

PRP ne kadar sıklıkla yapılmalı?

PRP tedavisi kaç seansta tamamlanır? – Artrit veya kronik tendinit tedavisi için çoğu hastada 2-3 seanslık PRP tedavisine ihtiyaç duyulur. Akut kas yaralanmalarında sıklıkla 1-2 seans yeterli olur. Yaş ihtiyaç duyulan seans miktarını belirleyen önemli bir faktördür.

 • Çünkü yaşlandıkça vücuttaki kök hücre sayısı azalacağı için tedavi için daha fazla seansa ihtiyaç duyulabilir.
 • PRP seansları genellikle 2 hafta aralıklarla uygulanır.
 • Işinin ihtiyacına ve hastalığına göre ortalama 3-8 seans olacak şekilde planlanır.
 • Saç dökülmesi ve cilt gençleştirme için mezoterapi ile kombine edilebilir.

Seanslar tamamlandıktan sonra yılda 1-2 kez olmak üzere enjeksiyonlara devam edilebilir. Dermatoloji (Cildiye) 24.6.2020 366460 Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Saç ekimi yapılmadan PRP yapılır mı?

Saç Ekiminden Sonra PRP Ne Zaman Yapılır? » Op. Dr. Evren İşçi Günümüzde saç ekimleri genellikle büyük bir seansta veya birkaç hafta veya aylar süren birkaç seansta gerçekleştirilmektedir. Büyük seans, hastanın saç derisinin arkasındaki donör bölgeden saç köklerinin toplanması sürecini tamamlar. Tıbbi sorunları olanlar gibi bazı hastalar için birden fazla seans daha iyi bir seçim olabilir.

Ekilen foliküllerin çoğu, ekimden sonraki 3 ila 6 ay içinde yeni yerlerinde büyüyecek ve saç üretecektir. Ekilen bazı foliküller yeni ortamlarında gelişmezler. Daha sonra ekilen saç köklerinin canlılığını artırmanın ve ekim sonrası minimal iz ile iyileşmeyi hızlandırmanın yollarının aranması PRP tedavisinin popülerlik kazanmasına yol açmıştır.

PRP’nin saç ekimi sonrası saç büyümesinde ve doku onarımını ve ameliyat veya yaralanma sonrası iyileşmeyi sağlamak için diğer birçok tıbbi ve cerrahi uzmanlıkta kullanımı hakkında büyüyen bir literatür vardır. PRP, ekim yapılan saçları daha güçlü ve daha iyi hale getirir.

PRP saç köklerine zarar verir mi?

Saç dökülmesi için PRP uygulaması saç kökleri için besin görevi gördüğününden dolayı mevcut saç köklerini destekler ve daha sonra kafa derisinde yeterli beslenemedikleri için büyüyemeyen saç köklerinin büyümesini teşvik eder.

PRP saçı kalınlaştırır mı?

Saç PRP Tedavisi Ankara – PRP, trombosit açısından zengin plazma anlamına gelir. Kısaca özetlemek gerekirse Saç PRP Tedavis i üç adımdan oluşur. Önce hastanın kolundan alınan kan trombositleri ayıran özel bir kit aracılığı ile santrifüjde işlenir. Elde edilen PRP (trombositten zengin plazma) saçın inceldiği, seyreldiği bölgelere enjekte edilir ve tüm kafa derisine mikro iğneleme yapılır.

Saç PRP tedavisi, trombositten ve büyüme faktörleri bakımından zengindir ve saçlı deride iyileşme sürecini ve yenileme sürecini arttırır. PRP, tüm saç derisine mikro enjeksiyon ile birlikte saçlarda inceltme veya kellik alanlarına 1cm aralıklar ile enjekte edilir. Mikro enjeksiyon ile Saç PRP’si kafa derisine enjekte edilmesi, foliküle kan akışını artırır.

PRP Saç tedavisi doğal saç büyümesini harekete geçirmeye yardımcı olur ve saç telini kalınlaştırır. Saç dökülmesi için tedavisinin ideal bir tedavi seçeneği olmasının nedenlerinden birisi, Saça PRP’nin saç sayısını artırabilmesi, saç kalınlığını arttırması ve saç döngüsünün büyüme aşamasını uzatabilmesidir.

Genetik saç dökülmesi,Androgenetik alopesi (Erkek tipi saç dökülmesi),Strese bağlı saç dökülmesi.

Erken saç dökülmesi yaşayan kişiler Saç PRP uygulaması en iyi yanıt verme eğilimindedir.

PRP saç döker mi?

Prp Saç Tedavisi Sonuçları – PRP Saç tedavisi sonuçlarına bakıldığında çok büyük oranda başarılı sonuçlarla karşılaşılmakta ve saç dökülme probleminin ortadan kalktığı görülmektedir. Tedavi 15 gün aralıklarla 2-3 seanslık kürler halinde uygulanmaktadır.

PRP tedavisi tamamlandıktan sonra yılda 1 defa tekrar uygulama almak faydalı olacaktır. PRP uygulaması saç tedavisi ardından ortalama 3 seans sonra saçlarda gürleşme, saç dökülmesinde azalma ve saçlarda parlaklık görülmeye başlanacaktır. Tedavinin tamamlanması ile birlikte saç dökülmesi problemi tamamen ortadan kalkacaktır.

PRP tedavisi ile ilgili ayrıntılı bilgi almak, PRP tedavisine dair sorularınız için ziyaret edebilir veya : PRP Saç Tedavisi Öncesi ve Sonrası

Saç için PRP mi kök hücre mi?

Saç PRP Faydaları – Saç PRP tedavisi yararları;

 • Saç köklerini güçlendirir ve mevcut saçlarınızı korur.
 • PRP, mevcut saç kökleri için kolajen üretimini artırmaya yardımcı olur.
 • Hareketsiz saç köklerini canlandırır ve saç büyümesini hızlandırır.
 • PRP, uykuda olan saç köklerinizi canlandırmanıza yardımcı olarak yeni saç büyümesini teşvik eder.
 • Saç ekiminin başarısını arttırır.
 • PRP, FUE veya FUT saç ekimi ile kombine yapıldığında daha iyi bir sonuç ve daha dolgun bir saç için tavsiye edilir.
 • PRP ve Dermapen birlikte saça uygulanabilir.
 • PRP doğum sonrası dönemde saçların güçlenmesine yardımcı olur. Hamilelik bazı kadınlarda doğum sonrası saç dökülmesine neden olurken, PRP hamilelik sonrası saç dökülmesinde popüler ve etkili bir tedavi yöntemidir. Özellikle doğal ve organik süreci nedeniyle kayda değer bir yan etkisi yoktur.
You might be interested:  Papatya Suyu Ile Saç Açma Ne Kadar Sürer?

PRP saç gürleştirir mi?

PRP saç tedavisinin amacı saçların gürleşmesini ve daha parlak görünmesini sağlamak. Hem erkek, hem de kadınlara uygun olan PRP yönteminde saçlar daha hızlı ve sağlıklı uzamaya başlar. PRP uygulaması, saç dökülmesine karşı saçları korumak için foliküllere nüfuz ederek saçların canlılığını arttırıyor.

Saç PRP si kaç ayda bir yapılır?

Saç Prp Uygulaması Saç PRP uygulaması mezoterapi işlemi ile birlikte veya tek başına her tip saç dökülmesinde uygulanabilir, son yıllarda saç kaybının önlenmesinde uygulanan en iyi yöntemlerden biri haline gelmiştir.PRP tedavisi hem kadınlarda hem de erkeklerde oldukça faydalı sonuçlar sağlayan bir yöntemdir.

 1. PRP; “PlateletRichPlasma”yani “trombosit açısından zenginleştirilmiş plazma” olarak olarak adlandırılan tedavi yönteminin kısaltılmış ismidir.
 2. Bu uygulama kişiden alınan az miktardaki kanın, özel bir tüpe konularak santrifüj işlemi yapıldıktan sonra büyüme faktörleri içeren trombosit açısından daha zengin ve daha yoğun hale getirilerek yine aynı kişiye enjeksiyon yoluyla geri verilmesini temel alır.Saça uygulanan PRP işleminde saç köklerinin onarılması ve güçlendirilmesi hedeflenir.

Böylece incelmiş ve yıpranmış saç folikülleri onarılarak saçın tekrar sağlıklı görünme kavuşması, saç dökülmesinde azalma, uyuyan saç köklerini canlandırmak ve yeni saç büyümesini uyarmak amaçlanır. PRP’nin en önemli özellikleri; uzun etkili olması, kolay ve güvenli biçimde uygulanır olmasıdır.

SAÇ PRP NASIL UYGULANIR? Saç PRP uygulaması kişiden alınan kanın bir santrifüj işlemi sonrasında birleşenlerine ayrılarak trombosit yönünden zenginleştirilmesidir. Santrifüj işlemi ile kanın trombositten zengin birleşenleri, diğer birleşenlerinden ayrılır. Hazırlanan PRP solüsyonu, çok ince uçlu iğneler vasıtasıyla, saçlı bölgeye enjekte edilir.

Saç PRP işleminde genellikle 1-2 hafta arayla 4-6 seans şeklinde uygulama yapılır. İşlem süresi ortalama 30-45 dakika civarındadır. Tedavi devamında tekrar eden seanslar önerilir. Bu tekrarlar kişinin ihtiyacına göre 2 ayda veya 3 ayda bir yapılabilir. Sonrasında her yıl bir defa uygulanması yeterli olacaktır.

Bu yöntemin en önemli avantajı, plazmanın hastanın kendi kanından elde edilmiş olması dolayısıyla oldukça güvenli bir uygulama olması ve alerji riski taşımamasıdır. Gerekirse etkinin artması için saç mezoterapisi ile kombine edilerek uygulanabilir. SAÇ PRP KİMLERE UYGULANIR? • Erkek tipi saç dökülmesi durumunda (androgenetikalopesi).

Yapılan araştırmalara göre, PRP enjeksiyonlarının, erkek tipi kellik olarak da bilinen androjenikalopesi tedavisinde etkili olduğu gösterilmiştir. Erkeklerde erken evrede yapılan tedavi daha etkili olmaktadır.• Saç ekimi öncesi veya sonrası mevcut saçlarının korunmasını isteyen hastalara,• Daha çok kadınlarda görülen diffuzalopesi durumunda (genel dökülme durumları diyet sonrası, strese bağlı, mevsimsel dökülme gibi),• Alında traksiyon (çekmeye bağlı) dökülmelerde,• Alopesiareata hastalığı olanlara(saçkıran),• Doğum sonrası dökülmeler için,• Saçlarında incelme, zayıflık farkeden veya saçlarının parlaklık ve hacim kaybettiğini farkeden hastalara,

• Saçların geç uzaması, kolay kırılması, sönük ve bakımsız görünmesi durumunda uygulanabilir. KİMLERE UYGULANMAZ?

Hamile ve emzirenler, İmmunolojik hastalığı olanlar, otoimmun hastalığı olup aktif dönemde olan kişilere Kanser hastaları, Kan şekeri regüle olmayan diabetikler, Antikoagülan tedavi görenler veya kanama bozukluğuna sahip kişiler, PRP yapılacak bölgede infeksiyon ya da iltihap olanlar, Skatrisyelalopesiye sahip kişiler saç mezoterapi uygulaması için uygun hasta değildirler.

SAÇ PRP YAN ETKİSİ VAR MI? PRP tedavisinin bilinen veya gözlemlenen herhangi bir yan etkisi yoktur. PRP sonrasında da herhangi bir iz kalmamakta ve kişi hemen rutin hayatına devam edebilmektedir. Kişinin kendi kanından alınan içerikle yapıldığından zararlı değildir.

 • Bazı durumlarda PRP tedavisinin uygulandığı alanda enjeksiyona bağlı kızarıklık, ufak şişlikler, ağrı ve morarma olabilir.
 • Bu durumlar birkaç saat veya gün içinde kendiliğinden geriler.Uygulama sonrası bazen baş ağrısı yaşanabilir.
 • Ancak bu yan etkiler çok sık görülmez ve PRP herhangi bir alerjik reaksiyona yol açmaz.Enfeksiyona yol açmamak için tedavinin yapıldığı bölgenin hijyenine özen gösterilmesi gerekir.

İlk 24 saat saçın yıkanmaması ve banyo yapılmaması önerilir. SAÇ PRP KAÇ SEANS YAPILIR ? Saç PRP işlemi genellikle 1-2 hafta arayla 4-6 seans şeklinde uygulama yapılır. Tedavi devamında tekrar eden seanslar önerilir. Bu tekrarlar kişinin ihtiyacına göre 2 ayda veya 3 ayda bir yapılabilir.

PRP saç tedavisi kesin çözüm mü?

PRP, saç tedavisinde de başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır. Özellikle saç dökülmesinde hastaların oldukça etkin sonuçlar aldığı belirlenmiştir. PRP işlemi sırasında hastanın kendi kanı alınıp, bir aletten geçirilir.

PRP saç tedavisi kaç para?

A plus PRP uygulaması ; –

Ücretsiz saç analizi, Yılda Üç kez A plus PRP tedavisi, Özel şampuan içi kullanmak üzere saç bakım kürü,

3000 tl dir. Saç Ekimini bizim kliniğimizde yaptıran kişiler için özel olarak hazırlana ilk yıl 5 seans saç prp tedavisi uygulama tarihleri ve fiyatları ise şu şekildedir. Saç Ekimi Sonrası 1.ay Saç Ekimi Sonrası 3.ay Saç Ekimi Sonrası 6.ay Saç Ekimi Sonrası 9.ay Saç Ekimi Sonrası 12.ay olmak üzere toplam 5 seans A plus saç PRP tedavisi, 2000 TL ‘dir.

Not: Fiyatlarımıza kdv dahil değildir ve nakit ödemelerde geçerli olan fiyatlardır. Fiyatlarımız sabit olup en iyi ve kaliteli prp tedavi kitleriyle prp tedavileri yapılmaktadır. : Saç PRP Tedavisi ve Saç PRP Tedavisi Fiyatları

PRP ömrü ne kadardır?

PRP Tedavisi Kalıcı mıdır? – PRP uygulaması yapıldıktan sonra ciltte hafif bir parlama ve aydınlık görünür. Bu olumlu etki artarak devam eder ve 2 – 3 hafta sonra maksimuma ulaşır. Fakat PRP uygulaması kalıcı bir uygulama değildir. Kalıcılık süresi kişinin cilt özelliklerine göre değişmekle beraber 3 – 6 aydır diyebiliriz.

You might be interested:  Saç Ekimi Ne Kadar Sürede Iyileşir?

PRP tek seans yeterli mi?

PRP tedavilerinden sonuçları bir ilk seans sonunda gözlemlemeye başlarız ancak kişinin ihtiyacını tam olarak karşılamada tek seans yeterli değildir. Ortalama 6- 8 seans etkili sonuçların görülmesini sağlar. Seanslar arasında geçen süre 15 gün olmalıdır.

PRP saç tedavisi kimlere uygulanmaz?

PRP Kimlere Uygulanmaz? Ailesinde kanser öyküsü bulunanlara, kan sulandırıcı ilaç kullananlara, kan hastalığı olanlara, uygulama yapılacak bölgede enfeksiyon ve iltihap olanlara, hamilelere ve emzirenlere uygulama yapılmaz.

PRP saç tedavisi kesin çözüm mü?

PRP, saç tedavisinde de başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır. Özellikle saç dökülmesinde hastaların oldukça etkin sonuçlar aldığı belirlenmiştir. PRP işlemi sırasında hastanın kendi kanı alınıp, bir aletten geçirilir.

Saç için PRP mi kök hücre mi?

Saç PRP Faydaları – Saç PRP tedavisi yararları;

 • Saç köklerini güçlendirir ve mevcut saçlarınızı korur.
 • PRP, mevcut saç kökleri için kolajen üretimini artırmaya yardımcı olur.
 • Hareketsiz saç köklerini canlandırır ve saç büyümesini hızlandırır.
 • PRP, uykuda olan saç köklerinizi canlandırmanıza yardımcı olarak yeni saç büyümesini teşvik eder.
 • Saç ekiminin başarısını arttırır.
 • PRP, FUE veya FUT saç ekimi ile kombine yapıldığında daha iyi bir sonuç ve daha dolgun bir saç için tavsiye edilir.
 • PRP ve Dermapen birlikte saça uygulanabilir.
 • PRP doğum sonrası dönemde saçların güçlenmesine yardımcı olur. Hamilelik bazı kadınlarda doğum sonrası saç dökülmesine neden olurken, PRP hamilelik sonrası saç dökülmesinde popüler ve etkili bir tedavi yöntemidir. Özellikle doğal ve organik süreci nedeniyle kayda değer bir yan etkisi yoktur.

Saç PRP si kaç ayda bir yapılır?

Saç Prp Uygulaması | UZM. DR. SERPİL PİRMİT Saç PRP uygulaması mezoterapi işlemi ile birlikte veya tek başına her tip saç dökülmesinde uygulanabilir, son yıllarda saç kaybının önlenmesinde uygulanan en iyi yöntemlerden biri haline gelmiştir.PRP tedavisi hem kadınlarda hem de erkeklerde oldukça faydalı sonuçlar sağlayan bir yöntemdir.

PRP; “PlateletRichPlasma”yani “trombosit açısından zenginleştirilmiş plazma” olarak olarak adlandırılan tedavi yönteminin kısaltılmış ismidir. Bu uygulama kişiden alınan az miktardaki kanın, özel bir tüpe konularak santrifüj işlemi yapıldıktan sonra büyüme faktörleri içeren trombosit açısından daha zengin ve daha yoğun hale getirilerek yine aynı kişiye enjeksiyon yoluyla geri verilmesini temel alır.Saça uygulanan PRP işleminde saç köklerinin onarılması ve güçlendirilmesi hedeflenir.

Böylece incelmiş ve yıpranmış saç folikülleri onarılarak saçın tekrar sağlıklı görünme kavuşması, saç dökülmesinde azalma, uyuyan saç köklerini canlandırmak ve yeni saç büyümesini uyarmak amaçlanır. PRP’nin en önemli özellikleri; uzun etkili olması, kolay ve güvenli biçimde uygulanır olmasıdır.

SAÇ PRP NASIL UYGULANIR? Saç PRP uygulaması kişiden alınan kanın bir santrifüj işlemi sonrasında birleşenlerine ayrılarak trombosit yönünden zenginleştirilmesidir. Santrifüj işlemi ile kanın trombositten zengin birleşenleri, diğer birleşenlerinden ayrılır. Hazırlanan PRP solüsyonu, çok ince uçlu iğneler vasıtasıyla, saçlı bölgeye enjekte edilir.

Saç PRP işleminde genellikle 1-2 hafta arayla 4-6 seans şeklinde uygulama yapılır. İşlem süresi ortalama 30-45 dakika civarındadır. Tedavi devamında tekrar eden seanslar önerilir. Bu tekrarlar kişinin ihtiyacına göre 2 ayda veya 3 ayda bir yapılabilir. Sonrasında her yıl bir defa uygulanması yeterli olacaktır.

 1. Bu yöntemin en önemli avantajı, plazmanın hastanın kendi kanından elde edilmiş olması dolayısıyla oldukça güvenli bir uygulama olması ve alerji riski taşımamasıdır.
 2. Gerekirse etkinin artması için saç mezoterapisi ile kombine edilerek uygulanabilir.
 3. SAÇ PRP KİMLERE UYGULANIR? • Erkek tipi saç dökülmesi durumunda (androgenetikalopesi).

Yapılan araştırmalara göre, PRP enjeksiyonlarının, erkek tipi kellik olarak da bilinen androjenikalopesi tedavisinde etkili olduğu gösterilmiştir. Erkeklerde erken evrede yapılan tedavi daha etkili olmaktadır.• Saç ekimi öncesi veya sonrası mevcut saçlarının korunmasını isteyen hastalara,• Daha çok kadınlarda görülen diffuzalopesi durumunda (genel dökülme durumları diyet sonrası, strese bağlı, mevsimsel dökülme gibi),• Alında traksiyon (çekmeye bağlı) dökülmelerde,• Alopesiareata hastalığı olanlara(saçkıran),• Doğum sonrası dökülmeler için,• Saçlarında incelme, zayıflık farkeden veya saçlarının parlaklık ve hacim kaybettiğini farkeden hastalara,

• Saçların geç uzaması, kolay kırılması, sönük ve bakımsız görünmesi durumunda uygulanabilir. KİMLERE UYGULANMAZ?

Hamile ve emzirenler, İmmunolojik hastalığı olanlar, otoimmun hastalığı olup aktif dönemde olan kişilere Kanser hastaları, Kan şekeri regüle olmayan diabetikler, Antikoagülan tedavi görenler veya kanama bozukluğuna sahip kişiler, PRP yapılacak bölgede infeksiyon ya da iltihap olanlar, Skatrisyelalopesiye sahip kişiler saç mezoterapi uygulaması için uygun hasta değildirler.

SAÇ PRP YAN ETKİSİ VAR MI? PRP tedavisinin bilinen veya gözlemlenen herhangi bir yan etkisi yoktur. PRP sonrasında da herhangi bir iz kalmamakta ve kişi hemen rutin hayatına devam edebilmektedir. Kişinin kendi kanından alınan içerikle yapıldığından zararlı değildir.

Bazı durumlarda PRP tedavisinin uygulandığı alanda enjeksiyona bağlı kızarıklık, ufak şişlikler, ağrı ve morarma olabilir. Bu durumlar birkaç saat veya gün içinde kendiliğinden geriler.Uygulama sonrası bazen baş ağrısı yaşanabilir. Ancak bu yan etkiler çok sık görülmez ve PRP herhangi bir alerjik reaksiyona yol açmaz.Enfeksiyona yol açmamak için tedavinin yapıldığı bölgenin hijyenine özen gösterilmesi gerekir.

İlk 24 saat saçın yıkanmaması ve banyo yapılmaması önerilir. SAÇ PRP KAÇ SEANS YAPILIR ? Saç PRP işlemi genellikle 1-2 hafta arayla 4-6 seans şeklinde uygulama yapılır. Tedavi devamında tekrar eden seanslar önerilir. Bu tekrarlar kişinin ihtiyacına göre 2 ayda veya 3 ayda bir yapılabilir.